.

Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

RTV ZIK

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

ERENIKU

ZEMRASHQIPTARE

VAJZAT.COM

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

MEKULIPRESS

SHQIP DK

DITURIA

PRESHEVA.COM

DREJTSHKRIMI

RIDVAN BUNJAKU

PSIKIATRIA ONLINE

SEKRETE BUKURIE

Parapsikologji - Kalendari Maja dhe shkatėrrimi i botės 2012?!! (2)

Shkruan: Adnan ABRASHI             www.syri.com

       KALENDARI MAJA DHE SHKATĖRRIMI I BOTĖS 2012?!! (2)

 Kalendari Maja nuk kryhet mė 21.12.2012 ! Kjo ėshtė vetėm koha e pėrfundimit tė njė cikli (epoke) dhe data e kalimit nė njė epokė tė re 26.000 vjeēare nėpėr tė cilėn sistemi ynė planetar, sė bashku me Diellin nė qendėr, prej fillimit duhet  ta shtegtoj rrugėn e rrotullimit tė vetė rreth yllit mė tė mall tė quajtur ALSIONA.

 

 

            Aspektet qė sipas disave mund tė merren si prova pėr fundin e mundshėm tė botės mė 2012?!!

 

            Nė vazhdim, do tė paraqesim disa teori si aspekte, qė  po paraqiten kohėve tė fundit  nė opinion e qė favorizojnė atė parathėnie tė profetizuar sipas kalendarit MAJA, mbi mundėsinė e shkatėrrimit tė botės mė 2012. Nga shumė sosh tė njohur dhe pak tė popullarizuara, unė i pėrzgjodha disa  si mė poshtė:  

 

            I. Ėshtė njė grup i astronomėve dhe astrofizikanėve nė botė qė pikėrisht mė kėtė datė (21.12,2012) parashikojnė se nė Univers do tė ndodhė njė fenomen shumė i rallė astronomik i cili pėrsėritet nė ēdo 26.000 vjet. Mu atė ditė, pozita e sistemit tonė diellor do tė barazohet me pozitėn e Rrugės sė Qumėshtit, e qė, kjo baras-renditje do tė rezultojė me bashkimin e galaktikės sonė me dy galaktika tjera tė afėrta fqinjėsore. Me kėtė rast, theksojnė kėta shkencėtar, do tė shkaktohej ndryshimin radikal i fushės ekzistuese magnetike tė tokės. Nėse e tėrė kjo vėrtet ndodh, atėherė ka mundėsi qė tė provokohet katastrofa planetare me pėrmasa kataklizmike.

 

            II.. Ekspertet e NASA-sė (National Academy of Sciences) kane paralajmėruar se nė vitin 2013 do te ketė njė “black out” global te sistemeve komunikuese satelitore. Shkaktarė i kėsaj gjendjeje do tė jetė njė shpėrthim diellor nė Univers i cila nė hapėsirėn e gjerė qiellore do tė provokohej njė stuhi tė fuqishme magnetike. Kjo ngjarje do ta sjellė nė gjendje ēoroditėse gjithė sistemet e lokalizimit te lidhur me “GPS” (komunikim satelitor): shėrbimet financiare, transportin ajror, komunikimet radio ushtarake etj. Fenomeni nė fjalė pėrputhet me njė intensifikim tė shtuar tė energjisė diellore qė  nga instrumentet e sofistikuara tė NASA-sė po regjistrohet nė rritje viteve tė fundit .

            Ky alarm erdhi nga njė samit shkencėtaresh te mbledhur nė Washington (2009) pėr te analizuar njė raport tė “NASA-sė mbi efektet e njė “apokalipsi magnetik” qė parashikohet tė ndodh  nė fund tė kėtij dyvjeēari (2012 -2013) . Mega-shpėrthimi diellor, fenomen shkencėrisht i njohur si ndriēim diellor ose yjor, do te pėrkojė me njė intensifikim te energjisė diellore i cili ndodh ēdo 11 vjet. Sipas eksperteve amerikanė, stuhia magnetike do te ketė njė fuqi prej 100 bombash hidrogjeni, dhe mund ta riktheje teknologjinė tonė ne epokėn e mesjetės.

