.

Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

RTV ZIK

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

ERENIKU

ZEMRASHQIPTARE

VAJZAT.COM

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

MEKULIPRESS

SHQIP DK

DITURIA

PRESHEVA.COM

DREJTSHKRIMI

RIDVAN BUNJAKU

PSIKIATRIA ONLINE

SEKRETE BUKURIE

Meditime 2 - Ju duhet ta keni njė ėndėrr!

Pėrgatiti: Valon BAJRAKTARI

www.syri3.com

      

JU DUHET TĖ KENI NJĖ ĖNDĖRR!

 

 

            Duhet qė tė merret parasysh se tragjedia e jetės nuk ėshtė mosarritja e qėllimit. Tragjedi ėshtė tė mos kesh qėllim nė jetė. Nuk ėshtė mjerim tė vdesėsh pa i plotėsuar ėndrrat tuaja, por ėshtė mjerim tė vdesėsh pa pasur asnjė ėndėrr pėr tė realizuar. Nuk ėshtė mjerim tė mos jesh nė gjendje ta kapesh idealin tėnd, katastrofe ėshtė tė mos kesh ideal fare."

     

 

 

            Pengesa mė e madhe drejt suksesit ėshtė tė heqėsh dorė pa e provuar.

            Thuhet se ne pėrdorim vetėm 15 % tė asaj pėr tė cilėn mendja jonė ėshtė e aftė.

            Unė e shoh motivimin si diēka qė ka tri pjesė: e para, ėshtė tė filloni tė ėndėrroni, ta pėrfytyroni njė ide, njė koncept; e dyta, qė tė filloni tė besoni me zemėr nė tė (tė besoni se ajo mund tė realizohet); dhe pjesa e tretė ėshtė qė tė vendosni tė bėni diēka (pėr ta realizuar atė), ta ndiqni ėndrrėn tuaj dhe ta realizoni. Pra, pėr tė ju motivuar ju duhet ta kuptoni qė nėse e imagjinoni, e besoni atėherė edhe mund ta arrini.

            Ėshtė shumė e rėndėsishme qė ju tė keni njė ėndėrr.

            Duhet qė tė merret parasysh se tragjedia e jetės nuk ėshtė mosarritja e qėllimit. Tragjedi ėshtė tė mos kesh qėllim nė jetė. Nuk ėshtė mjerim tė vdesėsh pa i plotėsuar ėndrrat tuaja, por ėshtė mjerim tė vdesėsh pa pasur asnjė ėndėrr pėr tė realizuar. Nuk ėshtė mjerim tė mos jesh nė gjendje ta kapesh idealin tėnd, katastrofe ėshtė tė mos kesh ideal fare.

            Nėse nuk keni qėllim tė mos arrini asgjė, ndoshta edhe atė do ta merrni, asgjėnė.
Ju duhet tė keni njė ėndėrr!

            Nuk mund te hidhet poshtė njė ide tė cilės i ka ardhur koha! Bėhuni gati… tė fillojmė tė ėndėrrojmė! Tė jetojmė jetėn me tė gjitha tė mirat qė i ofron ajo.

            Si ēdo gjė nė jetė qė rritet ėshtė rezultat i njė fare, e njėjta gjė ndodh me ėndrrat tuaj. Mbillni ėndrrat tuaja thelle, ujisni atė ēdo ditė dhe mos lejoni qė barojat e kėqija tė dyshimit t’i ngufasin ato dhe ėndrra juaj do tė mund tė behet dhe do tė behet realitet.

            Pėrdorni imagjinatėn per tė bėrė gjera tė mėdha.

            Ėndrrat janė fara e suksesit!

            Tė keni njė ėndėrr, a ėshtė kjo e tėra qė duhet?

            Jo! Nuk mjafton vetėm tė keni njė ėndėrr. Ju duhet ta ndiqni ėndrrėn e ta bėni realitet. Ėndrra ėshtė vetėm fillimi. Pėr ta bėrė atė realitet, ju duhet ta pranoni atė, tė besoni nė tė pastaj ta ndiqni dhe ta arrini.

            Ka shumė lloje tė ėndėrr-rrėnuesve. Ėndėrr-rrėnues numėr 1 jemi ne, pikėrisht ashtu, jemi ne. Ne jemi armiqtė mė tė kėqij tė vetvetes. Shumicėn e rasteve ne e largojmė veten nga idetė tona mė tė mira!

            Ju mund tė pyesni se pse po kalojmė kaq shumė kohe pėr tė biseduar pėr ėndrrat, sepse ėndrrat janė esenciale pėr sukses.

 

 

            Sa herė na ka ndodhur qė kemi pasur njė ide, njė ėndėrr, apo vizion dhe e kemi len duke thėnė: “Nuk mundem ta bej kėtė! Thjeshtė nuk mund ta beje! Zoti nuk do t’u jepte njė ėndėrr qė nuk do tė mund ta arrinit. Nėse mund ta ėndėrroni edhe mund ta arrini. Nėse jeni i gatshėm pėr ta pranuar, imagjinuar dhe besuar… edhe mund ta arrini.

