.

Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

RTV ZIK

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

ERENIKU

ZEMRASHQIPTARE

VAJZAT.COM

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

MEKULIPRESS

SHQIP DK

DITURIA

PRESHEVA.COM

DREJTSHKRIMI

RIDVAN BUNJAKU

PSIKIATRIA ONLINE

SEKRETE BUKURIE

Meditime 2 - Fluturim i ndjenjave

Shkruan: Enxhi Krasniqi Bardhaj

http://prishtinapress.info/fluturim-i-ndjenjave

       Tregim

 

FLUTURIM I NDJENJAVE

 

   Mė thoni, ngopet njeri me dashuri? Unė them, jo! Sepse dashuria ėshtė pikėrisht si lumi i jetės. Dhe lumi i dashurisė i ka tė gjitha, edhe dallgėn, edhe rrjedhshmėrinė, shkėlqimin nėn ngrohtėsinė e saj, thellėsinė, pėrlarjen e gjėrave qė e pengojnė dhe ndotin, dhe shumė e shumė tė tjera.

 

            

            Nė kėtė vėnd ku gjėndem tani, nuk ka stinė. Kėtu jetoj brėnda njė stine tė vetme, tė nxehte! Nuk e ka emrin as vjeshtė, as dimėr, as verė, por vetėm pranverė. Pranvera e ndjenjave tė mia. Asnjėherė nuk mė kishte shkuar nė mėnd, se nė jetėn time do jetė aq ngrohtė. Natėn e kam parė gjithmonė duke thurur ėndrra… ėndrra nė fije tė dritės. Ėndrra si penj tė zgjatur shumėngjyrėsh, qė kanė rolin tyre. Penj qė ndriēojnė para meje kohėn!

            Duhet kapur koha e humbur!… Me kujtohen fjalėt e nėnės sime. Sot mė shumė se kurrė e dėgjoj kėtė thirrje, e ndjej kėtė thirrje. Oh, sa me dėshirė do e kapja me mėndjen dhe dorėn time kėtė kohė! Por me thoni; kapet koha?

            Unė them, po!… Dhe jam nė momentin e kapjes sė saj, tė mbizotėrimit mbi kohėn, pėr kohėn e ikur ! Por dhe nuk dua tė zhgėnjehem! Si tė mbrohem nga ky zhgėnjim? Si? Nė kėtė kohė tė pa kohė?

            Nga ēasti kur gjithēka shkrihet nė njė gjė tė vetme, nisur nga njė thelb i kapshėm dhe i fortė, tė gjitha fushat sikur hapen, sepse aty nuk do ketė kurrė mure, se libri nuk do tė dijė ku tė fshihet, ku tė shkruhet, ku tė lexohet, se guximi themelor do tė respektohet nga vetė mėndja ime!
            Historia e jetės sime ka njė bosht, ka njė rrugė dhe shtigje pėr tė kaluar, ashtu si ėshtė dhe te secili nga ne. Por te unė zbuloj se ka hapėsira tė pafundme qė duhen pėrmbushur. Historia e njė pjese tė rinisė sime, tashmė pak a shumė ka shkuar …ka ikur. Kėtė e them se, pikėrisht tani e ndjej kapėrcimin e njė lumi. Ishte lumė i kthjellėt, mbi tė cilin kisha hedhur dritė.

            Unė si grua e imėt, flokėverdhe, me njė lulebore mbi flokė, nuk isha mbrėnda dritės sė jetės. Qėndroja e strukur nėn hijen e diellit. Jo pėr tu ruajtur nga ndriēimi i tij, por nuk dija tė shijoja ndriēimin dhe ngrohtėsinė e tij. Tentonja qė kėto t'i kapja, t'i mbrrija. Doja nga rrezet e tij, tė thurja kurora tė bukura, dhe tė ngrohta pėr krenarinė qė kisha lindur. Lumi i jetės nėn rrezet e diellit dukej i kristalizuar, dhe sikur shtrihej nė horizont me brigje tė fshira, sikur ishte i pakufi. Lumi i jetės sime rridhte pikėrisht si gjaku nė trup, pa zhurmė, i shurdhėt dhe pa u vėnė re. E vetmja zhurmė e saj ishte frymėmarrja. Ujrat e kėtij lumi pėrshkojnė ujrat e ndenjura, por pa u pėrzier me to, si shtrėngatė e rrymave tė mbrendėshme, me frikėn se ėshtė afruar nė pragun ku fillon heshtja.

