.

Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

RTV ZIK

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

ERENIKU

ZEMRASHQIPTARE

VAJZAT.COM

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

MEKULIPRESS

SHQIP DK

DITURIA

PRESHEVA.COM

DREJTSHKRIMI

RIDVAN BUNJAKU

PSIKIATRIA ONLINE

SEKRETE BUKURIE

Parapsikologji - Horoskopi pėr vitin 2010

www.eksplorerunivers.com

HOROSKOPI PĖR VITIN 2010

         Kuptoni kėto si sinjale pozitive pėr t'i shfrytėzuar nė momente tė caktuara tė jetės. Ata tė cilėt dinė t'i shfrytėzojnė kėto sinjale tė paraqitura, pra tė dhėnat pėr karakterin e tyre tė pėrpiluar nė bazė tė datėlindjes, do tė arrijnė suksese dhe do tė kenė prioritet e prosperitet nė vazhdėn e rrjedhave tė jetės, pasi tė gjitha kėto kenė mbėshtetjen e shkencave empirike siē janė: astronomia, matematika, psikologjia por  edhe parapsikologjia.

 

           

PROLOGU

 

 

Krijimi i njė horoskopi  bazohet nė skicat astronomike tė situatės nė qiell nė momentin e lindjes. Kėtu gjėrat pėrshkruhen nė bazė tė gjendjes sė yjeve, vendosjes sė tyre dhe pozicionit momental nė kohėn e lindjes suaj.

 

Fjala horoskop rrjedh nga greqishtja dhe do tė thotė:

hora = ora dhe

skopien = shikim.

 

Me lindje nėnkuptojmė frymėmarrjen e parė qė zakonisht pėrcillet me njė britmė. Me kėtė britmė tė  parė tė fėmijės mbushen mushkėritė e tij me frymė dhe fillon procesi i jetės.

 

Pra, krijimi i horoskopit  fillon saktė nė momentin e frymėmarrjes sė parė, sepse nė atė moment fillon organizmi i tė porsalindurit tė bėjė shkėmbimin e energjisė me universin e pafund,  i pavarur nga energjia e nėnės sė tij.

 

Nė momentin e frymėmarrjes sė parė fillon pėr fėmijėn ritmi i jetės personale, pra fillon akordimi i energjisė sė tij me atė tė kozmosit. Pėr kėtė arsye edhe janė tė nevojshme tė dhėnat e sakta tė lindjes, qė tė mund tė krijohet njė horoskop sa mė i pėrpiktė.

 

Merrni tė gjitha kėto hulumtime si njė nxitje, stimulim e jo si pėrcaktime definitive, pasi edhe ju duhet ta kuptoni se ėshtė i pamundur pėrcaktimi i 100% i personaliteteve tė disa miliardė njerėzve qė jetojnė sot nė planetin tonė nė mėnyrė tė saktė.  Por, nė pėrgjithėsi, pjesa mė e madhe e shėnimeve pėrputhet me personalitetet e lindura nė atė datė. Prandaj, dhe kuptoni kėto si sinjale pozitive pėr t'i shfrytėzuar nė momente tė caktuara tė jetės. Ata tė cilėt dinė t'i shfrytėzojnė kėto sinjale tė paraqitura, pra tė dhėnat pėr karakterin e tyre tė pėrpiluar nė bazė tė datėlindjes, do tė arrijnė suksese dhe do tė kenė prioritet e prosperitet nė vazhdėn e rrjedhave tė jetės, pasi tė gjitha kėto kenė mbėshtetjen e shkencave empirike siē janė: astronomia, matematika, psikologjia por  edhe parapsikologjia. Prandaj, edhe teksti i kėtij horoskopi ėshtė formuluar pėr kėtė qėllim: qė t`i njihni vetitė dhe karakteristikat e personalitetit tuaja dhe tė gjeni zgjidhje nė sfidat e ndryshme qė ju paraqiten gjatė rrjedhave tė jetės. Kėtu nuk ka profetizime  pėr ardhmėrinė  tuja, por tė dhėna konkrete tė personalitetit tuaj, nga ku ju duhet tė nxirrni mėsime dhe vetė ta pėrpiloni ardhmėrinė tuaj ashtu siē dėshironi vetė.

 

(www.sa-kra.ch)

 

 

 

 

            DASHI

 

            Dekada e I     21 - 31 mars

            Dekada e II    01 - 10 prill

            Dekada e III   11 - 20 prill

 

            Pavarėsisht kundėrvėnies sė Saturnit nga shenja e peshores pėr pjesėn mė tė madhe tė vitit, viti 2010 do tė jetė pėr ju njė vit shumė i rėndėsishėm, i mbushur me kėnaqėsi pėr sa i pėrket jetės profesionale dhe mė nė pėrgjithėsi sferės sociale, nė tė cilėn mė nė fund do tė arrini ato ēka doni pa luftėra tė mėdha.

            Me fjalė tė tjera tani jeni gati tė bėni atė qė me kohė kishit planifikuar dhe mė nė fund keni nė xhep mjetet e duhura pėr tė realizuar projektet tuaja.

            Gjithēka qė keni planifikuar do tė bėhet, nė pjesėn e parė tė vitit, duke qenė se Saturni, i cili kthehet sėrish te Virgjėresha dhe saktėsisht nga 7 prilli deri nė 21 korrik, do t’ju lėrė mė shumė hapėsirė autonomie dhe do t’ju bėjė t’i bėni gjėrat mė shpejt nga sa kishit menduar.

            Kjo ėshtė periudha, nė tė cilėn do tė ndiheni sikur keni botėn nė duar dhe do tė kuptoni se mund tė guxoni pėr gjithēka, kjo pėrkon me javėn e fundit tė majit deri nė javėn e parė tė qershorit, kur pjesa mė e madhe e qiellit ėshtė nė anėn tuaj, kjo ju favorizon aq shumė sa keni shumė raste pėr tė realizuar mė nė fund njė ėndrrėn tuaj, pėr tė cilėn padyshim do t’ju duhet tė punoni me tė gjithė forcėn tuaj, kėrkon njė dedikim absolut, sidomos duke nisur nga 21 korriku kur Saturni, duke hyrė sėrish nė shenjėn e Peshores do tė kėrkojė disa sakrifica tė vogla, kjo pėr tė menaxhuar mė sė miri situatat qė janė nė duart tuaja.

            Kjo pjesė e parė e vitit ėshtė veēanėrisht e veēantė pėr tė realizuar nevojat, domosdoshmėritė, pasi nė kėtė moment tė jetės suaj jeni tė mbushur plot me energji, kjo si nga ana fizike, po ashtu dhe ajo psiqike. Keni aq shumė energji sa mund tė bėni mrekulli tė vėrteta dhe tė arrini objektivat pa harxhuar shumė energji.

            Keni nevojė tė ndiheni aktivė, nė lėvizje, pasi planeti i Marsit deri nė 7 qershor do tė jetė njė stimulues i vėrtetė dhe do tė bėni gjėra qė deri tani nuk kishin arritur tė gjenin vend nė jetėn tuaj, ose nuk i kishit realizuar dot pėr shkak tė mungesės sė rasteve, burimeve, ose gjithēka tjetėr e nevojshme pėr realizimin e tyre.

            Por, siē e thamė dhe mė parė, do tė jetė pikėrisht fusha profesionale ajo qė do tė jetė prioritare, do tė vini nė veprim strategji. Janė tė mundshme ndryshime, apo ngritje nė detyrė, qė juve nuk i keni parashikuar fare, nė fillim do t’ju lėnė tė habitur, por mė vonė do ta kuptoni qė janė njė shtytje pozitive pėr tė realizuar qėllimet tuaja nė jetė.

            Vetėm se duhet tė keni parasysh tė mos mbėshteteni vetė te fati, vėrtet vendosja e planetėve nė qiell ju ndihmon, por duhet tė dini si ta menaxhoni kėtė ndihmė.

            Pra, ėshtė mirė t’u pėrmbaheni dhe disa rregullave, tė ndiqni kėshillat qė mund t’ju japin njerėz qė kanė eksperiencė mė shumė se ju, pasi jo gjithmonė duhet tė mbėshteteni vetė te dėshira e mirė, mbi entuziazmin dhe fatin.

            Kujtoni qė fati i vėrtetė qėndron nė faktin tė dini tė kapni rastin qė keni pritur nė momentin e duhur.

            Hyrja e Jupiterit nė shenjėn tuaj ditėn e 6 qershorit, i cili nga shenja juaj do tė dalė vetėm nė 9 shtator, bėn qė vera juaj tė jetė e ngarkuar me punė, gjatė tė cilės me shumė mundėsi do tė keni ide gjeniale, kjo falė dhe pse jo gjatė nė shenjėn tuaj do tė hyjė dhe Urani. Ditėt rreth 7 gushtit janė ditė qė duhet tė keni shumė kujdes, pasi mund tė bėni gabime tė mėdha, gabime qė do t’ju bėjnė tė pėrsėrisni punėn tuaj nga e para.

            Ėshtė mirė tė mos rrezikoni dhe pse mund t’ju duket se para jush keni rastin e jetės, atė pėr tė cilin keni menduar gjithnjė, pasi mund tė rezultojė shumė i rrezikshėm, ose jo aq interesant dhe pozitiv sa mendonit.

            Nė verėn e 2010 duhet t’i evitoni teprimet, gjeni mėnyrėn pėr tė mos u vėnė nė situata qė mund tė vėnė nė dyshim sigurinė tuaj, kjo qoftė nga pikėpamja profesionale, po ashtu dhe atė financiar. Shmangni shpenzimet e mėdha dhe tė kota, jeni tė kujdesshėm nė gjithēka qė bėni, firmosni me kujdes kontrata. Duhet tė mėsoheni tė mbani sekret projektet tuaja dhe mund t’ia tregoni gjithė botės vetėm pasi t’i keni realizuar, mė parė ėshtė mirė tė mos flisni, tė paktėn kėtė vit yjet nuk ua kėshillojnė.

 

            Jeta sentimentale

            Pėr sa i pėrket dashurisė, ky vit do tė sjellė njė seri tė rejash, kjo sepse keni njė nevojė tė madhe tė bėni gjėra qė deri mė tani nuk keni pasur mundėsi t’i eksperimentoni.

            Sigurisht qė u janė mėrzitur mėnyrat e vjetra pėr tė krijuar njė lidhje dhe do t’i kėrkoni partnerit t’ju ndjekė nė mėnyrat e reja qė ti kėrkon tė qėndroni bashkė dhe ky ndryshim i juaji pėr shumė arsye mund tė vėrė nė alarm ata qė u duan, aq shumė saqė do tė fillojnė tė dyshojnė nė dashurinė tuaj.

            Mos ia mbathni me tė katra dhe mbi tė gjitha mos u inatosni, por pėrpiquni t’i bėni njerėzit qė u qėndrojnė pranė tė kuptojnė qė dėshira juaj nuk ėshtė pėr njė person tjetėr, por pėr diēka ndryshe nga zakonisht, gjė qė ju bėn tė ndiheni tė ekzaltuar vazhdimisht.

            Nuk do tė jetė e lehtė pėr ju, pasi forca e libidos qė u fal Marsi u dhuron nė pjesėn e parė tė vitit, nė jetėn nė ēift, sidomos nėse ėshtė njė lidhje e vjetėr, kėrkimi i stimujve dhe ndjesive do tė jetė motiv zėnieje dhe pakuptimi nga ana e partnerit. Ndoshta duhet tė provoni ta pėrfshini mė shumė partnerin nė kėtė “kėrkim” tuajin, por qė t’i themi tė gjitha ka shumė mundėsi qė Urani nė shenjėn tuaj, qoftė dhe momentalisht, mund tė bėjė qė nė verė tė mbyllni njė lidhje qė ka kohė qė ėshtė zbehur dashuria dhe qė pritej vetėm ēasti i duhur pėr t’i dhėnė fund pėrgjithmonė.

            Vera ėshtė pėr ju njė periudhė veēanėrisht e bukur pėr sa i pėrket fushės sė ndjenjave, gjatė sė vilės do tė arrini tė bėni pėr vete personat qė u tėrheqin, pasi do tė keni njė karizėm tė madh qė do t’ju ndihmojė tė arrini shumė kollaj ata persona qė godasin zemrėn tuaj.

            Por, bėni kujdes pėr tė mos u pėrfshirė seriozisht me premtime qė mė pas mund tė zhduken me mbarimin e verės, mundohuni tė jetoni momentin, duke ndėrtuar ditė pas ditė njė histori qė mė pas mund tė rezultojė ajo e duhura, por kėtė gjė do ta mėsoni vetėm me kalimin e kohės, e cila do t’ju japė mundėsi tė njihni anė tė ndryshme dhe tė errėta qė brenda njė kohe tė shkurtėr nuk mund t’i shihni dot.

            Periudhė me tė vėrtetė e fortė pėr ndjenjat, sidomos nėse jeni duke kėrkuar atė lloj eksperience qė quhet dashuri-pasion, ėshtė periudha nga 7 deri nė 31 mars, kur Venusi transit nė shenjėn tuaj do tė krijojė njė miksim me tė vėrtetė shpėrthyes dhe ndjellės, aq tė fortė saqė kėtė mars mund ta quajmė stinėn tuaj tė vėrtetė tė dashurisė.

            Por, edhe periudha nga 14 qershori deri nė mėngjesin e 10 korrikut ėshtė shumė me fat nė fushėn e dashurisė dhe pėr ato lloj takimesh qė zgjasin nė kohė, kjo falė takimit tė Jupiterit dhe Venusit nė shenjėn tuaj dhe takimi i tyre do tė jetė rreth 15 qershorit, atė ditė mund tė pėsoni dhe njė “goditje tė rrufeshme nė zemėr” vetėm se kjo situatė e favorshme duhet tė menaxhohet me njė dozė tė mirė racionaliteti.

            Periudha tjetėr e mirė pėr fushėn e ndjenjave ėshtė ajo qė shkon nga 8 deri nė 29 nėntor, moment nė tė cilin do tė jetė shumė e mirė pėr tė vėnė nė “zjarr” ato ē’ka doni me tė vėrtetė nga njė lidhje. Takimet qė do tė bėni nė kėtė fazė tė vitit mund tė jenė me njerėz mė tė mėdhenj se ju, ose pėr njė sėrė motivesh ju shtyjnė tė jeni mė tė kujdesshėm nė sjelljen tuaj dhe t’u vėnė pėrballė llojeve tė lidhjeve qė fillimisht mund tė mos u intrigojnė dhe t’u pėlqejnė. Duhet tė dini tė keni durim dhe surprizat nuk do tė mungojnė nė fund.

 

            Familja

            Klima nė familje pėr gjithė vitin 2010 do tė jetė shumė e lėkundur dhe do t’ju kėrkojė njė kujdes dhe disponibilitet mė tė madh, sidomos kjo nė lidhje me njerėzit e moshuar, qė nė disa momente mund edhe t’ju krijojnė njė pengesė pėr ambiciet dhe realizimet personale. Jini racionalė pėr gjithēka dhe do tė kuptoni qė mė pas do tė jetė shumė mė e lehtė pėr tė arritur atė ēfarė dėshironi.

Shėndeti

            Marsi duke u ndalur te shenja e Luanit do t’ju dhurojė shumė energji deri nė mėngjesin e 7 qershorit, pėr sa i pėrket shėndetit dhe mirėqenies psikofizike do tė ishte mirė t’i paraprinit dhimbjeve tė shpinės dhe tė dhėmbėve, kjo sepse kundėrvėnia e Saturnit mund tė sjellė ndonjė problem tė vogėl nė kėto organe. Pėr ta mundur me kėtė planet jeni mė tė shkathėt dhe bėni njė kontroll, pasi do t’ju japė siguri dhe do t’ju mbrojė nga kurimet qė nėse nuk i bėni tani, mė vonė do jenė mjaft tė zgjatura nė kohė.

 

 

            DEMI

 

            Dekada e I    21- 30 prill

            Dekada e II   01- 10 maj

            Dekada e III  11- 20 maj

 

            2010 pėr ju do tė jetė njė vit zhvillimesh, sidomos nė planin profesional, tė ideve dhe tė tė jetuarit tė jetės nė mėnyrė tė ndryshme nga sa e keni jetuar deri tani, me mė shumė dinamizėm dhe shpejtėsi, aq shumė sa do tė merrni rezultate shumė tė dukshme.

            Nė fakt, pėr periudha tė gjata tė vitit do tė jeni tė mbrojtur nga Mėrkuri, i cili do t’ju ndihmojė tė bėni zgjedhjet e duhura dhe tė komunikoni nė mėnyrė mė tė drejtpėrdrejtė, tė vendosur dhe sidomos tė shpejtė, pėr tė arritur tė menaxhoni gjėrat qė ju interesojnė mė shumė, ndryshe nga si keni vepruar nė tė shkuarėn, duke habitur shumė ata qė ju rrinė pranė dhe ju njohin shumė mirė.

