.

Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

RTV ZIK

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

ERENIKU

ZEMRASHQIPTARE

VAJZAT.COM

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

MEKULIPRESS

SHQIP DK

DITURIA

PRESHEVA.COM

DREJTSHKRIMI

RIDVAN BUNJAKU

PSIKIATRIA ONLINE

SEKRETE BUKURIE

Shkencė - Karota i bėnė mirė syve dhe zemrės

http://www.gjuhashqipe.com

       KAROTA I BĖNĖ MIRĖ SYVE DHE ZEMRĖS

      Ekspertėt thonė se karota e freskėt ėshtė zgjidhja e qėlluar pėr njė lėkurė tė shėndetshme, ten tėrheqės, nėse nė meny gjendet tė paktėn pesė herė na javė. Mė e mira ėshtė qė tė konsumohet si shtesė e drekės, darkės ose si shujtė e vogėl e ndarė, gjatė ditės. Kėtė duhet pasur nė mendje sepse beta-karoteni suksesshėm mbron lėkurėn nga ndikimet agresive tė jashtme, siē janė dielli, era, temperaturat e ulėta dhe tė larta, duke e bėrė atė tė lagėsht dhe tė lėmuar.

 

 

 

            E freskėt dhe e pastruar, e zier dhe grimcuar, e pėrgatitur ndaras ose si shtojcė e njė ushqimi kryesor, karota zė njė vend tė veēantė nė ushqimin e njerėzve. Pėr shkak tė tipareve tė shumta shėruese, njohės tė mirė tė saj thonė se ajo pėrfaqėson njė barnatore tė vėrtetė. Ėshtė e ditur se ndihmon nė mė shumė se 30 sėmundje dhe se ėshtė zgjedhje e qėlluar si masė preventive pėr ruajtjen e shėndetit.

            Ngjyra e saj e portokalltė ėshtė produkt i veprimit tė karotinės, pėrbėrės qė te asnjė perime tjetėr nuk gjendet nė kėtė masė. Karoteni ėshtė i rėndėsishėm sepse nga ai rrjedh vitamina A, pėrgjegjėse pėr shėndetin e lėkurės sidomos asaj tė thatė, thonjve dhe flokėve.

            Ekspertėt thonė se karota e freskėt ėshtė zgjidhja e qėlluar pėr njė lėkurė tė shėndetshme, ten tėrheqės, nėse nė meny gjendet tė paktėn pesė herė na javė. Mė e mira ėshtė qė tė konsumohet si shtesė e drekės, darkės ose si shujtė e vogėl e ndarė, gjatė ditės. Kėtė duhet pasur nė mendje sepse beta-karoteni suksesshėm mbron lėkurėn nga ndikimet agresive tė jashtme, siē janė dielli, era, temperaturat e ulėta dhe tė larta, duke e bėrė atė tė lagėsht dhe tė lėmuar.

            Marrja e rregullt e beta-karotenit nė ushqim pėr vite me radhė, mund tė mbrojė nė masė tė madhe funksionin e kujtesės sė trurit dhe tė mėsimit, kanė deklaruar shkencėtarėt nga Bostoni. Nė fakt, me marrjen e beta-karotenit, qė mė sė shumti gjendet nė karotė, parandalohet humbja e kujtesės, e cila mė vonė mė sė shpeshti ēon nė sėmundjen e Alzheimerit dhe formave tė tjera tė ēmendurisė. Beta-karoten ėshtė njė vitaminė antioxidante, qė pengon shkatėrrimin e molekulave tė rėndėsishme nė trup dhe e shndėrron ushqimin nė energji. Nutricionistėt kėshillojnė tė hahet me ndonjė formė yndyre, por nė sasi tė vogla, duke pasur parasysh se karoteni shkrihet nė yndyrė. Vitamina A ėshtė e rėndėsishme pėr mukozė tė shėndetshme, shikim tė mirė, imunitet dhe zemėr tė fortė. Ka efekt tė dobishėm edhe nė punėn e mėlēisė. Karota ėshtė e pasur me vitaminat PP, D, E, H, sidomos me vitaminat B1, B2, B5 dhe B6. Por, pėr dallim nga perimet e tjera, pėrmban shumė pak vitaminė C. Ajo ėshtė gjithashtu e pasur me minerale, kalium, kalcium, jod, zink, kobalt, si dhe me pektine dhe vajra eterike, pėr shkak tė tė cilave u rekomandohet veēanėrisht fėmijėve pėr tė nxitur zhvillimin fizik, forcimin e eshtrave dhe pėr tė rritur rezistencėn ndaj infeksioneve te tė rinjtė, rekonvaleshentėt, tė moshuarit dhe gratė shtatzėna.

 

 

            Ata qė nuk janė adhurues tė karotės sė freskėt mund ta ziejnė edhe nė avull. E pėrgatitur kėshtu pėrmban shumicėn e pėrbėrėsve tė dobishėm tė cilėt organizmi mund t’i shfrytėzojė si njė minierė e substancave ushqyese. E pėrderisa konsumohet e zier, duhet t’i hidhet vaj ulliri i kulluar i ftohtė, pėr shkak tė shkrirjes sė lehtė tė karotenit.

            Lėngu nga karota po ashtu paraqet njė eliksir tė ēmuar pėr tėrė organizmin. Ruan nervat nga rraskapitja dhe u rekomandohet njerėzve, sistemi nervor i tė cilėve shfrytėzohet jashtė masės, siē janė menaxherėt, personat me pėrgjegjėsi tė lartė, intelektualėt dhe njerėzit me profesione krejtėsisht tė zakonshme tė shqetėsuar pėr mbijetesėn e tyre. Lėngu i freskėt normalizon edhe peshėn e trupit dhe zvogėlon lodhjen e muskulit tė zemrės. Ėshtė mjet efikas edhe kundėr sėmundjeve tė shkaktuara nga ērregullimi i kėmbimit tė mineraleve nė organizėm, siē ėshtė poli-artritisi.

            Duke pėrtypur karotėn zvogėlohet numri i mikroorganizmave nė zgavrėn e gojės, ndėrsa mjekėsia popullore e rekomandon futjen e pikave tė lėngut nė vrimat e hundės nė fazėn fillestare tė etheve dhe infeksione tė tjera. Nė rast tė anemisė, karota nė nja afat rekord pėrmirėson pasqyrėn e gjakut. Ndihmon edhe pėr tė shėruar ulcerat, ndėrsa shkencėtarėt britanikė dhe danezė pohojnė se pėrbėrėsit nė karotė zvogėlojnė pėr njė tė tretėn rrezikun nga zhvillimi i kancerit.