.

Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

BOTA.AL

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

LAPSI.AL

TIRANA OBSERVER

SHQIP

ZEMRASHQIPTARE

RTV ZIK

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

SHĖNDETI

DITURIA

PRESHEVA.COM

GJUHA SHQIPE

SEKRETE BUKURIE

KOSOVARJA

RIPOST

Top temat 2

1   3

Shkruan: Sabir KRASNIQI

Shkruan: Agron JASHARI

OPTIMIZMI NĖ JETĖ

Optimisti i gėzohet kėsaj dhurate hyjnore, i gėzohet rrezeve tė para tė diellit, i gėzohet agimit dhe ėshtė gjithnjė falėnderues...

NICE TO BE YOUR FRIEND

...nė ditėlinjdėn e mikes sime mė tė mirė Remzije Osmani, dedikuar edhe tė gjithė miqve tė mi mirė...

Shkruan: Getoar KRASNIQI

Shkruan: Daut DEMAKU

RRUGA DREJT VETĖNJOHJES

Ekzistojnė shumė shtigje qė tė qojnė deri te vetėnjohja, por njėri ėshtė tek tė gjitha shtigjet i njėjtė, pikėrisht - SINQERITETI.

SHENJAT PARA KTHESAVE

 

 (pjesa e parė)       (pjesa e dytė)

 (pjesa e tretė)   (pjesa e katėrt)

Shkruan: Sabir  KRASNIQI

Shkruan: Shaip KABASHI

NDĖRDIJA -THESAR I PAFUND NĖ NE

Po e gjetėm kėtė thesar tė fshehur nė thellėsi tė secilės qenia njerėzor, po ditėm t’i pėrdorim ligjet e mendjes...

RRETH DISA ĒĖSHTJEVE TĖ FILOZOFISĖ PRAKTIKE

Detyrė kryesore qė parashtrohet ėshtė mėnyra se si tė gjejmė alternativa tė shumta pėr rrugėt e jetės, si ta...

Pėrgatiti: Valdet FETAHU

Shkruan: Norman V. PEALE

FRIKA RACIONALE DHE IRACIONALE TEK FĖMIJĖT

(pjesa e parė)     (pjesa e dytė)

(pjesa e tretė)

FUQIA E MENDIMIT POZITIV

 (pjesa e parė)    (pjesa e dytė)

(pjesa e tretė)

Pėrgatiti: Vlora BANUSHAJ

Shkruan: Leotrim MAVRAJ

NĖ PRAG TĖ VITIT TĖ RI, U ULA DHE SHKROVA...

Dhe tash erdha kėtu pra nė muajin dhjetor... dhe ēfarė mund tė them pėr kėtė Vit?! Ah, po harrova t’ju them...

FJALA

Nė fillimin e jetės sė gjithēkaje asgjė nuk ishte kėshtu si e shohim ne sot, gjithēka ka pėsuar evoluim, zgjerim si dhe njė lloj pėrsosje...

Horoskopi 2010

www.syri3.com

HOROSKOPI PĖR VITIN 2010

Kuptoni kėto si sinjale pozitive pėr t'i shfrytėzuar nė momente tė caktuara tė jetės. Ata tė cilėt dinė t'i shfrytėzojnė kėto sinjale tė paraqitura, pra tė...

SEKRETI I MADH I JETĖS

 

     (1)         (2)

Shkruan: Agron JASHARI

Shkruan: Sabir KRASNIQI

HAKMARRJE - KURRĖ MĖ

Nė tė njėjtėn zemėr nuk ka vend pėr tė dyja, edhe pėr urrejtje edhe pėr dashuri dhe zgjedhja ėshtė vetėm njė: dashuria dhe njė zemėr qė di tė do, di edhe tė...

