.

Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

RTV ZIK

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

ERENIKU

ZEMRASHQIPTARE

VAJZAT.COM

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

MEKULIPRESS

SHQIP DK

DITURIA

PRESHEVA.COM

DREJTSHKRIMI

RIDVAN BUNJAKU

PSIKIATRIA ONLINE

SEKRETE BUKURIE

Meditime 2 - Ndriēimi i mendjes (14)

Shkruan: Abdirahim IDRIZI

      

NDRIĒIMI I MENDJES (14)

 

 

            Kur aktivitetet tuaja janė tė frymėzuara nga dashuria, energjia nuk humbet. Kur aktivitetet tuaja janė tė prekura nga dashuria, energjia juaj shumėzohet dhe akumulohet, deri nė fund. Nėse dini si ta krijoni, ta ushqeni dhe ta harxhoni energjinė, atėherė do tė jeni nė gjendje tė krijoni ēfarėdo pasurie.

 

 

 

            Natyrėn e mban energjia e dashurisė

 

            Natyra vepron me lehtėsi dhe me shkujdes tė plotė.

            Nėse e vėshtroni sesi natyra punon, keni pėr tė parė se ēdo gjė zhvillohet deri nė imtėsi nė mėnyrė spontane:

            - Bari nuk provon tė rritet, veēse thjesht rritet.

            - Peshqit nuk provojnė tė notojnė, ata thjesht notojnė.

            - Lulja nuk provon tė lulėzojė, ajo lulėzon.

            - Zogjtė nuk provojnė tė fluturojnė, ata fluturojnė

            - Bleta punėtore nuk e di se nuk mund tė fluturojė, por fluturon.

            Pasi natyrėn e mban energjia e dashurisė.

            Kur kėrkoni fuqinė sa pėr t'i kontrolluar njerėzit, atėherė e shpenzoni energjinė kot.

            Kur kėrkoni para dhe pushtet pėr tė kėnaqur egon, ju e shpenzoni energjinė pas hijes sė lumturisė.

            Kur kėrkoni para vetėm pėr shkak tė dobisė personale, ju ia ndėrpritni vetes rrjedhėn e energjisė dhe e pengoni manifestimin e inteligjencės natyrore.

            Por, kur aktivitetet tuaja janė tė frymėzuara nga dashuria, energjia nuk humbet.

            Kur aktivitetet tuaja janė tė prekura nga dashuria, energjia juaj shumėzohet dhe akumulohet, deri nė fund.

            Nėse dini si ta krijoni, ta ushqeni dhe ta harxhoni energjinė, atėherė do tė jeni nė gjendje tė krijoni ēfarėdo pasurie.

 

            Pranojeni tė tashmen, synojeni tė ardhmen

 

            Qėllimi juaj nuk duhet tė jetė ardhmėnia.

            Vėmendja juaj duhet tė pėrqendrohet nė tė tashmen.

            Aq sa do ta keni vėmendjen nė tė tashmen, po aq i keni shėrbyer edhe ardhmėnisė suaj, meqė ardhmėnia krijohet nė tė tashmen.

            Duhet ta pranojmė tė tashmen ashtu siē ėshtė.

            Pranojeni tė tashmen e synojeni tė ardhmen.

            E kaluara, e tashmja dhe e ardhmja janė tipare tė vetėdijes.

            E kaluara ėshtė kujtesė.

            E ardhmja ėshtė pritje.

            E tashmja ėshtė vetėdije.

            Koha ėshtė lėvizje e mendimeve.

            Edhe e kaluara, edhe e ardhmja ndodhen nė imagjinatė, vetėm e tashmja, qė ėshtė vetėdije, ėshtė e vėrtetė dhe e pėrjetshme.

            Ajo ėshtė pėr kohėn dhe hapėsirėn potencialisht materie dhe energji.

            Ajo ėshtė sferė e pėrjetshme e mundėsisė e cila veten e pėrjeton nė trajtė forcash abstrakte, siē janė:

            ‑ drita

            ‑ nxehtėsia

            ‑ elektriciteti

            ‑ magnetizmi apo rėndesa (gravitacioni).

            Kėto forca nuk janė as e kaluara, as e ardhmja, janė tė pėrhershme.

            Mėsohuni ta pėrqendroni fuqinė nė qėllimin qė synoni dhe do tė arrini tė bėni ēfarė tė dėshironi.

