.

Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

RTV ZIK

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

ERENIKU

ZEMRASHQIPTARE

VAJZAT.COM

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

MEKULIPRESS

SHQIP DK

DITURIA

PRESHEVA.COM

DREJTSHKRIMI

RIDVAN BUNJAKU

PSIKIATRIA ONLINE

SEKRETE BUKURIE

Meditime 2 - Spiritualiteti - arti i jetesės

Shkruan: Tejvan PETTINGER

www.explorerunivers.com

       SPIRITUALITETI - ARTI I JETESĖS

      Shpirtėrorja pėrfshin tė jetuarit nė tė tashmen. Kjo ėshtė njė domosdoshmėri esenciale pėr tė zotėruar artin e tė jetuarit. Kur ne shqetėsohemi pėr tė ardhmen kemi krijuar probleme qė mund tė mos ndodhin. Kur ne ndjejmė keqardhje pėr tė kaluarėn, humbim kohėn tonė tė ēmuar.

 

 

            Shpirtėrorja na mėson se arti i jetesės ėshtė tė gjeturit e lumturisė se vėrtetė dhe kėnaqėsisė. Kjo lumturi e pakapshme do tė vijė kur ne tė mund ta zbulojmė veten tonė tė brendshme. Ajo ėshtė shpirtėrorja qė na ndihmon tė gjejmė kėtė realitetit tė brendshėm, e cila ėshtė nė vetė neve.

            Shumė njerėz e kėrkojnė lumturinė nė jetė. Vetėdijshėm apo pavetėdijshėm ne dėshirojmė qė tė jemi tė lumtur. Esenca e shpirtėrores ėshtė zbulimi i gėzimit nė jetė. Lumturia ėshtė sinonim me spiritualitetin, me njė lumturi tė brendshme qė nuk varet nga suksesi nė botėn materiale. Shpirtėrorja na tregon se gėzimi i vėrtetė i brendshėm nuk vjen nėpėrmjet pėrmbushjes sė dėshirave tona, por nė reduktimin e dėshirave tona.

            Shpirtėrorja ėshtė thjeshtėsia. Kur jeta ėshtė e ndėrlikuar, e komplikuar dhe e rrėmujshme ne ndihemi nėn stres. Ne nuk kemi kohė pėr tė vlerėsuar gjėrat e shkėlqyeshme nė jetė. Nėse ne mund t'i minimizojmė kėrkesat nga bota e jashtme, nėse ne mund tė minimizojmė dėshirat tona, ne do tė mund ta gėzojmė thjeshtėsinė e natyrshme tė jetės.

            Sri Chinmoy sugjeron:

            "Shpirtėrore ėshtė thjeshtėsi, sinqeritet, pastėrti dhe pėrulje. Njė jetė e thjeshtė ndihmon kėrkuesit tė rriten. Njė jetė e sinqertė ndihmon kėrkuesit tė fluturojnė dhe tė zhyten. Njė jetė e pastėr ndihmon kėrkuesit tė bėhen Njė me Vizionin e Zotit dhe Realitetin e jashtėzakonshėm. Njė jetė e pėrulur ndihmon kėrkuesit tė pėrqafojnė gjatėsinė dhe gjerėsinė e tė gjithė botės."

            Shpirtėrorja pėrfshin tė jetuarit nė tė tashmen. Kjo ėshtė njė domosdoshmėri esenciale pėr tė zotėruar artin e tė jetuarit. Kur ne shqetėsohemi pėr tė ardhmen kemi krijuar probleme qė mund tė mos ndodhin. Kur ne ndjejmė keqardhje pėr tė kaluarėn, humbim kohėn tonė tė ēmuar. Duke u fokusuar vetėm nė kėtė moment ne mund tė ushtrojmė thelbin e shpirtėrores. Nė meditim ne shkojmė pėrtej fushės sė kohės. Shpirtėrorja nuk ėshtė e ngarkuar me ide tė sė kaluarės dhe tė ardhmes. Shpirtėrorja beson nė tė tashmen e pėrjetshme.

 

 

            Bota ėshtė e mbushur me defekte. Na duket njė listė e pafund e problemeve. Nė qoftė se ne nuk jemi tė kujdesshėm, mund tė kalojmė tė gjithė kohėn tonė pėr gjetjen e tė metave dhe duke kritikuar tė tjerėt. Kritika jonė mund tė jetė e justifikuar, por ajo kurrė nuk do tė sjellė paqen e mendjes. Pėr mė tepėr me anė tė tė kritikuarit nė botė ne nuk pėrparojmė. Shpirtėrorja na mėson pėr t’i shmangur gjykimet. Nėse ka ndonjė gjė pėr tė gjykuar, ajo ėshtė vetėm vetja jonė. Shpirtėrorja thotė se ne nuk duhet tė kritikojmė botėn, por tė duam dhe tė vlerėsojmė cilėsitė e mira tė tė tjerėve.


            "Mos gjykoni

            Ju do tė jeni tė lumtur.

            Falni ēdo gjė

            Ju do tė jeni mė tė lumtur.

            Duani ēdo gjė

            Ju do tė jeni mė tė lumturit." - Sri Chinmoy

           
            Shpirtėrorja nuk na kėrkon tė heqim dorė nga bota. Shpirtėrorja pėrfshin pranimin.

            Nėse ne e pranojmė botėn ashtu siē ėshtė, atėherė ne mund tė ndihmojmė tė ofrojmė diēka pozitive pėr botėn. Nėse ne dėshirojmė ta ndryshojmė botėn, shenjtorėt e mėdhenj na inkurajojnė qė sė pari ta ndryshojmė veten.


            "Bėhuni ndryshimi qė dėshironi ta shihni nė botė." - Mahatma Gandhi


            Shpirtėrorja thotė se lumturia e brendshme vjen nga tė jetuarit, jo pėr veten tonė, por pėr tė tjerėt. Kur ne lutemi vetėm pėr veten, atėherė ne mund tė marrim vetėm njė lumturi tė kufizuar, kėnaqėsia do tė jetė e kufizuar. Ne nuk e njohim lumturinė e vėrtetė, pa marrė parasysh sa shumė dėshira janė plotėsuar, ne gjithmonė duam mė shumė. Megjithatė pėrmes veprimit vetėmohues, nė shėrbim tė tė tjerėve, ne mund tė shkojmė nga njė perspektivė e kufizuar e njeriut pėr t'u bėrė tė vetėdijshėm pėr njė realitet tė zgjeruar.

            Zgjerimi i vetėdijes sonė ėshtė arti i vėrtetė i gjallė. Nė botėn e jashtme ne mund tė dimė shumė gjėra, por shpirtėrorja na tregon se si ta mėsojmė tė vetmen gjė qė me tė vėrtetė ka rėndėsi - Kush jam unė?

 

 

      Postuar nga: Elizza