SHĖN VALENTINI - DITA E TĖ DASHURUARVE

Tė gjithė e dimė se jeta pa dashuri ėshtė e mjerė. "Aty ku mungon dashuria, lėshon rrėnjė mjerimi" - thotė njė urti.

www.explorerunivers.com

www.shqip.dk

RELIGJIONET, PREJARDHJA DHE LLOJET

 (1)           (2)          (3)

 

LUMTURIA FILLON SOT

Shoqėrimi me miqtė ėshtė njė mėnyrė e shkėlqyeshme e fisnikėrimit tė kohės, tė disponimit dhe tek e fundit tė vetė jetės. Kėto shoqėrime nuk lypet tė jenė...

Shkruan: Daut DEMAKU

Shkruan:  Mr. Kadrush RADOGOSHI

PROBLEMI I PARĖ: NJERIU

Pėr shpirtėroren ekziston vetėm njė problem: NJERIU! Shpirtėrorja nuk thotė se njeriu ka shumė probleme, por thotė se: njeriu vet ėshtė problem...

LUMI (Semantika e njė simboli)

Kur lumi ėshtė shndėrruar nė simbol tė ndarjes nė mes tė njerėzve, tė cilėt mund tė jenė tė dashuruar nė njėri tjetrin, poetėt, kėta apologjetė...

Shkruan: Harry BOX

Shkruan: Sabir KRASNIQI

SEKRETET E VULLNETIT 

 

(1)        (2)        (3)         (4)

 

ALKIMIA MES MITIT DHE REALITETIT 

 

 (1)        (2)        (3)

 

Shkruan: Ibrahim HAJDARI

Shkruajnė: V. BANUSHAJ & S. KRASNIQI

NĖ KĖRKIM TĖ VETĖNJOHJES

Para sė gjithash, nuk gabojmė nėse qė tash fillojmė ta zėmė veten pisk, p.sh.: Kush jam unė nė tė vėrtetė?  Kush mė solli nė kėtė jetė? Cili ėshtė fati im? 

KOPSHTI I MIQĖSISĖ SĖ ARTĖ

Mund tė jenė disa shkronja... njė fjali... njė letėr... fillimi i kėsaj historie: shkronjave qė mėkojnė me aq butėsi filizat e parė, fjalive qė ushqejnė...

Shkruan: Tonin ĒOBANI

Shkruan: Daut DEMAKU

ZANAT DHE ORĖT

Zana ėshtė njė qenie mitologjike, ndėrsa Ora ėshtė njė Zanė me “detyra” tė pėrcaktuara. Pėr mė tepėr Zana ėshtė trime, sepse nė popull thuhet: Filani...

VETVRASJET

Asnjė gjeth nuk shkėputet nga kurora e pemės pa lejen e tė gjitha pjesėve tė kurorės sė pemės. Kur dikush bėn vetvrasje, ai ka qenė vetėm pika...

Shkruan: Dr. Xhozef MARFI

Shkruan: Suzana KUQI

FORCA E NDĖRDIJES

 

 (1)       (2)       (3)      (4)      (5)

"UNĖ BANOJ NĖ BUZĖQESHJE"

Janė katėr kritere, vetėm katėr pika qė pėrcaktojnė se kush ka shanse tė bėhet shenjt. Por mjaftojnė edhe tri. Pika e parė ėshtė tė shohėsh e tė komunikosh me...

Shkruan: Vlora BANUSHAJ

Shkruan: Sokol DEMAKU

PARA PASQYRĖS  SĖ JETĖS      

Kėtu ku shkoj nuk ka vend ajo qė nuk mė takon mua. Kėtu gjithēka ėshtė pjesė e imja. Gjithēka... dhe Asgjė...  tash m'u kujtua kjo, sepse...

HIPOKRIZIA

 “Kthehuni nga vetvetja, kthehuni rreth vetvetes, shikoni se si njerėzit me dy fytyra pėr rreth jush ia shesin apo mė mirė te themi ia huazojnė shpirtin “dreqit”...

