.

Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

RTV ZIK

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

ERENIKU

ZEMRASHQIPTARE

VAJZAT.COM

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

MEKULIPRESS

SHQIP DK

DITURIA

PRESHEVA.COM

DREJTSHKRIMI

RIDVAN BUNJAKU

PSIKIATRIA ONLINE

SEKRETE BUKURIE

Meditime 2 - Ndriēimi i mendjes (12)

Shkruan: Abdirahim IDRIZI

NDRIĒIMI I MENDJES (12)      

       Ashtu si mendon njeriu nė zemrėn e tij, nė shpirtin e tij tė vėrtetė, i tillė edhe ėshtė. Kur jeni para pasqyrės, ju shihni njė fytyrė qė e keni njohur tėrė jetėn. Ju e shihni veten tuaj. Por, kjo nuk ėshtė vetja juaj reale, vetja juaj e vėrtetė ėshtė brenda jush. Dhe ai person i brendshėm ėshtė drejtpėrdrejt pėrgjegjės pėr personin tuaj tė jashtėm. Nėse mendoni anėn negative, edhe do tė keni rezultate negative. Por, po tė mund tė mendonit anėn pozitive, ju do tė arrinit rezultate pozitive.

 

  

 

 

            Pacienti‑klienti ėshtė pėrcaktues i suksesit

 

            Pacienti‑klienti e pėrcakton suksesin dhe mossuksesin e organizatės.

            Sam Walton, themeluesi i Wall‑Mart‑it, njėherė pati thėnė:

             “Tė gjithė ne kemi njė shef, e ai ėshtė pacienti‑klienti.

            Dhe ai mund tė na nxjerrė nga puna kur t'i teket”.

            Suksesi juaj nė jetė dhe nė karrierė varet plotėsisht nga ajo se sa mirė shėrbeni dhe eventualisht sa arrini t'i kėnaqni pacientėt‑klientėt tuaj.

            Sa mė shumė dhe mė mirė qė u shėrbeni pacientėve‑klientėve tuaj, mė shumė do tė keni.

            Mbajeni mend se pacientė‑klientė janė po ashtu:

            ‑ shefi juaj

            ‑ kolegėt tuaj

            ‑ bashkėpunėtorėt tuaj

            ‑ asistentėt tuaj

            ‑ personeli.

            Nė organizatėn nė tė cilėn punoni filloni tė silleni sikur tė ishte juaja dhe sikur secili cent qė hyn dhe del tė jetė i xhepit tuaj.

            Trajtojeni ēdo harxhim sikur tė ketė tė bėjė vetėm me ju.

 

            Ju gjithmonė jeni shef i vetvetes

 

            Liria‑barazia ėshtė shembulli mė i mirė pėr tė gjithė ata qė duan tė paguhen mė shumė dhe qė duan tė pėrparojnė mė shpejt.

            Njėri prej gabimeve mė tė mėdha qė mund tė bėni ėshtė tė kujtoni se po punoni pėr tjetrin e jo pėr veten.

            Pavarėsisht nga fakti se kush e ka nėnshkruar listėn e pagave tuaja, ju gjithmonė jeni shef i vetvetes. Gjithmonė jeni i vetėpunėsuar.

            Punėtorėt amerikanė, sa u pėrket tė ardhurave dhe pėrparimit, veten e konsiderojnė tė vetėpunėsuar.

            Pavarėsisht nga fakti se ku dhe pėr kė punoni, ju duhet ta merrni mbi vete pėrgjegjėsinė pėr rezultatet.

            Si rezultat i gjithė kėsaj, mė shumė dyer do t'ju hapen, do tė paguheni mė mirė dhe mė shpejt do tė pėrparoni nė karrierė.

 

            Bėhuni person pozitiv

 

            Pėrparimi juaj, sa fitoni dhe sa shpejt pėrparoni, kryesisht varen prej asaj sa ju duan dhe sa dėshirojnė t'ju ndihmojnė njerėzit.

            Qė nga sot vendosni tė bėheni person krejtėsisht pozitiv, si nė punė, ashtu edhe nė planin personal.

            Fitoni shprehi tė reja, tė cilat do t'ju shoqėrojnė deri nė fund tė jetės.

Shekspiri ka thėnė:

             “E vėrteta jote ėshtė ajo qė ndjek veprat e tua, ashtu siē e ndjek nata ditėn, ajo do tė tė bėjė tė mos ndihesh fajtor ndaj askujt.”

            Kurrė mos e rrezikoni ndershmėrinė tuaj pėr shkak tė ndonjė pune a njeriu.

