.

Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

RTV ZIK

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

ERENIKU

ZEMRASHQIPTARE

VAJZAT.COM

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

MEKULIPRESS

SHQIP DK

DITURIA

PRESHEVA.COM

DREJTSHKRIMI

RIDVAN BUNJAKU

PSIKIATRIA ONLINE

SEKRETE BUKURIE

Meditime 2 - Thėnie tė arta pėr miqėsinė

Pėrgatitur nga: Vlora BANUSHAJ & Sabir KRASNIQI

      

THĖNIE TĖ ARTA PĖR MIQĖSINĖ

 

     Kur shpėrndajnė dritėn e tyre dy miq tė vėrtet, atė hapėsirė e mbulojnė rrezet mė tė ngrohta tė shpirtit e zemrės... aty shkrihet ēdo copėz e akullt, e bashkė me tė edhe ēdo lloj hije gri... aty valorizohen ngjyrat mė tė bukura... ngjyrat mė tė gėzuara...  mė madhėshtore tė jetės... aty stacionohen buzėqeshja dhe gėzimi... aty bėn folenė vetė BUKURIA HYJNORE!

 

 

 

 

Njė petal i artė shkėlqeu si brilant nga rrezet e ndritura HYJNORE;

Njė petal njohjeje u krijua nga njė letėr rastėsisht;

Njė petal shoqėrie, u krijua nga letėrkėmbimi ynė nė vazhdimėsi;

Njė petal besimi, u krijua nga sinqeriteti deri nė imtėsi;

Njė petal fisnikėrie u krijua nga pastėrtia e kristaltė;

Njė petal ngrohtėsie rrodhi nga burimi i thellė shpirtėror;

Njė petal nuancash mahnitėse shkėlqeu nga ngjyrat mė tė gėzuara tė jetės;

Njė petal me pika tė freskėta vese mėngjesore, krijoi ujėvarėn e pandėrprerė tė buzėqeshjeve;

Njė petal buzėqeshjeje me gjithė zemėr, derdhi plot nektar...

... nga i cili u ushqyen e po ushqehen, pandėrprerė qeniet tona...

....dhe tė gjitha kėto petale formuan lulen e

MIQĖSISĖ TONĖ TĖ ARTĖ!

 

 

Miqėsia e Artė ndėrtohet nga petalet e luleve mė tė bukura ekzistuese qė, sė bashku, krijojnė Kopshtin parajsorė nė tokė,  nė tė cilin, njeriu ushqehet vazhdimisht me nektarin me te ėmbėl tė jetės dhe i gėzohet pafund kėsaj dhurate hyjnore, nga mė tė mrekullueshmet!

 

 

Jeta nuk mund tė tė jap dhuratė mė tė ēmuar, se sa bukurinė e pėrkryer tė njė miqėsie tė Artė!

 

 

Jeta nuk mund tė japi dhuratė mė tė mirė se sa miqėsinė e cila vendbanim ka Kopshtin  parajsorė...

 

 

Nuk ka dhuratė materiale, pavarėsisht vlerės sė saj, qė mund ta zėvendėsoj dhuratėn shpirtėrore, atė mė tė ēmuarėn, qė rrallė kush ka fatin e artė t'ia dhuroj Perėndia - MIQĖSINĖ HYJNORE!

 

 

Miqėsia ėshtė njė dhuratė e privilegjuar prej sė cilės njeriu e ndjen vetėn tė dyfishuar mė tė gjitha virtytet...

 

 

Miqėsia e ARTĖ...


Ėshtė Engjėlli qė tė mbron nė vetmi!
Ėshtė dera e hapur pėr jetė!
Ėshtė besimi reciprok i shenjtė!

 

Miqėsia e SHENJTĖ...

Ėshtė zėri qė tė largon vetmin!
Ėshtė Burim uji nėpėr arrati!
Ėshtė dora qė shėron dhembje!

 

 

Miqėsia e ARTĖ...

 

Ėshtė yll shprese, kur mendon se gjithēka ėshtė shuar...

Ėshtė hėnė qė tė pėrkund nė gjirin e saj, atėherė kur ke mė sė shumti nevojė...

Ėshtė diell qė i jep shkėlqim shpirtit, kur mbėrthehet nga hijet e errėta...

...ėshtė margaritari mė i ēmuar nė tė gjithė mbretėrinė HYJNORE!

 

 

Miqėsia e Artė zbret nga lartėsitė mė tė pastra hyjnore, prandaj i ngre gjithnjė lart nė piedestal ata qė e mbartin. Prej kėtyre njerėzve bota zbukurohet e ndodhin mrekullitė.