Shkruan: Rick HAYWARD

Shkruan: Ahmet QERIQI

MAGJIA DHE MJEKĖSIA      

A ka vėrtetė njė forcė magjike qė mund tė ndikojė mbi shėndetin dhe sėmundjet? Meqėnėse jemi rritur nė njė epokė qė supozohet shkencore...

KODE SHQIPTARE

 

     (1)           (2)          (3)        (4)

 

Shkruan: Prof. Dr. Vasil S. TOLE

Shkruan: Sabir KRASNIQ

ORIGJINA E HIMNIT TĖ FLAMURIT TONĖ KOMBĖTAR

 

   (1)         (2)

ĒASTE QĖ MBESIN NĖ PĖRJETĖSI...

Eeeh ēastet! Kisha lexuar diku njė thėnie: "Jeta nuk matet me sekonda, por me ēaste - ēaste qė mesin nė pėrjetėsi." Dhe ėshtė shumė e vėrtet se janė ēastet ato qė...

Shkruan: Vlora BANUSHAJ

Shkruan: Daut DEMAKU

UDHĖTIM NĖ VIJĖ KOHORE...

Mė kishte  marrė malli ta dėgjojė atė zhurmėn qė e lėshon treni gjatė pėrshkimit nėpėr binar me tė njėjtin ritėm gjatė gjithė kohės, por, edhe..

BINDJA, BINDJA DHE VETĖM BINDJA

Ndėrroni hartat mentale, skemat e vjetra kah ecin mendimet dhe bindjet e juaja, krijoni amėz tė re tė mendimeve, besimit e bindjes dhe hapėroni me vendosmėri...

 Intervistoi: Sabir KRASNIQI

Shkruan: Vlora BANUSHAJ

Ekskluzivisht pėr www.sa-kra.ch - bisedė me Qefsere Sokolin – Mėsuese e diplomuar e Mendimit Pozitiv.

 (pjesa e parė)   (pjesa e dytė) 

NĖ MBRETĖRINĖ E TRĖNDAFILAVE!

Dhe pėr ēudi, nė mesin e kėtyre ngjyrave hyjnore, e  ndjej vetėn si mbretėreshė nė njė mbretėri trėndafilash! ...e herė si engjėll qė endem nėpėr petalet e kėtyre trėndafilave...

Shkruan: Laureta MIFTARI

Shkruan: Hasan HAMĖZBALA

LUMTURIA

Tani kur themi se lumturia ėshtė diēka qė na mungon, ē’ndodh kur e kemi atė qė na mungonte e na bėnte jo tė lumtur? Atė qė nuk e patėm tani...

NDRYSHONI JETĖN TUAJ ME DASHURI!

Ndiqni ėndrrat tuaja, madje edhe ato pėr tė cilat njerėzit mund tė thonė se ėshtė e pamundur tė realizohen.

Shkruan: Adnan ABRASHI

www.pashtriku.org

DASHURIA E VĖRTET   

Ta njohim bukurinė, ta duan bukurinė dhe t'i dorėzohemi asaj - dhe tek atėherė jeta nuk ėshtė e mėrzitshme. E bukura e vėrtetė, e natyrshmja, ngritja...

ĒKA ĖSHTĖ FILOZOFIA?

 

(1)      (2)      (3)

Shkruan: Sheradin BERISHA

Shkruan: Anila TONI

RRUGĖTIMI I SHQIPĖRISĖ DERI TE SHPALLJA  E PAVARĖSISĖ NĖ VLORĖ - MĖ 28. XI. 1912

Meqenėse anijet luftarake greke i qenė afruar portit tė Vlorės dhe me tė drejt...

FEMRA – PARADOKS UNIVERSAL

Jeta ėshtė si njė pjatė frutash qė serviret para teje. Je ti ajo qė zgjedh. Jemi po ata ne, qė vuajmė zgjedhjen e gabuar.