            Mendoni si dhe pėr ēfarė e shfrytėzoni kohėn tuaj. Ēdo minutė, ēdo orė dhe ēdo ditė do tė duhej t'i kryenit punėt qė paraqesin sukses dhe pėrparim tė dobishėm nė ēastin e pikėrishėm.

            Asnjė njeri nuk ėshtė ngritur nė shkallėn e pjekurisė shpirtėrore derisa nuk e ka zbuluar se mė mirė ėshtė t'i shėrbejė tjetrit sesa vetes.

            Sot burimet parėsore tė pasurisė janė:

            ‑ talenti

            - aftėsia

            - dija

            - idetė.

            Sukses dhe pasuri nė jetė arrijnė meshkujt dhe femrat qė kanė dėshmuar se punojnė shpejt dhe mirė.

 

            Qėllimi vjetor

 

            Sapo tė keni krijuar njė pėrvojė, ju duhet tė mendoni dhe nė fillim tė vitit tė pėrcaktoni se:

            ‑ cili ėshtė qėllimi juaj kryesor pėr kėtė vit

            ‑ cilat janė ėndrrat tuaja pėr kėtė vit

            ‑ cilat janė qėllimet tuaja pėr kėtė vit

            ‑ ēfarė pritni tė arrini gjatė dymbėdhjetė muajve tė ardhshėm.

            Nėse njė sukses qė keni arritur, sado i vogėl qoftė, e pėrsėritni shtatė herė nė ditė, ju do tė zbuloni njė sekret tė madh, do tė keni:

            ‑ njė ditė tė suksesshme

            - njė javė tė suksesshme

            - njė muaj tė suksesshėm

            - njė vit tė suksesshėm.

            Kėshtu, ju jeni nė rrugėn e krijimit tė njė viti e jete tė suksesshme.

            Mos e ndėrroni vendimin qė keni marrė pėr tė bėrė diēka, po ndėrrojeni vetėm rrugėn, shtegun qė ju shpie atje.

            Ka shumė rrugė‑shtigje qė mund t'ju ēojnė nė njė qėllim tė caktuar.

            Pėr shembull, nėse ju jeni rrugės pėr nė punė dhe keni gabuar e keni hyrė nė njė rrugė qė ėshtė e mbyllur, a do tė dorėzoheshit e tė ktheheshit nė shtėpi?

            Jo, ju do tė gjenit njė rrugė tjetėr qė ėshtė e hapur pėr tė shkuar nė punė.

            Pra, mos e ndėrroni vendimin pėr tė bėrė diēka, ndėrrojeni drejtimin.

 

            Vetja juaj reale

 

            Ashtu si mendon njeriu nė zemrėn e tij, nė shpirtin e tij tė vėrtetė, i tillė edhe ėshtė.

            Kur jeni para pasqyrės, ju shihni njė fytyrė qė e keni njohur tėrė jetėn.

            Ju e shihni veten tuaj.

            Por, kjo nuk ėshtė vetja juaj reale, vetja juaj e vėrtetė ėshtė brenda jush.

            Dhe ai person i brendshėm ėshtė drejtpėrdrejt pėrgjegjės pėr personin tuaj tė jashtėm.

            Nėse mendoni anėn negative, edhe do tė keni rezultate negative.

            Por, po tė mund tė mendonit anėn pozitive, ju do tė arrinit rezultate pozitive.

            Disa persona thonė se kanė lindur pėr tė qenė humbės, se janė tė lindur pėr tė humbur.

            Asnjė nga ne nuk ėshtė lindur pėr tė qenė humbės.

            Ne kemi lindur tė fitojmė, megjithatė, a do tė fitoni dhe sa do tė fitoni, varet prej jush.

            Ēfarė duhet tė bėsh qė tė kesh sukses?

            Ti duhet ta respektosh mendimin tėnd dhe tė respektosh atė qė bėn dhe mėnyrėn si e bėn. Por, nė fund ti pėr kėtė duhet tė jesh i gatshėm edhe tė sakrifikosh.

 

            Programojeni jetėn pėr sukses

 

            Nėse nuk do tė bėsh sakrifica tė nevojshme, ngaqė nuk do ta prishėsh rehatinė, ti ke zgjedhur dėshtimin.

            Ndryshojeni mendimin tuaj nėse doni ta ndryshoni jetėn tuaj.

            Ju duhet tė jeni tė kujdesshėm, nėse doni tė keni sukses.