 

            Harmonizimi i talentit me nevojėn kreative

 

            Qėllimi im jetėsor ka qenė qė me talentin dhe prirjet e mia t'u ndihmoj tė tjerėve.

            E kur prirjet e veēanta i pėrdorim pėr shėrbim tė tjerėve, e pėrjetojmė edhe gėzimin e shpirtit tonė, qė ėshtė qėllimi mė sublim i secilit prej nesh.

            Nėse talentin tuaj e harmonizoni me nevojėn kreative, ju keni pėrftuar njė begati krijuese tė paparė.

            Pėrdorimi i talentit tuaj pėr t'u ndihmuar njerėzve qė t'i pėrmbushin nevojat e tyre, krijon pasuri dhe begati tė pafundme.

            Nė tė vėrtetė, nė kėtė rrugė jam pėrpjekur t'i orientoj edhe fėmijėt e mi.

            I kam mėsuar, i kam nxitur tė mendojnė‑meditojnė.

            U kam thėnė, nėse kur tė rriteni nuk do tė jeni tė aftė tė fitoni vetė, unė, aq sa mundem, kam pėr ta bėrė kėtė pėr ju.

            Ndaj pėr kėtė, fėmijėt e mi, mos u brengosni.

            Ajo qė dėshiroj vėrtet ėshtė qė ju tė orientoheni nė atė qė mė sė miri mund t'i ndihmoni familjes dhe njerėzimit ‑ t'u pėrshtateni nevojave dhe kėrkesave tė kohės.

            Si dhe t'i zbuloni prirjet tuaja, sidomos prirjet e veēanta.

            Dhe ato tė jeni tė gatshėm t'i vini nė shėrbim tė familjes dhe tė afėrmve tė mi.

 

            Gjėrat e mėdha nuk maten me numra e statistika

 

            Kur prirjet tuaja kreative harmonizohen me nevojat e njerėzve tė tjerė, atėherė pasuria vetvetiu rrjedh nga e padukshmja nė tė dukshmen, nga zona e shpirtit nė vetėdije.

            Dhe keni pėr ta njohur gėzimin e vėrtetė dhe kuptimin e vėrtetė tė suksesit.

            Dhe gėzimin e shpirtit tuaj vetjak.

            Njė milion rreze nuk e kanė vlerėn e asaj rrezeje nė tė cilėn ju jeni pėrqendruar.

            Nga jeta ime e pėrditshme njoh shumė njerėz tė menēur, tė cilėt, fatkeqėsisht, nuk janė tė suksesshėm pėr arsyen e thjeshtė se nuk provojnė t'i hyjnė kėsaj rruge.

            Mos veproni sikur keni pėr tė jetuar njė mijė vjet, lėvizni pėrpara.

            Njė fjalė e urtė kineze thotė:

             “Edhe udhėtimi mė i gjatė fillon me njė hap”.

            Kur arrita moshėn e pjekurisė, e kuptova se gjėrat e mėdha nuk maten me numra e statistika.

            E kuptova qė njė minutė ishte pika fillestare e gjithė suksesit.

            Prandaj, ju duhet tė jeni tė kujdesshėm me minutat tuaja, qė bėjnė orėt, ditėt, muajt, vitet.

            Po i humbe njėherė, ato nuk kthehen.

            Ajo se ēfarė bėni me minutat tuaja, do tė pėrcaktojė pėrfundimisht se ēfarė bėni me jetėn tuaj.

            Nė tė vėrtetė, koha ėshtė njė prej thesareve tė rralla nė kėtė botė qė shpėrndahet barabar pėr tė gjithė.

            Askush nuk merr mė shumė se tjetri.

            Pra, sekreti nuk qėndron nė kohėn qė e keni nė dispozicion, por nė atė si e shfrytėzoni ju atė.

            Ne mendojmė se njė pikė ujė nuk ēon peshė.

            Por, nė tė vėrtetė, pikat e ujit sė bashku e bėjnė ujin e lumit.

            Kjo vlen edhe pėr minutat.

            Minutat, tė ndara, nuk konsiderohen tė ēmueshme, por kur vihen nėn kontroll, mund tė krijojnė fuqi tė madhe.

            Sepse njerėzit kanė nevojė tė madhe pėr motivim dhe kurajė.

            Ata qė kanė uri tė madhe pėr mendime pozitive, ata kanė nevojė tė motivohen shpejt dhe shkurt.