Shkruan: Mehmet BISLIMI

Shkruan: Ibrahim HAJDARI

RRUGĖTIM BRENDA BOTĖS SIME

Kalaja e krenarisė sime pėr trungun tim tė vjetėr, ngritur mes bėmave qė i takojnė  historisė dhe besėtytnive qė i takojnė mitologjisė pėr tė parėt tanė...

UNĖ S'JAM

E vėrteta mbetet gjithmonė sublime, gjithmonė e freskėt, sepse ajo ėshtė e pėrjetshme. Ne duhet tė vrapojmė drejt saj. Egoja ėshtė vetėm njė pengesė...

Gazeta Shqip

Shkruan: Dr. Hajriz MELEQI

SA E BUKUR ĖSHTĖ MIQĖSIA

E pazėvendėsueshme, joformale, e hapur, qė pėrshtatet me lehtėsi. Mė shumė se dashuria dhe familja, miqėsia ėshtė lidhja mė e fortė dhe mė...

DISA VEĒORI TĖ MALEVE TĖ SHARRIT

 

(1)        (2)

 

Vlora BANUSHAJ & Sabir KRASNIQI

Shkruan: Sabir KRASNIQI

MESAZH FESTIV!

Tė kultivojmė vetėm farėn e dashurisė - frymėn hyjnore, nė tė gjithė hapėsirėn e kėtij Kopshti parajsorė, qė frutat  e saj  t'i ndjejmė, t'i shijojmė, t'i pėrjetojmė...

YLL I PASHUAR - PROFESOR QAZIM BERISHA

Pėrkitazi me librin e  profesor Bajram Kurtit, "Profesor Qazim Berisha - Yll i pashuar nė plejadėn e heronjve tė arsimit dhe....

Shkruan: Prof. Adj. MSc. Ferid AGANI

Shkruan: Njazi BASHA

PSIKIATRIA DHE FEJA

(1)       (2)

MJALTI

(1)         (2)        (3)

Shkruan: Sabir KRASNIQI

Shkruan: Ergys REXHEPI

YJET NUK SHUHEN...

Nė pėrkujtim tė profesorit Bajram Kurti, qė u nda nga ne fizikisht mė 14 shkurt 2011 - intelektualit mendjendritur, veprimtarit...

ORIGJINA E UNIVERSIT

 

(1)      (2)

Shkruan: Vlora BANUSHAJ

Shkruan: Mr. Kadri REXHA

NĖ KĖTĖ VRAPIM JETE, MBĖSHTETU NĖ BUZĖQESHJE!

Buzėqeshja! Sa herė qė e dhurojmė dhe e marrim provon shumė dallgė ngrohtėsie, dashamirėsie, e pastaj...

NĖ SHQIPĖRI GJETĖM NJĖ NĖNĖ

(Me rastin e 55-vjetorit tė arratisjes sė rapsodit Dervish Shaqa)

(1)        (2)

Shkruan: Og MANDINO

Shkruan: Armin TIRANA

17 RREGULLAT E JETĖS SĖ NDĖRGJEGJSHME

Priteni ēdo mėngjes me dashuri dhe me gėzim nė zemėr. Shiheni ditėn e re si edhe njė dhuratė tė veēantė...

JA SHPIKJET E LASHTA QĖ SFIDOJNĖ SHKENCĖN SOT

 

(1)       (2)

Shkruan: Kujtim GĖRMIZAJ

Vlora BANUSHAJ & Sabir KRASNIQI

FENERĖ NĖPĖR KOHĖ

 

(1)      (2)

THĖNIE TĖ ARTA PĖR MIQĖSINĖ

Kur shpėrndajnė dritėn e tyre dy miq tė vėrtet, atė hapėsirė e mbulojnė rrezet mė tė ngrohta tė shpirtit e zemrės... aty shkrihet ēdo copėz e akullt, e bashkė...