            Dy periudhat, nė tė cilat Mėrkuri do tė jetė pėr njė kohė tė gjatė aleati juaj janė kėto: nga 2 prilli deri nė 10 qershor dhe nga 27 korriku deri nė 3 tetor.

            Pėrfitoni nga ky hark kohor pėr tė menaxhuar mė sė miri afatet tuaja administrative, pėr tė zgjidhur probleme me natyrė ligjore, pėr tė programuar njė investim afatgjatė, por sidomos pėr tė sqaruar pėrgjegjėsitė tuaja nė njė projekt, apo nė ambientin e punės ku ju punoni, duke evituar kėshtu tė merrni mbi supe gjėra qė nuk u pėrkasin.

            Mėrkuri do t’ju bėjė tė jeni tė prirur pėr ndryshime, pėr tė bėrė dredhi, por edhe tė bėni shumė gjėra njėkohėsisht, gjė qė nė pėrgjithėsi nuk e bėni dot dhe u vė nė ankth.

            Nga 18 prilli dhe 12 maji mundohuni tė shmangni firmosjen e kontratave, tė merrni pjesė nė projekte tė reja, tė blini gjėra tė rėndėsishme, pasi mund tė rezultojnė investime tė kėqija nė tė ardhmen, mund tė kenė zgjatje burokratike, ose pengesa qė nuk do t’i bėjnė gjėrat e lehta.

            Nė kėtė hark kohor, nėse mundeni, pėrqendrohuni nė ēlodhjen totale tė trurit dhe vėzhgoni me kujdes atė ēfarė ndodh rreth jush, pa u shqetėsuar shumė pėr tė tjerėt, duke u bėrė edhe pak tė pandjeshėm pėrballė problemeve tė jashtme dhe tė shtyni pėr nė mes tė muajit maj ēdo iniciativė.

            Kini parasysh qė gjithnjė nė periudhėn prill-qershor, sidomos nėse jeni tė lindur nė dekadėn e tretė, mundeni qė sėrish tė mbėshteteni te Saturni, i cili do tė rikthehet nė shenjėn e Virgjėreshės dhe do t’ju japė aftėsinė pėr tė pėrcaktuar atė qė u intereson vėrtet, duke caktuar njė herė e pėrgjithmonė atė qė ėshtė prioritare nė jetėn tuaj, sidomos nė fushėn profesionale.

            Ky qiell, mund tė jetė shumė i favorshėm pėr tė krijuar njė raport tė mirė me fėmijėt, motrat e vėllezėrit, apo miqtė, duke rigjetur njė harmoni, e cila kishte humbur nė muajt e kaluar.

            Ndėrsa periudha nga fundi i korrikut dhe fillimi i tetorit, kur Mėrkuri do tė jetė nė njė distancė 120 gradė nga Virgjėresha, ėshtė veēanėrisht njė periudhė e pėrshtatshme pėr tė udhėtuar, pėr tė zbuluar interesa tė reja, tė bėni njohje qė mund tė bėhen tė nevojshme nė aspektin profesional, kjo dhe sepse duke mos pasur mė Marsin te shenja e Luanit do tė jeni mė pak tė irrituar.

            Kėtė verė, sidomos nė muajin gusht, nėse keni punė mos u tėrhiqni dhe shtyjini projektet pėr pushime, pasi mund tė gjenit njė ambient pune shumė tė pėrsosur, tė aftė tė kėnaqin vetėvlerėsimin tuaj, sidomos duke nisur nga ditėt e para tė shtatorit, ku Jupiteri ėshtė shkėputur nga shenja e peshqve, do t’ju lejojė tė merrni shumė mirėnjohje dhe tė arrini rezultate shumė tė kėnaqshme.

 

            Jeta sentimentale

            Po nė gjithė kėto impenjime nė fushėn sociale dhe atė profesionale, do tė ketė hapėsirė pėr dashurinė? Sigurisht qė po, edhe pse mė shumė se nė njė rast do tė jeni tė detyruar tė bėni sakrifica tė mėdha pėr tė bėrė dy gjėra bashkė, veēanėrisht nė pjesėn e dytė tė vitit, dhe saktėsisht nga 8 shtatori kur Venusi duke hyrė nė shenjėn e Akrepit do t’ju mbėshtesė deri nė fillim tė vitit 2011.

            Nė pjesėn e parė tė vitit dhe saktėsisht deri nė mėngjesin e 7 qershorit keni Marsin, i cili nga shenja e Luanit formon njė paralel me diellin, duke bėrė lidhjet miqėsore dhe lidhjet sentimentale tė lėvizshme, pasi tė themi tė vėrtetėn jeni ju qė do tė jeni tė paqėndrueshėm dhe mė pak tė ndjeshėm se zakonisht pėr tė gjitha ato gjėra qė nuk ju pėlqejnė te partneri, dhe nuk do tė mundoheni tė gjeni njė rrugė tė mesme.

            Kini parasysh, sidomos nėse jeni tė lindur nė dekadėn e tretė, Neptuni ju pengon tė keni njė vizion tė qartė pėr gjithēka. Do tė ishte mė mirė tė mos bėni zgjedhje tė gabuara dhe pėrfundimtare tė shtyrė vetėm nga njė moment tė mbytur nga stresi i punės.

            Kėshilla ėshtė tė pėrpiqeni gjithnjė tė gjeni dialogun, por pa bėrė dialogė qė nuk tė ēojnė nė njė rrugė zgjidhje: mos kini frikė tė shprehni pakėnaqėsitė tuaja, atė ēfarė ju mungon nė lidhjen tuaj nė ēift dhe nxirrni nė pah atė ēfarė dėshironi nė tė vėrtetė, pa pasur frikė se mund tė ofendoni ndjeshmėrinė e personit tjetėr, pasi ndonjėherė mosthėnia e gjėrave mund tė shkaktojė mė shumė dėm, se ato tė meta qė thuhen me zemėr dhe me sinqeritet.

            Megjithatė, stina juaj e dashurisė fillon pasditen e 31 marsin, kur Venusi hyn nė shenjėn tuaj, duke qėndruar deri nė orėt e para tė 25 prillit.

            Gjatė kėsaj periudhe do tė jeni shumė tėrheqės dhe tė aftė tė ndillni ata qė ju rrethojnė, por nė tė njėjtėn kohė do tė arrini tė bėni takime tė reja, tė cilat do t’ju ngacmojnė egon dhe do t’ju ngrohin zemrėn, duke ju bėrė tė ndiheni protagonistė absolutė tė jetės suaj, duke u shtyrė tė bėni ndonjė ngatėrresė tė vogėl, e cila do tė jetė njė adrenalinė e vėrtetė, gjė qė nuk mund tė mos ju bėjė tė ndiheni mirė.

            Takimet e bėra mes 15 dhe 16 prillit mund tė kenė diēka magjike, gjėra si martesa, tė celebruara nė kėtė ditė, apo dhe nisje e njė bashkėjetese.

            Njė tjetėr periudhė veēanėrisht e begatė pėr sa i pėrket ndjenjave ėshtė ajo mes 10 korrikut dhe orėt e para tė 7 gushtit, kur Venusi u bėn veēanėrisht tė ndjeshėm, duke u bėrė shumė pasionantė, flirtues, romantikė, qė do t’i bėjnė netėt verore me tė vėrtetė tė “nxehta”. Shumė nga ju gjatė kėsaj periudhe mund tė provojnė eksperienca tė ndryshme nga zakonisht.

 

            Familja

            Familja nė kėtė 2010 do tė jetė veēanėrisht e kujdesshme nė raportet me motrat dhe vėllezėrit, sidomos nėse janė tė vegjėl, me kushėrinjtė dhe me fėmijėt. Do tė jenė pikėrisht fėmijėt ata qė do tė kenė njė rol kryesor nė menaxhimin e familjes dhe qė do tė kėrkojnė mė shumė kujdes nga ju dhe pjesėmarrje nė jetėn e tyre.

            Duhet tė jepni prova qė jeni nė gjendje tė duroni tekat e tyre, madje dhe akuzat e sulmet qė ndonjėherė do tė jenė edhe tė pajustifikueshme: pėrpiquni tė jeni sa mė tė qėndrueshėm dhe shmangni pėrballjet, lėreni tė kalojė inati i momentit dhe mė pas jepni kėshillat e nevojshme.

Shėndeti

            Pėr sa i pėrket shėndetit do tė bėni mirė tė mbani nėn kontroll gjithēka pėr sa u pėrket infeksioneve, probleme tė lidhura me dieta tė ērregullta, me pasoja tė irritimit tė zorrėve dhe sidomos tė keni kujdes nga alergjitė dhe t’i parandaloni ato, pasi sistemi juaj imunitar mund tė jetė aq i pambrojtur, saqė mund t’ju shkaktojė ndonjė shqetėsim mė shumė se zakonisht.

 

 

            BINJAKĖT

 

            Dekada e I 21- 31 maj

            Dekada e II 01- 10 qershor

            Dekada e III 11- 21 qershor

 

            Ka ardhur momenti tė ndėrtoni, tė konkretizoni, pėr t’i vėnė nė zbatim me tė vėrtetė idetė tuaja, potencialet qė kėto vitet e fundit kanė mbetur disi tė bllokuara, pasi mė nė fund do tė keni rastin pėr t’i dhėnė njė zhvillim vendimtar jetės suaj, edhe pse, asgjė nuk do t’ju dhurohet dhe ēdo hap pėrpara do tė jetė i fituar me anė tė aftėsive tuaja, tė arritura kėto veēanėrisht nga kuraja juaj, nga dedikimi dhe pėrkushtimi qė do tė bėni pėr tė arritur atė ē’ka ėshtė prioritare nė jetėn tuaj. Pikėrisht pėr kėtė do tė jeni krenarė dhe do tė kuptoni se ėshtė shumė mė e lehtė, nga ē’ka mendonit.

            Nė fakt, pėr shumė nga ju ka raste tė mira pėr tė parė tė realizuara, brenda kėtij viti, sidomos nė gjysmėn e dytė, ato projekte qė i keni mbajtur nė zemėr prej shumė kohėsh dhe qė tani janė gati, pėr t’i jetuar si protagonist absolut.

            Nuk ka njė fushė tė veēantė nė jetė, nė tė cilėn do tė shkėlqeni, nė kuptimin qė ēfarė do lloj gjėje do jetė nė prioritetet tuaja.

            E vetmja kėshillė qė yjet ju japin, ėshtė ajo qė tė mos i harxhoni energjitė tuaja nė shumė fusha dhe tė vazhdoni tė punoni pėr secilin projekt me radhė, pa e lėnė veten tė pėrfshiheni nga euforia krijuese, e cila u shtyn tė realizoni shumė, por jo gjithnjė pėr mė tė mirėn.

            Saturni qė ka hyrė te Peshorja ju sjell mė shumė harmoni dhe kjo do t’ju ndihmojė tė merrni pėrgjegjėsi nė mėnyrė serioze, por pa kėrkuar ēmime tė larta siē ka ndodhur nė tė shkuarėn, tė cilat ju kanė bėrė tė kaloni momente ankthi dhe pasigurie, disa prej tė cilave i mbartni ende nga viti i kaluar (2009).

            Nga pasditja e 7 prillit deri nė 21 korrik, Saturni hyn nė shenjėn e Virgjėreshės dhe kjo do t’ju bėjė t’ju lindin disa dyshime pėr atė ēfarė jeni duke bėrė, duke u vėnė madje dhe nė njė ankth tė madh, ose duke u bllokuar momentalisht projektet tuaja, por kjo vetėm do tė shtyjė kohėn e realizmit tė projekteve, tė cilat menjėherė sapo tė zgjidhen do tė keni rrugėn e hapur pėr ēdo projekt tuajin tė mundshėm.

            Kujtoni qė nuk do tė kthehen kohėt e errėta tė viteve tė shkuara, pasi nė tė njėjtėn kohė do tė keni Jupiterin nė njė paralel me Dashin, i cili ju bėn alegro dhe jua ndez shumė klimėn pėrreth jush dhe do t’ju falė optimizėm, i cili do t’ju bėjė tė mbani gjithnjė lart vetėvlerėsimin dhe dėshirėn pėr tė ecur pėrpara nė programet tuaja.

            Pėr sa i pėrket sferės profesionale ka shumė mundėsi qė kjo vendosja e yjeve tė vitit 2010 mund t’ju bėjė shumė pozitivė pėr t’i dhėnė njė zhvillim konkret jetės suaj tė punės, ndoshta pėr tė vėnė nė “kantier” projekte tė reja, pėr tė konsoliduar ide, pėr tė nisur bashkėpunime qė me kalimin e kohės do tė bėhen gjithnjė e mė shumė frytdhėnėse dhe tė pasura me kėnaqėsi personale.

            Vetėm duhet tė bėni kujdes tė madh gjatė qėndrimit tė gjatė tė Mėrkurit nė shenjėn e Demit (nga 2 prilli deri nė 10 korrik), i cili duke koinēiduar me rikthimin e Saturnit te Virgjėresha, pėr tė cilėn folėm mė sipėr, mund t’ju krijojė pėrplasje tė brendshme, duke ju vėnė pėrballė situatave tė papėlqyeshme me njerėz qė janė tė aftė tė bėjnė gjithēka pėr t’ju krijuar pengesa.

            Ėshtė e rėndėsishme qė tė mos e lini veten tė bini “pre” e kėtyre ngjarjeve dhe tė vazhdoni drejt rrugėn tuaj, duke pranuar tė merrni edhe ndonjė pėrgjegjėsi mė shumė dhe ndoshta tė largoheni nė mėnyrė tė vendosur dhe pėrfundimtare ata qė ju vihen kundėr, pasi nė fund tė fundit nuk do tė jetė ndonjė humbje e madhe t’i mbani larg kėta njerėz.

            Rruga juaj nė realizimin e ideve dhe projekteve nuk do t’ju kursejė krijimin e zilive, kjo edhe pėr pjesėn e dytė tė vitit, sidomos mes fundit tė korrikut dhe fillimit tė tetorit, kur Mėrkuri i vendosur nė njė paralele me shenjėn e Virgjėreshės duket se do t’i ngadalėsojė planet tuaja dhe shpesh do t’ju vejė pėrballė tė papriturave tė mėrzitshme, tė cilat duhen zgjidhur me shpejtėsi, dredhi dhe inteligjencė, tė cilat nuk ju mungojnė dhe pėr fat tė mirė jeni njerėz qė nuk dorėzoheni kurrė.

            Por, pavarėsisht gjithė kėtyre pengesave, do tė shihni se nė bilancin e fundit tė vitit, fusha profesionale do tė jetė mbyllur me shumė aktivitete dhe me shumė perspektiva tė mira, tė cilat mund tė rriten nė tė ardhmen, sidomos, nėse keni investuar pėr ato qė janė me tė vėrtetė interesat tuaja, pa u pėrzier nė gjėra qė nuk ju pėrkasin dhe qė ka shumė mundėsi qė asnjėherė nuk do t’ju sjellin favore.

 

            Jeta sentimentale

            Ndėrsa sfera e ndjenjave do tė jetė shumė e gjallė dhe pėr shumė prej jush mund tė vijė momenti tė merrni rolet tuaja, pėr tė bėrė zgjedhje pėrfundimtare, si mund tė vendosni datėn e martesės, e shtyrė prej kohėsh prej justifikimeve tė ndryshme, ose do tė nisni njė bashkėjetesė me partnerin tuaj, pa qenė e nevojshme qė ta bėni zyrtare lidhjen. Gjithashtu, nuk pėrjashtohet mundėsi qė ndonjė nga ju tė shtojė familjen, ose me ardhjen nė jetė tė njė fėmije, ose tė martohet.

            Por, pavarėsisht kėsaj, nė kėtė vit tė ri do tė ndjeni shumė nevojėn pėr t’ju ndierė tė sigurt nė njė lodhje tė qėndrueshme, dhuratė kjo e Saturnit, i cili gjendet te Peshorja, pėr t’i bėrė tė qarta synimet tuaja pėr sa i pėrket fushės sė ndjenjave dhe tė zbuloni qė jeni tip familjar mė shumė nga sa e kishit menduar mė parė, duke shijuar kėnaqėsi dhe gėzime qė disa muaj mė parė dukeshin pa vlerė dhe nuk ishin tėrheqėse pėr ju.

            Do tė bėnit mirė tė ndanin gjėrat e sė shkuarės, tė gjitha ato gjėra qė nuk ecin mė nė lidhjet qė vazhdoni dhe doni ti ēoni pėrpara, gjėra nga tė cilat nuk pėrjashtohet mundėsia e kthimit te dashuria e vjetėr, lidhje qė e keni mbyllur pa u menduar mirė, ndoshta ngaqė ende nuk e ndjenit veten aq tė pjekur sa tė pasur njė lidhje tė vėrtetė dhe tė pėrgjegjshme.

