.

Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

RTV ZIK

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

ERENIKU

ZEMRASHQIPTARE

VAJZAT.COM

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

MEKULIPRESS

SHQIP DK

DITURIA

PRESHEVA.COM

DREJTSHKRIMI

RIDVAN BUNJAKU

PSIKIATRIA ONLINE

SEKRETE BUKURIE

Meditime 2 - Ndriēimi i mendjes (1)

Shkruan: Abdirahim IDRIZI

      

NDRIĒIMI I MENDJES (1)

 

Shfrytėzoj rastin qė ta falėnderoj personalisht, por edhe nė emėr tė bashkėpunėtorėve e vizitorėve tė kėsaj web faqeje, krijuesin dhe humanistin e palodhur Abdirahim Idrizi, pėr kėtė libėr tė mrekullueshėm, me vlera kulmore pėr ligjet e mendjes, pjesė tė sė cilit do tė publikojmė nė vazhdim...

 

E falėnderojmė kėtė shpirt krijues dhe humanist nga thellėsitė e zemrės!

 

(www.sa-kra.ch)

 

 

 

 

Pėr mendjet e shėndosha, vetėm besimi pėr shtimin e pasurisė dhe pėr arritjen e prosperitetit shpirtėror  ėshtė i mangėt.

Vetėm atėherė kur pasuria shpirtėrore dhe ajo materiale tė jenė nė harmoni me njėra‑tjetrėn, mund tė flitet pėr njė besim dhe pėr njė qenie tė plotė nė botėn e pėrhershme.

 

 

 

 

 

            NĖ VEND TĖ HYRJES

 

            Ē'mė shtyri tė shkruaja kėtė libėr?

 

            Nxitje e parė qė t'i hyja pėrpjekjes pėr tė shkruar kėtė doracak, u bė njė bisedė me vėllezėrit nė familje, e cila erdhi e u shndėrrua nė njė polemikė shumė tė ashpėr ndėrmjet meje dhe vėllait tim.

            Biseda kishte tė bėnte me Kur'anin e madhėrishėm. Sipas vėllait tim, Kur'ani duhej tė zbatohej ashtu siē ishte i shkruar dhe i pėrkthyer dhe pa lėnė hapėsirė pėr zbulime e interpretime tė tjera. Shkurt, sipas tij, ai duhej lexuar e interpretuar me njė fanatizėm tė skajshėm. Ndėrkaq, unė kisha mendimin se Kur'ani i takon gjithė njerėzimit dhe tė gjitha kohėve; sė kaluarės, sė tashmes dhe sė ardhshmes.

            Duhet punuar mbi baza tė parimeve tė Kur'anit, por edhe jeta ecėn, bota po bėhet gjithnjė mė dinamike, ajo po i nėnshtrohet njė ndryshimi tė shpejtė e tė vazhdueshėm. Prandaj, edhe ne duhet tė ecim pėrpara pėr tė mirėn e vetvetes, familjes, rrethit dhe tė shoqėrisė si tėrėsi.

            Pa marrė parasysh polemikat e gjata dhe mendimet e kundėrta, unė e falėnderoj nga zemra vėllanė tim, Shaipin, pėr ndihmėn qė mė ka dhėnė pėr tė ecur pėrpara dhe pėr t'u pasuruar.

            Kam kėnaqėsi tė veēantė qė kėtė pėrvojė, kėtė mund, po e bėj realitet, duke plotėsuar dhe arsyetuar njė dėshirė tė nėnės Mejreme dhe njė synim tė kahershėm tė punės dhe mundėsive tė mia.

            Nėna mė thoshte pareshtur: Djali im, jeta ėshtė njė ėndėrr, nė tė cilėn duhet punuar, lutur, besuar dhe bėrė vepra tė mira, nė mėnyrė qė kur tė shkojmė drejt shtėpisė (pallatit) qė ėshtė nė botėn pa kthim, tė na presin shpėrblimet e merituara.

            Dua ta falėnderoj edhe djalin tim Kikin, i cili pati kurajėn dhe e la duhanin.

            Sepse ai ka meritėn qė edhe unė vendosa dhe e lashė duhanin nė momentin mė kritik pėr shėndetin tim.

 

            Autori

 

 

 

 

            RELAKSIMI DHE QETĖSIA

 

            Relaksimi im dhe qetėsia shpirtėrore me energjinė e re, faktikisht, pėrballojnė sfidat, brengat dhe sėmundjet.

            Kur jam mė i lumtur, mė mirė punoj dhe mė mirė sillem me tė tjerėt.

            Nuk ėshtė ēudi qė edhe tė tjerėt e vėrejnė se jam mė i disponuar.