Shkruan: Hasan HAMĖZBALA

Shkruan: Hydajet BYTYĒI

PREMISAT E NJĖ SHĖNDETI TĖ MIRĖ

Shėndeti pėr njeriun ėshtė gjeja mė e ēmueshme. Shėndeti nuk mund tė blihet, por tė jetuarit nė mėnyrė tė arsyeshme ėshtė ēėshtje qė bėn...

TEORIA E REINKARNIMIT

 

 (1)          (2)     

.

Vlora BANUSHAJ & Sabir KRASNIQI

KUR BUZĖQESHJA HUMB... DHE... RINGJALLET!

Buzėqeshja ka njė veti tė mirė, ajo nuk na braktis tėrėsisht... thjeshtė qėndron e fshehur thellė-thellė nė shpirtin tonė.

ĒASTI...

Kėrko dikė qė di tė tė bėjė tė buzėqeshėsh!

 Gjej atė qė e bėn tė qeshė zemrėn tėnde...

Pasi njeriu mė i bukur ėshtė ai qė sjellė buzėqeshje kurdo qė vjen!

Shkruan: Daut DEMAKU

Shkruan: Nijazi BASHA

DITURIA ĖSHTĖ FUQIA E PARĖ  

Nė fillim duhet ta gjesh PIKĖN TĖNDE TĖ QETĖSISĖ. Derisa tė arrish kėtė njohje, pra gjetjen e pikės personale tė qetėsisė, gjithnjė do tė mbetesh rob...

USHQIMI OPTIMAL

 

(1)   (2)   (3)   (4)   (5)   (6)   (7)

Shkruan: Vlora BANUSHAJ

http://www.gjuhashqipe.com

NĖ ĒDO FRYMĖMARRJE JETE...      

Udhėtoj e udhėtoj drejt substanciales, se vetėm kėshtu e ndiej tėrėsinė... Nuk dua tė nisem nė atė drejtim ku njė pjesė gjithherė duhet tė vihet nė hijen...

KAROTA I BĖNĖ MIRĖ SYVE DHE ZEMRĖS

Ekspertėt thonė se karota e freskėt ėshtė zgjidhja e qėlluar pėr njė lėkurė tė shėndetshme, ten tėrheqės, nėse nė meny...

 Pėrgatiti: Valon BAJRAKTARI

Nga: Steve JOBS

JU DUHET TĖ KENI NJĖ ĖNDĖRR!

Duhet qė tė merret parasysh se tragjedia e jetės nuk ėshtė mosarritja e qėllimit. Tragjedi ėshtė tė mos kesh qėllim nė jetė. Nuk ėshtė mjerim...

VDEKJA ĖSHTĖ SHPIKJA MĖ E MIRĖ E JETĖS

Askush nuk dėshiron tė vdesė. Edhe njerėzit tė cilėt duan tė shkojnė nė parajsė, nuk duan tė vdesin...

http://lajme.shqiperia.com

Shkruan: Shpresa SIQECA

MAGJIA, ĒFARĖ KA TREMBUR POPUJT NGA LINDJA NĖ PERĖNDIM TĖ BOTĖS?

 I pari qė futi termin "magjistar" nė fjalorin e Greqisė ishte Euriditi, i cili e pėrdori kėtė fjalė pėr tė treguar...

VESHJET KOMBETARE DHE TEKSTILET E REGJIONIT TĖ OPOJĖS NĖ KOMPLEKSIN MONUMENTAL TĖ LIDHJES SHQIPTARE TĖ PRIZRENIT

(1)    (2)

Pėrgatitit: Hasan HAMĖZBALA

Shkruan: Leotrim MAVRAJ

JETONI "NĖ KĖSTE NJĖDITORE"

 Njė nga vetitė mė tragjike tė natyrės sė njeriut ėshtė prirja jonė qė realizimin e shpresave tona ta lėmė pėr tė ardhmen. Ne tė gjithė ėndėrrojmė...

