.

Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

RTV ZIK

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

ERENIKU

ZEMRASHQIPTARE

VAJZAT.COM

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

MEKULIPRESS

SHQIP DK

DITURIA

PRESHEVA.COM

DREJTSHKRIMI

RIDVAN BUNJAKU

PSIKIATRIA ONLINE

SEKRETE BUKURIE

Tema tė tjera  2 - Fenerė nėpėr kohė (2)

Shkruan: Kujtim GĖRMIZAJ

       FENERĖ NĖPĖR KOHĖ (2)

 

     Deri tani janė zbuluar njė mori sekretesh tė ēuditshme matematike, gjeodezike, fizike dhe astronomike, qė ndėrtuesit i "kanė pas shkruar brenda", nė veēoritė konstruktive tė tė tri piramidave mė tė mėdha egjiptiane. Megjithatė, sekreti i Sfinksit, qė ėshtė krijuar njėkohėsisht, nėse do t'u besojmė "leximeve" me piramidėn e Keopsit, vazhdon tė mbetet i pazbuluar.

 

 

 

            Nė "leximet" e Edgar Kejsit sipas Aleksej Prijma nė numrin e kaluar kemi thėnė: pėrmbytja e pėrbotshme ndodhi "rreth 10 500 vjet para erės sė re",

            Data qė jepet nė ato "lexime" pėrputhet me njė saktėsi fantastike me datėn qė jep Robert Byveli nėpėrmjet njė analize tė ndėrlikuar kompjuterike!

            Kėshtu nėpėrmjet korrelacionit tė burimeve tė ndryshme historike dhe tė gjetjeve arkeologjike, G. Henkoku nxjerr tė njėjtin pėrfundim: Pėrfaqėsuesit e njė qytetėrimi me njė zhvillim shumė tė lartė, i cili njė ditė tė bukur u zhduk nga faqja e planetit, me ndihmėn e ca fenerėve tė tyre nėpėr kohė, kanė fiksuar datėn e saktė tė pėrmbytjes... Por puna nuk mbaron me kaq. Ata, pohon Henkoku, kanė future nė "shenjėn" e tyre edhe... njė informacion pėr tė ardhmen!.

            Gjigantja "shenjė e kohės" u vendos prej tyre nė luginėn e Nilit, siē thotė Henkoku, me njė qėllim tė dyfishtė. Sė pari, ajo shėrbente si njoftim pėr datėn e kataklizmės tė pėrbotshėm qė zhduku qytetėrimin e tyre shumė tė zhvilluar. Dhe, sė dyti, si njė paralajmėrim i frikshėm se kur do tė ndodhė medoemos njė tjetėr kataklizėm i ngjashėm nė Tokė.

            Nė tė vėrtetė, pėr hir tė kėtij paralajmėrimi qė na pėrcillet pėrmes mijėvjeēarėsh, ėshtė menduar, me sa duket, ndėrtimi i njė objekti nga mė gjigantėt nė historinė botėrore. Paralajmėrimi, pikėrisht ai, ka qenė ajo arsyeja jashtėzakonisht bindėse, ai shkaku qė nxit krijimin e fenerėve gjigant jetėgjatė, e kėtyre fenerėve tė paasgjė­shueshėm! Me ndihmėn e kėtyre fenerėve njoftohemi se kur konkretisht Tokės do t'i vijė radha pėr "pėrmbytjen" tjetėr.

 

            Kapsula me njė mesazh pėr stėrnipėrit

 

            Gjeologėt evropianė D. Uest dhe R. Shoh bėnė disa studime qė treguan se trupi i Sfinksit, njė luan ky prej guri me fytyrė njeriu, ka disa prerje vertikale nė formė brazdash, tė cilat mund tė jenė shkaktuar vetėm nėn ndikimin e reshjeve tė shiut qė kanė vazhduar tė bien rregullisht pėr njė kohė tė gjatė.

            Madje, pėr krijimin e brazdave me njė thellėsi dhe konfiguracion tė tillė, shirat duhet tė kenė vazhduar tė bien mbi trupin e Sfinksit gjatė jo mė pak se dy-tre mijė vjetėsh.

            Por lugina e Nilit ėshtė kthyer nė njė shkretėtirė ranore jo mė pak se tetė ose madje dhjetė mijė vjet mė parė. Domethėnė, Sfinksi qenka gdhendur nga njė copė e madhe shkėmbi atėherė kur nė luginėn e Nilit ende vazhdonin tė binin reshje tė rregullta shiu dhe kur ajo ka qenė njė kopsht i lulėzuar dhe jo shkretėtirė.

            Sfinksi e ka drejtuar fytyrėn pikėrisht nga ajo pikė e qiellit ku, rreth vitit 10450 para erės sė re, shkėlqenin nė njė vend rigorozisht tė pėrcaktuar mbi vijėn e horizontit, tri yje tė Brezit tė Orionit. Sfinksi ėshtė njė "Shenjė plotėsuese" shprehėse, qė tregon kėtė pikė.