            Mos kini frikė t’i riktheheni tė shkuarės, pasi asnjėherė tjetėr sesa nė vitin 2010, dhe sidomos mes prilli dhe korrikut, nuk mund tė keni mundėsinė pėr tė pasur raste mė tė mira nė fushėn e ndjenjave, duke u dhėnė mundėsinė tė ringjallni jo vetėm fushėn e ndjenjave, por mbi tė gjitha t’ju rizgjojė magjinė qė keni nė shpirt, duke u shtyrė tė eksperimentoni forma dashurie tė reja dhe mė tė rafinuara.

            Shansi i parė, pėr t’i parė tė realizuara ato ēfarė u thanė mė lart do t’ju jepet nė fillim tė vitit, kjo falė kalimit tė Venusit tek Ujori dhe mė saktėsisht nė pasditen e vonė tė 18 janarit deri nė mėngjesin e 11 shkurtit.

            Por, stina juaj e dashurisė nuk mbaron kėtu, ajo vazhdon duke nisur nga 25 prilli deri nė 19 maj: ėshtė pikėrisht kjo periudha gjatė sė cilės do tė gjeni pėrgjigje pėr shumė dyshime tuajat, me shumė mundėsi do tė takoni njerėz mė tė mėdhenj se ju qė do tė dinė t’ju dhurojnė emocione tė bukura dhe do t’ju bėjnė tė stabilizoni jetėn tuaj, pėr sa i pėrket sferės sė ndjenjave, aq shumė sa qė edhe vetė nuk do arrini ta besoni.

            Dhe ėshtė pikėrisht kjo periudha kur mund tė rindizen flakėt e shuara, tė cilat kėtė herė mund t’ju stabilizojnė dhe t’ju dhurojnė qetėsi shpirtėrore, e cila nė tė shkuarėn ju ka munguar.

            Mė nė fund Venusi do tė jetė sėrish aleati juaj dhe kjo do t’ju bėjė tė jeni shumė tėrheqės, ndėrsa duke nisur nga 7 gushti dhe deri nė pasditen e 8 shtatorit, Venusi nė njė paralel me Peshoren do t’ju dhurojė njė sharm tė veēantė, tė cilit vėshtirė se mund t’i rezistohet.

 

            Familja

            Familja kėrkon, nė kėtė 2010, njė kujdes tė veēantė dhe pėrkushtim nė lidhje me njerėzit qė janė mė tė mėdhenj se ju, pleqtė, qė pėr arsye tė ndryshme do tė duan kujdesin tuaj. Pavarėsisht peshės dhe pėrgjegjėsisė qė mund tė kėrkojė njė impenjim i tillė familjar, pėr ju do tė jetė njė motiv pėr pasurim njerėzor dhe ndjenjash.

 

            Shėndeti

            Shėndeti kėrkon mė shumė kujdes, njė pėrkujdesje e veēantė pėr problemet e mėlēisė, pasi ėshtė organi qė e ndien mė shumė peshėn e njė sėrė sjelljesh dhe zakonesh tė gabuara tė ushqyeri nė vitet e kaluara dhe qė tani i keni tė vėshtira pėr t’i ndrequr.

            Evitoni teprimet nė periudhėn e verės dhe tregoni mė shumė kujdes ndaj sinjaleve qė vijnė nga trupi juaj, pasi do jenė njė mėnyrė e mirė pėr tė kuptuar nėse ka diēka qė nuk shkon.

 

 

            GAFORRJA

 

            Dekada e I 22 qershor- 01 korrik

            Dekada e II 01- 12 korrik

            Dekada e III 13- 22 korrik

 

            2010 ėshtė njė vit, nė tė cilin duhet tė mėsoni tė jeni mė tė kujdesshėm pėr gjėrat qė bėni, tė thoni atė qė mendoni realisht pa harxhuar kohė, duke pyetur tė tjerėt nėse ajo qė thoni i lėndon, por mbi tė gjitha ėshtė e nevojshme qė tė mbani pėrgjegjėsi tė plotė tė jetės suaj, nė tė gjitha kėndvėshtrimet, duke lėnė mėnjanė moralizma dhe ndjenja faji, duke vepruar si njerėz tė rritur dhe tė pėrgjegjshėm, nė mėnyrė praktike dhe konkrete.

            Me fjalė tė tjera ka ardhur momenti pėr tė punuar pėr veten tuaj, pėr tė rifituar terren pėr gjėrat qė deri mė tani i keni lėnė pas dore, ose i keni lėnė mėnjanė, duke pritur kush e di se ēfarė. Duhet menjėherė tė pėrvishni mėngėt dhe tė filloni tė veproni me vendosmėri, duke bėrė tė qarta ato qė pėr ju janė objektiva pėr t’ju arritur, duke bėrė njė plan tė qartė dhe tė caktuar mirė tė qėllimit qė doni tė arrini, pa ua lėnė tė tjerėve nė dorė realizimin e gjėrave qė keni pėr zemėr.

            E gjitha kjo, sigurisht qė do tė kėrkojė sakrifica, heqje dorė nga gjėrat qė pėr ju janė tė rėndėsishme, por Saturni, (qė pėr pjesėn mė tė madhe tė vitit do tė jetė pėrqendruar te shenja e Peshores), atė qė jua merr, jua kthen mė vonė bashkė mė interesat, pastaj Jupiteri nė njė distancė kėndore 120 gradė nga shenja e Peshqve, duke nisur nga orėt e para tė 18 janarit do tė jetė aleati juaj, dhe pas kėsaj nuk duhet tė prisni shumė pėr tė ribėrė, atė gjė nga e cila kishit hequr dorė.

            Pra, do t’ju duhet shumė tė punoni nė tė gjithė ato sektorė tė jetės, tė cilėt i keni lėnė pak pas dore kohėt e fundit, nuk jeni kujdesur ashtu si duhet dhe qė tani janė tė mirė pėrcaktuara.

            Por, cila ėshtė fusha e jetės, nė tė cilėn duhet tė veproni mė shumė? Nė tė vėrtetė nuk ka, nė kuptimin qė do jeni ju vetė qė do vendosni se cila do jetė parėsore, ose mė mirė akoma do jetė afti juaj ai qė do ta caktojė, qė do t’ju adresojė atje ku keni njė boshllėk, njė mungesė, njė vuajtje.

            Pėr shumė nga ju nė plan tė parė do tė jetė familja, dhe prindėrit nė veēanti dhe ka shumė mundėsi qė tė merrni mė shumė se 1 pėrgjegjėsi, duke zgjidhur njė herė e mirė dhe konfliktet qė keni brenda familjes.

            Asnjėherė mė parė si nė kėtė vit, ka mundėsi tė zgjidhėsh, madje dhe tė arrish tė gjesh strategji tė ndryshme pėr tė qėndruar pranė me figurat e rėndėsishme tė jetės suaj familjare, dhe tė rikuperoni pjesėn mė tė madhe tė kohės tė humbur mbas vuajtjeve tė kota, duke nisur njė kėndvėshtrim mė autentik dhe dashamirės.

            Nė kėtė punė do t’ju ndihmojė Jupiteri, i cili ndikon nė jetėn tuaj familjare dhe do t’ju ndihmojė tė mbyllni pozitivisht ēėshtjet qė i pėrkasin njė tė shkuare tė dhimbshme dhe tė rikuperoni emocionet, tė cilat mendonit se nuk do t’i ndienit mė kurrė.

            Ka njė datė gjatė tė cilės duhet tė tregoheni shumė tė kujdesshėm, dhe kjo ditė ėshtė 7 gushti, sidomos nėse jeni lindur nė dekadėn e parė, pasi nė qiell do tė formohet njė kryq i madh nė shenjat kardinale, nė tė cilėn do jenė tė pėrfshira plot 7 planetė.

            Do tė jetė njė moment i vėrtetė diskutimi, ku mund tė ndodhin ngjarje shumė tė forta, tė cilat do t’i japin jetės suaj njė kuptim ndryshe, duke u shtyrė nė territore qė asnjėherė mė parė nuk i keni eksploruar.

            Mos kini frikė, mos e lini vetėn tė pėrfshiheni nga frika e fillimit dhe besojini rrugėve tė fatit, pasi do tė drejtoheni drejt njė vetėdije tjetėr dhe drejt njė maturimi ndryshe, i cili do tė ndodhė nėpėrmjet provave mjaft tė forta, por jo tėrėsisht negative.

            Por, edhe jeta emocionale do tė kėrkojė shumė energji dhe impenjim, duke ju vėnė pėrballė sfidave shumė tė vėshtira, duke ju vėnė pėrballė raporteve fillimisht shumė tė vėshtira pėr t’ju drejtuar dhe pėr t’ju ndėrtuar, ose duke ju vėnė pėrballė vendimeve shumė tė pėrcaktuara, nėse jeni ēift, qė ju shtyjnė tė merrni njė pozicion, tė cilat mund tė shtojnė vuajtjen dhe gjendjen e keqe emocionale.

            Pėr shumė nga ju, veēanėrisht nėse jeni tė lindur nė dekadėn e parė, mund tė jetė rasti tė bėni njė takim me njė njeri mė tė madh se veten, ose qė menjėherė do t’ju kėrkojė tė merrni pėrsipėr pėrgjegjėsi tė mėdha, sidomos nėse jeni me tė vėrtet tė motivuar pėr tė krijuar familje dhe tė hiqni dorė nga ato iluzionet romantike qė vitet e fundit u kanė mbajtur larg njė historie serioze, e cila mund t’ju rezervonte dhe planet pėr tė ardhmen.

            Por, edhe nėse jeni ēift, duhet me patjetėr tė sqaroni atė ēka dėshironi me tė vėrtetė dhe mė pas tė merrni pėrgjegjėsitė tuaja, tė mos i kaloni partnerit pėrgjegjėsi pėr gjithēka ndodh, pasi siē e thamė dhe mė sipėr, ky ėshtė viti perfekt qė ju tė bėni protagonistin e jetės suaj.

            Pra, nėse duhet tė pėrcaktoni njė herė e mirė tė ardhmen e njė lidhjeje tė gjatė prej kohėsh, do ta bėni nė mėnyrėn mė tė mirė, duke vlerėsuar tė mirat dhe tė kėqijat, ndoshta duke kėrkuar edhe ndihmėn e njė mikut tuaj, por ama duhet t’i jepni zgjidhje pėrfundimtare kėtij problemi, sepse sa mė shumė tė kalojė koha, aq mė i madh do tė bėhet ky problem.

            Pavarėsisht kėsaj, dashuria rezervon gjithsesi momente me tė vėrtetė tė bukura nė shumė periudha tė vitit, duke nisur nga 11 shkurti deri nė mėngjesin e 7 marsit, kur Venusi, bashkė me Jupiterin do tė jenė nė njė kuadrat me shenjėn e peshqve, duke sjellė nė jetėn tuaj raste takimesh me tė vėrtetė tė shkėlqyera, por edhe rikthime tė mundshme flakėsh, tė cilat pėr shumė arsye do tė rihapin skenare romantike, por do t’ju fusin dhe nė mendime, do tė duhet t’i bėni llogaritė njė herė e pėrgjithmonė, me fantazmat e sė shkuarės, gjė e cila do t’ju ndihmojė tė kaloni nostalgjitė, gjėra qė nuk mundėt t’i thonit, apo tė jetonit dhe gjithēka tjetėr qė kishte mbetur pezull dhe qė mė nė fund do tė gjejė njė zgjidhje.

            Stina mė e mirė e dashurisė pėr ju ėshtė nga 20 maji deri nė orėt e para tė 14 qershorit, kur Venusi do tė kalojė nė mėnyrė transitore nė shenjėn tuaj, duke ju favorizuar nė nisjen e dashurive tė reja, ose asaj lidhjeje qė keni do t’i japė njė dozė tė mirė pasioni dhe romanticiteti. Ekziston mundėsia e disa ēasteve magjike, surreale, me njerėz qė mund tė vijnė nga larg dhe qė nė njė farė mėnyrė trondisin rutinėn tuaj tė pėrditshme.

            Ėshtė kalimi i Venusit tek Akrepi nga 8 shtatori deri nė fillim tė vitit 2011 ( pėrveē njė pauze mes 8 tetorit dhe 19 nėntorit) qė do tė sjellė pasione tė mėdha, dashuri tronditėse dhe njė sensualitet tė madh, tė cilat do t’ju lejojnė tė bėni pėr vete botėn dhe atė qė pėlqeni me tė vėrtetė, duke e pritur vitin 2011 tė lumtur, tė plotėsuar nga njė dashuri e cila me siguri do dijė t’ju bėjė tė lumtur dhe tė sigurt nė emotivitetin tuaj.

 

            Familja

            Nė familje klima do tė jetė pėrgjithėsisht e qetė, madje pėr ndonjė prej jush ky vit mund tė ketė rezervuar surpriza tė kėndshme, duke sjellė njė pjesėtar tė ri nė familje. Vėmendja juaj do tė jetė e pėrkushtuar drejt prindėrve kėtė vit, do tė jenė pikėrisht ata qė do tė kenė nevojė pėr mbėshtetjen tuaj, si financiare, ashtu dhe shpirtėrore. Nėse keni ēėshtje pronash, apo trashėgimish tė lėna pezull, ky vit duhet tė cilėsohet si njė vit i mbarė pėr t’ju dhėnė zgjidhje kėtyre problemeve.

 

            Shėndeti

            Pėr sa i pėrket shėndetit duhet tė bėni mė shumė kujdes pėr dhėmbėt dhe kockat, dhe sidomos pėr shpinėn tuaj, pasi nėse nuk merrni pėrgjegjėsi qė nuk ju takojnė dhe nėse bindeni qė tė mbani gjithēka nėn kontroll, do tė jetė pikėrisht shtylla kurrizore ajo qė do t’ju bėjė tė jeni tė kujdesshėm, pėr kėto probleme duhet tė keni kujdes tė veēantė, sidomos gjatė periudhės tė verės.

 

 

            LUANI

 

            Dekada e I 23 korrik- 02 gusht

            Dekada e II 03- 12 gusht

            Dekada e III 13- 23 gusht

 

            Pjesa e parė e vitit, dhe ekzaktėsisht deri nė mėngjesin e 7 korrikut, sheh Marsin, planetin e pėrditshmėrisė suaj, duke qenė se do tė ndalojė nė shenjėn tuaj pėr njė kohė shumė mė tė gjatė se zakonisht.

            E gjitha kjo do tė thotė qė do tė keni nė anėn tuaj njė rezervė tė madhe energjie, sa fizike, aq edhe mendore dhe njė dėshirė tė madhe pėr tė bėrė, pėr tė realizuar, dhe pėr tė pasur bashkėpunėtor Saturnin, i cili do tė qėndrojė gjatė nė shenjėn e peshores. Kjo nuk do tė jetė shumė e vėshtirė, sidomos nėse do arrini tė mos harxhoni potencialin tuaj nė investime faraonike dhe qė nė vetvete nuk kanė njė qėllim nė realitet.

            Ėshtė mirė tė pėrvishni mėngėt dhe tė nisni me rregull, duke i marrė gjėrat me radhė, pėr tė mos u pėrfshirė nė “beteja” tė kota, tė cilat vetėm mund t’ju bėjnė tė humbisni kohė pėr gjėrat qė doni tė realizoni me tė vėrtetė.

            Nė fakt, ėshtė e nevojshme, sidomos nga 2 prilli deri nė 10 qershor, tė mos merreni me polemika, rivalitete, prova force dhe fuqie.

            Sigurisht qė nuk do tė mungojnė mendimet ndryshe, vonesa, ndryshime programesh, por mė mirė se sa tė inatoseni dhe tė kundėrviheni kundėr tė gjithėve dhe gjithēkaje, mundohuni tė kuptoni ēfarė mund tė bėni mirė, si mund tė pėrfitoni nė njė ngjarje tė paparashikuar, qė nė vend qė t’ju vonojė pėr tė realizuar gjėrat qė keni pėr zemėr, mund tė rezervojė surpriza tė kėndshme dhe t’ju hapė rrugė tė reja.

            Nė kėtė pjesė tė parė tė vitit duhet tė mėsoni tė jeni mė strategjikė, shumė mė tė kujdesshėm pėr lėvizjet qė bėjnė rivalėt tuaj, sesa tė humbisni nė egocentrizmin tuaj tė zakonshėm, i cili jo vetėm qė nuk u gėzon, por mund tua pėrkeqėsojė gjėrat nė kėtė periudhė tė jetės suaj, sidomos nėse doni tė realizoni njė sėrė gjėrash qė prej shumė kohėsh i kishit lėnė nė hije.