 

 

Miqėsia e Artė ėshtė buzėqeshje qė e ndriēon tėrė hapėsirėn e zemrės, ėshtė vesė mėngjesi e cila reflekton nėn shkėlqimin e rrezeve tė diellit, ėshtė melodi, notat e tė cilės  arrin t'i lexoj vetėm ai qė frymon nė Kopshtin e kėsaj miqėsie...

 

 

Mik i vėrtet ėshtė dikush qė e njeh melodinė e zemrės tėnde dhe e kėndon atė kur ti ta kesh harruar!... dikush qė tė dhuron nektar jete... sa herė qė je i mėrzitur, dikush qė tė plotėson atėherė kur ti harron diēka, dikush qė tė kupton edhe kur heshtė...

 

 

Miqėsia e Artė ėshtė si njė kopsht pėrplot lule, nė tė cilin gjejmė qetėsi shpirtėrore dhe relaksim tė kėndshėm, sa herė qė ndalemi aty pėr tė pushuar.

 

 

Miqėsia Hyjnore ėshtė si ajri: e nevojshme pėr frymėmarrjen dhe e domosdoshme pėr jetėn.

 

 

Miqėsia e Artė, ajo i ndriēon njerėzit mirėdashės, paqedashės dhe ka burim ujėvarat e zellit shpirtėror.

 

 

Ne jetė nuk ėshtė vėshtirė tė krijosh famė, tituj, pasuri... por ėshtė shumė, shumė vėshtirė tė krijosh miq tek tė cilėt mund ta deponosh tė sigurt besimin!

 

 

Ekziston njė pamje mė madhėshtore se sa qielli i kaltėr: kjo pamje ėshtė Kopshti i Miqėsisė sė Artė ku gjithēka ėshtė origjinale dhe e pastėr si kristali!

 

 

Miqėsia, ėshtė mė shumė se njė fjalė e thjeshtė. Mund tė tentojmė ta pėrshkruajmė, por, vetėm njė komunikim maratonik me letra qė transmetojnė mendime, ide, porosi brilante dhe tė arta qė jetojnė nėpėr kohė, i japin kuptimin e drejtė dhe tė mirėfilltė. Lum kush e pėrjeton kėtė MIQĖSI HYJNORE!

 

 

Miqėsi... nuk ėshtė leksion qė mėsohet nga librat, as dhuratė qė mund tė ta falė, ose t'ia falėsh dikujt, miqėsia ėshtė mishėrim i vlerave mė tė larta njerėzore qė burim ka pastėrtinė dhe ndershmėrinė morale e shtrat rrjedhės ka gjuhen e kristaltė tė  ndjenjave... andaj edhe nuk pėrshkruhet me  fjalė!

 

 

Kur shpėrndajnė dritėn e tyre dy miq tė vėrtet, atė hapėsirė e mbulojnė rrezet mė tė ngrohta tė shpirtit e zemrės... aty shkrihet ēdo copėz e akullt, e bashkė me tė edhe ēdo lloj hije gri... aty valorizohen ngjyrat mė tė bukura... ngjyrat mė tė gėzuara...  mė madhėshtore tė jetės... aty stacionohen buzėqeshja dhe gėzimi... aty bėn folenė vetė BUKURIA HYJNORE!

 

 

 

 

Nėse ke njė Kopsht tė Miqėsisė sė Artė dhe njė bibliotekė me dije hyjnore, ke gjithė nektarin qė i nevojitet shpirtit!

 

 

Nuk besoj se ka diē mė tė vlefshme nė kėtė botė, qė mund ta zbukuroj shpirtin, sesa kur e kupton se ekziston pranė teje njė mik/esh i/e cili/a tė ushqen pėr ēdo ditė  me nektarin mė tė ėmbėl tė jetės...

 

 

Njė mik/esh i/e vėrtetė ėshtė ai/ajo qė ėshtė nė gjendje tė dėgjoj heshtjen tėnde dhe, herė pas here, ta ndjej zhurmėn e lotėve tė tu kur duke qarė ėshtė zemra jote...

 

 

Rrezet e Miqėsisė sė Artė e shndrisin qiellin e shpirtit edhe atėherė kur aty mbretėron errėsira e plotė!

 

 

Unė banoj nė buzėqeshje... sepse ushqehem me nektarin e jetės!

 

 

Ē'ėshtė miqėsia? Nektar jete qė e pėrjetojnė  dy shpirtra!

