Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

BOTA.AL

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

LAPSI.AL

TIRANA OBSERVER

SHQIP

ZEMRASHQIPTARE

RTV ZIK

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

SHĖNDETI

DITURIA

PRESHEVA.COM

GJUHA SHQIPE

SEKRETE BUKURIE

KOSOVARJA

RIPOST

RADIOPROJEKT

Tema tė tjera 2 - Yjet nuk shuhen...

Shkruan: Sabir KRASNIQI

      

YJET NUK SHUHEN...

 

 

 

       Nė pėrkujtim tė profesorit Bajram Kurti, qė u nda nga ne fizikisht mė 14 shkurt 2011 - intelektualit mendjendritur, veprimtarit tė devotshėm pėr ēėshtje kombėtare, aktivistit tė paepur tė pajtimit tė gjaqeve, autorit tė shumė shkrimeve, e nė veēanti tė 20 veprave voluminoze pėr dėshmorėt e kombit "Gjaku i Lirisė", i cili i motivuar nga qėllimet mė fisnike, mė sublime, pėr asnjė ēaste nuk pushoi se vepruari me gjithė qenien e tij, nė shėrbim tė dijės, nė shėrbim tė atdheut, nė shėrbim tė bashkimit kombėtar.

 

 

 

 

 

           Jeta ėshtė njė rrugėtim!... Rrugėtim nga njė skaj, nė tjetrin! Proces i natyrshėm i ligjit universal... ritėm i pėrhershėm i ndryshimeve - lindjes, zhvillimit dhe shpėrbėrjes...

 

           Shumėkush kėtė rrugėtim e mat me hapa! Shumė tė tjerė e peshojnė me kohė -  sekonda, orė, ditė, vite tė llogaritura nė letėr... por edhe tė tillė qė e kalojnė tė zhytur nė melankoli!... Jeta nuk matet me hapa, as nuk peshohet me kohė, as s'ndalon me vajtime, por me gjurmė - gjurmė tė trasuara me bardhėsinė e  shpirtit dhe ngrohtėsinė e zemrės, gjurmė tė trasuara me mprehtėsinė e mendjes dhe forcėn e veprimit, gjurmė tė trasuara me vullnetin e ēeliktė dhe sakrificat mė sublime... gjurmė tė trasuara me vlerat mė tė larta, mė tė pastra, mė tė ēmuara, mė fisnike: morale, intelektuale, njerėzore e hyjnore... GJURMĖ QĖ MBESIN NĖ PĖRJETĖSI...

 

           Ēdo rreze drite e nxit njė shkėndijė... ēdo shkėndijė e ka njė burim... e kur burimi ėshtė i pastėr si kristali, natyrshėm, edhe shkėlqim pastaj, nuk mund tė jetė tjetėr, pėrpos reflektim madhėshtor i gjurmėve tė arta gdhendur ndėr shekuj nė obeliskun e pavdekėsisė, nė majėn e tė cilit qėndron pėrherė ndezur flakadani i lirisė - udhėrrėfyes brezash nė vazhdimėsi, qė e sollėn titanėt e kombit, sikurse Prometheu nga Olimpi i shenjt.

 

           TITAN I KOMBIT ishte edhe profesor BAJRAM KURTI - mishėrim i dashurisė ndaj lirisė dhe atdheut, intelektualit, pajtimtarit, por edhe guximtarit e rezistuesit - SIMBOL I BUJARISĖ, MENĒURISĖ, VENDOSMĖRISĖ DHE SAKRIFICĖS. I pathyeshėm sikurse Prometheu, u rezistoi tė gjitha sfidave tė kohės... padrejtėsive, dhunės dhe terrorit barbar, dhe asnjėherė nuk u nėnshtrua, nuk u mposht... Nuk iu zbeh pėr asnjė ēast krenaria, as motivi, as vullneti e as dashuria pėr tė shpėrndarė dritėn e diellit, dritėn e dijės, rrezet e arta tė lirisė, nė ēdo cep ku frymon e flitet gjuha e bukur dhe e bekuar shqipe.

 

           Barbarėt nuk e dėrguan shqiponjėn, siē veproi Zeusi  me Prometheun, pėr t'ia thyer krenarinė, se ky shqiponjė ishte vet, por korbat e zinj tė ardhur nga Karpatet qė silleshin si sundimtar mbi mbretėrinė e shqipeve! Korba nė qiell e ēakaj nė tokė...  vasal, kameleonė, kolaboracionist e mercenar qė pėrpiqeshin tė shlyenin ēdo gjurmė tė lavdishme tė historisė... tė zhbėnin ēdo gjė tė shenjtė tė kėsaj toke dardane... ta shuanin flakadanin e ndezur qė ndriste, ngrohte dhe ushqente shpresat e vegjėlisė...  dhe nė ēdo pėrpjeke pėr ta shuar, ai shpėrthente me fuqishėm, se ishte i gatuar ndėr shekuj... me djersė, punė, sakrifica por edhe me barot e gjak!

 

           ...Drita e artė kėtij flakadani njė ditė praroi qiellin e Kosovės... dhe ngrohu zemrėn e vuajtur tė kėsaj toke dardane... ngrohu edhe zemrėn e kėtij Titani fisnik. Dhe me ngjyrėn e kuqe tė penės la gjurmė nė histori - pėrjetėsoi bijtė mė tė devotshėm, ata qė mbi supet e tyre dhe me gjakun e tyre mbajtėn tė ndezur vazhdimisht kėtė pishtar shprese, krenarie e guximi...  GJAKU I LIRISĖ vazhdon tė rrjedh nė dejtė e ēdo shqiptari!

 

           Tė pakėt janė ata Yje qė, edhe kur shkėputėn poshtė, i'u bashkėngjiten yjve tė mėdhenj tė pėrjetėsisė, atje lartė nė pafundėsi - arrijnė tė rreshtohen nė panteonin e mendjeve mė tė ndritura tė kombit PĖR TĖ MOS U SHUAR KURRĖ!

 

I lehtė i qoftė dheu i tokės mėmė qė aq shumė e deshi!

 

Ngushėllime tė thella familjarėve, farefisit, miqve dhe gjithė atyre qė patėn nderin ta njohin profesorin mendjendritur Bajram Kurti!

 

 

 

 

 

Shkarko falas librin

 

e profesor Bajram Kurtit, "PROFESOR QAZIM BERISHA - YLL I PASHUAR NĖ PLEJADĖN E HERONJVE TĖ ARSIMIT DHE EDUKATĖS", 

 

 

            Regjistrimet e mėposhtme (ku mes urtakve, intelektualėve e atdhetarėve tė kombit, shkėlqen edhe mendja e ndritur e profesor Bajram Kurtit) janė bėrė gjatė viteve tė Lėvizjes Gjithėpopullore pėr Pajtimin e Gjaqeve, nė Zhur, Billush dhe Murademe (Komuna e Prizrenit) nė janar tė vitit 1991 me kamerė time amatore. Megjithėse kualitet i dobėt teknik, mbeten dėshmi e njė lėvizjeje historike ku nė emėr tė atdheut, nė emėr tė lirisė, nė emėr tė bashkimit... u shtrinė duart e pajtimit, u shtrėnguan dhe u bėnė grushte tė fuqishme pėr pushtuesin qė me shekuj e kishte mbjell e kultivuar me ēdo mjetė, mes nesh, kėtė farė vėllavrasėse. Video incizimet prezantohen publikisht pėr herė tė parė.