            Pėr shumė prej jush mund tė nisė njė cikėl i ri jete, nė tė cilin, reflektimi, dėgjimi, pritja bėhen virtyte dhe kualitete, tė cilave asnjėherė nuk u keni dhėnė rėndėsi. Viti 2010 nuk ėshtė njė vit gjatė tė cilit duhet tė harxhoni energjitė kot, duke qenė se ju presin objektiva mjaft ambicioze dhe tė mbushura me punė, kjo veēanėrisht nė sektorė dhe ambiente qė nuk i kishit frekuentuar kurrė mė parė.

            Vera pėr ju do tė jetė burim ndryshimesh dhe iniciativash tė mėdha, dhe pse duhet thėnė qartė, ėshtė shumė pak, krahasuar me atė ēka ju pret nė 2011, sidomos nėse nė 2010 keni bėrė investime tė mira.

            Me fjalė tė tjera, ky ėshtė viti, gjatė tė cilit duhet tė pėrgatisni terrenin pėr ndryshimet e mėdha dhe epokale tė jetės suaj, frytet e para tė tė cilave do t’i shijoni pikėrisht nė verė dhe ekzaktėsisht gjatė qershorit dhe gushtit, kur Jupiteri dhe Urani, tė dy momentalisht kalimtarė nė shenjėn e Dashit, do t’ju japin mundėsinė tė jetoni momente protagonizmi absolut, por njėkohėsisht do tė hapin dhe rrugė tė reja, tė cilat duhet tė pėrshkohen me kujdes.

 

            Sfera profesionale

            Nė fushėn profesionale ėshtė mirė tė mos merrni rreziqe tė mėdha nė kėtė vit tė ri dhe edhe pse do t’ju ofrohen gjėra tė reja, mos i braktisni ato tė vjetrat, mos vini nė rrezik gjithēka qė pėr ju ėshtė e sigurt, pasi asnjėherė mė parė si nė kėtė moment tė jetės suaj ju do tė keni nevojė pėr baza solide pėr tė ecur mė pas nė sipėrmarrje tė reja, por duhet tė keni parasysh qė nė mėnyrė absolute duhet tė ndryshoni ēdo sjellje arrogante dhe kryeneēe, pasi njė teprim sigurie nga ana juaj mund t’ju kushtojė shtrenjtė, duke qenė se Neptuni nė kundėrvėnie nga shenja e ujorit nuk u favorizon pėr tė mbajtur njė vizion tė qartė pėr gjithēka.

            Pėr ata qė duan tė ndryshojnė punėn, mund tė mbėshteten nė muajt e verės, por ndryshimet radikale, pėrfundimtare, nėse nuk janė shumė tė nevojshme, do tė shtyhen pėr vitin 2011, kur tė keni ide dhe perspektiva reale shumė mė tė qatra dhe tė sigurta.

            Nga ana tjetėr, edhe fitimet tuaja mund tė kenė njė rritje, por duhet tė prisni dhe shpenzime tė mėdha, me kosto mė tė mėdha se sa e kishit parashikuar nė fillim, sidomos duke nisur nga muaji i shtatorit, pėr shkak tė kuadratimit tė Venusit me shenjėn e Akrepit, i cili u shtyn tė shtrėngoni pak rripin, tė bėni ndonjė sakrificė tė vogėl pėr tė arritur rezultate tė mira, shumė mė konkrete sesa nė tė shkuarėn.

 

            Sfera sentimentale

            Nė dashuri pasioni, sidomos nė pjesėn e parė tė vitit, ėshtė padroni dhe me siguri do tė ndiheni shpesh tė pėrfshirė nga dėshira pėr tė jetuar emocione tė forta, tė pėrballeni me situata qė vėnė nė njė provė tė vėshtirė rezistencėn tuaj fizike, qė u vėnė pėrballė skenarėve erotiko-pasionante qė prej shumė kohėsh nuk i kishit jetuar me kaq shumė pasion.

            Pėrderisa bėhet fjalė pėr aventura, ku jeni vetė protagonist, nuk do tė keni probleme tė mėdha, por nėse doni me tė vėrtetė ta shndėrroni aventurėn e njė natė nė diēka mė shumė, vlerėsoni me qetėsi dhe racionalitet situatėn, pasi jo gjithnjė pėrkon me atė ē’ka ju kėrkonit.

            Kėtė vit do tė keni mundėsi tė mėdha pėr tė stabilizuar jetėn tuaj nė lidhje, kjo falė Saturnit, i cili ju shtyn tė zyrtarizoni lidhjet tuaja, por nė tė njėjtėn kohė u kėrkohet dhe njė sens i madh pėrgjegjėsie dhe sakrifice, gjė qė jo gjithnjė e keni pėlqyer.

            Viti tė do jetė i mbushur me kombinime yjesh shumė tė favorshme dhe pozitive nė dashuri, duke nisur nga e para qė pėrkon me kalimin e Venusit nė shenjėn e Dashit nga 7 deri nė 31 mars, mbėshtetja e fortė e Mėrkurit do tė sjellė takime pasionante, me intensitet tė lartė emotiv dhe seksual, por qė nė tė njėjtėn kohė do tė intensifikojė lidhjen mė partnerin e zakonshėm, duke hapur njė rigjetje intimiteti qė kishte kohė qė nuk e kishit ndier.

            Por, stina juaj e dashurisė nuk mbaron me kaq, ajo vazhdon nga 14 qershori deri nė mėngjesin e 10 korrikut, kur venusi do tė kalojė transit nė shenjėn tuaj. Ata qė janė singėll do tė kenė mundėsi tė mėdha takimesh dhe njohjesh me njerėz qė pėr shumė nga ju mund tė bėhen tė rėndėsishėm me kalimin e kohės, ndėrsa ata qė janė tė lidhur munden qė mė nė fund tė gjejnė njė stimul mė shumė pėr tė ndjekur, por pa harruar qė ėshtė mė se e mundshme tė jetojnė njė lidhje tė shkurtėr paralele.

            Takime me njė tė ardhme tė sigurt mund tė bėhen nė gusht, kur Venusi, sidomos rreth datės 8, mund tė sjellė ndryshime rrėnjėsore nė jetė, tė paktėn nga pikėpamja e lidhjeve dhe ndjenjave, duke u shtyrė tė merrni dhe pak pėrgjegjėsi qė vėshtirė se do t’i kishit pranuar nė momente tė tjera tė jetės.

 

            Familja

            Nga shtatori e nė vazhdim kushtojini mė shumė vėmendje raporteve ndėrpersonale nė pėrgjithėsi, por edhe nė familje mund tė keni momente tensioni, pėr shkak tė problemeve shumė tė vjetra, qė nuk janė zgjidhur prej kohėsh dhe qė kėtė periudhė kėrkojnė njė zgjidhje pėrfundimtare.

            Pėr disa prej jush mund tė bėhet fjalė pėr pritje ligjore apo trashėgimie, tė cilat asnjėherė nuk i keni pėrballuar me qartėsi dhe kriter.

 

            Shėndeti

            Shėndeti do tė jetė mjaft i mirė nė pjesėn e parė tė vitit, kjo falė mbėshtetjes sė Mėrkurit, por kjo energji qė u falin kėto planetė duhet harxhuar pa teprime dhe jo nė situata ekstreme, pasi mund tė shkaktojnė nė trupin tuaj shqetėsime tė tipit kardiak, tė lidhura kėto pikėrisht me mbledhjen e stresit dhe tensioneve tė tepruara. Ndėrsa, nga vjeshta mund tė jetė e nevojshme njė vozitė te dermatologu, pasi mund tė keni ndonjė problem me lėkurėn tuaj.

 

 

 

            VIRGJERESHA

 

            Dekada e I 24 gusht- 02 shtator

            Dekada e II 03- 12 shtator

            Dekada e III 13- 22 shtator

 

            Kėtė 2010 duhet tė viheni nė provė dhe tė filloni tė rrezikoni pak mė shumė, duke u ngjitur nė skenėn e jetės dhe tė drejtoni si protagonistė gjithēka qė u intereson dhe qė pėr ju ėshtė prioritare.

            Por, natyrisht qė duhet tė bėni dhe njė impenjim tė madh pėr tė realizuar atė ēka dėshironi dhe e konsideroni tė rėndėsishme. Nė fakt ėshtė e rėndėsishme qė tė mėsoni tė pėrcaktoni ato ēfarė janė me tė vėrtetė tė rėndėsishme dhe prioritare nė kėtė moment tė jetės suaj, duke vizatuar njė piramidė nevojash, qė ta keni tė lehtė pastaj t’i ngjisni shkallėt, pasi realizimi i dėshirave tuaja kėtė vit ėshtė i sigurt, por kėrkon rigorozitet, dedikim, rregull dhe pėrcaktim, ndryshe rrezikoni tė zhyteni nė kaosin e mundėsive dhe tė mos bėni asgjė konkrete.

            Nėse nga njė anė do tė keni Jupiterin pėr pjesėn mė tė madhe tė vitit, pėrveē pranverės, nė kundėrvėnie nga Peshqit qė nė disa momente duket se u vė shkopinj nėn rrota nė realizimin e projekteve tuaja, por edhe pėr kėtė mund tė mbėshteteni te Mėrkuri, i cili ka pėr t’ju mėsuar shumė strategji, dredhi dhe zgjidhje tė problemeve, aq shumė sa edhe ju vetė do tė mbeteni tė habitur dhe do tė pyesni se si ka mundėsi tė bėni kaq shumė, sa nuk e kishit menduar kurrė mė parė.

 

            Sfera profesionale

            Kjo 2010 ėshtė me tė vėrtetė njė vit i bukur pėr ju, nė kuptimin qė do tė mundni qė mė nė fund tė shihni tė realizuara shumė nga projektet tuaja nė nivelin profesional, gjėra qė kanė lidhje me ligjet, administratėn, financat apo trashėgimi qė nė tė shkuarėn ju dukeshin si rrugė pa fund. Edhe nė studime do tė keni njė aftėsi tė veēantė tė mbushni boshllėqet e lėna nė tė shkuarėn dhe njė rimarrje e menjėhershme dhe suksesi do t’ju lėrė fillimisht me gojė hapur, tė habitur nga puna e madhe e bėrė brenda njė kohe shumė tė shkurtėr.

            Me fjalė tė tjera, nė kėtė vit tė ri do tė ēoni nė krye shumė ēėshtje tė lėna pezull dhe do tė arrini rezultate me tė vėrtetė tė shkėlqyera, tė cilat do t’ju afrojnė mjetet dhe masat e nevojshme pėr njė ndryshim tuajin 360 gradė.

            Pikėrisht nė fushėn profesionale, por edhe nė studime, do tė keni dy raste tė mėdha brenda vitit, pėr tė arritur rezultate tė shkėlqyera. Tani ka ardhur momenti tė vini nė vend, ēėshtjet e ngelura pezull, pėr tė mbyllur situata tė sikletshme, pėr t’u hapur rrugėn kėshtu sipėrmarrjeve tė reja, nė periudhėn kur Mėrkuri do tė kalojė nė mėnyrė transitore nė shenjėn e Demit, pra nga 2 prilli deri nė 10 qershor. Ky kombinim i mrekullueshėm do t’ju japė mundėsinė tė mbyllni hesapet me tė shkuarėn dhe tė hidhni baza tė reja dhe mė konkrete, si nė fushėn profesionale, por edhe nė jetėn tuaj tė pėrditshme.

            Por, qėndrimi i gjatė, gjithnjė i Mėrkurit nė shenjėn tuaj, nga 27 korriku deri nė 3 tetor, mund t’ju bėjė tė nisni projekte tė reja, ku ju do tė jeni protagonistė dhe mbi tė gjitha tė aftė pėr tė bėrė atė qė ndieni nė tė vėrtetė, qė i pėrket mėnyrės suaj tė tė qenit, fryt kjo e ndryshimit tė ngadaltė, por rrėnjėsor qė u ka ndodhur dhe qė pėr tė lindurit e shenjės sė tretė ėshtė ende duke ndodhur, falė kundėrvėnies rrėnjėsore tė Uranit nga shenja e Peshqve.

            Nėntori dhe dhjetori mė shumė pėr ata qė kanė lindur nė dekadėn e tretė, por edhe pėr tė tjerėt pėr shkak tė bashkimit tė Jupiterit dhe Uranit te Peshqit, mund tė jenė muaj me tė vėrtetė domethėnės pėr ndryshime ekzistenciale, por jo vetėm, duke qenė se duhet t’u paraprini shpenzimeve tė tepėrta pėr tė konkretizuar kėshtu diēka qė e keni shumė pėr zemėr. Kujtoni ama qė duhet tė jeni tė kujdesshėm tė mos bini nė ndonjė kurth tė bėrė nga nxitimi, pasi ndryshe rrezikoni tė hidhni poshtė pjesė tė gjatė pune tė bėrė deri nė atė moment.

 

            Sfera sentimentale

            Pėr sa i pėrket fushės sė ndjenjave, 2010 do tė jetė njė vit i gėzueshėm, kjo dhe falė mundėsive tė reja pėr tė jetuar forma tė reja dashurie, ose mundėsisė pėr t’u dashuruar me njerėz tėrėsisht tė ndryshėm nga ata ēfarė keni takuar deri mė tani.

            Nė fakt, Urani dhe Jupiteri nė fushėn e ndjenjave do tė luajnė njė rol thelbėsor dhe natyrisht do t’ju shtyjnė nė drejtime shumė mė tė ndryshme se zakonisht, duke u mėsuar tė lini veten tė lirė dhe tė jetoni me mė shumė spontanitet dhe natyrshėm atė qė mund t’ju ofrohet nė fushėn e ndjenjave.

            Pėr disa nga ju mund tė vijnė raste qė duhet t’i kapni qė nė ajėr dhe qė brenda disa muajve rrezikojnė tė ndryshojnė rrėnjėsisht jetėn tuaj sentimentale, ose ka shumė mundėsi qė brenda njė jave tė gjeni veten duke bashkėjetuar me njė njeri qė sapo e keni njohur, ose mė nė fund do tė gjeni mė nė fund kurajėn pėr tė mbyllur pėrfundimisht njė lidhje qė e vazhdoni, por as ju vetė nuk e dini se pėr ēfarė arsye.

            Por, disa periudha tė vitit do tė jenė me siguri mė tė mbara, si pėr shembull ato nė tė cilat Venusi do tė formojė njė paralel nga shenja e Demit, pra nga pasditja e 31 marsit deri nė orėt e para tė 25 prillit. Nė kėto ditė mund tė jenė kthime tė “flakėve”, ose pėr njė arsye ose pėr njė tjetėr do tė ktheheni tė rishikoni tė shkuarėn tuaj dhe pėr tė ndrequr diēka, qė do tė ngrohė shumė zemrėn tuaj.

            Ndėrsa stina e vėrtetė e dashurisė pėr ju nis me hyrjen e Venusit nė shenjėn tuaj nė datėn 10 korrik, ku do tė takojė dhe Marsin, edhe ai mik nė shtėpinė tuaj, kėshtu qė deri nė fund tė muajit priten takime shumė speciale, pasionante, drithėrues, por dhe takime me tė ardhme tė mėdha, veēanėrisht kėto mund tė ndodhin nė ditėt 14, 15 dhe 16 korrik.

            Nė fund, Venusi do tė hyjė nė shenjėn armike tė Akrepit nė datėn 8 shtator, dhe do tė qėndrojė aty, pėrveē njė periudhe tė shkurtėr pushimi, deri nė janar tė 2011, duke favorizuar kėshtu jetėn tuaj sentimentale dhe jetėn nė ēift, duke stabilizuar takimet e lindura nė muajin e korrikut, ose do tė sjellė emocione dhe rigjetje pasioni nė lidhjet tuaja ekzistuese prej vitesh.

 

            Familja

            Por, po ky qėndrim i gjatė i Venusit ėshtė veēanėrisht i rėndėsishėm pėr jetėn tuaj familjare, pasi do t’ju mundėsojė rigjetjen e harmonisė dhe do t’ju ndihmojė tė zgjidhni keqkuptime tė vjetra dhe duke qenė se Venusi ėshtė i lidhur edhe me paratė, ka mundėsi qė tė arrini tė keni shumė mė shumė dhe kėto para tė mund t’i investoni pėr jetėn tuaj familjare, tė realizoni projekte qė prej shumė kohėsh i keni pasur nė mendje, por qė pėr arsye familjare i keni shtyrė.

 

            Shėndeti

            Pėr sa i pėrket shėndetit mbani nėn kontroll gjithēka qė ėshtė burim stresi, pasi kėtė vit do tė jeni tė ndikuar nga stresi.

            Ėshtė aparati tretės dhe veēanėrisht zorrėt ato qė do tė nėnshtrohen nga kjo gjendje stresi dhe nėse mundeni ėshtė mirė t’i paraprini kėsaj duke rregulluar mė shumė ushqimin tuaj, sepse ndryshe rrezikoni, veēanėrisht nė pjesėn e parė tė vitit, ndonjė ērregullim qė mund t’ju krijojė probleme, zgjidhja e tė cilave do tė kėrkojė kohė dhe kura shumė tė gjata.