 

            III. Aspekti i tretė qė citohet shpesh nė favor tė  parashikimit apokaliptik 2012, ėshtė invertimi i poleve magnetike tė Tokės. Prej disa vitesh, nė sistemin tonė diellor, po manifestohet njė dukuri energjetike e fuqishme, e ēuditshme dhe gjithnjė nė rritje, e cila po shkakton ngadalėsimin e rrotullimit te Tokės, dobėsimin e fushės se saj magnetike dhe hollėsimin e shtresės se ozonit.  Ky fenomen misterioz, mund tė jetė shkaktar i shumė dukurive sizmike, te ē’ekulibrit klimaterik dhe i ngrohjes globale qė veē po i ndodhin me tė madhe gjithė sistemit tonė diellor, pėrfshirė edhe Tokėn!

            Gjeofiziku i njohur rus Alexei Dmitriev ėshtė i sigurte se i gjithė sistemi ynė diellor ka hyrė nė njė “zonė plazme tė magnetizuar” tė pagėzuar nga vetė ai si “Brezi Fotonik”. “Kjo dėshmohet nga rritja e regjistruar 10 herė e plazmės ndėryjore nė heliosferė dhe nga fakti se, prej 30 vitesh, janė shfaqur papritur nė atmosferėn tokėsore njė numėr gjithmonė nė rritje pjesėzash drite (fotone).  Pra, me pjesėza “drite”, qe ēuditėrisht janė te ngjashme me ato qė duhet tė pėrmbytin Tokėn mu ashtu sikur parashikohet nė kalendarin e civilizimit tė lashtė MAJA” – thotė gjeofiziku rus, Alexei Dmitriev.

 

            IV. Aspekti tjetėr ėshtė ndryshimi klimaterik dhe katastrofat natyrore qe sot po verifikohen si dukuri me njė frekuence gjithmonė e me te madhe.

            Renucio Boscolo, njė ekspert dhe studiues i profecive tė Nostradamusit, paralajmėron se nga njė pjesė e dokumenteve tė profetit kuptohet se tėrmetet qė po shkatėrrojnė planetin janė tė lidhur me shpėrthimin e vullkanit islandez qė ndodhi disa muaj mė parė. Dokumenti “zbulues”, shpjegon Boscolo, ėshtė i 43-ti i Centuria II:

 

            “Gjate shfaqjes sė njė ylli,

            tre udhėheqėsit do te bėhen armiq tė njeri-tjetrit,

            do te goditet toka e paqes (Paqesori) me njė tronditje fizike te tė gjithė planetit,

            lumi Po dhe Tevere dhe gjarpri nė bordin e tyre“.

 

            Kjo profeci lidhet me njė parashikim pėr 2 tėrmete tė fuqishme qė duhet tė ndodhim nė Romė nė Maj tė kėtij viti dhe nė vitin 2012.

            Meqė edhe unė vetė jam amator dhe hulumtues i pasionuar i profecive tė Nostradamusit, menjėherė do ta hedh poshtė kėtė teori tė Renucio Boscolos. Tė gjitha profecitė e shkruara tė Nostradamusit si tėrėsi, me parashikime fillojnė qė nga viti 1557 dhe pėrfundojnė me ngjarjet  qė do tė ndodhin gjer mė vitin 3797. 

            Pas kėtij viti parashikues pėrfundimtar, parathuhet se do tė vijė njė etapė e gjatė e stabilitetit, paqes dhe harmonisė gjithėnjerėzore.