            Ndodhi e kundėrta!… Pragu i heshtjes nuk filloi, shurdhshmėria dhe moszhurma u thyen. Si pėr ēudi, fillova tė bėja hapa qė tingėllonin si tė ishin nga troku i njė kali tė bardhė, qė paralajmėron diēka tė vlefshme, diēka qė dilte nga unė si ēlirim nga vetja, pėr vlerėsimin tim. Frymėn e kisha mė tė thellė, sikur mundohesha tė thithja tėrė atomet e ajrit qė kisha lėnė brigjeve pėrgjatė lumit tė jetės, pėr tė pėrlarė tė gjitha ato qė mė dilnin pėrpara. Kisha njė shtrėngatė tė thellė dhe marramėndese, qė gjithēka ēon pezull mbi sipėrfaqen e lumit tė vrullshėm tė jetės.

            Nuk e kisha parė veten asnjėherė nė kėtė gjendje. Ishte pothuajse gjėndje ēmėduri – lumturi. Si duket e kisha pasur nė gjak. Dhe kėtė lloj ēmėndurie e shikoja si gjė tė shenjtė.

 


Mund tė gėnjeja veten nėse them se isha si gratė e bukura, si gratė qė nuk ua ndajnė sytė. Por e vėrteta ėshtė se tė gjithė m’i mbėrthenin sytė. Sa me dėshirė do tė doja t’i mbėrthenin sytė nė shpirtėroren time, tė kėndėshmen pėr familje, tė bukurėn pėr mirėsinė, tė fortėn pėr zėmėrgjėrėsinė, tė zonjėn pėr durim, tė urtėn nė mendime, tė veēantėn nė gjakftohtėsi, dhe tė ndershmen nė krenari. Ky mbėrthim i syve tani nuk mė bėnte mė tė pasigurt, sepse unė theva pasigurinė time! Ndoqa hapėrimin tim, duke mos kthyer kokėn pas.

            Pėrpos tė tjerash zbulova se, te unė fshihet njė brishtėsi e pashpjegueshme! Nė tė vėrtetė kisha diēka fėmijėrore te vetja.

            Ndėrsa punoje nė tavolinėn tėnde tė punes, tė sillem rrotull si njė flutur krahėshkruar nė fluturim, ashtu kėmbėzbathur, dhe me hapa tė shkurtėr, me njė fustan tė hollė vere, mbaj nė dorėn time tė djathtė njė gotė. Jo tė mbushur me pije, tė zbrazėt! Ndėrsa sillem rreth teje, me tjetrėn dorė dua tė prek lehtė zemrėn tėnde, tė tė tregoj se aty jam, se erdha tė mbush gotėn me epshin tėnd, qė dua unė tė pi! Atė qė duam tė dy, tė ngopemi me dashuri.

            Mė thoni, ngopet njeri me dashuri? Unė them, jo! Sepse dashuria ėshtė pikėrisht si lumi i jetės. Dhe lumi i dashurisė i ka tė gjitha, edhe dallgėn, edhe rrjedhshmėrinė, shkėlqimin nėn ngrohtėsinė e saj, thellėsinė, pėrlarjen e gjėrave qė e pengojnė dhe ndotin, dhe shumė e shumė tė tjera. Atėherė kur fillon faza e ngopjes, fillon dhe njė fund i dashurisė. Prandaj unė kam kujdes qė kjo ngopje tė mos mė vijė.

            Ti! Dashuria ime! Akoma pa tė prekur, pa tu afruar mirė, sikur lexon dėshirėn te unė, ngrihesh si e rėnė nė njė magji, me mbėrthen me duart e praruara, dhe mė drejtohesh me kėto fjale:”Shpirti immmmmmm!… Ti je flutura e ndjenjave tė mia, qė ka nė krahėt e saj dhjetra ngjyra, dhjetra pėrkldhelje, dhjetra levizje qė mė marrin mėndjen, dhe me bėjnė tė tė ndjek nga mbrapa”. Dhe mė puth shumė, mė shtėrngon shume, mė pėrkėdhel shumė. Tė puthurat nė trup mė bėjnė tė qaj, sepse ato ngushėllojnė tė kaluarėn, dhe ndritėsojnė tė ardhmen. Dhe unė ashtu e pėrhumbur nga puthja dhe lotėt, lėshohem lehtė nė gjoksin tėnd, kėndoj kėngėn mė tė bukur qė ka bota, me tingujt e dashurisė, qė dalin nga violina e shpirtit tim.

            Kjo ėshtė jeta, dashuria dhe shijimi im i saj, vetėm e vetėm me njė stinė, PRANVERĖN!