 

 

            PESHORJA

 

            Dekada e I 23 shtator- 03 tetor

            Dekada e II 04- 13 tetor

            Dekada e III 14- 22 tetor

 

            Hyrja e Saturnit nė shenjėn tuaj ka hapur njė stinė tė jetės, nė tė cilėn ėshtė e nevojshme tė merrni nė konsideratė gjithēka qė deri tani e keni konsideruar si njė problem qė duhet evituar, qė e keni mbajtur nė njė cep tė jetės suaj, por qė tani kėrkon me patjetėr t’i jepet njė zgjidhje pėrfundimtare.

            Sigurisht qė nuk ėshtė gjithnjė e lehtė, por as aq e vėshtirė sa mund tė duket nė fillim. Saturni do t’ju japė forcėn dhe energjinė e nevojshme pėr tė mos lėnė mė gjėra pezull, pėr t’u dhėnė mė shumė qartėsi gjėrave qė nė njė mėnyrė, apo nė njė tjetėr ishin pėr ju burim ankthi, ngacmonin qetėsinė tuaj dhe mbysni momente tė gjata tė ditės.

            Mė nė fund ka ardhur momenti tė hidhni pas shpine gjithēka qė i pėrket tė kaluarės dhe tė merrni pėrgjegjėsi tė reja, tė projektoni nė mėnyrė tė kujdesshme dhe konkrete ato qė janė kėrkesat tuaja, edhe pse kjo tė kėrkojė, pikėrisht nė kėtė fazė fillestare tė hiqni dorė nga shumė gjėra dhe disa sakrifica, por qė me kalimin e kohės do tė kompensohen, duke qenė se Saturni ėshtė investitori i vetėm i besuar i zodiakut.

            E gjithė kjo nuk duhet t’ju bėjė tė mendoni se 2010 do tė jetė njė vit shumė i rėnduar dhe i vėshtirė, apo tė cilit do t’i mungojnė anėt pozitive. Kujtoni vetėm qė do tė keni Marsin nė sektorin mė brilant tė horoskopit tuaj deri nė mėngjesin e 7 korrikut, gjė qė do t’ju lejojė tė mbėshtetni nė njė energji tė madhe, qoftė fizike, qoftė mendore, e cila ėshtė e nevojshme pėr tė bėrė tė gjitha ato gjėra qė kėrkojnė vendosmėri dhe rezistencė, por qė mbi tė gjitha u japin mundėsinė tė ndėrmerrni dhe tė konkretizoni iniciativa tė reja, duke bėrė kėshtu njė ndryshim tė dukshėm nė jetėn tuaj tė pėrditshme.

 

             Sfera profesionale

            E gjitha kjo mund tė sjellė dhe ndryshime pozicionesh nė vendin e punės, siē mund tė jetė prishja e bashkėpunimeve tė vjetra, apo tė ndryshuarit vend, apo sektor pune, por, pasi keni hequr lodhjen e fillimit, e cila mė shumė ėshtė shkaktuar pėr shkak tė ambientit, por qė mė vonė do kuptoni qė ishte gjėja mė e mirė pėr ju, ishte ajo ēka kishit kohė qė e prisnit, por qė nuk keni pasur kurajėn ta bėni asnjėherė.

            Le tė themi qė kėtė vit pėr ju, ėshtė Saturni ai qė zgjedh, duke u detyruar tė bėni zgjedhje paksa ekstreme pėr natyrėn tuaj.

            Por, ėshtė pikėrisht kjo qė u duhet pėr tė ecur pėrpara, pėr t’u rritur, pėr tė afirmuar mėnyrėn tuaj tė re tė ekzistuarit, pėr tė parė perspektiva tė reja jete dhe mbi tė gjitha pėr tė aktualizuar ndryshimin tuaj, tė cilit kishit kohė qė e ndjenit tė nevojshėm, por duhet tė vinte ky moment qė tė fillonit tė punonit pėr kėtė ndryshim.

            2010 mund tė jetė viti nė tė cilin mund tė ndodhė gjithēka, por ama kėrkon njė sakrificė fillestare dhe mbi tė gjitha njė objektiv tė pėrcaktuar qartė pėr atė ēka ėshtė me tė vėrtetė prioritare nė jetėn tuaj. Mos u fshihni pas mėnyrave dhe sjelljeve shumė formale, tė cilat u bėjnė tė dukeni si jo shumė tė vendosur dhe jo shumė tė motivuar pėr tė ēuar pėrpara prioritetet tuaja tė reja.

            Nė punė duhet tė tregoni mė shumė gatishmėri dhe mbi tė gjitha duhet tė dini t’i pėrballoni sfidat me kurajė dhe vendosmėri, ka shumė mundėsi qė t’ju jepen raste me tė vėrtetė tė veēanta, por qė kėrkojnė pėrgjegjėsi tė reja.

            Me fjalė tė tjera mos prisni ndonjė dhuratė kėtė vit tė ri, por raste tė sigurta qė do tė japin rezultate vetėm me kalimin e kohės. Kėtė vit do tė kuptoni gjithashtu se sa e nevojshme mund tė ketė qenė tė punoni pa ndihma, mbėshtetje dhe sugjerime, pasi ajo qė keni marrė ka qenė vetėm dhe ekskluzivisht e juaja, fryt i njė pune qė mban ekskluzivisht firmėn tuaj.

            Muajt e verės mund tė jenė stresues pėr ju pėr sa i pėrket fushės profesionale, kjo pėr shkak tė kundėrvėnies qė Jupiterit, i cili nga 6 korriku deri nė 9 shtator, mund t’ju vėrė nė provė dhe mund tė mos ua lehtėsojė rrugėn pėr shkak tė ndonjė vonesė financiare, apo mėrzitje burokratike qė pėrkohėsisht mund tė ngadalėsojnė ecurinė e projekteve qė keni nisur.

            Do tė bėnit mirė tė kushtonit vėmendje maksimale rreth datės 8 gusht, kur nė qiell do tė krijohet njė kuadraturė kozmike qė do tė prekė Diellin tuaj, sidomos nėse jeni lindur nė dekadėn e parė. Asgjė e rėndė, por mund t’ju ndodhė tė pėrballeni me njė emergjencė tė vogėl, diēka tė paparashikuar qė mund tė shtyjė shumė tė gjithė projektet e tjera qė kishit bėrė mė pėrpara.         Mundohuni tė mos humbisni qetėsinė dhe t’i pėrballoni problemet me radhė, pasi kjo do t’ju ndihmojė tė bėni zgjedhjet e duhura, tė cilat pavarėsisht vonesave mund tė rezultojnė shumė frytdhėnėse nė tė ardhmen.

 

            Familja

            Gjithnjė nė verė familja do tė kėrkojė kujdes mė tė madh, sidomos prindėrit tuaj, qė pėr njė arsye, apo pėr njė tjetėr do tė zėnė gjithė mendimet tuaja. Me shumė mundėsi do tė bėhet fjalė pėr t’i mbėshtetur nė situata tė caktuara, tė cilat nė fakt do t’ju marrin kohėn qė kishit planifikuar pėr tė harxhuar pėr realizimin e projekteve tuaja, por qė me kalimin e kohės do tė vini re qė dhe prindėrit tuaj do dinė tua kthejnė vėmendjen dhe do tė ndiheni shumė mirė, jo vetėm pėrballė tyre, por edhe me veten tuaj.

 

            Sfera sentimentale

            Nė dashuri Marsi nė pjesėn e parė tė vitit do t’ju bėjė veēanėrisht dinamikė, kreativė tė gatshėm tė kapni rastet ashtu si u paraqiten dhe pse duhet thėnė qė shumė vėshtirė mund tė bėheni pjesė e ndonjė aventure, apo e njė lidhjeje qė do t’ju bėnte tė ndiheshit tė qetė.

            Pėr shumė prej jush, Saturni, me ndihmėn pozitive tė Marsit, mund tė sjellė njė takim shumė tė rėndėsishėm, apo tė stabilizojė njė takim qė ka ndodhur qė nė vitin 2009 dhe t’ju bėjė tė shijoni kėnaqėsitė e njė lidhje qė ditė pas dite do tė forcohet dhe do tė bėhet shumė intime dhe familjare, lidhje qė kishit kohė qė nuk e pėrjetonit, por kjo mund tė ndodhė vetėm nė pjesėn e dytė tė vitit.

            Dhe sigurisht ėshtė njė moment me tė vėrtetė i veēantė, magjik pėr shumė arsye, sidomos kur Venusi i vendosur nė njė paralel me Ujorin nga pasditja e 18 janarit deri nė mėngjesin e 11 shkurtit, do t’ju japė mbėshtetjen e nevojshme pėr tė qenė akoma mė shumė tėrheqės dhe karizmatikė, madje shumė mė shumė se sa ėshtė e nevojshme. Kėtė periudhė me tė vėrtetė qė mund tė guxoni dhe t’ia dilni mbanė tė merrni shumė pėr sa i pėrket fushės sė ndjenjave, qoftė pėr ju qė jeni vetėm, qoftė dhe pėr ata qė janė tė lidhur.

            Nga 25 prilli deri nė 19 maj, Venusi do t’ju ofrojė mundėsi tė tjera takimesh, por do tė pėrkrahė gjithashtu dhe dialogun e mirėkuptimin nė ēift, pra favorizon kalimin e ndonjė keqkuptimi qė mund tė keni, duke u pėrpjekur tė rihapni dhe njė herė bisedat edhe nė ato lidhje qė dukeshin sikur ishin tė destinuara tė mbaronin. Takime interesante do tė ketė nė ditėt e 14 dhe 15 korrikut.

            Por, stina juaj e vėrtetė e dashurisė fillon me hyrjen e Venusit nė shenjėn tuaj nė ditėn e 7 gushtit dhe mbyllet nė 8 shtator. Nė kėto ditė do tė keni mundėsi tė mėdha takimi, por do ta keni gjithashtu tė lehtė dhe tė fitoni terren nė njė histori qė ishte tretur me kalimin e kohės, ose qė thjesht kėrkonte skena romantike, tė cilat kishit kohė qė nuk i bėnit, kjo pėr arsye tė ndryshme. Ndėrsa pėr shumė tė tjera ky muaj mund tė jetė dhe njė muaj ku mund tė vini tė provė sharmin tuaj dhe tė kuptoni se sa jeni tė dashuruar me tė vėrtetė dhe se sa u pėlqeni tė tjerėve, por bėni kujdes, pasi mund tė bini nė kurthin qė tė dashuroheni me njė tip tė njėjtė si ky i juaji dhe dihet qė dy njerėz tė njėjtė jo gjithmonė gjejnė kėnaqėsi duke qėndruar me njėri-tjetrin.

 

            Shėndeti

            Shėndeti nuk paraqet rreziqe, edhe pse duhet tė keni kujdes pėr gjithēka qė ka tė bėjė me kockat, sidomos nėse jeni praktikues sporti, pasi mund tė jeni protagonistė tė incidenteve tė vogla qė mund tė krijojnė patologji, pėr tė cilat duhet t’u nėnshtroheni kurave tė njė ortopedi.

            Parashikoni dhe njė kontroll te dentisti dhe ndonjė kurim tė shkurtėr, pasi kjo do evitojė zmadhimin e problemit, po ashtu dhe shpenzimet.

 

 

            AKREPI

 

            Dekada e I 23 tetor- 02 nėntor

            Dekada e II 03- 12 nėntor

            Dekada e III 13- 22 nėntor

 

            Mė nė fund njė vit i mirė pėr ju, ai vit qė prej kohėsh e kėrkonit dhe mė nė fund ju dha mundėsia pėr tė rikuperuar terrenin dhe gjithė kohėn e humbur gjatė viti tė kaluar.

            Jupiteri do tė jetė aleati juaj, duke nisur nga 18 janari, dhe pse nga ditėt e para tė korrikut e deri nė fillim tė shtatorit do t’ju braktisė momentalisht dhe natyrisht do tė sjellė shumė raste pėr tė parė tė realizuara dėshirat tuaja, mundėsia mė e madhe pėr t’u realizuar kėto dėshira mund tė bėhet konkrete, duke nisur nga 9 shtatori, kur Jupiteri do tė hyjė te Peshqit dhe Venusi dhe do tė japė pėr shenjėn tuaj njė kontribut shumė pozitiv deri nė ditėt e para tė janarit tė vitit 2011.

 

            Sfera sentimentale

            Sigurisht qė do tė jetė fusha e ndjenjave protagoniste absolute dhe nuk do tė mungojnė rastet pėr t’i dhėnė njė shtysė konkrete dhe pėrfundimtare njė situate me impakt emocional, njė lidhje nė tė cilėn keni rėnė brenda dalėngadalė.

            Nga ana tjetėr edhe urani nė gradėn e fundit tė shenjės sė peshqve do tė jetė njė mbėshtetėsi juaj dhe do t’ju ndihmojė pėr tė pėrfunduar zgjedhje tė bėra nga instinkti, por edhe falė intuitės suaj, nuk do tė jenė tė kėqija, madje do tė ndihmojnė tė arrini gjėrat qė prej kohėsh i keni dėshiruar.

            Pėr tė folur nė terma praktikė ka shumė mundėsi qė tė gjeni kurajėn pėr tė mbyllur njė herė e pėrgjithmonė njė histori tė komplikuar, po ashtu do tė arrini tė flisni qartė me njerėzit qė doni mbi gjėrat qė tashmė nuk i toleroni dot mė dhe qė rrezikojnė tė vėnė me tė vėrtetė nė dyshim stabilitetin e lidhjes suaj.

            Por, gjithashtu, ka mundėsi dhe qė tė gjeni veten duke eksperimentuar njė formė tė re dashurie, mė tė lirė dhe mė spontane, mė pak posesive dhe xheloze, aq shumė sa do ta ndieni veten me tė vėrtetė tė lirė dhe do tė provoni emocione qė asnjėherė mė parė se tani nuk keni pasur mundėsinė t’i pėrjetoni.

            Me fjalė tė tjera, diēka do tė ndryshojė nė mėnyrėn tuaj tė tė sjellurit dhe do tė zbuloni njė lehtėsi tė madhe dhe liri nė tė qėndruarit bashkė me njeriun qė doni, apo qė do tė njihni, nėse jeni ende singėll, apo nė kėrkim tė njė historie tjetėr, e aftė pėr t’ju bėrė pėrsėri tė emocionoheni dhe tė ndiheni gjallė.

            Nuk duhet pėrjashtuar edhe mundėsia e ndonjė takimi me natyrė sharmi sidomos nė pjesėn e parė tė vitit, qė nuk ėshtė i destinuar tė zgjasė shumė, por thjesht do t’ju bėjė tė kaloni njė eksperiencė tė nevojshme dhe t’ju lirojė nga njė bllokim qė u pengon tė dashuroni nė mėnyrė tė lirė.

            Nė fakt, Marsi nė njė kuadrat me shenjėn e Luanit deri nė mėngjesin e 7 korrikut, mund t’ju vėrė pėrballė takimeve me natyrė tė fortė emocionale, qė aq shpejt sa lindin, aq edhe mbarojnė, por qė mund t’ju vlejnė shumė pėr situata shumė mė tė rėndėsishme dhe tė bukura qė do tė krijohen me fillimin e shtatorit dhe nė vazhdim.

            Megjithatė, periudha qė nis nga mėngjesi i vonė i 11 shkurtit deri nė 7 mars, kur Venusi ėshtė nė njė paralel me shenjėn e peshqve, mund t’ju favorizojė pėr njohje qė kanė njė impakt tė madh mbi emotivitetin tuaj dhe do t’ju japin rastin qė tė sqaroni njė herė e pėrgjithmonė atė ē’ka ėshtė me tė vėrtetė prioritare pėr ju nė njė lidhje.

            Dashuritė qė lindin nė kėtė periudhė, nga Marsi e nė vazhdim mund t’ju bėjė qė tė hyni nė njė fazė ērregullimesh ekzistenciale. Periudha tjetėr mjaft e favorshme, pėr sa i pėrket dashurisė, ėshtė ajo qė shkon nga 20 maji deri nė orėt e para tė 14 korrikut, kur Venusi nga shenja e Gaforres stabilizon, harmonizon dhe i bėn mė romantike lidhjet emocionale, duke u falur kėshtu njė verė dashurie, pasionante dhe me projekte tė mėdha.

            Por, janė pikėrisht ata qė do tė dashurohen nė periudhėn para verės qė do tė kenė mundėsinė tė kuptojnė se sa ka ndryshuar mėnyra e tė qėndruarit bashkė me partnerin, mbi tė gjitha do kuptojė qė nė ēift mund tė qėndrohet mirė pa u obsesionuar pas gjėrave qė tė bėjnė xheloze, pa kurrfarė arsyeje.

