.

Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

RTV ZIK

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

ERENIKU

ZEMRASHQIPTARE

VAJZAT.COM

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

MEKULIPRESS

SHQIP DK

DITURIA

PRESHEVA.COM

DREJTSHKRIMI

RIDVAN BUNJAKU

PSIKIATRIA ONLINE

SEKRETE BUKURIE

Meditime 2 - Unė s'jam!

Shkruan: Ibrahim HAJDARI 

Revista "Mjellma"

UNĖ S'JAM

 

       E vėrteta mbetet gjithmonė sublime, gjithmonė e freskėt, sepse ajo ėshtė e pėrjetshme. Ne duhet tė vrapojmė drejt saj. Egoja ėshtė vetėm njė pengesė drejt realizimit tė pėrvojės mbi tė vėrtetėn...

 

 

 

            Njė ditė, murgu urtak u ftua te mbreti, nė vizitė. Duke zbritur nga karroca solemne e mbretit, me tė cilėn e kishin sjell murgun nė oborrin mbretėror, ai pa u pėrshėndetur e pyeti mbretin: Lartmadhėri, mė keni kėrkuar mua apo murgun?

            - Kam kėrkuar murgun, pse? - iu zgjua kureshtja mbretit.

            - Mirė, pra, ju do ta keni murgun. Por mė parė, mė tregoni ju lutem, ėshtė apo s'ėshtė KARROCĖ kjo qė sheh?

            Mbreti e lėvizi kokėn nė shenjė pohimi, ndėrsa kureshtja pėr pyetjet e murgut sa vinte e shtohej.- Tash, urdhėroji shėrbėtorėt t'i largojnė kuajt. Ai e bėri kėtė dhe kuajt sakaq u larguan mėnjanė.

            - Tash le t'i ēmontojnė dhe rrotat dhe le t'i lėnė kėtu, afėr kuajve. Po kėshtu murgu urdhėroi qė e tėrė karroca tė ēmontohet nė pjesėt madje edhe mė tė imta, pėrderisa nė njė moment, nuk mbeti vetėm njė grumbull veglash dhe asgjė mė shumė.

            - A s'mė thua lartmadhėri, ku ėshtė karroca tani, me tė cilėn mė sollėn shėrbėtorėt tu, dhe pėr tė cilėn pohoje me kėmbėngulje se ekziston?! E deshe murgun, por ja qė tashmė ai nuk ekziston. Ėshtė tretur posi kjo karrocė, madje para syve tu. Secili prej nesh ekzistojmė, jemi. Vetėm Egoja ėshtė ajo qė kurrė nuk ka ekzistuar dhe as qė ekziston nė tė vėrtetė. Ajo vetėm shtirret se ėshtė, e pastaj tretet, humbet...

            E vėrteta mbetet gjithmonė sublime, gjithmonė e freskėt, sepse ajo ėshtė e pėrjetshme. Ne duhet tė vrapojmė drejt saj. Egoja ėshtė vetėm njė pengesė drejt realizimit tė pėrvojės mbi tė vėrtetėn.

            - E si mund ta gjej tė Vėrtetėn? Si mund ta realizoj atė? - pyeti mbreti. - Fare lehtė - iu pėrgjigj murgu - Eja pas meje. Tash do vemi te kroi pėr ta mbushur govatėn me ujė. Detyrė e ke qė tė mos pyet as tė mos flasėsh asgjė, sepse, po fole, do mbetesh pa e shijuar tė Vėrtetėn. Do mbetesh pa pėrgjigje.