            Se mendja juaj ėshtė si njė kopsht, nė tė rritet ajo qė ju e mbillni.

            Nėse mbillni diēka tė mirė, diēka tė mirė do tė korrni.

            Pėr kėtė arsye ju duhet tė jeni tė kujdesshėm ndaj asaj se ēfarė lejoni tė hyjė nė mendjen tuaj.

            Nėse nuk mendoni pėr asgjė, edhe nuk do tė bėni asgjė.

            Mendoni pėr gjėra tė mėdha dhe gjėra tė mėdha do tė bėni.

            Pėrvoja e gjatė mė ka mėsuar se:

            -tė paditurin ėshtė e pamundur ta bindėsh me fakte!

            Ndiqni ėndrrat tuaja, madje edhe ato qė njerėzit thonė se janė tė pamundshme tė sendėrtohen.

            Nėse nuk ka rrugė, hapeni njė shteg.

            Nėse nuk ka shteg, hapeni njė dhe vazhdoni pėrpara.

            Ēfarėdo qė mendoni se mundeni, atė edhe do ta bėni realitet.

            Mbusheni mendjen tuaj me gjėra tė pastra, pozitive dhe programojeni jetėn pėr sukses.

            Nėse nuk e bėni kėtė dhe lejoni tė programoheni nga tė tjerėt, dėshtimi ėshtė i pashmangshėm.

            Sekreti ėshtė tė merrni vendimin tė programoni veten duke lexuar dhe duke mbushur mendjen me informata pozitive.

            Bėjeni njė rimodelim tė vetes, jo vetėm tė jashtėm, por edhe tė mendjes e tė shpirtit tuaj.

            Ashtu siē e pėrtėrini trupin tuaj me ushqim dhe me ujė ēdo ditė, ashtu edhe mendjen freskojeni me shumė libra pozitivė, kaloni kohėn duke u lutur dhe duke medituar pėr tė mirėn. Historia e dėshmon se liderėt janė lexues.

            Liderėt zakonisht kanė qenė njerėz qė kanė lexuar shumė. Liderėt janė lexues dhe leximi u ka ndihmuar shumė atyre qė tė bėhen liderė.

 

 

            Sė pari ta ndryshojmė veten...

 

            Lexoni mė shumė libra dhe merrni mėsim nga njerėzit e suksesshėm, dėgjoni mė shumė kaseta pozitive dhe motivuese, sepse dija s'ka fund.

            Atėherė ju do ta pasuroni mendjen tuaj me informata qė ju udhėzojnė dhe ju bindin se suksesi juaj ėshtė i mundshėm.

            Kur isha i ri, imagjinata ime nuk kishte kufij, madje ėndėrroja edhe botėn ta ndryshoja.

            Derisa po plakesha dhe po bėhesha mė i menēur, e zbulova se bota nuk do tė ndryshonte.

            Kėshtu qė ia shkurtova vetes perspektivėn dhe vendosa tė ndryshoja vetėm veten dhe vendin tim.

            Vendosa ta ndryshoja familjen time, ata qė i doja mė sė shumti, qė ishin mė tė afėrmit e mi.

            Nėse mund tė ndryshohet vendi, atėherė edhe bota mund tė ndryshohet.

            Sekreti i ndryshimit tė botės qėndron nė vendimin qė sė pari ta ndryshojmė veten.

            Ju mund tė ndiheni mirė kur e ndryshoni pamjen tuaj.

            Por pėr tė pasur efekt e pėr njė ndryshim afatgjatė, ju po ashtu duhet ta ndryshoni botėn e brendshme.

            Ne me vetėdije duhet ta ndryshojmė tė menduarit tonė pėr tė absorbuar mendimet e njerėzve tė suksesshėm.

            Qėndrimi juaj ėshtė njė pėrbėrės i rėndėsishėm i rezultateve qė do tė krijoni nė jetė.

            Organizimi i diturisė

            Ekzistojnė dy lloje diturish:

            - dituria e pėrgjithshme

            - dituria e specializuar.

            Ajo bėhet fuqi vetėm atėherė kur organizohet nė kuadėr tė planeve tė definuara tė veprimit dhe kur drejtohet nga qėllimi pėrfundimtar. Fakultetet e universiteteve tė mėdha disponojnė, praktikisht, tė gjitha format e diturisė sė pėrgjithshme tė njohura pėr civilizimin.         Fakultetet janė tė specializuara pėr arritjen e diturisė, por jo edhe pėr organizimin ose shfrytėzimin e diturisė.