            Por, zhvillimi i madh, stina e dashurisė me D tė madhe, nis nė 8 shtator kur Venusi do tė hyjė nė shenjėn tuaj dhe do t’ju mbėshtesė deri nė 7 janar.

            Lindin dashuri tė gjata, vendoset e ardhmja e njė lidhje tė konsoliduar tashmė, ideohen projekte afatgjata dhe keni tendencė tė shikoni nė mėnyrė optimiste tė ardhmen tuaj, pėr sa i pėrket ndjenjave dhe ndoshta tė zgjeroni familjen tuaj me ardhjen e njė fėmijė. Tė gjitha kėto, gjėra qė do t’i japin jetės suaj njė shije ndryshe nga ajo e zakonshmja dhe ku ju do tė jeni protagonistė absolutė tė ekzistencės suaj.

 

            Familja

            Edhe familja do tė jetė nė qendėr tė mendimeve tuaja nė kėtė vit tė ri dhe ka shumė mundėsi qė nė muajt e parė tė thirreni pėr tė sqaruar keqkuptime tė vjetra, duhet tė merreni nė mėnyrė mė aktive me mirėqenien e atyre qė u qėndrojnė pranė dhe qė kanė besim tė verbėr te ju.

 

            Sfera profesionale

            Pėr sa i pėrket punės duhet tė keni durim nė 5 muajt e parė tė vitit, pasi Marsi shpesh do t’ju vendosė shkopinj nė rrota, duke u bėrė tė humbisni durimin shumė shpesh, ashtu si Mėrkuri nga 2 prilli e deri nė 10 korrik, mund tė krijojė pengesa, vonesa pėr gjėra qė kishit parashikuar dhe qė nė fakt prisnit qė gjatė kėtyre muajve t’i shihnit tė realizuara, ose ka shumė mundėsi qė t’ju ngarkohen detyra pėr t’u marrė me gjėra qė nuk u pėrkasin.

            Mundohuni qė gjithēka ta pėrballoni nė mėnyrė stoike dhe evitoni humbjen e qetėsisė, pasi mund tė dėmtojė shėndetin. Mundohuni tė duroni deri nė vjeshtė, pasi qielli nė kėtė periudhė do tė jetė tėrėsisht nė anėn tuaj dhe do tė merrni frytet e punės dhe jeta juaj profesionale do tė hyjė nė njė rrjedhė tjetėr.

            Kjo fazė do tė jetė e mbushur plot me kėnaqėsi jo vetėm nė fushėn ekonomike, por edhe nė atė personale sociale (mund tė bėhet ndonjė ngritje nė detyrė, ose njė transferim qė pėr ju ėshtė shumė i vlefshėm.

            Kjo pjesė e fundit e vitit ėshtė shumė e favorshme dhe pėr tė vendosur nė vend vonesa administrative, pėr tė pėrmirėsuar financat tuaja dhe pėr tė menduar pėr blerjen e njė tė mire shumė tė rėndėsishme, si pėr shembull njė shtėpi apo njė objekt me njė vlerė tė veēantė, pasi me kalimin e kohės mund tė dalė njė blerje shumė e vlefshme.

            Vetėm duhet tė keni kujdes pėr tė qenė tė vėmendshėm, para se tė firmosni kontrata, ato qė nėnshkruani, pasi mund tė tregoheni shumė tė shkujdesur dhe tė bėni gabime qė do t’ju kushtojnė shumė me kalimin e kohės.

 

            Shėndeti

            Pėr sa i pėrket shėndetit, nė pjesėn e parė tė vitit, duhet tė merreni mė shumė, pasi stresi, dhe nė rastin konkret njė sėrė gjėrash qė nuk i zgjidhni dot, mund t’ju shkaktojnė dėmtime serioze, si ndonjė gastrit, acarim tė zorrėve e gjėra tė tilla, shėrimi i tė cilave nuk ndodh vetėm me ilaēe. Merrni seriozisht idenė pėr tė filluar njė psikoterapi apo njė tjetėr terapi alternative.

 

 

            SHIGJETARI

 

            Dekada e I 23 nėntor- 02 dhjetor

            Dekada e II 03- 11 dhjetor

            Dekada e III 12- 21 dhjetor

 

            Ėshtė njė vit rimarrjeje, pėrfundimisht do tė dilni nga njė fazė e rėndė dhe ndonjėherė e errėt, qė u ka karakterizuar tre vitet e fundit.

            Nuk do tė mungojnė rastet qė tė dilni nga situatat e disfavorshme nė tė cilat ishin zhytur. Dalė nga dalė do e merrni veten, do tu kthehet optimizmi dhe si me magji jeta do t'ju buzėqeshė sėrish, duke u hapur eksperienca tė reja, por edhe duke rikuperuar terrenin e humbur nė tė kaluarėn, pėr shkak tė njė Saturni qė nuk ka qenė, tė paktėn pjesėrisht, mirėdashės pėrsa u pėrket juve.

            Por duhet thėnė menjėherė qė Saturni ėshtė tashmė nė anėn tuaj, keni mėsuar tė njihni veten, jeni mė tė „pjekur“ nga prezenca e kėtij planeti, dhe tani qė ndodhet tek peshorja, nė ndikim me shenjėn tuaj, nis tu shlyejė sakrificat dhe mundimet qė edhe pa dėshirėn tuaj u ka detyruar tė bėni.

            Por nė tė vėrtetė jeni rritur, jeni forcuar, jeni mė reflektues dhe tė kujdesshėm mė njerėzit me tė cilėt shoqėroheni, para se tė pėrfshiheni nė ēfarė do lloj aktiviteti doni kohė qė tė mendoheni, vlerėsoni me kujdes nėse mund ta bėni dhe nėse keni dėshirė ta bėni, gjė qė u eviton njė mori gjėrash me tė cilat duhet tė pėrballeni mė vonė.

            Mbėshtetja e konsiderueshme e Saturnit, i cili ama mund t'ju rezervojė dhe ndonjė goditje tė vogėl, e cila ka tė bėjė me diēka qė ka ngelur ende pezull nė jetėn tuaj, kjo sidomos pėr tė lindurit e dekadės sė tretė, nė periudhėn qė shkon nga mbasditja e 7 prillit deri nė 21 qershor. Nė kėtė hark kohor vendosni mbi tryezė tė gjitha problemet qė ende nuk janė zgjidhur, mos nėnvlerėsoni asgjė dhe filloni tė gjeni zgjidhje pėr secilėn prej tyre, edhe pse ēmimi kėtė herė mund tė duket pak mė i kripur nga sa e kishit parashikuar: kėto tė mira do tė mund ti shijoni vetėm duke nisur vjeshta, dhe do tė kuptoni qė ka qenė njė nga investimet mė frutdhėnėse tė jetės suaj.

            Por pavarėsisht kėtyre viti nis me perspektiva tė mira, falė vendosjes sė Marsit nė shenjėn e Luanit, gjė qė deri nė mėngjesin e 7 korrikut do t'iu dhurojė energji tė madhe dhe do t'ju mbushė plot gjallėri, do t'ju bėjė gjithashtu tė jeni shumė i aftė pėr tė kapur rastin, pikėrisht pėr ato gjėra qė ju shėrbejnė me tė vėrtetė u interesojnė, si raste pėr tė treguar vlerėn tuaj tė vėrtetė dhe pse duhet thėnė qė shpesh herė do ta gjeni veten nė garė me tė tjerėt.

 

            Sfera profesionale

            Nė fushėn profesionale do tė keni raste tė mira pėr tė treguar aftėsitė tuaja tė reja, pėr ta rinisur me gjėra nė mėnyrė tė pa shpjegueshme kishin mbetur tė bllokuara pavarėsisht qėllimeve tuaja tė mira dhe sakrificave.

            Ka frymė ndryshimi, rigjetjeje dhe njė dėshirė e madhe pėr tė dalė nė dritė, pėr tu ribėrė protagonistė tė jetės tuaj, pa u dashur domosdoshmėrish tė arrini objektivat qė i keni caktuar vetes, atė qė qėndron nė majė tė piramidės sė nevojave tuaja.

            Nė kėtė 2010 do tė keni raste tė mėdha pėr tė konkretizuar ēfarė ėshtė e nevojshme pėr jetėn tuaj dhe natyrisht qė nė punė do tė arrini tė ē'bllokoni situata tė errėta, tė zgjidhni keqkuptime me kolegėt apo shefat qė duket sikur gjithnjė kanė dashur tu vėnė shkopinj nė rrota me ēdo kusht, duke tė ndaluar ēfarė do lloj iniciative.

            Ėshtė rimarrja e madhe qė prisnit prej kohėsh, mė nė fund ėshtė para jush, ditė pas dite, dhe pse rezultatet e mėdha dhe tė vėrteta do ti merrni vetėm nė vjeshtė dhe mė saktėsisht nga tetori e nė vazhdim, kur tė keni kaluar edhe trazira qė u sjell pengesa tė Mėrkurit nė kuadraturė me Virgjėreshėn.

            Nė fakt nga 27 korriku deri nė 3 tetor Mėrkuri mund t'iu vejė shkopinj mes rrotave, do tė vonojė rezultatet e punės tuaj, duke u vėnė nė dispozicion tė aktiviteteve tė reja dhe tė ngadalėsojė gjėrat qė dukeshin se kishit pėrparuar shumė.

            Mos u nxehni mė shumė se sa duhet dhe stoikisht prisni qė gjėrat tė rregullohen vetė, sipas njė rregulli tė tyren i cili nė fakt nuk varet drejt pėr drejt nga ju, kėshtu mund tė thuhet qė pushimet qė kishit planifikuar mund t'iu shtyhen, por gjithsesi mos u tėrhiqni mbrapsht, pasi kjo mund tė jetė njė lloj prove qė duhet tė pėrballoni pėr tė mbyllur njė herė e mirė rrethin e fatkeqėsive qė i keni pasur pothuajse tė pėrditshme vitin e shkuar.

            Por nė muajt e vėrės dhe saktėsisht nga 28 maji deri nė 14 gusht, Urani do t'iu bėjė tė provoni potencilaitetet tuaja mė tė mėdha tė ndryshimit, transformimit, rinovimit dhe do tu dhurojė emocione tė reja, por mbi tė gjitha shumė vullnet dhe forcė pėr tė bėrė ndryshime tė dukshme dhe tė rėndėsishme nė jetėn tuaj profesionale.

Sfera sentimentale

            Nė dashuri viti nis nėn flakėt e pasionit, tė erosit dhe sigurisht qė nuk duhet tė mungojnė mundėsitė pėr tė jetuar aventura, por edhe momente drithėruese pasioni me partnerin e zakonshėm. Libidoja juaj ėshtė rizgjuar dhe tani jeni gati tė rrezikoni, tė rifuteni nė lojė, tė eksperimentoni dashurinė dhe seksin nė tė gjitha format, edhe nė ato qė deri tani nuk i keni pėrjetuar kurrė.

            Marsi u do tė vendosur, luftues dhe tė gatshėm pėr tė ditur tė kapni rastin e duhur, por mbi tė gjitha tė aftė tė jeni tė drejtpėrdrejtė drejt qėllimit qė ėshtė parėsor nė jetėn tuaj, pavarsisht normave etike dhe morale.

            Tani keni nevojė pėr jetė, pėr tu afruar me atė qė u pėrshtatet mė shumė dhe qė pėr shumė kohė kėtė pasion dhe dėshirė e keni mbajtur tė mbyllur nė vetvete.

            Momente shumė tė forta pasioni dhe histori tė furishme do tė mund ti shijoni nga data 7 deri nė 31 mars, kur Venusi tek dashi dhe Marsi tek luani do tė krijojnė njė sinkroni tė mrekullueshme qė zor se do ta harroni dhe qė do ju vendosė nė kontakt me emocione tė forta, duke e hapur sėrish zėmrėn tuaj drejt gėzimit tė jetės nė ēift. Takime me tė ardhme tė sigurt parashikohen nė datėn 30 mars.

            Por edhe periudha tjetėr kur Virgjėresha vendoset tek Luani nga 14 qershori deri nė 10 korrik do tė jetė e mbushur plot me takime dhe pasion, pa harruar faktin qė nė kėtė hark kohor keni shumė mundėsi tė lidhni fijet e kėputura tė njė historie tė vjetėr, ose thjesht tė rigjeni atė qė kishte goditur zemrėn tuaj nė tė kaluarėn, por qė pėr arsye tė pashpjegueshme nuk kishte arritur tė hynte nė jetėn tėnde.

            Mbani hapur njė portė tė sė shkuarės dhe bėni llogaritė, pėr t'ju likuiduar pėrfundimisht, pėr tė mirė, apo pėr tė keq.

            Nė fund Venusi do tu habisė me skena romantike nė kapėrcim tė 17 gushtit dhe 8 shtatorit, kur do tė ndriēojė nė sektorin mė tė mirė tė qiellit tuaj dhe kėshtu do tė sjellė realizimin e historive sentimentale qė nuk kishin ndodhur ende nė jetėn tuaj.

            Duhet tė dini tė jeni tė kujdesshėm pėr atė ē'ka u ndodh, kapni rastin, provoni tė ndiqni shenjat e fatit dhe mos u tėrhiqni mbrapsht pėrballė takimeve qė u duken shumė tė ndryshme nga ato standarde, pasi falė tyre mund tė rifitoni njė botė tė re pasioni dhe ta ndieni veten tė realizuar.

 

            Familja

            Nė familje mund tė keni probleme tė vogla tė natyrės praktike, qė kėrkojnė interesin dhe ndėrhyrjen tuaj, mes prillit dhe korrikut dhe pėrgjegjėsitė qė duhet tė merrni mund tu cenojnė jetėn tuaj publike dhe profesionale, duke u bėrė tė lini shumė punė pas dore. Gjithsesi mundohuni tė zgjidhni gjithēka me qetėsi dhe tė mos e lini veten tė tėrhiqni mė shumė nga njė situatė, se sa nga njė tjetėr.

 

            Shėndeti

            Nė pėrgjithėsi shėndeti nuk paraqet probleme tė mėdha, por bėni kujdes tė mos nėnvlerėsoni shqetėsime tė vogla dhe mbi tė gjitha mos ēoni nė njė tė nesėrme hipotetike problemet e lidhura me dhėmbėt dhe me shtyllėn tuaj kurrizore, pasin mund tė krijojnė mė shumė shqetėsime nga sa kishit menduar, pastaj dhe me kosto mė tė mėdha pėr t'i zgjidhur.

 

 

            BRICJAPI

 

            Dekada e I 22- 31 dhjetor

            Dekada e II 01- 10 janar

            Dekada e III 11- 20 janar<

 

            2010 ėshtė njė vit nė tė cilin und tė bėni shumė gjėra dhe karriera sigurisht do tė jetė nė plan tė parė, falė mbėshtetjes bujare tė Mėrkurit nė shumė periudha tė vitit, por edhe tė Jupiterit, pa harruar qė Nyja hėnore do tė pėrshkojė pėr gjithė vitin shenjėn tuaj, duke zgjidhur hap pas hapi ato nyje qė pengonin rrugėn tuaj.

            Pra ėshtė njė vit me tė vėrtetė pozitiv, pavarėsisht se vendosja nė njė linjė e Saturnit e shenjėn e peshores mund tė kėrkojė ndonjė sakrificė, dorėheqjen nga vendosmėria pėr tė arritur objektivat qė i kishit planifikuar vetes.

            Por nuk do tė jetė asgjė shumė serioze, edhe pse ėshtė nė natyrėn tuaj tė mos i besoni rrugėve pa pengesa dhe e dini mirė qė ēdo gjė qė fitohet ka ēmimin e saj, nėse nuk ėshtė e fituar me djersė, mund tė jetė gjė e kotė.

            Por pėr tė dhėnė njė ide tė pėrgjithshme ky vit i ri pėr ju ėshtė burim konsolidimesh dhe mirėnjohjesh qė po vononin tė vinin dhe qė mė nė fund do ti japin jetės tuaj mė shumė siguri, si nė termat e vetėvlerėsimit, por edhe nga ana ekonomike, kjo sepse ka shumė mundėsi tė merrni merita qė deri mė tani u ishin mohuar.

            E gjitha kjo do tė jetė pėr ju njė motiv pėr tė nisur sfida tė reja, pėr tė bėrė gjėra tė reja, pėr t'iu pėrfshirė nė projekte tė reja dhe tė nisni tė punoni nė gjėra qė mund tu hanė kohė dhe energji, duke pakėsuar shumė kohėn pėr jetėn tuaj private, por qė tė gjitha kėto sakrifica nuk do tė shkojnė kot, pasi tė gjitha projektet dhe nismat do tė jenė tė suksesshme dhe qė sigurisht do tė ndikojnė tek ju duke ju bėrė tė ndiheni tė sigurt nė vetvete.

