.

Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

RTV ZIK

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

ERENIKU

ZEMRASHQIPTARE

VAJZAT.COM

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

MEKULIPRESS

SHQIP DK

DITURIA

PRESHEVA.COM

DREJTSHKRIMI

RIDVAN BUNJAKU

PSIKIATRIA ONLINE

SEKRETE BUKURIE

Tema tė tjera 2 - FAQJA E 1 MILION KLIKIMEVE

Shkruan: Mehmet BISLIMI

FAQJA E 1 MILION KLIKIMEVE

      Autori kėto projekte i ka vėnė nė dy linja tė artit tė tij; njėkohėsisht bėnė edhe dy porosi tė qarta: kujtesėn dhe perspektivėn, ku misteri i botės sė tij fillon me pikturėn, nė rend tė parė si simbolikė e dashurisė sė ndaluar hyjnore, dhe e dyta rikujton shijen e sė hidhurės tragjike, tė dhunshme, tė imponuar nga pushtuesi ynė shekullor, zinxhirė kėta tė cilėt autori i kėsaj faqeje i shkėputė pėrfundimisht nė rrafshin psikologjik, ku vetėdija gėrshetohet me nėnvetėdijen qė pėrfundimisht njeriun e dyzuar e bėjnė qė rrugėt e jetės t’i kalojė vertikalisht!...

 

 

       Web faqja www.sa-kra.ch , tanimė ka kaluar njė milion klikime, web-faqe kjo, qė shėnon katėr vjetorin prej sė ka filluar jetėsimin e saj nga autori, artisti dhe moderatori i palodhshėm zoti. Sabir Krasniqi.

      Ėshtė faqe apolitike, joqeveritare, jokomerciale dhe e bazuar tėrėsisht nė vullnetin e mirė tė moderatorit Krasniqi, pa mohuar kėtu edhe kontributin e bashkėpunėtorėve tė faqes.

     Nė kėtė faqe mund tė lexoni artikuj tė ndėrduarshėm mbi dukurit tė ndryshme shkencore, fenomenet parapsikologjike, por edhe pėr kulturėn, traditėn dhe historinė e popullit tonė tė lavdishėm. Gjithashtu, aty ėshtė e integruar edhe “Galeria digjitale” me piktura, vizatime, kombinim fotografish tė larmishme etj., ku artdashėsit, mund ta gjejnė njė pjesė tė vetės sė tyre, madje edhe rrugėn drejt frymėzimit, kreativitetin dhe elanin pėr krijime tė reja.

     E veēantė e kėsaj web faqeje ėshtė edhe sektori “Literaturė”, ku dashamirėt e fjalės sė shkruar, mund tė gjejnė literaturė tė larmishme, pa dyshim veē sė ėshtė joshėse, ėshtė edhe e dobishme pėr tė pasuruar qenien tonė me dituri, madje tė gjitha librat mund tė shkarkohen falas, pra pa as njė interes komercial- thjeshtė nė shėrbim tė avancimit tė kulturės sonė.

     Kjo web-faqe ėshtė bėrė dritare e dashur, kurajoze dhe shumė e kėrkuar nga lexuesit shqiptarė tė tė gjitha moshave dhe shtresave, njėkohėsisht kureshtja shtohet nga tė dyja ekstremet: Qe nga hallexhinjtė e ndryshėm deri tek ata pasionant, pėr faktin e thjesht se tė zbėrthyerit e fenomeneve tė caktuara nė psikologji kanė njė shpjegim tė veēantė, ato nė vete ngėrthejnė dukuri shumėdimensionale pėr tė cilat ėshtė folur e po flitet, ėshtė shkruar e po shkruhet shumė nė vazhdimėsi, nė faqen e lartcekur... Dhe ka ēka tė flitet e ēka tė shkruhet pambarimisht, nga se ligjet dialektike tė zhvillimit shoqėror nė kuptimin filozofik e dialektik, avancojnė dhe vetėm avancojnė, pra nuk kthehen mbrapa as njė herė.

 

 

     Autori, piktori dhe mjeshtri i madh Sabir Krasniqi, kėto projekte i ka vėnė nė dy linja tė artit tė tij; njėkohėsisht bėnė edhe dy porosi tė qarta: kujtesėn dhe perspektivėn, ku misteri i botės sė tij fillon me pikturėn, nė rend tė parė si simbolikė e dashurisė sė ndaluar hyjnore, dhe e dyta rikujton shijen e sė hidhurės tragjike, tė dhunshme, tė imponuar nga pushtuesi ynė shekullor, zinxhirė kėta tė cilėt autori i kėsaj faqeje i shkėputė pėrfundimisht nė rrafshin psikologjik, ku vetėdija gėrshetohet me nėnvetėdijen qė pėrfundimisht njeriun e dyzuar e bėjnė qė rrugėt e jetės t’i kalojė vertikalisht!... Duket se dashuria e piktorit pėr trungun e vet ia hapi shpirtin e madh atij pėr tė rrėfyer me ngjyra simbolikėn e brengės sonė individuale, por edhe kolektive, madje ėndrrat tona tė vrara nė mes tė rrugės, dashuritė e humbura dhe plot gjėra tjera qė nuk i shohim dot me sytė e ballit, autori na bėnė qė t’i shohim me thellėsinė e syve tė shpirtit dhe t’i ndiejmė me tė rrahurat e zemrės...

     Jam i bindur qė artisti Krasniqi, nuk do tė gjente prehje as nė kėtė botė dhe as nė botėn e pėrtejme, po tė mos i zbrazte kėto brenga nė qilimin e shpirtit tė tij plot koloritet qė shtrihet pėrgjatė gjithė webfaqes sė tij sa-kra.ch, ku lexuesi para sė gjithash gjėnė prehje shpirtėrore, dhe nuk ka gjė mė tė vlerė se sa gjetja e qetėsisė shpirtėrore- kjo ėshtė madhėshtia e krijuesit ku qielli nė tė cilin fluturon ai, puthit krenarinė!...

     Moderatorit Sabir Krasniqi, suksese tė reja, dhe milionėshit tė radhės sė lexuesve tė kėsaj webfaqeje, kėnaqėsi tė veēantė, pa dyshim faqes sė tij tė bardhė- jetė tė gjatė

 

                                                                                                                 Shtator, 2012