            Nxitja mė e rėndėsishme pėr suksesin e jashtėm, nė punė dhe nė jetė, ėshtė SUKSESI i brendshėm.

            Kuptoj se kujdesi pėr punė, do tė thotė edhe kujdes pėr UNIN tim.

            Kur shoh qartazi se ē'ėshtė mė sė miri pėr mua, rėndom atė edhe e bėj.

            Pse kjo FUNKSIONON.

            Prejse kam filluar tė kujdesem pėr veten time, jam mė i qetė dhe mė i lumtur:

            ‑ kam mė shumė energji

            - arrij me tepėr tė punoj

            - ndihem mrekullueshėm.

            Tri fushat qė duhet t'u pėrkushtohem janė:

            - kujdesi pėr veten

            - kujdesi pėr ty

            - kujdesi pėr ne.

            Kujdesi pėr veten do tė thotė kujdes edhe pėr tė tjerėt.

            Kujdesi pėr veten, do tė thotė tė vendos harmoninė ndėrmjet mendimit pėr veten dhe karakterit tė natyrės sime.

            A thua mė shumė kujdeseni pėr punėn tuaj, apo pėr VETEN tuaj?

            Natyrisht se pėr veten nuk kujdesemi edhe aq.

            Preokupohemi me gjėra tė tjera, tė jashtme, ndėrkaq nuk jemi tė vetėdijshėm se suksesi ėshtė brenda nesh. Kjo mė nxit tė mendoj rreth marrėdhėnieve tė mia me njerėzit.

 

            Kritikoja sjelljen time, kurrė veten time

 

            Sa herė e kritikoja veten pėr diēka, veēoja njė kohė qė thjesht tė ndalesha, tė pėrsiasja dhe tė pyesja: a ekziston ndonjė mėnyrė mė e mirė, nė kėtė rast, tė pėrkujdesem pėr veten?

            Ndalesha, pėrqendrohesha dhe kėtė pyetje ia shtroja vetes sa e sa herė.

            Dhe, besoni, raportet e mia me tė tjerėt erdhėn e u pėrmirėsuan nė mėnyrė tė pabesueshme, si nė punė, ashtu edhe nė familje.

            Kur vėrtet nuk mė pėlqente sjellja ime, e kritikoja sjelljen time, por kurrė nuk e kritikoja veten time.

 

            Ēdo fillim ėshtė i vėshtirė

 

            Nė fillim e kisha tė vėshtirė tė mėsohesha tė ndaja njė pjesė tė kohės pėr veten, t'i kushtohesha vetvetes. Mirėpo, duke e marrė kėtė si njė obligim tė domosdoshėm, e duke e pėrsėritur disa herė nė ditė, erdha e u mėsova.

            Dhe, mė nė fund, ia arrita qėllimit, e kuptova se kthimi nga vetja qenka njė nga virtytet mė tė larta tė shpirtit tė njeriut.

            Kėshtu, ia dola mbanė qė nga brengat tė mos brengosesha, tė ruaja qetėsinė shpirtėrore dhe emocionale.

            Prandaj, po i hedh nė letėr kėto mendime, duke marrė pėrpjekjen e sinqertė e tė ēiltėr tė trokas nė derėn tuaj dhe t'jua bėj tė ditur njė tė vėrtetė: shumė njerėz, po tė liroheshin nga frika e nga brengat dhe po tė kishin besimin e vėrtetė nė veten e tyre, do tė mund tė shėroheshin vetė.

            Sėmundjet e tyre janė po ashtu reale, si dhimbja e dhėmbit, e shpeshherė edhe njėqind herė mė serioze.

            Frika shkakton shqetėsim, shqetėsimi ju ngacmon, ju nervozon dhe ndikon nė nerva e nė lukth, pastaj shfaqet i thati.

            Tash jam duke zbatuar njė metodė, me njė besim tė palėkundur, nė luftė kundėr frikės, brengave dhe ndjenjave ndjellakėqija.

            Nė tė vėrtetė, ekziston mundėsia qė nė njė moment, nė njė kohė, njeriu tė humbasė besimin se ėshtė nė dorėn e tij t'i zgjidhė problemet, t'i mposhtė brengat, ta mundė frikėn dhe tė ballafaqohet me tė vėrtetėn.

 

            Shėrimi i njėkohshėm i shpirtit dhe i trupit

 

            Nė vend se tė marrin mundimin pėr ta ndryshuar vetveten, ata nė kėtė rast mbyllen nė vete dhe, si pasojė e pajtimit me tė keqen, ata shkojnė drejt shkatėrrimit.

            Mjerisht, mjekėsia deri sot nuk ėshtė treguar e aftė t'i shėrojė ērregullimet psikike dhe fizike qė i kanė shkaktuar, jo mikrobet, por emocionet, siē janė:

            ‑ frika

            ‑ urrejtja

            ‑ frustrimi.