            Kuptimi i drejtė i kėtij fakti ka bėrė qė miliona njerėz, gabimisht tė besojnė se “dituria ėshtė fuqi”. Kjo nuk ėshtė fare e vėrtetė.

            Dituria ėshtė vetėm fuqi latente.

            Kjo hallkė, qė mungon nė tė gjitha sistemet arsimore, mund tė vėrehet nė dėshtimin e enteve arsimore qė nxėnėsit e vet t'i mėsojnė si ta organizojnė dhe ta shfrytėzojnė diturinė e fituar.

            Shumė njerėz gabojnė kur mendojnė se Henri Fordi, duke pasur parasysh se kishte pak “shkollė”, nuk ishte njeri i “arsimuar”.

            Ata qė mendojnė kėshtu, nuk e kuptojnė domethėnien e vėrtetė tė fjalės arsimim.

            Kjo fjalė e ka prejardhjen nga fjala latine educo, qė do tė thotė tė zhvillosh pėrbrenda.

            Njeri i arsimuar ėshtė ai i cili ka zhvilluar aftėsitė e mendjes sė vet aq sa tė mund tė arrijė atė qė dėshiron, duke mos i cenuar tė drejtat e tė tjerėve.

            I arsimuar ėshtė ēdo njeri qė e di se ku gjendet dituria kur i nevojitet dhe i cili di se si ta organizojė atė dituri nė planet pėrfundimtare tė veprimit.

            Me ndihmėn e ekipit tė vet tė bėrthamės kreative, Henri Fordi, ndonėse kishte vetėm gjashtė vjet shkollė, e kishte nė dispozicion gjithė diturinė e specializuar, tė nevojshme pėr t'u bėrė njėri prej njerėzve mė tė pasur tė Amerikės.

            Dituria nuk fitohet vetėm nė shkollė, por edhe nė jetė si autodidakt, sepse dija s'ka fund.

            Edhe pėrvoja e pasur nė punė e bėn tė vlefshėm ēdo njeri nė jetė.

            Aspak nuk ishte e domosdoshme qė ky atė dituri ta kishte nė kokėn e tij.

            Njeriu i cili ėshtė nė gjendje tė organizojė dhe tė udhėheqė njė grup njerėzish ‑ bėrthamėn kreative – dhe i cili ka diturinė e dobishme pėr grumbullimin e parasė, ėshtė njėsoj i arsimuar sikur edhe ēdokush nė atė grup.

            Dituria e specializuar ėshtė njėra prej shėrbimeve mė tė lira tė cilėn mund ta shfrytėzojmė!

            Shikojeni listėn e pagave tė punėtorėve tė ēfarėdo universiteti dhe do tė bindeni pėr kėtė.

 

            Qėndrimet mė tė rėndėsishme se faktet

 

            Qėndrimet janė shumė mė tė rėndėsishme sesa faktet.

            Falė qėndrimit, ne arrijmė tė bėjmė dallimin ndėrmjet suksesit dhe dėshtimit.

            Pėr tė pasur njė qėndrim pozitiv, ju duhet tė merrni njė vendim.

            Qėndrimi ėshtė mbi ēdo gjė tjetėr.

            Vendosni qė tė keni njė qėndrim tė mirė, pozitiv dhe produktiv pėr ēdo ditė.

            Asnjė pasuri a pozitė nuk mund tė qėndrojė gjatė nėse nuk ėshtė e ndėrtuar mbi tė vėrtetėn dhe drejtėsinė.

            Suksesi arrihet duke i tėrhequr forcat qė dėshirojmė t'i shfrytėzojmė dhe njėherėsh duke tėrhequr ekspertė dhe njerėz tė tjerė pėr bashkėpunim.

            Kėshtu, ia dola t'i bėja pėr vete dhe tė jenė tė gatshėm tė mė ndihmojnė nė ēdo moment.

            Njėherėsh, edhe unė do t'u ndihmoj atyre qė t'i flakin pasionet e ulėta, si:

            - urrejtjen

            - lakminė

            - xhelozinė

            - egoizmin

            - cinizmin.

            Duke nxitur dashurinė ndaj tėrė njerėzimit, sepse e di se qėndrimi negativ ndaj tė tjerėve kurrė nuk mund tė sjellė suksesin, do tė arrij qė ata tė besojnė nė mua, sikurse edhe unė tė besoj nė ta, e edhe nė veten time.

 

            Vazhdon...

 

(1)   (2)   (3)   (4)   (5)   (6)   (7)    (8)   (9)   (10)   (11)           (13)   (14)   (15)