            Nė"lexime"njoftohet:

            E ashtuquajtura piramidė e Keopsit nuk ėshtė ndėrtuar aspak me urdhėr tė faraonit Keops. Ajo ka pas qenė ndėrtuar shumė mė herrėt: mes viteve 10450 dhe 10390 para erės sė  re. Pėrafėrsisht nė atė kohė ka pas qenė ndėrtuar edhe Sfinksi...

            Shikoni me kujdes datat: "mes viteve 10 450 dhe 10390 para erės sė re".

            Kurse G. Henkoku thotė: intelektualė tė panjohur tė lashtėsisė shumė tė largėt me ndėrtimin e fenerėve tė vet unikalė donin tė tėrhiqnin patjetėr vėmendjen tonė pėr vitin 10450.

            Sė paku ndėrtimi i piramidės sė madhe ose i piramidės sė Keopsit, siē rezulton nga data qė jepet nė "lexime", ka pas filluar menjėherė pas pėrmbytjes.

            Sfinksi ėshtė njė enigmė botėrore shumė e madhe. Ai ėshtė i vetėm dhe i papėrsėritshėm nė botė.

            Deri tani janė zbuluar njė mori sekretesh tė ēuditshme matematike, gjeodezike, fizike dhe astronomike, qė ndėrtuesit i "kanė pas shkruar brenda", nė veēoritė konstruktive tė tė tri piramidave mė tė mėdha egjiptiane.

            Megjithatė, sekreti i Sfinksit, qė ėshtė krijuar njėkohėsisht, nėse do t'u besojmė "leximeve" me piramidėn e Keopsit, vazhdon tė mbetet i pazbuluar.

 

 

            Pėr ē'qėllime ėshtė krijuar ky luan gjigant prej guri? Mos vallė vetėm si ndonjė "shenjė plotėsuese" pa ndonjė rėndėsi tė veēantė?

            Sikur pak ėshtė e besueshme njė gjė e tillė, kur ke parasysh shkathtėsinė e lakmueshme dhe nivelin intelektual fenomenal, tė krijuesve tė tij... Atėherė pėrse qenka bėrė Sfinksi?

            Pėrgjigja gjendet nė "leximet" e Edgar Kejsit:

            Informacioni mė i rėndėsishėm pėr njerėzimin e sotėm duhet tė gjendet nė bazamentin e kėmbės sė pėrparme te Sfinksit nga e majta, por kurrsesi nė tunelet e nėndheshme poshtė saj. Informacioni ėshtė vendosur nė gurin themeltar tė bazamentit tė kėsaj kėmbe. Tunelet poshtė Sfinksit, qė tani pėr tani nuk i njihni, nė konfiguracionet e veta pėrmbajnė njė ngarkesė informative. Megjithatė, "kapsula me njė mesazh pėr stėrnipėrit" ndodhet poshtė kėmbės sė mėparme nga e majta...

            Ja ku e keni zbulimin e sė fshehtės sė Sfinksit, por ama me kusht qė t'i keni marrė pėr tė vėrteta "leximet"! Rezulton se brenda Sfinksit qenka fshehur "kapsula informative" e cila pėrmbaka njė 'informacion shumė tė rėndėsishėm pėr njerėzimin e sotėm".

            Por ē'e do, hėpėrhė askush nuk nxiton ta bėjė njė gjė tė tillė, nuk shpejton ta nxjerrė kapsulėn qė gjendet poshtė kėmbės.

            Shkencėtarėt e sotėm, dhe para sė gjithash egjiptologėt, mbajnė njė qėndrim shumė ironik, ndaj zbulimeve tė Edgar Kejsit rreth Atlantidės, piramidave dhe Sfinksit. Edhe pse ajo pėrputhet me saktėsi me datėn e kataklizmit botėror, datė qė ėshtė argumentuar nė njė mėnyrė rigorozisht shkencore, me metodėn e analizės kompjuterike...

            Pėrputhet me tė edhe njė njėsi tjetėr informacioni: informacioni pėr Sfinksin? Po ashtu, do tė thonim, edhe pėr njė njėsi tė tretė informacioni: njoftimin se nė lashtėsi paska ekzistuar domosdo nė Tokė njė qytetėrim me njė zhvillim shumė mė tė lartė tė tipit teknokratik. Ky qytetėrim paska ekzistuar nė hapėsirat e Atlantidės. Ai qenka zhdukur nga faqja e Tokės bashkė me Atlantidėn, kur ndodhi njė kataklizėm global mbarėplanetar.

            ("Leximet" e Edgar Kejsit janė i vetmi burim i parė nė botė pėr njė qytetėrim tė panjohur tė lashtėsisė, pėrmbajtja e tė cilit lidhur me datėn "viti 10450 para erės sė re" vjen nė pėrputhje me tė dhėnat qė janė pėrftuar gjatė njė analize bashkėkohore rigorozisht shkencore.)

 

 

       Nga revista e sapobotuar pėr ngritje shpirtėrore dhe vetėrealizim "MISTIKA", qė mund ta gjeni nėpėr kiosqet e shumta nė Kosovė.

 

 

(1)