            Ėshtė mė se e vėrtetė se Nostradamusi nė profecitė e veta parathotė shumė luftėra, zjarre, shkatėrrime, thatėsi, vėrshime, vdekje dhe viktima masive njerėzish... por askund taksativisht nė to nuk pėrmend fundin e botės apo apokalipsin. Janė vetėm 2 sensacione astronomike qiellore qė sipas parashikimeve tė Nostradamusit do tė ndodhin nė tė ardhmen: E para ėshtė paraqitja afėr tokės e njė ylli flokatė shndritės me bisht (kometė), dhe, e dyta, ka tė bėj me lindjen e dy diejve nė qiell. Fatlumėsisht, pėr asnjėrėn prej kėtyre fenomeneve tė parashikuara tė sensacioneve astronomike qė pritet tė ndodhin, askund nga Nostradamusi nuk thuhet se ato do tė jenė apokaliptike pėr planetin tonė.

 

            V. Pėrveē kėtyre aspekteve pėr besueshmėrinė mbi gjasat e ndodhjes sė njė apokalipsi tė botės qė i cekėm si mė lartė, kemi edhe njė seri sinjalesh qė identifikohen nga mbėshtetėsit e kėsaj teorie apokaliptike si njėra ndėr shenjat e qarta tė fundit tė kohės sonė, midis te cilave duhet t’i citojmė: hapjen e arkivave sekrete nė tė gjithė boten mbi materialet pėr UFO, eksperimentet ne CERN mbi bosonin e Higgs-it, dhe zbulimi i njė  numri gjithmonė e mė te madh ekzoplanetesh, midis te cilėve nė njė ditė jo shumė tė largėt do tė jetė dhe Nibiru, planeti i dhjetė etj.

 

 

            A do tė ndodh vėrtet shkatėrrimi i botės nė vitin 2012?!!

 

            Jo! Aspak! Sė paku jo nė kėtė vit kalendarik dhe as nė vitet tjera gjatė kėtij shekulli nė vijim. Kjo duhet tė jetė pėrgjigja ime mė e pėrgjithėsuar dhe mė decidive rreth kėsaj profecie apokaliptike. Pėr njė konstatim tė tillė tė prerė kamė shumė argumente:

            Kalendari Maja nuk kryhet mė 21.12.2012 ! Kjo ėshtė vetėm koha e pėrfundimit tė njė cikli (epoke) dhe data e kalimit nė njė epokė tė re 26.000 vjeēare nėpėr tė cilėn sistemi ynė planetar, sė bashku me Diellin nė qendėr, prej fillimit duhet  ta shtegtoj rrugėn e rrotullimit tė vetė rreth yllit mė tė mall tė quajtur ALSIONA. Pra, pas kėsaj date, ne do tė kemi njė tjetėr “Llogaritje tė gjatė” por tashti tė pashkruar si kalendar. Sė paku jo deri mė sot nga dikush.

            Por, gjithsesi vitet qė janė para nesh, do tė jenė vendimtare jo vetėm pėr historinė gjeopolitike tė planetit tonė, por gjatė kėsaj kohe do tė ndodhin njė sėrė fenomenesh natyrore tė cilat patjetėr do tė ndikojnė nė ndryshimin e bindjeve tona pėr botėn nga ato sikurse i kemi pasur deri mė sot.

            Shikuar realisht, vėrtetė deri mė 21 dhjetor 2012 diēka do tė ndodh nė botė. Diēka si shkatėrrim, transformim dhe zhdukje, por jo nė aspektin fizik- material sikurse komentohet, por kjo rilindje do tė jetė pikėrisht nė shpirtin kolektiv tė njerėzimit.

            Civilizimi i lashtė MAJA ka qenė njė etnitet i lashtė me mentalitet tėrėsisht intuitiv dhe jo/materialist. Ata, tė gjitha ngjarjet qė ngjanin nė realitetin tonė objektiv, i kanė konsideruar si trysni tė proceseve tė ndodhura nė planin tjetėr paradoksal jo/material tė esencės tonė objektive (shpirtit), andaj, sado qė tė jetė e saktė kjo profeci e tyre, NE detyrimisht asaj duhet t’i qasemi nga njė kėndvėshtrim metafizik (jo/material).

