.

Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

RTV ZIK

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

ERENIKU

ZEMRASHQIPTARE

VAJZAT.COM

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

MEKULIPRESS

SHQIP DK

DITURIA

PRESHEVA.COM

DREJTSHKRIMI

RIDVAN BUNJAKU

PSIKIATRIA ONLINE

SEKRETE BUKURIE

Meditime 2 - Buzėqeshja , njė ilaē shumė i dobishėm

http://dituri.wordpress.com

       BUZĖQESHJA, NJĖ ILAĒ SHUMĖ I DOBISHĖM

         Sa dituri ėshtė e pėrmbledhur tek kėto fjalė! Sa pasuri e pa shfrytėzuar! Nė kohėn tonė depresuese, ku tė gjithė qahemi dhe ankohemi pėr kaq e kaq probleme, ekonomike, sentimentale, familjare profesionale dhe aq tė tjera, ilaēi mė i mirė jo vetėm pėr shpirtin, por edhe pėr trupin, thonė ekspertėt, ėshtė buzėqeshja!

 

           

  

"Nuk do tė ndėrroja kurrė buzėqeshjen e Zemrės sime, as me tė gjithė pasuritė e tė gjithė botės" - na thotė poeti Halil Gibran.

 

            Sa dituri ėshtė e pėrmbledhur tek kėto fjalė! Sa pasuri e pa shfrytėzuar! Nė kohėn tonė depresuese, ku tė gjithė qahemi dhe ankohemi pėr kaq e kaq probleme, ekonomike, sentimentale, familjare profesionale dhe aq tė tjera, ilaēi mė i mirė jo vetėm pėr shpirtin, por edhe pėr trupin, thonė ekspertėt, ėshtė buzėqeshja!

            Po pse e qeshura ėshtė ilaē?

            Ose ndryshe, nga ah, ah, ah-ja... si do tė kalojmė tek ... Ha, ha, ha-ja!!!

            Ėshtė vėrtetuar shkencėrisht, se e qeshura shėron shpirtin dhe trupin tonė, mbron zemrėn tonė, forcon sistemin frymėmarrės, lufton dhimbjen dhe sidomos depresionin. E qeshura u jep zgjidhje edhe tipave stresues, meqė ēdo gjė qė na torturon dhe duket e padurueshme, me tė qeshurėn, duket qesharake!

            Buzėqeshni atėherė! Fort, me gjithė zemėr, spontanisht… pėr zemrėn tuaj dhe jo vetėm!

            Buzėqeshja sipas shumė kėrkimeve shkencore:

            -Forcon mekanizmin mbrojtės tė trupit, pasi kur ne qeshim, organizmi ynė lėshon elektrone imuniteti nė hundė dhe nė sistemin frymėmarrės, qė e mbrojnė nga viruse dhe mikrobe.

            -I bėn mirė zemrės, pasi zgjerohen venat gjakmbajtėse dhe si rezultat theksohet qarkullimi i gjakut dhe shumohet sasia e gjakut tek damarėt. Ata qė kanė pėsuar atak, me vetėm gjysmė ore tė qeshur nė ditė, ulet shumė mundėsia e tė pėrsėriturit tė atakut tė zemrės.

            -Luftojmė stresin, pasi prodhojmė mė shumė endorfina, (hormonet e famshme tė gėzimi).

            -Kapėrcejmė lehtė dhimbjet, pasi hormonet e mėsipėrme funksionojnė edhe si qetėsues.

            Dhe sigurisht ndjek edhe mendimi i psikologėve, tė cilėt na thonė se : "mė trego tė qeshurėn tėnde, tė tė them se kush je!". Pra, konsiderojnė se mund tė kuptojmė mė mirė karakterin e dikujt nga e qeshura e tij se sa nga njė analizė e mėrzitshme psikologjike.

            Janė dakord gjithashtu se e qeshura, ndriēon disa anė tė harruara tė problemeve tona, pėrveē se na qetėson . Na tregon rrugėn, na ndez dritėn, dhe sikur tė mos mjaftonin tė gjitha kėto, pėr mė tepėr na ēlodh !

            Buzėqeshni atėherė, bėn mirė!

 

 

            Buzėqeshje VS Humor i keq

 

            Kini kujdes! Humori i keq ėshtė njė armik qė vendos hije mbi personalitetin tonė. Nė tė vėrtetė, humori i keq ėshtė njė tregues i mungesės sė paqes shpirtėrore, i mungesės sė marrėveshjes me veten tonė.

            Ėshtė e sigurt se e qeshura ka aftėsinė pėr tė dhėnė gėzim dhe lumturi. Por, pėr ēfarė lumturie e kemi fjalėn? Zakonisht presim nga faktorė tė jashtėm tė gjejmė gėzimin. GABIM! Filozofia mijėravjeēare na mėson se njeriu duhet tė kultivojė gėzimin brenda vetes sė tij ose, me fjalė tė tjera, na mėson se gėzimi ėshtė njė gjendje Shpirtėrore...