 

 

            Ēelėsi pėr ta ndryshuar jetėn

 

            Ēelėsi pėr ta ndryshuar jetėn tuaj qėndron nė njė minutė. Nėse e shfrytėzoni me menēuri, nga kjo minutė vjen njė orė e shkėlqyeshme e nga njė orė e shkėlqyeshme vjen njė ditė, njė javė, pastaj njė vit i shkėlqyeshėm, nga fillon njė jetė e bukur.

            Do tė thotė, pėrdoreni kohėn me menēuri, koha nuk pret askėnd, se humbja e minutave ėshtė e pafalshme.

            Duhet ta kuptojmė se minutat qė i kemi janė pasuri qė na takon.

            Kur shpenzohen, ato nuk mund tė kthehen mė.

            Njerėzit e pasur nuk kanė mė shumė kohė gjatė ditės sesa njerėzit e varfėr.

            Kur shpenzohen kėto minuta, ju nuk mund tė blini minuta tė tjera.

            Pa marrė parasysh se sa tė pasur e tė fuqishėm tė jeni, ju duhet ta respektoni kohėn dhe ta shfrytėzoni atė me menēuri, pėr arsye se kohės aq i bėn pėr ju.

            Suksesi ose dėshtimi juaj varet nga ajo si e shfrytėzoni ju kohėn.

            Pra, ecni me kohėn.

            Pasi tė gjithė ne kemi kohė tė barabartė, sekreti i suksesit ėshtė te mėnyra si e shfrytėzojmė kohėn.

 

            Formula e suksesit

 

            Pse ndodh qė disa njerėz ēdo gjė qė prekin u kthehet nė fitim, kurse tė tjerėt vetėm mund ta ėndėrrojnė njė gjė tė tillė.

            Pėrgjigjja ėshtė se kėta njerėz e dinė formulėn e suksesit.

            Shumica e njerėzve duan tė jenė tė suksesshėm, por u mungon receta.

            Shumica e njerėzve e kalojnė jetėn nė njė gjendje konstante, midis provash e gabimesh.

            Ata pėrpiqen dhe dėshtojnė, pėrsėri pėrpiqen..., por dėshtojnė dhe ndodh tė heqin dorė nga pėrpjekjet pėr sukses.

            Paraja nuk e pėrcakton suksesin tuaj, vetėm nėse jeni tė suksesshėm, ju mund tė keni para aq sa doni.

            Sa herė tė arrini diēka, madje edhe gjėra tė vogla, ju e rrisni vetėvlerėsimin, imazhin tuaj dhe mendim pėr veten tuaj.

            Ju bėni depozitime tė vogla nė llogarinė tuaj personale tė vetėbesimit.

            Ndėrdija juaj thotė:

            ‑ unė jam mirė

            ‑ ē'kam bėrė

            ‑ do tė bėj edhe mė shumė.

            Filloni me arritje tė vogla, ato ju shpijnė drejt arritjeve tė mėdha.

            Mirėpo, e tėra fillon me ju, nga besimi nė vetvete dhe duke i mposhtur armiqtė brenda jush.

            Njerėzit ju thonė, ju nuk mund ta bėni kėtė, sepse jeni shumė i moēėm ose shumė i ri. Ju mund tė hiqni dorė nga pėrpjekjet pėr tė kursyer kohėn dhe pezmatimin.

            Ju mund tė bėni ēdo gjė qė dėshironi ‑ nėse jeni tė gatshėm tė luftoni pėr tė.

            Pa marrė parasysh sa pozitiv jeni, ėshtė me rėndėsi tė shoqėroheni me njerėz pozitivė, me ata qė ju japin kurajė.

            Ka dy lloje njerėzish nė kėtė botė:

            ‑ ata qė ju japin

            ‑ ata qė ju marrin.

            Varet nga ju se cilėt do t'i keni pėrreth, afėr vetes.

 

            Mos u ankoni

 

            Shumė njerėz ia nxijnė jetėn vetes gjithnjė duke u ankuar:

            -  asgjė nuk ėshtė nė rregull

            -  shumė vapė

            - shumė ftohtė

            -  shumė ėmbėl

            - shumė thartė

            - shumė fort

            - shumė butė

            - shumė ashtu, shumė kėshtu.

            Na duhet t'iu ndihmojmė kėtyre njerėzve ta kėrkojnė dhe ta gjejnė tė mirėn nė jetė.

            T'u themi se njerėzit pozitivė jo vetėm e shijojnė jetėn mė mirė, por sipas statistikave, edhe jetojnė mė gjatė.

