.

Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

RTV ZIK

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

ERENIKU

ZEMRASHQIPTARE

VAJZAT.COM

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

MEKULIPRESS

SHQIP DK

DITURIA

PRESHEVA.COM

DREJTSHKRIMI

RIDVAN BUNJAKU

PSIKIATRIA ONLINE

SEKRETE BUKURIE

Meditime 2 - Vetvrasjet

Shkruan: Daut DEMAKU

VETVRASJET   

       Asnjė gjeth nuk shkėputet nga kurora e pemės pa lejen e tė gjitha pjesėve tė kurorės sė pemės. Kur dikush bėn vetvrasje, ai ka qenė vetėm pika mė e dobėt nė njė shoqėri – e cila i ka krijuar kushtet pėr vetvrasje! Kjo ėshtė pėrgjegjėsia kolektive dhe, mbi kėtė bazė them: kur dikush bėn vetvrasje – nga diēka e secilit prej nesh vdes bashkė mė tė.

 


            Ėshtė e ditur se ēdo vetvrasje qė ndodhė nė njė rajon, po nė atė ēast – VDES nga diēka e tė gjithė banorėve tė atij rajoni.

            Shkaktarėve tė vetvrasjeve nuk iu shihet fundi. Janė tė panumėrt dhe, gjithmonė, do tė mbesin mister i pazbuluar. Si vet njeriu!

            Njėri prej shkaqeve mė tė shpeshta, njė shumė i theksuar qė bėhet i dukshėm nė oqeanin e pafund tė shkaktarėve tė vetvrasjeve– ėshtė: MUNGESA E HARMONISĖ SĖ ENERGJISĖ!


            Tė gjithė njerėzit, qė krijojnė tollovi, turbulenca tė mėdha nė “trafikun mendor” – shkaktojnė humbjen e energjisė. Humbja e energjisė e prish ekuilibrin, HARMONINĖ dhe, kjo dis-harmoni – prodhon tė GJITHA shėmtitė.


            Vetvrasja, pra, ndodh kur njeriu gjendet nė nivel tepėr tė ultė tė energjisė.

            Pėr kėtė shkak vetvrasjen e ndalojnė edhe tė gjitha besimet fetare, sepse aty ku ndėrpritet jeta – nė atė nivel do tė rifillojė pas ringjalljes.


            Njerėzit qė ndėrpresin jetėn nė nivel tė lartė tė energjisė – si dėshmorėt nė luftė, pėr shembull – ata janė tė bekuar, sepse riinkarnimi i tyre do tė jetė po nė atė nivel – nė maje tė mrekullisė.

            Ta krahasojmė jetėn e njeriut me farėn. Secila farė duhet tė vdes. Por nėse fara vdes nė mėnyrė tė natyrshme (vdekja e farės ėshtė mbirja e bimės), atėherė kjo farė nuk ka vdekur, po ėshtė ringjallur nė milona farėra.


            Por, nė qoftė se farėn e mbyllim nė njė kuti (vetvrasje, ndėrprerje e dhunshme e ciklit jetėsor), atėherė: njė ditė edhe asaj fare do t’i vie vdekja, patjetėr, por kjo vdekje do tė jetė PĖRFUNDIMTARE ose vdekja mė e dhimbshme nė tėrė ciklin e jetės kozmike!

            Jetėn e ka dhuratė secili njeri dhe, mė kėtė dhuratė, secili mund tė bėj ēka tė dojė. (Natyrisht: keqpėrdorimi (edhe) i dhuratės ėshtė i dėnueshėm.) E jona ėshtė tė NDIHMOJMĖ nė syēeltėsi, nė VETĖDIJSIM, qė tė kuptohet tėrėsia e ligjeve tė universit ku, njėmend vdekja nuk ekziston. Ėshtė vetėm ndryshimi i gjendjes. Asgjė tjetėr.