            Megjithatė, shpirti dhe trupi janė njė tėrėsi e vetme dhe ata nuk mund tė shėrohen veē e veē.

            Sa e sa hulumtime dhe investime janė ndėrmarrė pėr tė shėruar trupin e njeriut, duke menduar se kėshtu do ta shėrojnė edhe shpirtin e tij.

            Tash sapo ka nisur e po bėn hapat e parė njė degė e re e mjekėsisė – PSIKOSOMATIKA.          Ajo merret me shėrimin e njėkohshėm tė shpirtit dhe tė trupit.

            Njeriun me personalitet tė ērregulluar e veēojnė sidomos kėto shprehje:

            ‑ nuk mundem

            ‑ nuk do tė mundem

            ‑ patjetėr!

            ‑ nuk ėshtė dashur.

 

            Ballafaqimi me realitetin

 

            Nėse nuk pranojmė tė ballafaqohemi me realitetin e hidhur qė na rrethon e qė e hasim nė ēdo hap tė jetės, nė tė vėrtetė ne do tė futemi nė njė botė tė paqenė, ne do tė ēmendemi.

            Ne do tė ballafaqohemi me njė sėrė konfliktesh gjatė gjithė jetės.

            Do tė jemi tė shqetėsuar, tė tendosur dhe nervat tanė do tė shkatėrrohen.

            Ndėrkaq, kthimi nga vetja ėshtė fazė e re e jetės sė njeriut, kur ai nis e i pėrkushtohet vetvetes, shpirtit, besimit dhe ngritjes sė tij.

            Njeriu ėshtė i lirė t'i kultivojė pasionet e veta, por ai duhet:

            ‑ tė pėrmbahet nga urrejtja

            ‑ tė ketė guximin t'i kundėrvihet vetvetes

            ‑ t'i flakė mendimet ogurzeza

            ‑ tė kultivojė dashurinė

            ‑ ta thotė tė vėrtetėn.

            Ne jemi pėrgjegjės pėr gabimet e bėra dhe askush tjetėr, ato e kanė ēmimin e lartė pėr jetėn tonė.

            Mirėpo, mėsimi nga gabimet ėshtė njė pėrvojė e mirė dhe ndreq shumėēka nė jetė.

            Njeriu, duke i zbuluar ligjet e natyrės, ka arritur ta zotėrojė atė, ta shfrytėzojė pėr interesat dhe mirėqenien e vet materiale e shpirtėrore.

            Ka zbuluar si ta pėrballojė:

            ‑ nxehtėsinė

            ‑ acarin

            ‑ errėsirėn.

            Kėshtu, ai e ka lėvizur pėrpara kufirin e lirisė sė tij.

            Ndėrkaq, liria e individit paraqet edhe mundėsinė pėr tė gabuar, ndryshe nuk do tė quhej liri.

            Praktikisht, edhe e keqja e ka anėn e saj tė mirė.

            Sėmundja nxit ruajtjen e shėndetit, dhembja ėshtė burim i qėndresės dhe i gatishmėrisė pėr sakrificė.

            A do tė mund t'ia dinim vlerėn shėndetit, sikur tė mos ishte sėmundja?

            Tė mirėn e njohim falė sė keqes.

 

            Shqetėsimi dhe vuajtja

 

            Problemet qė nxisin dhembjen, pa marrė parasysh nga vijnė, cili ėshtė burimi i tyre, janė:

            ‑ ankimi

            ‑ fajėsia

            ‑ tronditja

            ‑ vuajtja

            ‑ keqardhja.

            Njeriu me besimin e fortė pėrpiqet tė ballafaqohet me dhimbjet, jo t'u shmanget ose t'u dorėzohet.

            Shqetėsimi e brengat i japin fytyrės sonė njė pamje tė shėmtuar, e mbushin me rrudha.

            Nga shqetėsimi mund tė thinjemi, mund tė mbetemi edhe pa flokė. Edhe sėmundjet e zemrės kanė tė bėjnė me shqetėsimin dhe me jetėn tejet tė vrazhdė e intensive.

            Zoti mund tė na i falė mėkatet tona, por sistemi nervor nuk na i falė kurrė (Zotit nuk i pėlqen t'i bėjmė dėm vetes sonė!).

            Ata qė e ruajnė qetėsinė shpirtėrore nė kėtė kohė, ata kanė dhuntinė tė jenė imunė ndaj sėmundjeve nervore.

 

            Vazhdon...

 

   (2)     (3)     (4)     (5)     (6)     (7)    (8)     (9)     (10)    (11)    (12)    (13)   (14)  (15)