            Shpesh ne nuk e arrijmė qėllimin, sepse thjeshtė as qė e provojmė. Ne nuk e provojmė duke thėnė: “Ėshtė e pamundshme, nuk mund tė behet.”

            Sa herė qė arrini gjera tė vogla ju e rrisni vetėvlerėsimin, imazhin tuaj dhe konceptin pėr veten tuaj. Nderdija juaj thotė: “Unė jam i mirė, shiko se ēfarė kam bėrė. Nėse mund ta bej kėtė, atėherė edhe mund tė arrij edhe mė shumė.”

            Ju mund tė bėni ēdo gjė qė dėshironi - nėse jeni tė gatshėm tė luftoni pėr tė.

            Dielli gjithmonė shndrit, por ka ditė kur retė e zėnė shkėlqimin e diellit.

            Edhe njė orė e prishur ėshtė e saktė dy herė nė ditė.

            Prapa ēdo reje gjendet njė mbėshtjellės i argjendtė, mjafton ta kėrkoni.

            E pėrsėrisė, mos rrini, mos i dėgjoni, mos u shoqėroni me njerėz qė duan ta pėrdorin fjalėn “nuk mundem”. Ata do t’i mbysin ėndrrat tuaja. Ne e bindim veten qė tė heqim dorė nga idetė dhe ėndrrat tona mė tė mira duke i thėnė vetes: nuk mund ta bej kėtė, nuk jam i mirė sa duhet.

            “Nuk mundem” ėshtė njė fjale qė duhet flakur!

            Nė jetė, nganjėherė tėrė ajo qė duhet ėshtė njė “ndoshta” vetėm njė ndoshta. Vetėm mėsohuni tė mendoni me “ndoshta”.

            E kemi nivelin e pamundėsisė sė plotė, kur nė mendje as nuk mendojmė tė provojmė diēka. Kemi nivelin e dyshimit, kur mendja jonė na thotė se nuk mendojmė qė mund ta bėjmė, kėshtu qė nuk synojmė ta provojmė. Pastaj vjen niveli i shpresės, kur mendja jonė na thotė: “Mendoj se mundem! Ndoshta!”. Sapo tė arrish atė “ndoshta”, ju jeni aq tė prirur pėr ta provuar. Dhe mė nė fund ėshtė niveli i sigurisė, kur mendja thotė:”Ne definitivisht mund ta arrijmė qėllimin.” Nė jetė, nganjėherė tėrė ajo qė duhet ėshtė njė “ndoshta”, vetėm njė “ndoshta”, sepse nėse kemi njė “ndoshta” tė paktėn do ta provoni.

            Mos thuani unė kisha njė ėndėrr, por UNĖ KAM NJE ENDERR. Pse? Sepse ėndrra duhet tė jetė vazhduese. Tė thuash “unė kisha njė ėndėrr” do tė thotė se ėndrra ka ardhur e ka ikur.

            Ėndrrat kanė pėrmbajtje.

            Qėllimet janė gurė kalimi pėr t’i bėrė ėndrrat tuaja realitet. Sekreti ėshtė qė tė ėndėrroni ėndrra tė mėdha, mendoni ide tė mėdha. Pastaj t’i transformoni kėto ėndrra nė qėllime tė arritshme dhe pastaj tė veproni.

            Sapo tė bėni listėn e ėndrrave, ju keni bėrė hapin e parė drejt suksesit.

            Shumė shtigje mund tė ju shpijnė juve nė njė qėllim tė caktuar. Pėr shembull, nėse jeni rrugės pėr nė punė dhe ju vini nė njė rruge qė ėshtė e mbyllur, a dorėzoheni a ktheheni nė shtėpi? Jo! Ju gjeni njė rruge tjetėr qė ėshtė e hapur pėr tė shkuar nė punė. Pra, mos e ndėrroni vendimin tuaj pėr tė bėrė diēka, ndėrrojeni drejtimin.

            Shkoni pėrpara, mos u dorėzoni!

            Nėse ėndrrat janė fara e suksesit, atėherė cili ėshtė sekreti i suksesit? Pėrgjigjja ėshtė durim dhe kėmbėngulje. Ti kurrė nuk duhet tė heqėsh dorė nga ėndrrat tua. Kur ta ndjekėsh ėndrrėn tėnde, ti do tė kesh sfida, disa pengesa, por duhet t’i durosh. Ju duhet tė jeni kreative dhe tė pėrdorni tėrė talentin tuaj per t’i tejkaluar pengesat e jetės. Nė duhet tė kėrkojmė mundėsitė e jetės dhe nėse nuk ka mundėsi ne duhet ti krijojmė ato. Ne duhet t’i marrim limonėt dhe pėrgjigjet e ftohta qė i hedhin njerėzit nė ėndrrat tona dhe t’i bėjmė limonade. Ne duhet tė kemi besim nė veten dhe tė zotohemi pėr tė duruar, qė tė kėmbėngulim e qė kurrė tė mos dorėzohemi.