 

 

Njė zemėr e gėzuar (buzėqeshur) ėshtė padyshim rezultat i njė Miqėsie tė Artė!

 

 

Gjithēka ėshtė e ngryset pėr njė moment... kur befas ardhja e njė miku/eshe sjellė diellin... ne fakt dielli ishte aty edhe mė parė, por, ajo perde e paarsyeshme trishtimi nuk na lejonte ta shihnim... Lumturia ėshtė pranė secilit prej nesh, mjafton tė hapim zemrat dhe ta lejojmė diellin e jetės tė shkėlqejė mbi ne...

 

 

Kur buzėqesh fytyra dhe zemra e mikut/eshės, buzėqesh edhe fytyra dhe zemra ime!

 

 

Pėr mirėkuptim reciprok nevojitet pak ngjashmėri, pėr njė miqėsi hyjnore nevojitet pak shkėlqim brilanti, e pak shtresė ari, pėr jetėgjatėsi nevojitet shumė aromė dehėse e luleve tė kopshtit... e kėtu qėndron SEKRETI I ALKIMISĖ sė njė miqėsie tė tillė...

 

 

Miqėsia e sinqertė ėshtė brilanti mė i shkėlqyes i botės!

 

 

Nėse do ndalja kohėn nė pafundėsi, gjėnė e parė qė do e bėja, tė ruaja ēdo ditė nė pėrjetėsi gjithēka tė bukur nga miqėsia qė kam me ty...

 

 

Le tė jetė miqėsia jonė njė fanar drite nė det, kur ne tė ndihemi tė humbur nė anijen me emrin JETĖ!

 

 

Sa herė hapet njė petale e Miqėsisė...
Shpirtėrisht yjet nė engjėj i kthen,
Parajsėn gjithmonė nė tokė e sjellė,
Magjinė hyjnore nė dėshirė ta ndjellė...

 

 

Sa herė hapet njė petale e Miqėsisė,

Aroma e saj si nektar jete, shpirtra ushqen,

Bashkė me ngjyrat me tė bukura tė jetės,

Shkėndijat e shuara nė shkėlqim tė artė i rikthen...

 

 

 

Ēfarė tė bėn njerėzor?! Diēka qė nuk mund tė programohet. Ėshtė forca e zemrės njerėzore... Gjithēka e mirė, e ngrohtė, e dashur, e pastėr, shkėlqyese si BRILANTI... m'u ashtu si miku im...

 

 

Ēfarė tė bėnė engjėllor?! Diēka qė nuk peshohet me asgjė materiale... Ėshtė fisnikėria e pafund e njė zemre dhe shpirti hyjnor... Gjithēka e ėmbėl, e kėndshme, e dashur, e buzėqeshur, e gėzuar, e lumtur... shkėlqyese si ARI - m'u ashtu si mikesha ime...

 

 

Kur flet me gjuhėn e mendjes, tė kupton secili, kur flet me gjuhėn e zemrės, tė kuptojnė vetėm ata, qė arrijnė t'i dėgjojnė tė rrahurat e saj...

 

 

Jo gjithmonė miqtė i shikojmė dhe vlerėsojmė me mirė nga afėr, edhe nga larg ndjejmė se janė tė rėndėsishėm ne jetėn tonė...

 

 

Largėsia nganjėherė e bėn miqėsinė mė tė shtrenjtė... mungesa mė tė ėmbėl.

 

 

Miqėsia ėshtė kurora me e bukur e shoqėrisė.

 

 

Miqėsia e Artė ėshtė mishėrim ndjesish mes dy qenieve hyjnore!

 

 

Miqėsia e Artė nuk mund tė lind nė shpirtra tė zinj!

 

 

Miqėsia nuk ėshtė vetėm njė buzėqeshje nė buzė, vetėm shkėlqim nė sy... por, sinqeriteti nė zemėr.

 

 

E errėt dhe e frikshme ėshtė rruga pa dritėn e sinqertė tė miqėsisė.

 

 

Mik i veēantė ėshtė ai qė sjell buzėqeshje kurdo qė vjen... dhe qė lė ndjesi tė kėndshme sa herė qė ik...

 

 

MIQĖSIA E BEKUAR ėshtė sikurse ARI - nuk e humb asnjėherė shkėlqimin e vėrtet. Edhe nėse bie pak pluhur mbi tė, vetėm me njė fėrkim tė vockėl, i kthehet sėrish shkėlqimi, bukuria dhe madhėshtia hyjnore...

SEPSE E KA URATĖN E PERĖNDISĖ!