 

            Njė dėshirė

 

            Njė person qė ka vetėm njė synim (zgjidhje) nė jetė, ai nuk ka asgjė.

            Ai mund tė realizohet pėr arsye se ju nuk keni zgjidhje tjetėr.

            Njė gjeneral i dėrgoi trupat nė njė betejė tė madhe nė brigje tė largėta.

            Derisa i afroheshin armikut, gjenerali vėrejti se kishte tė bėnte me ushtri tė madhe dhe tė fuqishme.

            Por, gjenerali e dinte se e kishte potencialin pėr tė fituar.

            Pasi arritėn nė tokė dhe kur pa se ushtarėt e tij pėrpiqeshin tė dezertonin nga frika, dha urdhėr qė tė digjeshin anijet.

            Ata tani nuk kishin zgjidhje tjetėr.

            Ose duhej tė fitonin, ose tė vdisnin.

            Nė atė moment, trupat e tij u mbushėn plot energji dhe pa frikė luftuan me tė gjitha forcat dhe fituan.

            Fituan, sepse nuk patėn opsion tjetėr.

            Ne duhet tė krijojmė sė paku njė zgjidhje ose tė fundosemi.

 

            Mendja juaj ėshtė si njė kopsht

            ‑ Ēfarė do tė mbillni, edhe do tė korrni ‑

 

            Pėr t'u bėrė tė suksesshėm, ju duhet tė jeni tė kujdesshėm ndaj asaj qė lejoni tė hyjė nė mendjen tuaj, pėr shkak se mendja juaj ėshtė si njė kopsht.

            Nėse mbillni diēka tė mirė, diēka tė mirė do tė korrni.

            Por nėse mbillni diēka tė keqe, ajo do tė rritet.

            Ēfarė do tė mbillni, edhe do tė korrni.

            Nėse nuk mendoni pėr asgjė, edhe nuk do tė bėni gjė.

            Mendoni pėr gjėra tė mėdha dhe do tė bėni gjėra tė mėdha.

            Pėr ju ēdo ditė ėshtė njė ditė e madhe, e nėse nuk ju duket e kėtillė, ju mund ta bėni njė ditė tė madhe.

            Pėr tė ndryshuar pozitėn nė tė cilėn jeni, ju duhet ta ndryshoni tė menduarit tuaj.

            Nėse mund ta ndryshoni mėnyrėn si mendoni, ju do tė ndryshoni mėnyrėn e veprimit.

            Ju e realizoni atė qė mendoni se mund ta realizoni.

            Ju mundeni, nėse mendoni se mundeni dhe ka shumė tė ngjarė qė nuk mundeni, nėse edhe mendoni se nuk mundeni.

            Shumica e njerėzve thjesht nuk e provojnė.

            Ėndrrat e tyre i marrin me vete nė varr.

            Simbol i suksesit ėshtė bleta punėtore, ajo ka aftėsinė pėr ta bėrė tė pamundurėn tė mundshme.

            Pse?

            Sepse shkencėtarėt kanė theksuar se bleta nuk mund tė fluturojė, sepse ka krahė tė vegjėl e trup tė madh.

            Por bleta punėtore nuk e di ē'ėshtė e pamundshmja, kėshtu qė pa problem fluturon.

            Nė vend se “nuk mundem”, thoni “ėshtė e pamundshme tė dėshtoj” .

            Dhe ju do tė bėni gjėra tė pabesueshme.

            A keni ditur se njė amerikan i zakonshėm lexon njė libėr nė vit.

            Ndėrkaq milioneri (qė nuk ka trashėguar pasurinė), lexon njė libėr nė muaj.

            Amerikani i zakonshėm e shikon televizorin 6 orė nė ditė, ndėrsa

milioneri mė pak se dy orė.

            Ju mund tė mos jeni pėrgjegjės kur bini pėrtokė.

            Por jeni patjetėr pėrgjegjės pėr t'u ngritur.

            Nuk ka rėndėsi se ēfarė ndodh nė jetėn tuaj.

            Ka rėndėsi vetėm ajo se ēfarė ju ndėrmerrni nė kėtė rast.

            Zgjohuni, mos rrini kot!

            Mos harroni, zgjedhja ėshtė juaja.

 

 

            Vazhdon..

 

 (1)   (2)   (3)   (4)   (5)   (6)   (7)   (8)   (9)   (10)   (11)   (12)   (13)          (15)