            Gjegjėsisht, edhe nėse aty ka diēka tė vėrtetė, kalendarin nė fjalė duhet ta interpretojmė si zhdukje dhe shkatėrrim, PO, por tė njėmendėsisė tonė tė gjertanishme tė gabuar kolektive mbi botėn dhe realitetin e saj; si ringjallje, ardhje e kohės sė duhur pėr veprim tė pėrbashkėt kundėr, padrejtėsive, moralit tė degraduar kolektiv, sundimit tė pakicės tejet tė pasur, nga njėra anė, dhe shumicės e cila dita mė ditė varfėrohet nė botė... Pra, sipas kėtij kalendari parashikues, viti 2012 mund tė jetė njė vit i kulmimit tė rebelimit kolektiv drejtė njė emancipimi revolucionar shpirtėror tė gjithė njerėzimit... E, nėse realitetin e tashėm global e vėshtrojmė pak mė ndryshe dhe nga njė kėndvėshtrim tjetėr, do tė shohim se ky ndryshim kolektiv kuantitativ dhe kualitativ shpirtėror, veē ka nis tė ndodh kudo nė botė. Vetėm shikoni: “Pranverėn arabe”, lėvizjen “Occupy Wall Street”, qė shpejt morri pėrmasa globale, kriza e madhe financiare qė e ka kapluar kohėn e fundit eurozonėn dhe e cila me shpejtėsi tė madhe po reflektohet edhe nė shtetet tjera tė kėtij kontinenti nė dukje me stabilitet tė qėndrueshėm financiar (Itali, Spanjė, Portugali...), nisja e protestave masive kundėr manipulimit me zgjedhje nė Rusi...etj.

 

            As Kosova nuk do tė kursehej na ky rebelim i vetėdijesuar kolektiv

 

            Edhe pse disa herė tė shpallur si populli mė i durueshėm dhe mė optimist nė botė, nė vitin 2012, as ne nuk do tė jemi indiferent kundrejt kėtyre lėvizjeve populliste qė veē kanė filluar tė kaplojnė tėrė botėn. Pra, as ne gjatė vitit vijues nuk do tė kursehemi nga “ndodhja e popullit”. Edhe pse, ndoshta i ndikuar nga njė trend botėror nė rritje, shprehja kolektive e pakėnaqėsisė pėrmes kėsaj forme, pėr ne kosovarėt do tė vijė nė njė teren tė gatshėm dhe tė parapėrgatitur mirė me kohė, sikurse ėshtė: papunėsia e madhe, varfėria, korrupsioni, hajnia, nepotizmi, mediokriteti dhe servilizmi pushtetar, morali i degraduar tej mase  tė shoqėrisė nė pėrgjithėsi… Tė gjitha kėto dukuri shoqėrore negative nė rritje, dita-ditės  po e demaskojnė fytyrėn e vėrtetė tė kėsaj politike dhe tė kėtij koalicioni nė pushtet.

            E kjo rrėnje graduale e kredibilitetit tė saj, nė vitin 2012, do tė vazhdoj me njė ritėm edhe mė tė shpejtuar. Andaj, pėrballė gjithė kėsaj tė keqeje qė na ka kapluar si shoqėri, ndjenja e ardhjes sė njė stuhie tė madhe tė pakėnaqėsisė kaherė tė akumuluar sociale, po rritet me njė masė tė progresioni matematikor nė Kosovė. Tashmė po vėrehet qartė se, tek shumica e qytetarėve, “barku i zbrazėt” ka filluar tė ndikoj nė ndryshimin e mendimit dhe bindjeve tė tyre pėr kėtė elitė politike dhe pėr mėnyrėn e saj tė gjertanishme tė politikėbėrjes nė vend.

            Krejt nė fund, atė qė them gjithnjė kur dikush mė pyet nė lidhje me kėtė parashikim apokaliptik tė Majave pėr kėtė vit,  si pėrfundim, do ta pėrsėris edhe kėtu: Mė 21 dhjetor 2012 unė personalisht e kam datėn e lindjes sime dhe ju garantoj se, sikurse ēdo vit  tjetėr, edhe kėtė vit do ta kremtoj atė shėndosh e mirė por, me njė lutje qė tė mos mė pyetni se sa vite i mbushi atė ditė...?

 

       Fund

(1)