 

            "Buzėqesh , zemra ime, buzėqesh

            Gjej kohėn pėr tė buzėqeshur

            Pasi buzėqeshja ėshtė muzika e Shpirtit"

            G. Ricos


            Mbani mend:


            Buzėqeshni akoma edhe nė momentet mė tė vėshtira tė jetės suaj.

            Buzėqeshni pasi jeta tregon bukurinė e saj nėpėrmes pėrmbysjeve.

            Aty ku mendoni se asgjė nuk mund tė shkojė mė keq, kini parasysh se buzėqeshja mund tė ndryshojė tė dhėnat.

            Sepse, nėse arrijmė tė buzėqeshim me diēka, sado e vėshtirė tė jetė , mund edhe ta kapėrcejmė.

            Buzėqeshni pasi jetė pa vdekje, dhe vdekje pa jetė, nuk mund tė ekzistojė. Kėtė e quajmė rilindje.

            Buzėqeshni dhe buzėqeshja juaj do tė dėgjohet!


            Pėr kėtė pra:

            Tė gjejmė motivet, nė mėnyrė qė ēdo ditė qė fillon tė jetė njė festė. "Njė ditė pa buzėqeshje ėshtė njė ditė e humbur.

            Le tė zgjohemi me gėzim dhe entuziazėm.

            Le tė karikojmė bateritė tona me energji.

            Le tė sjellim ne sipėrfaqe fėmijėn qė mbajmė brenda nesh.

            Tė buzėqeshim shpesh, sidomos me veten tonė.

            Tu pėrgjigjemi sfidave tė jetės me vendosmėri.

            Tė shfaqim dashurinė tonė mė shpesh.

            Duhet tė "marrim frymė" periodikisht, tė qetėsohemi disa minuta, jo vetėm nga ana fizike, por sidomos nga ana psikologjike dhe mendore.

 

 

 

 

            "Mbaj mėnd se jeta tė pėrket dhe mund tė ndryshosh gjithēka. Dhe prapė nėse nuk arrin tė ndryshosh realitetin, atėherė ndrysho syrin me tė cilin e shikon kėtė realitet" - N. Kazantzakis

 

            Kėtė e dinit?

            -Mesatarisht, njė rritur qesh rreth 6.205 herė nė vit. Kjo do tė thotė se ai qesh rreth 17 herė ne ditė. Nuk ėshtė shumė: fėmijėt qeshin mesatarisht rreth 40 herė nė ditė! Kėtu duhet tė rikujtojmė fjalėt e ekspertėve qė thonė: "Nuk pushon sė qeshuri sepse po plakesh. Por plakesh sepse pushon sė buzėqeshuri" - M. Pritchart

            -Sigurisht, ēdo moshė qesh me gjėra tė ndryshme: fėmijėt me surprizat qė nė moshėn e tyre janė tė shumta, adoleshentėt me temat – tabu dhe me satirėn e prindėrve dhe tė mėsuesve, dhe tė rriturit me lojėrat verbale, satirėn dhe, nėse jemi tė pjekur mjaftueshėm, edhe me vetė veten tonė.

            -Njė burrė qė qesh fort nxjerr frymėn e tij nga mushkėritė me njė shpejtėsi qė arrin 100 km nė orė!

            -Shoqėria nuk ėshtė ė detyrueshme pėr tė qeshur, por ėshtė vėnė re se qeshim mė tepėr mė tė njėjtėn shaka, nėse ajo bėhet nė praninė e tė tjerėve. Gjithashtu qeshim mesatarisht 30 herė mė tepėr kur jemi me shoqėrinė se sa kur jemi vetėm.

            -E qeshura nuk ėshtė vetėm njė privilegj njerėzor (mjaft kafshė sikur brejtėsit dhe majmunėt qeshin). Por vetėm njeriu mund tė dallojė pėrdorimet e ndryshme tė sė qeshurės: qeshim nė mėnyrė agresive, sarkazėm, erotikisht, miqėsisht, nė mėnyrė mbrojtėse (pėr tė larguar stresin).

            -Grekėrit e lashtė besonin se Gelondi (i qeshuri) sė bashku me Pasionin dhe Kėnaqėsinė, ishin dhurata tė Perėndeshės Afėrditė kundrejt njerėzve.

            -Likurgu kishte ndėrtuar njė tempull nė Spartė, ku adhurohej Gelondi (i qeshuri). Tempulli i Gelondit, ekzistonte gjithashtu edhe nė qytetin e Thesalisė. Madje njė herė nė vit organizoheshin lojėra atletike publike nė nder tė tij.

            -Hipokrati besonte nė vlerėn kuruese tė sė qeshurės!

 

Le tė vėmė pak gėzim tek gjithēka qė bėjmė. Le tė kemi njė ndjenjė tė shėndoshė tė humorit tė mirė. Dhe tė mos harrojmė se buzėqeshja ėshtė transmetuese!