Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

BOTA.AL

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

LAPSI.AL

TIRANA OBSERVER

SHQIP

ZEMRASHQIPTARE

RTV ZIK

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

SHĖNDETI

DITURIA

PRESHEVA.COM

GJUHA SHQIPE

SEKRETE BUKURIE

KOSOVARJA

RIPOST

RADIOPROJEKT

Meditime 2 - Ēasti...

Pėrgatitur nga: Vlora BANUSHAJ & Sabir KRASNIQI

       ĒASTI...

 

 Kėrko dikė qė di tė tė bėjė tė buzėqeshėsh!

 Gjej atė qė e bėn tė qeshė zemrėn tėnde...

Pasi njeriu mė i bukur ėshtė ai qė sjellė buzėqeshje kurdo qė vjen!

Mjafton vetėm njė buzėqeshje e tij,

pėr ta kthjelluar qiellin e universit tėnd nga ēfarėdo lloj vranėsire.

 

 

Ishte, po ashtu, njė ēast, kur ti ke ardhur nė kėtė botė!

 

Derisa ti ke ardhur duke qarė,

tė gjithė tė tjerėt rreth teje, kanė buzėqeshur tė gėzuar...

 

Vazhdo tė jetosh ashtu....

 

Qė kur tė vije ēasti, qė ti tė ndahesh nga kjo botė,

tė ndahesh me buzėqeshje,

e tjerėt rreth teje tė qajnė!

 

 

Nė jetė, nuk ėshtė e rėndėsishme se cilės rrugė nisesh,

e rėndėsishme ėshtė qė tė arrish me kohė nė cakun e synuar.

 

 

Mos shiko nė bukuri, sepse ajo ėshtė mashtruese!

Mos vrapo pas famės, sepse ajo ėshtė kaluese...

Mos shiko nė pasuri, sepse edhe ajo ėshtė shteruese...

 

Kėrko dikė qė di tė tė bėjė tė buzėqeshėsh!

Gjej atė qė e bėn tė qeshė zemrėn tėnde...

Pasi njeriu mė i bukur ėshtė ai qė sjellė buzėqeshje kurdo qė vjen!

Mjafton vetėm njė buzėqeshje e tij,

pėr ta kthjelluar qiellin e universit tėnd nga ēfarėdo lloj vranėsire.

 

 

Ēdo e qeshur me zemėr

ėshtė njė gur mė shumė nė muret e urės qė ndėrtojmė,

pėrmes sė cilės,

njė ditė,

do tė arrijmė t'i (mbi)kalojmė edhe greminat e vuajtjeve...

 

 

Shumė njerėz kalojnė nėpėr shtigjet e jetės sonė,

por vetėm ata mė tė rėndėsishmit, mė tė veēantit...

arrijnė tė lėnė gjurme tė Arta qė shkėlqejnė pėrjetėsisht!

 

Jeta s“ka ndonjė tjetėr kuptim,

pėrveēse atij (kuptimi) qe i japim ne vetė...

 

Jeta ėshtė vijė,

ngjyrėn e te cilės e shohim sot...

ndėrsa ngjyrat qė dėshirojmė t'i shohim

i pikturojmė nė galerinė e shpirtit...

 

 

Njeriu nuk bėhet i lumtur duke arritur gjėrat me vlerė,

por duke arritur ato qė ia kėrkon dhe dėshiron zemra.

 

 

Ėshtė e vėrtet,

qė ne, ndonjėherė, nuk dimė ta vlerėsojmė atė qė e kemi,

derisa nuk e humbim!

 

Ėshtė, po ashtu, e vėrtet,

qė ne, ndonjėherė, nuk e dimė ēfarė na mungon,

derisa ajo nuk na nevojitet!

 

 

Nė jetė zgjedhim rrugė tė ndryshme por,

pavarėsisht se ku shkojmė,
me vete marrim edhe njė pjesė nga tjetri.

 

 

 

Nė jetė ka ēaste,

kur ti ke aq shumė nevojė pėr dikė,

sa qė mundohesh ta nxjerrėsh edhe nga ėndrrat,

pėr ta pasur sa mė pranė...

pėr ta pėrqafuar pafundėsisht!

 

 

Pėr t'i arritur majat e larta, duhet pėrpjekje, energji, fuqi...

por edhe zgjuarsi dhe, natyrisht, ndonjėherė edhe pakėz fat.

Qė ta arrish brendinė e zemrės,

vetėm duhet trokit me dashuri nė derėn e saj!

 

Edhe nėse njėra derė e fatbardhėsisė ėshtė e mbyllur,

tjetra ėshtė e gatshme pėrherė  pėr t'u hapur.

 

Shumė herė qėndrojmė gjatė para dyerve tė fatit,

dhe pikėllueshėm shikojmė nė to...

E nuk marrim guximin pėr njė ēast,

qė ta shtypim dorezėn e derės!

 

Kush e shtyp, atij edhe do t'i hapet...

Kush kėrkon, ai edhe do tė gjej...

Kush pėrpiqet, padyshim, edhe do tė ngadhėnjej...

 

Tė dorėzohesh ėshtė rruga mė e lehtė drejt dėshtimit...

Tė pėrpiqesh kėrkon sakrifica, por je pėrherė ngadhėnjimtar!

 

 

Ne jetė nuk ėshtė vėshtirė tė krijosh famė, tituj, pasuri...

por ėshtė shumė, shumė vėshtirė

tė krijosh miq tek tė cilėt mund ta deponosh tė sigurt besimin!

 

Miq qė, pėrmes buzėqeshjes, tė sjellin dashuri...

Miq qė, pėrmes gėzimit, tė sjellin lumturi...

Miq qė ta zbukurojnė vazhdimisht jetėn!

 

 

Lumturia ėshtė pranė secilit prej nesh,

Mjafton vetėm tė hapim zemrėn

dhe ta lejojmė diellin e jetės tė shkėlqejė mbi ne!

 

 

Ėndėrro pėr atė qė dėshiron tė ėndėrrosh!

Nisu andej kah dėshiron tė shkosh!

Bėhu ai/ajo qė dėshiron tė jesh!

... pėr atė, sepse ke vetėm njė jetė!

 

 

Nė rrugėtimin jetėsor ushqehu ēdo ēast me dashuri,

pėr tė qenė i lumtur...

Mos i humb pėr asnjė ēast shpresat,

pėr t'i realizuar ėndrrat e tua!

 

Njerėzit e lumtur, nė tė vėrtet,

nuk e posedojnė pėrherė ajkėn e sė bukurės,

por ata vet gjithēka e bėjė tė bukur!

 

 

Jeta nuk matet me sekonda,

por me ēaste... ēaste qė mbetėn nė pėrjetėsi....

 

Prandaj,

dhuroju ēaste tė kėndshme...

 

....njerėzve qė kanė ditur

tė falin buzėqeshje nė buzėt e tua....

 

...njerėzve qė  kanė arritur

tė  krijojnė ngrohtėsi tė pafundme nė zemrėn tėnde...

 

...njerėzve qė tė kanė ditur

tė nxisin shkėlqim gėzimi nė sytė e tu...

 

...njerėzve qė kanė arritur

tė mbjellin fidanė lumture nė shpirtin tėnd...

 

...njerėzve qė kanė ditur dhe arritur,

bashkė me ty,

tė ndėrtojnė Kopshtin parajsorė

 

BUKURINĖ E PĖRKRYER TĖ  JETĖS!...