 

            Sfera profesionale

            Por do tė jenė dy periudha tė cilat mė shumė se tė tjerat do tė jenė favorizuese pėr mundėsi tė mira nė fushėn profesionale, njėra ėshtė ajo qė shkon nga 2 prilli deri nė 10 korrik, kur Mėrkuri do tė jetė nė njė kėnd nga shenja e Demit dhe periudhė tjetėr ėshtė ajo qė shkon nga 27 qershori deri nė 3 tetor gjithnjė me pėrkrahjen e Mėrkurit, por kėtė herė nga shenja e Virgjėreshės.

            Periudha e parė, ajo pranverore, ju gjen duke hedhur themelet nė projekte dhe punė qė do tė mbijnė si kėrpudhat.

            Por nė tė njėjtėn kohė ėshtė njė periudhė gjatė sė cilės do tu njihen merita dhe ka shumė mundėsi tė merrni njė propozim qė ka tė bėjė me njė rritje nė detyrė, qė nė fakt do tu japė fuqi, duke u bėrė tė ndiheni tė sigurt qė puna e bėrė deri nė ato momente ėshtė bėrė nė mėnyrėn mė tė mirė dhe qė edhe projektet e tjera duhet tė ndėrtohen me atė seriozitet dhe punė.

            Disa prej jush mund tė rigjenden, kjo falė dhe ndihmės sė Uranit, tė katapultuar nė njė ngritje nė detyrė aq tė paparashikuar, saqė do gjenden sa hap e mbyll sytė do t'iu ēojė nė njė rol mjaft prestigjioz dhe me pėrgjegjėsi qė mund tu krijojnė jo pak ankthe dhe shqetėsime, por qė nė tė njėjtėn kohė do tu ndihmojė tė ndiheni mė nė fund tė kėnaqur me vetveten, duke forcuar vetėvlerėsimin dhe do t'ju japė mjetet e duhura qė tė mund tė jeni nė lartėsinė e detyrės sė re.

            Edhe pėr ata qė studiojnė duhet tė pėrfitojnė nga kjo periudhė pėr tė rifituar kohėn e humbur dhe studimet e lėna pas dore, pasi rezultatet do tė arrijnė nė mėnyrė krejt tė papritur, vetėm me kushtin e vetėm se duhet tė ketė njė impenjim tuajin nė bazė, qoftė ky dhe shumė i ulėt.

            Ndėrsa kalimi gjatė verės i Mėrkurit tek Virgjėresha duhet t'iu sjellė kthjelltėsi pėr tė programuar aktivitete tė reja, tu mbushė me projekte qė edhe pse kanė lindur nė tė shkuarėn tani mė nė fund janė gati pėr t'iu vėnė nė punė, por mbi tė gjitha bėhet fjalė pėr njė moment nė tė cilin duhet tė jeni edhe shumė i kujdesshėm nė zgjedhjen e njerėzve qė do t'iu shoqėrojnė profesionalisht, pasi janė pikėrisht ata mbi tė cilėt duhet tė mbėshteteni pėr efektivitetin dhe realizimin konkret pėr gjėrat qė keni projektuar.

            Nė fakt ėshtė e nevojshme tė kėrkoni ndihmė tek njerėz qė ju e dini se mund tė mbėshteteni, edhe pse nuk ėshtė mė e mira qė mund tė merrni, edhe pse asnjėherė mė parė si nė kėtė periudhė tė jetės suaj nuk do tė keni nevojė mė shumė pėr njerėz tė cilėve mund t'iu besoni.

            Gjithnjė gjatė muajve tė verės ka mundėsi tė arrini tė vendosni nė vend njė vonesė ligjore, administrative dhe gjithēka tjetėr qė ka tė bėjė me fushėn e financave, por do tė keni dhe njė intuitė tė mirė nė gjetjen e zgjidhjeve tė mira pėr problemet do t'ju krijohen.

 

            Familja

            Pėrsa i pėrket fushės familjare, mund tė lindė ndonjė problem pėr shkak tė teprimit tuaj me dedikimin tuaj ndaj punės, i cili padyshim do tu bėjė tė jeni shumė pak prezentė nė shtėpi dhe pėr tė vėnė nė plan tė dytė nevojat e njerėzve tuaj tė dashur.

            Sigurisht qė gjithēka nuk ėshtė e mundur tė ndiqet dhe zakonisht jeni tipa qė u pėlqen tu siguroni atyre siguri materiale, ekonomike, pasi e dini mirė qė pa para nuk mund tė jetohet, por ndoshta kėtė vit, sidomos nė marrėdhėnie me njerėz mė tė mėdhenj se ju nė moshė, prindėr, gjyshėr, xhaxhallarė, ėshtė e nevojshme ti bėni tė ndiejnė praninė tuaj, t'ju sigurosh atyre mbėshtetjen morale, kjo duke u dedikuar edhe vetėm disa momente tė shkurtra tė ditės suaj dhe tė dėgjoni kėrkesat e tyre, nevojėn qė mund tė kenė tė flasin me ju, duke qenė se e dinė qė je njė njeri tė cilit mund ti besojnė.

            Do tė kuptoni qė tė kaloni kohė nė familje mund tė jetė mė pak e lehtė nga sa e mendonit, por mbi tė gjitha mund tu ndihmojė tė ēlodheni, tu bėjė tė ndiheni tė qetė dhe pėr tė pasur njė vizion mė harmonik tė jetės, duke gjetur kėnaqėsi nė tė bėrit e gjėrave qė u dukeshin sikur ishin vetėm njė detyrim moral.

 

            Sfera sentimentale

            Nė dashuri 2010-ta ,do tė jetė njė vit shumė i bukur, pasi mė nė fund do t'ju lėrė tė lirė, shkrini akullin nė zemrėn tuaj, por mbi tė gjitha do tu lejojė tė hyni nė lojė dhe tė rrezikoni, gjė kjo qė mund e konsiderohet shumė e rrallė nė jetėn tuaj, kjo pėr shkak tė tipit qė keni.

            Do tė keni dėshirė tė provoni emocione tė mėdha, pėr ta jetuar dashurinė nė tė gjitha mėnyrat dhe sidomos nė pjesėn e fundit tė vitit duhet tė kėnaqeni dhe tė realizoni pjesėn mė tė madhe tė dėshirave tuaja.

            Por, pėr tė jetuar emocionet dhe gėzimet e dashurisė sigurisht qė nuk duhet tė prisni fundin e 2010, le tė themi qė rruga e dashurisė do tė jetė nė ngritje tė vazhdueshme, aq sa do e nisni vitin e ri me Venusin nė shenjėn tuaj, e cila do u mbėshtesė deri nė mbasditen e 18 janarit, duke u dhėnė mundėsi tė ndryshme pėr tu dashuruar, apo pėr tė qėndruar me partnerin tuaj nė harmoni tė plotė.

            Venusi do tė formojė njė kuadratim me Diellin tuaj nga shenja e Demit kjo duke nisur nga pasditja e 31 marsit deri nė orėt e para tė 25 prillit. Gjatė kėtyre ditėve mund tė bėni takime shumė tė veēanta qė dalė nga dalė mund tė shndėrrohen nė diēka mė serioze, edhe pse nuk kanė lindur si histori tė vėrteta pasioni, po ashtu nėse jeni ēift, mund tė bėni projekte tė pėrbashkėta, siē ėshtė dhe njė shtazani e mundshme, apo blerja e njė shtėpie, tė cilat njėkohėsisht do i japin njė tjetėr ritė jetės suaj.

            Mes 10 qershorit dhe orėt e para tė 7 gushtit Venusi tek Virgjėresha mund tu favorizojė nė fushėn e ndjenjave duke u krijuar takime brenda ambientit tė punės, ose duke u vėnė nė kontakt me njerėz e situata qė pėrgjithėsisht nuk tėrheqin interesin tuaj. Ėshtė njė moment shumė i veēantė pasi mund tė dashuroheni me dikė qė prej kohėsh e kishit para syve, por qė pėr njė sėrė arsyesh nuk e keni konsideruar si dikė qė mund tė bėhej partneri juaj.

            Por „boom-i“ i madh, kulmi i suksesit tuaj pėrsa i pėrket ndjenjave do tė nisė nė 8 tetor dhe do tė vazhdojė deri nė ditėt e para tė 2011 kur Venusi do tė ndriēojė nė sektorin e qiellit tuaj, duke u sjellė qetėsi, gėzim, konkretizim dhe do tu bėjė tė jetoni eksperienca sentimentale, tė cilat prej shumė kohėsh nuk i eksperimentonit.

            Mos kini frikė ta lini veten tė lirė dhe mbi tė gjitha jini tė hapur ndaj pasionit, nė ēfarėdo lloj forme tu paraqitet ai, pasi asnjėherė mė parė si nė kėtė moment tė veēantė tė jetės suaj nuk do tė keni mundėsinė tė njihni ata qė kanė pak kohė qė ju qėndrojnė pranė, apo prej njė jete, pjesė tuajat qė vėshtirė se i vini nė dukje, duke krijuar kėshtu njė mirėkuptim tė thellė me partnerin dhe njė klimė me tė vėrtetė magjike dhe pasiononte pėrreth jush dhe brenda vetes suaj.

            Pėr ata prej jush qė janė ende vetėm, singėll, apo janė bėrė me kalimin e vitit ky ėshtė momenti i njė takimi qė vlen shumė pėr tė ardhmen, kjo edhe sepse do tė jeni nėn mbrojtjen dashamirėse tė Nyjės hėnore e cila do u vejė nė kontakt e njeriun qė mund tė quhet i duhuri.

 

            Shėndeti

            Pėrsa i pėrket shėndetit kushtoni kujdes pėr tė gjitha ato patologji qė janė pasojė e stresit tė punės, nėse mund tė bėni njė parapritė duke bėrė vizita ta vazhdueshme tek mjeku pėr tė mbrojtur dhe pėr tė forcuar sistemin tuaj imunitar dhe t'iu bėjė mė tė fortė pėrballė sforcimeve qė puna dhe pėrditshmėria ju rezervon.

 

 

            UJORI

 

            Dekada e I 21- 30 janar

            Dekada e II 31 janar- 09 shkurt

            Dekada e III 10- 19 shkurt

 

            2010 paraqitet si njė vit nė tė cilin ėshtė e nevojshme tė vini nė provė rezistencėn tuaj ndaj ndryshimit, ndaj tė resė, ndaj tė paparashikueshmes, pasi edhe pse dukeni tė interesuar ndaj gjithēkaje qė ėshtė e re, ndryshe, alternative nė fund jeni shumė mė tradicionalė tek gjėrat tė cilat besoni.

            Nė pjesėn e parė tė vitit Marsi nė kundėrshtim nga shenja e Luanit u vendos vazhdimisht pėrpara diskutimeve, marrjes sė pozicioneve dhe ndonjė rasti qė mund t'ju bėjė ta humbisni qetėsinė dhe tė vini nė diskutim gjithēka qė u rrethon.

            Me fjalė tė tjera deri nė ditėt e para tė korrikut Marsi, do t'ju bėjė impulsivė dhe jo tolerantė ndaj kritikave tė tė tjerėve, por mbi tė gjitha do t'ju bėjė tė padurueshme shumė nga gjėrat, qė deri para pak kohėsh u dukeshin tė pranueshme, ose tė tolerueshme.

            Nė tė vėrtetė tek ju janė duke ndodhur ndryshime tė forta dhe keni dėshirė tė mos vareni nga asgjė dhe nga askush, por keni dhe njė dėshirė tė fortė kontrolli tė jetės suaj dhe nuk doni tė ndani asnjė hapėsirė qė e quani tė shenjtė pėr rritjen tuaj dhe lirinė personale, aq shumė saqė rrezikoni tė mbylleni aq shumė nė vetvete saqė do tė mbeteni peng e njė ideje qė ka fuqinė t'ju obsesinojė.

 

            Sfera profesionale

            Por, sigurisht qė viti nuk ėshtė vetėm ky dhe madje shumė raste pėr ti treguar botės tėrė kreativitetin tuaj dhe nuk do t'iu mungojnė rastet pėr tė bėrė gjėra qė me tė vėrtetė ju interesojnė dhe ju pėrfaqėsojnė, veēanėrisht nga pikėpamja profesionale.

            Nė fakt do tė jetė pikėrisht pjesa e dytė e vitit ajo qė ėshtė mė e mbushur me kėnaqėsi dhe pritje tė kėnaqshme, pasi do ti keni idetė shumė tė qarta dhe mbi tė gjitha nuk do t'ju mungojė rasti pėr tė bėrė goditjen e madhe dhe tė ndryshoni papritur njė situatė qė prej kohėsh dukej sikur nuk do tė zgjidhej kurrė.

            Ka mundėsi qė nga 2 prilli deri nė 10 korrik, Mėrkuri nė njė paralel me shenjėn e demit mund tė ngadalėsojė iniciativat tuaja dhe tu bėjė tė humbisni raste pėr tė cilat prej shumė kohėsh po punonit me ngulm.

            Edhe studentėt duhet tė kushtojnė kujdes tė veēantė nė kėtė periudhė tė vitit pasi nuk mund tė mbėshteten tek ndihma e tė tjerėve, pra rezultatet do tė arrihen vetėm falė impenjimit dhe njė studimi konkret dhe racional, pasi rikuperimi i momentit tė fundit kėtė herė nuk do tė japin rezultatet e mira qė keni marrė nė tė kaluarėn.

            Por mes 6 korrikut dhe 9 shtatorit Jupiteri duke hyrė tek dashi, sidomos pėr ata qė kanė lindur nė dekadėn e parė, bashkė me Uranin do tė bėjė njė miksim shumė pozitiv pėr aktivitetin tuaj pėrsa i pėrket punės, por edhe pėr ti dhėnė njė zhvillim, qoftė dhe fillestar nė ambientin ku jetoni, duke nisur miqėsi tė reja, dije, bashkėpunime, qė do tė sjellin rezultatet e tyre me kalimin e vjeshtės dhe do tė vazhdojė deri nė 2011, kur pjesa mė e madhe e qiellit do tė jetė nė mėnyrė pozitive nė anėn tuaj.

            Kujtohuni qė gjithsesi keni, pėrveē njė periudhe tė shkurtėr gjatė kalimit nga pranvera nė vjeshtė, Saturni gjithnjė nė anėn tuaj, do tu ndihmojė tė konkretizoni dhe tė racionalizoni punėn tuaj, duke u vėnė nė kushtet e tė mos humburit asgjė nga sakrificat tuaja, madje duke i shfrytėzuar nė maksimum mundimet dhe sakrificat qė keni bėrė, sidomos nėse janė finalizuar me realizimin e projektit.

            Pėr disa prej jush ky mund tė jetė viti nė tė cilin do tė shihni mė nė fund tė konsoliduar aktivitetin tuaj, duke fituar mė shumė siguri si nga aspekti psikologjik, po ashtu dhe nga ai financiar, edhe pse duhet thėnė menjėherė, kjo mundėsi, pėrveē se kėnaqėsisė fillestare, juve do tu bėjė tė ndiheni sikur e keni futur veten nė kurth, nė diēka qė do tu bėjė tė ndiheni si tė burgosur.

 

            Sfera sentimentale

            Nė dashuri gjėrat duket se do t'iu ecin shumė mirė, veēanėrisht pjesėn e parė tė vitit, pasi keni nevojė tė vendosni themele, tė pėrballeni me diēka konstruktive dhe qė zgjat nė kohė, aq shumė sa do tė zgjidhni histori dhe njerėz qė vetėm para pak kohėsh do ia kishit mbathur me tė katra, por qė tani ju tėrheqin dhe ju intrigojnė dhe qė i vlerėsoni si diēka shumė tė rrallė.

            Stina juaj e dashurisė nis nė mbasditen e 18 janarit dhe do tė mbarojė nė mėngjesin e 11 shkurtit, duke u dhėnė mundėsinė tė bėni takime me tė vėrtetė interesante dhe stimuluese, por edhe pėr tė parė tė realizuara dėshirat disi tė patregueshme qė zakonisht nuk doni ti tregoni pėr tė gjithė kaq lehtė. Do tė jenė mjaft tė frytshme takimet qė ndodhin nė 21 ose nė 22 janar.

            Pėr ata qė janė ēift kjo periudhė nė tė cilėn do tė gjendet nė shenjėn tuaj, mund tė koinēidojė me njė rigjetje tė romantizmit, harmonia dhe pasioni qė prej kohėsh nuk ndodhte, por mbi tė gjitha do tė jetė mundėsia pėr tė konkretizuar bashkė me partnerin njė projekt afatgjatė dhe qė do tu dhurojė njė pikėpamje tė ndryshme nė qėndrimin sė bashku mė atė qė doni.