THESARI I JETĖS

Fillimi i ēdo aftėsie tė dijes, qoftė teorike apo praktike, janė idetė dhe mendimet. Kėto shkaktojnė imagjinatė, ndėrsa imagjinata tė drejton te vullneti, dhe vullnetit...

Pėrgatitit: Hydajet BYTYQI

Pėrgatiti: Dr. Halit IBRAHIMI

MISTICIZMI ĖSHTĖ NJĖ PREOKUPIM ME HYJNOREN BRENDA VETES SONĖ

Mistika gjithsesi ka tė bėjė me hyjnoren dhe ėshtė gjithnjė diēka...

ALKOOLIZMI DHE NARKOMANIA

Efektet e abstinencės paraqiten pėr shkak se truri ėshtė mėsuar nė praninė e depresantit tė trurit, apo thėnė thjeshtė, nė prani tė drogės sė quajtur alkool. Pėr kėtė shkak...

publiku.com

Shkruan: Dr. Jakup KRASNIQI

A MUND TĖ JEMI TĖ LUMTUR?

Emocionet pozitive (nė kundėrshtim me ato negative qė e ngushtojnė pėrkohėsisht raportin mendim - veprim) rrisin aftėsinė e mendimit...

DIKTATURA DHE SERVILIZMI

Pa puthadorėt bota do tė mbetej pa diktatorė. Kėtu ka diēka qė ėshtė mė se interesante. Si demokracia, ashtu edhe diktatura, vijnė qė nga koha antike dhe vetėm si fjalė...

Shkruan: Dr. Endru STENVEJ

Shkruan: Adnan ABRASHI

MEDICINA ALTERNATIVE

 

 (1)    (2)    (3)    (4)    (5)    (6)

  KALENDARI MAJA DHE SHKATĖRRIMI I BOTĖS 2012?!!

 (1)     (2)

Shkruan: Gentiana ZAGORIDHA

Shkruan: Eros GASHI

ANTISTRES

Stresi pėrkufizohet si njė shpėrndarje mendore ose emocionale, brenga ose hidhėrim si pasojė e njė shtypje apo lodhje mendore jashtė...

DREJT SUKSESIT...!

E tillė ėshtė jeta, sprovat asnjėherė nuk pushojnė sė ardhuri dhe sė shfaquri, nė ndėrkohė mbrojtja mė e mirė do tė kishte me qenė tė pėrballurit me to nė mėnyrėn...

Shkruan: David GUNSON

Shkruan: Kastriot MYFTARAJ

RITMI I JETĖS

Zemra jonė ka njė ritėm natyral dhe kjo reflektohet nė ritmin tonė tė brendshėm e tė veēantė, ndonėse kjo nuk ėshtė fikse ose konstante...

VIJA E HORIZONTIT

Kur njeriu mediton duke kqyrur vijėn e horizontit tek ai riaktivizohet arhetipi i vjetėr i paraardhėsve tė tij, dhe vija e horizontit bėhet sirenė qė e josh...

Shkruan: Vanina CELA

Shkruan: Gentiana ZAGORIDHA

NATĖ PA HĖNĖ

Retė nuk rrinė asnjėherė nė njė vend, ato lėvizin nė varėsitė e shpejtėsisė sė erės. Kur era fryn ngadalė tė njėjtėn gjė bėjnė edhe retė, ato lėvizin ngadalė.

CILI, CILA JE TI?!

Ēdonjėri qė konsiderohet i sinqertė e njeh atė zėrin e ulėt nė brendėsi tė tij qė e shtyn tė bėjė tė drejtėn dhe e ngacmon kur gabon.

Shkruan: Hidajet BYTYQI

 Shkruan: Gentijana MIKUSHNICA

NUMRAT DHE FATI

 

(1)    (2)    (3)    (4)    (5)    (6)

PSE ĖSHTĖ KOMUNIKIMI I RĖNDĖSISHĖM PĖR MUA?

Tė flasėsh me botės tėnde shpirtėrore, nuk ėshtė aq e lehtė, sepse atė bisedė nuk e dėgjon askush - ti je dėgjuesi i mesazhit...