            Kėtė tė vėrtetė e shohin vetėm njerėzit qė kanė ENERGJI TĖ HARMONIZUAR!

            I keni parė pleqtė qė jetojnė gjatė? Ata janė njerėz, qė kanė ditur ta menaxhojnė energjinė.

            Flasin lehtė, ecim lehtė, punojnė lehtė, janė si aktorėt e prirur, qė nėpėr dėrrasa tė teatrit nuk ecin, por fluturojnė.


            Tė krijosh harmoninė e energjisė do tė thotė tė arrish pikėn qė quhet ART I JETĖS! Kjo ėshtė pika qė quhet fatlumėri, hare, gėzim, sukses, shėndet, mrekulli…

            E kundėrta ėshtė MJERIM, varfėri, joshėndet, dėshtime nė punė e nė dashuri, dėshtime nė ēdo segment tė jetės dhe, ajo mė e rėnda nė dėshtim: vetvrasje!

 

 


            Pėrkrahjen time tė pafund do ta kenė: vetėm ata njerėz qė dinė ta krijojnė harmoninė e energjisė, sepse ata MERITOJNĖ TĖ JETOJNĖ. Ata bėhen 1% i popullatės qė krijon 96% tė tė ardhurave tė njė vendi, ata janė tė shėndetshėm, ata janė tė suksesshėm, ata dinė ta menaxhojnė veten, bashkėshortėsinė, familjen, lagjen, qytetin…kombin…ata dinė tė krijojnė vlera tė larta nė art, nė sport, nė shkencė,…thjesht: ata janė LOKOMOTIVA tė jetės e tė ardhmėrisė.


            Tė kthehem tė fillimi: asnjė gjeth nuk shkėputet nga kurora e pemės pa lejen e tė gjitha pjesėve tė kurorės sė pemės. Kur dikush bėn vetvrasje, ai ka qenė vetėm pika mė e dobėt nė njė shoqėri – e cila i ka krijuar kushtet pėr vetvrasje! Kjo ėshtė pėrgjegjėsia kolektive dhe, mbi kėtė bazė them: kur dikush bėn vetvrasje – nga diēka e secilit prej nesh vdes bashkė mė tė.


            E ēka ėshtė borxhi jonė si kolektivitet? Tė ndihmojmė dhe vetėm tė ndihmojmė nė VETĖDIJSIMIN e tė gjithėve, qė t’i kuptojnė ligjet e universit dhe tė kėnaqen me jetėn, sepse JETA NJĖMEND ĖSHTĖ SHUMĖ E BUKUR dhe askush nuk ka tė drejtė ta lėndojė!


            E qysh tė ndihmojmė? Asnjėherė vetvrasjen nuk e shkakton DIALOGU, por gjithnjė e gjithnjė MONOLOGU!...


            Pra, t’iu gjendemi pranė atyre qė kanė nevojė, tė flasim (edhe ashtu mjaft jemi tė zėshėm!), tė shkruajmė, tė mbajmė ligjėrata e kurse, tė prodhojmė emisione e materiale qė relaksojnė dhe lehtėsojnė jetėn… Fundja njerėz jemi, nuk jemi ishuj tė vetmuar…

 

            Do tė jetojmė mirė pėr veten tonė, nė qoftė se jetojmė dhe punojmė (krejt pak) edhe pėr tė tjerėt…

 

            Sepse: ata qė janė nė nivel tė ultė tė energjisė (pėr tė cilėn fola mė lart) nuk e kanė zgjedh ME DĖSHIRĖ atė gjendje. Ose nuk dinė, ose nuk munden, ose janė zėnė peng i kushteve tė ndryshme… edhe pse ēdo gjė nė jetėn e individit – fillim e fund – varet nga ai… megjithatė, dora e ngrohtė e dashurisė njerėzore – nuk duhet tė mungojė ASKUND dhe ASNJĖHERĖ.            Pėr Ty, me shumė dashuri, Daut Demaku