            Edhe ardhja e Venusit nė shenjėn e Binjakėve, nga 25 prilli deri nė 19 maj, do t'ju hapė njė periudhė tė mirė pėr jetėn tuaj sentimentale, duke u lehtėsuar shumė nė takime, por edhe nė komunikim.

            Ekziston mundėsia reale pėr tė bėrė njohje qė duke nisur nga ditėt e para tė majit mund tė tregojnė seriozitetin tuaj dhe t'ju shtyjė dhe t'ju pėrfshijė nė njė raport tė vėrtetė dhe qė zgjat nė kohė, kėshtu si nuk duhet tė pėrjashtohet mundėsia qė gjithnjė nė kėtė periudhė do tė ndiheni veēanėrisht tė joshur nga persona mė tė mėdhenj se ju, qė do t'ju bėjnė tė kaloni eksperienca tė reja dhe plot gjallėri dhe qė edhe pse kjo lodhje mund tė fillojė si lojė, me kalimin e kohės mund tė kthehet nė diēka shumė serioze.

            Nėse jeni ēift komunikimi do tė jetė shumė i ngrohtė dhe do tė arrini me siguri tė zgjidhni probleme dhe keqkuptime me shumė lehtėsi, duke rigjetur kėshtu harmoninė dhe gėzimin nė veten tuaj e ndoshta edhe njė dozė tė mirė pasioni qė do tė shėrbejė pėr tė ringjallur lidhjen tuaj.

            Nė fund duke nisur nga 7 gushti deri nė orėt e para tė paradites sė 8 shtatorit, Venusi do tė kalojė tek Peshorja, duke formuar njė kėnd me Diellin tuaj dhe pėr njė sėrė arsyesh tė ēuditshme dhe tė pėrcaktuara, mund t'ju vejė nė kontakt me dashuri tė sė shkuarės, tė ndizni flakė tė vjetra dhe do t'iu bėjė tė jetoni momente me tė vėrtetė tė shkėlqyera dhe nostalgjike, por plot me patos dhe emocione, aq sa t'ju bėjė veēanėrisht tė humbur nė botėn e dashurisė.

 

            Familja

            Duke nisur nga 8 shtatori dhe deri nė ditėt e para tė 2010 qėndrimi i gjatė i Venusit nga shenja e Akrepit mund tė krijojė tensione dhe humor tė keq me partnerin dhe mė nė pėrgjithėsi nė raportet ndėr personale dhe familjare, duke u vėnė nė situata ndonjėherė stresuese dhe tė vėshtira pėr tu menaxhuar.

            Me disa njerėz tė familjes mund tė mos e gjeni gjuhėn e duhur pėr tė komunikuar edhe ndoshta pse mund tė doni tė njėjtat gjėra do ti shprehni nė njė mėnyrė qė nuk do e merrni vesh njėri- tjetrit, aq shumė sa do tė keni ndonjė grindje dhe sigurisht keqkuptime qė mund t'iu trishtojnė dhe tė rėndojnė klimėn pėrreth dhe qė do t'ju bėjnė tė ndiheshit tė vetmuar dhe tė pakuptueshėm.

            Mos bini nė viktimizim dhe provoni tė mos jeni destruktivė, por kėrkoni dialogun me ēdo kusht, duke i lėnė mėnjanė protagonizmat dhe arsyet e ēdo lloji, tė lejoni kėshtu qė lidhjet nė familje tė behet tė ngrohta.

 

            Shėndeti

            Pėrsa i pėrket shėndetit, kjo 2010 mund tė krijojė ndonjė problem me qarkullimin, dhe mė nė pėrgjithėsi me lėvizjen. Mundohuni ti paraprini dhe ndoshta do tė ishte mirė ti nėnshtroheni ndonjė aktiviteti fizik nėn kujdesin e njė trajneri, kjo pėr tė evituar ushtrimet jo korrekte qė mė shumė mund tė shkaktojnė probleme sesa pėrmirėsime. Kujdes me shtimin e peshės nė muajin e parė tė vitit dhe pėr tė gjithė pranverėn, pasi stresi mund t'ju shtyjė nė mėnyrė tė ushqyeri tė gabuar.

 

 

            PESHQIT

 

            Dekada e I 20 shkurt-01 mars

            Dekada e II 2- 10 mars

            Dekada e III 11- 20 mars

 

            2010 ėshtė njė vit me tė vėrtetė i rėndėsishėm pėr ju, pasi do tė liroheni pėrfundimisht nga kalimi i Saturnit nga shenja juaj dhe nė tė njėjtėn kohė mund tė shijoni tė mirat qė u fal Jupiteri, i cili kėtė herė do tė qėndrojė nė shenjėn tuaj pėr pothuajse gjithė vitin, pėrveē njė periudhe tė shkurtėr nė verė.

            Me fjalė tė tjera ky ėshtė viti nė tė cilin i tregoni botės atė ēfarė jeni tė aftė tė bėni me tė vėrtetė, ti tregoni qė nuk ėshtė aspak e vėrtetė qė juve nuk mund tu besohet, por mbi tė gjitha ėshtė e nevojshme tė tregoheni tė sigurt nė vetvete dhe tė aftė pėr tė pėrballuar botėn me vendosmėri dhe kurajo, me qėllim qė tė arrini atė qė realisht dėshironi.

            Dėshirat do tė jenė me tė vėrtetė shumė dhe nga mė tė ndryshmet qė shkojnė nga fusha e ndjenjave deri tek ajo profesionale, pa lėnė pas dore asgjė dhe do tė hidhnin themelet e shumė gjėrave, duke marrė thuajse gjithnjė rezultate tė shkėlqyera, fillimisht tė pabesueshme pėr sytė e tu e mė pas dhe pėr sytė e tė tjerėve.

            Saturni nė vitet e shkuara ju ka mėsuar etikėn e sakrificės, durimin pėr tė pritur kohėn e duhur pėr tė vepruar mė pas dhe sot, pasi keni mėsuar gjithė kėto, do tė arrini tė jeni mė konkretė nė arritjen e gjėrave qė pėr ju janė parėsore, duke shmangur ēdo harxhim energjish nė gjėra qė nuk ju interesojnė dhe qė mund t'ju pengojnė nė arritjen e qėllimeve tuaja.

            Por sukseset e vėrteta pėr ju vijnė nė muajt e fundit tė vitit dhe ekzaktėsisht nė dhjetor 2010, kur Jupiteri dhe Urani tė bashkuar nė shenjėn tuaj, mund tė japin atė shans, qė kishit kohė qė e prisnit, ai qė do tė ndryshojė rrėnjėsisht jetėn tuaj dhe do ju vendosė nė njė pozitė tė re, njė jetė nė tė cilėn do tė jeni protagonistė absolutė, duke ndjekur njė rrugė suksesi hapat e parė tė sė cilės do i nisni qė nė muajin shkurt.

            E gjitha kjo e thėnė ndryshe do tė thotė se keni para jush njė vit e tė vėrtetė tė shkėlqyer dhe pse jo gjithmonė i lehtė, nė kuptimin qė duhet tė pėrfitoni nga ēdo rast, por mund tė thuhet me bindje qė suksesi ėshtė i siguruar dhe do tė shpėrblejė impenjimin dhe sakrificėn qė keni bėrė.

 

            Sfera profesionale

            Nė sferėn profesionale mė nė fund keni mundėsinė tė shtroni projekte, qė prej kohėsh i kishit lėnė pas dorė. Duhet tė provoni tė bėni konkurse, bashkėpunime pune dhe gjithēka tjetėr qė mund tu duket e nevojshme pėr njė pėrparim ose ndryshim karriere, pasi si asnjė vit tjetėr, kėtė herė yjet janė nė anėn tuaj, sidomos duke nisur nga vjeshta.

            Dhe nė tė vėrtetė ka njė arsye pėr kėtė: keni nevojė pėr kohė pėr tė reflektuar nėse do tė ndryshoni rrugėn e vjetėr, pėr njė tė re dhe pėr diēka qė e dėshironi me shpirt.

            Pėr ata qė kanė bėrė njė projekt artistik, rezultatet do tė jenė tė shkėlqyera dhe mė nė fund do tė shihni tė realizuara ėndrrat tuaja, do tė vlerėsoheni pėr punėn tuaj dhe do tė nisni impenjime tė tjera qė do i japin jetės tuaj ritėm dhe do t'ju hedhin nė njė 2010 tė pasur me angazhime pune.

            Por nė linja tė pėrgjithshme pėr tė gjithė ju do tė jetė njė vit mjaft i kėnaqshėm nė planin profesional dhe social dhe pse mund tė bėnit mirė tė evitonit nisjen e iniciativave tė reja, ose tu shtyjė drejt ndryshimeve tė rėndėsishme, kur Merkuri do tė jetė tek Virgjėresha, nė kundėrvėnie ndaj shenjės suaj nga 27 qershori deri nė 3 tetor.

            Nė kėtė periudhė ėshtė e kėshillueshme tė reflektoni, tė analizoni punėn qė keni bėrė, tė ndaloni tė bėni pėrmbledhjen e situatės dhe tė kuptoni nėse keni ende dėshirė tė ēoni pėrpara tė gjitha idetė qė keni projektuar, apo vetėm njė pjesė tė tyre dhe mbi tė gjitha qartėsojini mirė idetė mbi atė ēfarė duhet tė bėni dhe nėse ėshtė e nevojshme mos u shqetėsoni farė tė mbyllni bashkėpunime dhe kontakte, tė cilave nuk u zini mė besė.

            Ata qė kanė lindur nė dekadėn e fundit mund tė gjenden, mes paradites sė 7 prillit dhe 21 qershorit, duhet tė shohin disa gjėra qė i kanė lėnė pezull, ti mbyllin hesapet me njė tė shkuar qė mund tė jetė pengesė pėr projektet e reja, pėr shkak tė Saturnit qė duke u rikthyer sėrish nė shenjėn e Virgjėreshės vė nė zgjidhje atė qė dukej sikur nuk do tė mund tė zgjidhej.

            Mos kini frikė ta bėni dhe jini edhe shumė tė vendosur, pasi sigurisht do tė arrini sukses dhe do tė vendosni baza tė forta pėr njė tė ardhme pa fantazma dhe hije tė sė shkuarės, duke fshirė kėshtu ēdo pasiguri dhe ankth tė ēdo lloji.

 

            Sfera sentimentale

            Nė dashuri gjėrat do tė shkojnė mjaft mirė dhe nė mė shumė se njė rast do tė ndiheni vetvetja, tė aftė tė joshni, tėrhiqni dhe ti copėtoni zemrėn kujtdo qė juve ju pėlqen, por dhe nuk do tė doni tė humbisni kohė, dėshironi njė lidhje tė aftė tu ofrojė siguri dhe t'ju pėrkasė, njė lidhje qė keni kohė qė nuk arrini ta gjeni tė tillė.

            Nuk do tė keni pengesa nėse dėshironi me tė vėrtetė dhe tė zgjatur, ka shumė mundėsi qė nė jetėn tuaj tė vijė njė njeri mė i madh, jo domosdoshmėrisht nė moshė, por me siguri me njė eksperiencė dhe maturitet mė tė madh se ju, i aftė pėr tu bėrė tė ndieni vlerėn e tė qenurit ēift, tė ndarjes sė gjėrave sė bashku, tė tė qėndruarit bashkė pa u dashur domosdoshmėrisht tė anulojnė, apo tė humbasin ēfarėdo lidhje me botėn e jashtme.

            Pėrveē kėsaj ka mundėsi qė tė jetoni histori qė pak a shumė duken si tė pamundura dhe romantike, me mė pak mazokizėm dhe patos, por sigurisht mė konkrete dhe tė sistemuara, plot gjallėri emotive, qė nuk duhen nėnvlerėsuar, lidhje qė kanė tendencėn tė zgjasin nė kohė, tė afta pėr tu mundėsuar ndryshime deēizive nė jetėn tuaj.

            Stina e dashurisė pėr ju nis me hyrjen e Venusit nė shenjėn tuaj, nė 11 shkurt, duke qėndruar aty deri nė mėngjesin e vonė tė 7 marsit. Gjatė kėsaj periudhe pėrfitoni pėr tu njohur mė mirė me njerėzit qė ju interesojnė, mundohuni tė jeni tė pranishėm nė rastet gjatė tė cilave ka mundėsi pėr tė bėrė njohje tė reja, pasi mund tė bėni takime me tė vėrtetė stimuluese , qė edhe pse nuk nisin menjėherė si histori dashurie, mund tė bėhen tė tilla me kalimin e kohės.

            Por nėse jeni lumturisht tė dashuruar ka shumė mundėsi qė tė keni rastin tė fusni sėrish nė brendėsi tė lidhjes tuaj tė romantizėm qė kohėt e fundit u kishte munguar, duke rigjetur kėshtu sėrish gėzimin e tė qėndruarit sė bashku dhe tė ndiheni mirė.

            Vendosja e Venusit nė njė kėnd me Gaforren nga 20 aji deri nė mėngjesin e 14 korrikut ju sjell njė pasion tė shfrenuar, dashuri dhe romantizėm dhe ju pėrgatit tė jetoni nė mėnyrė pasiononte, njė fund pranvere tė shfrenuar, sidomos nėse e lini veten tė pėrfshiheni nė histori okazionale, nė tė cilat do tė provoni njė gamė tė gjerė emocionesh, por dhe njė ngarkesė tė fortė erotike, qė kishte kohė qė nuk ndodhte nė jetėn tuaj.

            Por ėshtė periudha nga fillimi i 8 shtatorit dhe deri nė ditėt e para tė janarit 2011, qė Venusi do tė jetė aleati juaj i padiskutueshėm dhe do tu favorizojė nė ēdo iniciativė qė ka lidhje me ndjenjat. Pėr ata qė janė ende singėll, apo do bėhen ashtu gjatė vitit, mund tė keni rastin e madh, ai qė u hap njė kapitull tjetėr nė librin e dashurisė, njė lodhje qė do tė jetė e aftė tė ndryshojė jetėn tuaj.

            Do tė jetė njė periudhė e jetės tuaj shumė speciale pėr dashurinė dhe mė gjerėsisht nė fushėn e ndjenjave dhe ka mundėsi qė mė nė fund do tė arrini ti jepni jetės tuaj nė lidhje njė kuptimi dhe njė stabilitet tė zgjatur, qė do tu bėjė tė ndiheni tė vlerėsuar dhe tė gatshėm tė ndėrtoni seriozisht njė lidhje qė do tu ēojė larg.

            Nė linja tė pėrgjithshme do tė keni raste tė mira pėr takime nė tė gjithė katėr muajt e fundit tė vitit, por do tė jetė dhjetori ai qė do tė jetė tėrėsisht magjik dhe i mbushur plot me ndryshime radikale qė do tu bėjnė tė hyni nė njė fazė tjetėr sentimentale dhe do tė hapin dyert pėr tu realizuar nga ana emocionale.

            Edhe ata qė janė nė ēift do tė shijojnė kėtė periudhė tė magjishme planetare dhe mė nė fund do tė shohė tė realizuara shumė dėshira qė dukeshin tė bllokuara dhe pa tė ardhme, aq shumė, saqė ju i kishit humbur shpresat.

            Kini parasysh tė keni besim nė kėtė 2010 dhe mbi tė gjitha mbani njė qėndrim tė hapur dhe oportunist, duke lėnė mėnjanė dozat e viktimizimit tė cilat nuk u shėrbejnė pėr asgjė, vetė sa u bėjnė tė ndiheni keq me veten tuaj dhe tė humbisni surprizat e kėndshme qė fati ka rezervuar pėr ju.

 

            Familja

            Nė familje nuk duhet tė keni shumė probleme, pėrjashtuar kėtu periudhėn qė shkon nga fundi i qershorit deri nė ditėt e para tė tetorit, kjo pėr shkak tė kundėrvėnies sė Mėrkurit nga Virgjėresha. Ka mundėsi qė gjatė kėtij harku kohor ta rigjeni veten duke u pėrballur me problemet e natyrės praktike me njerėz mė tė rinj se ju, me fėmijė, motra vėllezėr, miq, qė shumicėn e rasteve nisin nga keqkuptimet nė komunikim. Provoni tė kėrkoni ndihmėn e njerėzve tė jashtėm, neutralė dhe do tė shihni qė gjithēka do tė jetė mė pak stresuese.

 

            Shėndeti

            Pėrsa i pėrket shėndetit do tė jetė njė vit qė do merrni veten dhe shumė prej jush do ta ndiejnė veten nė formė perfekte fizike. Por duhet tė keni kujdes dhe tė parandaloni teprimet me ushqimin dhe tė pirėn, pasi Jupiteri nė shenjėn tuaj mund t'iu bėjė tė humbisni kėnaqėsitė e tavolinės dhe ta vendosni stomakun tuaj nė stres. Pra kini kujdes nėse nuk do tė doni tė shtoni ndonjė kile mė tepėr.

 

            Postuar nga Jon