.

Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

RTV ZIK

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

ERENIKU

ZEMRASHQIPTARE

VAJZAT.COM

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

MEKULIPRESS

SHQIP DK

DITURIA

PRESHEVA.COM

DREJTSHKRIMI

RIDVAN BUNJAKU

PSIKIATRIA ONLINE

SEKRETE BUKURIE

Meditime 2 - Koha

Pėrgatiti: Valon BAJRAKTARI

KOHA

 

            Koha ėshtė njė prej artikujve tė rralla nė kėtė botė qė shpėrndahet baras pėr tė gjithė, askush nuk merr mė shumė se tjetri. Ne tė gjithė kemi 24 orė nė ditė, 1440 minuta dhe askush nuk mund tė bėjė asgjė pėr t’i shtuar kėto minuta nė ditė pa marr parasysh se sa i pasur qė ėshtė.

 

 

 

            Shpeshherė keni dėgjuar njerėz duke thėnė: “Pėr njė minutė do jem atje” ose, “Prisni njė minutė”, kur nė tė vėrtetė nuk e kishin fjalėn pėr njė minutė, por me dhjetė, njėzet apo mė gjatė. Minuta ishte vetėm shprehje, diēka qė ne e marrim si tė pavlerė.

            Duhet tė jemi tė vetėdijshėm se ashtu siē nga centėt bėhen eurot, nga minutat bėhen orėt. Ajo se ēfarė bėni me minutat tuaj do tė pėrcaktojė pėrfundimisht edhe atė se ēfarė bėni me jetėn tuaj.

            Koha ėshtė njė prej artikujve tė rralla nė kėtė qė shpėrndahet baras pėr tė gjithė, askush nuk merr mė shumė se tjetri. Ne tė gjithė kemi 24 orė nė ditė, 1440 minuta dhe askush nuk mund tė bėjė asgjė pėr t’i shtuar kėto minuta nė ditė pa marr parasysh se sa i pasur qė ėshtė.

            Mė i pasuri nga tė pasurit dhe mė i varfėri nga tė varfrit e kanė kohėn tė barabartė – pra, sekreti nuk ėshtė koha qė keni, por se ēfarė bėni me kohėn qė e keni.

            Nėse e krahasojmė kohėn me ujin, ne mendojmė se njė pike ujė nuk qon peshė. Por nė tė vėrtetė pikat e ujit se bashku bėjnė ujin dhe mund tė bėhet njė lumė i furishėm dhe kur tė vihet nėn kontroll mund tė bėhet njė nga fuqitė mė tė madhe nė botė. E njėjta vlen pėr minutat.

            Si tė ndarė minutat nuk konsiderohen tė ēmueshme, por ne ēdo minutė ka potencial pėr tė arritur madhėshtinė.

            Ēdo mėngjes nė Afrike kur zgjohet njė gazel e di se duhet tė vrapoje me shpejtė se sa luani, pėrndryshe do tė pėrfundojė nė gojėn e tij. Po ashtu, ēdo mėngjes kur zgjohet njė luan e di se duhet tė vrapoje me shpejtė se sa gazela mė e ngadaltė, nė tė kundėrt do tė ngordhė nga uria.          Nuk ka rėndėsi a jeni gazel apo luan, kur tė lind dielli duhet tė ju gjej duke vrapuar.

 

 

            Dua tė flasė pėr rėndėsin e njė minutė tė vetme, pėr minutėn qė ju po e investoni pėr tė lexuar kėtė shėnim.

      

            Nga njė minutė e shkėlqyeshme vjen njė orė e shkėlqyeshme, e nga njė orė e shkėlqyeshme vjen njė ditė, njė jave, njė muaj, pastaj njė vit i shkėlqyeshėm dhe prej aty mund tė bėheni arkitekt i njė jetė tė bukur dhe e tėrė kjo fillon me njė minutė tė vetme! Pėr kėtė arsye duhet t’i kushtojmė rėndėsi ēdo minutė dhe ta shfrytėzojmė atė me menēuri.

            Vlera e 60 sekondave do tė thotė ta pėrdorni kohėn me menēuri pėr shkak se minuta ėshtė e pafalshme. Ajo nuk donė t’ia dije se kush jeni ju dhe ēfarė pozitė keni, pra ėshtė e pafalshme pėr ju, pėr mua, pėr sportistėt, mjeket, avokatėt dhe gjithė tė tjerėt.

            Njerėzit e pasur nuk kanė mė shumė kohė gjatė ditės se sa njerėzit e varfėr; mbretėrit dhe mbretėreshat nuk kanė mė shumė kohė sesa vetė ata qė janė nėn sundimin e tyre.

            Sekreti i suksesit nuk ėshtė koha qė ju e keni pėr arsye se ju keni vetėm 24 orė, 1440 minuta nė ditė, por nė atė se ēfarė bėni me kohėn qė e keni! Suksesi apo dėshtimi juaj varet nė atė se si e shfrytėzoni kohėn. Pra ecni me kohėn.

            “Ajo qė bėj sot ėshtė e rėndėsishme pėr arsye se me tė e paguaj njė ditė tė jetės sime. Ajo qė bėj duhet tė jetė e ēmueshme pėr arsye se ēmimi ėshtė i lartė!”, prandaj ta pėrdorim minutėn me menēuri pasi ēmimi i saj ėshtė i lartė!

            Pasi tė gjithė ne e kemi kohėn e barabartė, sekreti i suksesit ėshtė tė mėnyra se si e shfrytėzojmė. E tėrė ajo qė kemi janė 24 vagonė mallrash qė i kemi ēdo ditė. A i mbushni atė me baltė apo me diamant?

            Ēdo minutė ėshtė dhuratė dhe ēdo minutė e ka potencialin pėr ta ndryshuar jetėn tėnde… nėse e pėrdor me menēuri…