Pėrgatiti: Tejvan PETTINGER

http://dituri.wordpress.com

SPIRITUALITETI - ARTI I JETESĖS

Shpirtėrorja pėrfshin tė jetuarit nė tė tashmen. Kjo ėshtė njė domosdoshmėri esenciale pėr tė zotėruar artin e tė jetuarit. Kur ne shqetėsohemi...

BUZĖQESHJA, NJĖ ILAĒ SHUMĖ I DOBISHĖM

Sa dituri ėshtė e pėrmbledhur tek kėto fjalė! Sa pasuri e pa shfrytėzuar! Nė kohėn tonė depresuese...

Shkruan: Enxhi Krasniqi Bardhaj

Shkruan: Abdirahim IDRIZI

FLUTURIM I NDJENJAVE

Mė thoni, ngopet njeri me dashuri? Unė them, jo! Sepse dashuria ėshtė pikėrisht si lumi i jetės. Dhe lumi i dashurisė i ka tė gjitha, edhe dallgėn...

NDRIĒIMI I MENDJES

(1)   (2)   (3)   (4)   (5)   (6)   (7)   (8)   (9)  (10)  (11)  (12)  (13)  (14)  (15)

Pėrgatiti: Valon BAJRAKTARI

www.tiranaobserver.al

KOHA

Koha ėshtė njė prej artikujve tė rralla nė kėtė botė qė shpėrndahet baras pėr tė gjithė, askush nuk merr mė shumė se tjetri. Ne tė gjithė kemi 24 orė nė ditė...

NUMRA DHE SIMBOLE - ĒFARĖ MISTERESH FSHEHIN?

Prej gati dy mijė vitesh janė bėrė pėrpjekje pėr tė deshifruar kėtė kod misterioz numerik. Numri 666 gjeneron emra tė ndryshėm...

Shkruan: Anxhela GRAMO

Shkruan: Mehmet BISLIMI

FAMĖ APO VLERA

Shoqėria promovon modele tė tilla njerėzish dhe kjo nuk bėn gjė tjetėr veēse polarizon nė "tė famshėm" dhe "tė pafamshėm". Ēfarė kanė tė parėt...

FAQJA E 1 MILION KLIKIMEVE

Autori kėto projekte i ka vėnė nė dy linja tė artit tė tij; njėkohėsisht bėnė edhe dy porosi tė qarta: kujtesėn dhe perspektivėn, ku misteri i botės sė tij fillon me pikturėn...

Shkruan: Bujar PLLOSHTANI

Shkruan: Mr. sci. Bekri METAJ

MBI ETIKĖN

Pėr hir tė mendimit tim bazuar nga pikėpamjet e fundit tė natyrės njerėzore, konsideroj se, sot nderi dhe etika janė jo reale...

PROVA TEKNIKE TĖ KOMUNIKIMIT

Rregulla e parė pėr tė kuptuar dhe pėr tė qenė i kuptuar, ėshtė qė tė kesh harmoni dhe tė mėsosh tė vėshtrosh tjetrin duke vėnė nė funksion vėzhgimin...

Shkruan: Gerry BROWN

Shkruan: Esat STAVILECI

EKSPERIENCA JASHTĖ-TRUPIT

Por a provojnė me tė vėrtetė kėto eksperimente dhe kujtimet personale tė njerėzve se burrat dhe gratė mund tė udhėtojnė duke u larguar nga trupi...

NJĖQIND VJET TE SHTETIT SHQIPTAR- ASPEKTE HISTORIKE DHE POLITIKE

Tė kuptuarit e ēėshtjes shqiptare si njė ēėshtje duhet tė zė vendin qendror dhe tė bėhet kryefjalė e mendimit politk tė tyre.

1  2 3

© 2008  www.sa-kra.ch

WebDesign: S. Krasniqi   Kreuzlingen  CH