            - Mirė -tha mbreti, i ngazėllyer se kėtė "kusht" do ta kapėrdijė lehtė, "tė shkojmė deri te kroi, ta mbushim govatėn me ujė dhe tė kthehemi, pa asnjė fjalė, u morr vesh! Po kjo qenka fare e lehtė..." mendoi me vete. Dhe morėn udhė. Kur mbėrrin te kroi murgu nxori dy govata: njėra mė e vogėl, me tė cilėn e merrte ujin dhe e derdhte nė tjetrėn, mė tė madhe, e cila lypsej mbushur. Mirėpo, ēdo gjė do tė dukej normale sikur edhe govata e madhe tė kishte fund, siē kishte edhe e vogla. Kėshtu qė, uji sipas rrjedhjes sė lirė derdhej pa pra nė tokė. Murgut kjo fare nuk ia tėrhiqte vėmendjen, andaj vazhdonte duke derdhur ujė nė govatėn pa fund, pėrderisa mbretit nuk iu durua, ndaj bėrtiti me sa zė kishte: Po, mos je verbuar, o i marrė! Nuk sheh se ē'je duke bėrė?

 

 

            - Mjaft. Dole nga loja. Humbe. S'ka mė pyetje. Tash mė le tė qetė. Kjo nuk ėshtė punė pėr ty. Mirupafshim - murgu merr govatat dhe kthehet nga ka ardhur. - Po, po. Do t'lė tė qetė. Jam duke shkuar, ngase s'kam asnjė arsye mė tė rri me ty. Unė po shkoj por e kam njė kėshillė tė vogėl pėr ty: mund tė luash edhe dyqind vjet tė plota me ato govata, por ama t'i mbushėsh kurrėn e kurrės jo!

            - Unė jam i koncentruar vetėm nė sipėrfaqe - ia ktheu murgu - kur sipėrfaqja ėshtė nė rregull, kthehem menjėherė nė shtėpi. Tė mendosh pėr fundin ėshtė marrėzi.

            Mbreti kthehet nė oborrin e vet, por assesi tė qetėsohet. Madje asnjė ēikė gjumė s'ka futur nė sy. "E ka pasur tė mė provojė se a mund tė hesht edhe atėherė, kur thjeshtė, ėshtė e pamundur ta mbash gojėn mbyllur...", mendonte mbreti. Tė nesėrmen, me lindje tė diellit, shkon te murgu: - Mė fal, tė lutem. Ėshtė faji im. Ėshtė dashur tė hesht. Por, mė trego, tė lutem, ku qėndron fshehtėsia?

            - Pasi e ke kuptuar gabimin, tash do tė tregoj. Ajo govatė, s'ėshtė gjė tjetėr, veq shkalla e parė e mendjes sė njeriut. Ti e mbush, e mbush, e mbush... por asgjė nuk ndodh. Asgjė! Si do qė tė jetė, asnjėri nuk mendon pėr fundin. Secilin e brengos vetėm sipėrfaqja.

            Ti vazhdon tė mbushesh prestigj, respekt, pasuri e gjėra tė ndryshme, por tė gjitha ato i pėrkasin vetėm sipėrfaqes. Dhe ēdo ditė, egoja jote do tė kėrkojė diēka tė re, diēka qė ty do tė kushtojė me dhembje, mundime e vuajtje. Ajo s'di tė kėnaqet kurrė. Kjo govatė ty tė nxori nga loja, por kurrė s'do tė mund ta nxjerrė njeriun i cili nė ēdo moment ndjen se mendja e tij s'ėshtė asgjė tjetėr pėrpos njė kazan i pafund. Kush do ta kuptojė kėtė, s'do ta ketė vėshtirė tė arrijė deri te e Vėrteta, ta ketė pėrvojėn e sė Vėrtetės. Sepse, e tėrė rruga drejt pėrsosmėrisė dhe vetėnjohjes ėshtė prej "UNĖ JAM" deri nė "UNĖ S'JAM". Vetėm nėse ke kuptuar se Ti Je, atėherė do tė hapen dyert pėr tė kuptuar se TI S'JE!

            Mbreti, pėr disa ēaste e harroi veten. Sigurisht ishte tretur diku nė labirintet e thella tė mendjes sė pafund. Vetėm fjalėt e fundit tė murgut "TI S'JE", sikur e kėndellėn ca. Menjėherė u mbathi kėmbėve dhe hipi nė karrocė, e cila e kishte pritur tėrė kohėn