.

Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

RTV ZIK

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

ZEMRASHQIPTARE

VAJZAT.COM

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

MEKULIPRESS

DITURIA

PRESHEVA.COM

DREJTSHKRIMI

RIDVAN BUNJAKU

PSIKIATRIA ONLINE

SEKRETE BUKURIE

GLOBI-SHQIP

Top temat

1  2  3

Shkruan: Daut DEMAKU

Shkruan: Adnan ABRASHI

SEKRETI I LUMTURISĖ

Pse dikush ėshtė i pafat e dikush i lumtur? Pse dikush ėshtė gazmor e i pasur, ndėrkaq dikush i mjerė dhe i varfėr?

TI NUK JE TI, TI JE TI NĖ TY!

Qė nga mėngjesi e deri nė mbrėmje, ne jetojmė dhe e vejmė nė lėvizje veten me fjalė. Ka shumė njerėz qė edhe kur flenė flasin. Andaj, ne edhe kur flemė...

Shkruan: Sabir KRASNIQI

Shkruan: Sabir KRASNIQI

IMPLANTIMI DIGJITAL

Vizionet, qė dikur qarkullonin, pėr njė rrjet global mes qenieve njerėzore, sot janė realitet. Zhvillimi i hovshėm i teknologjisė  digjitale ka ndikuar edhe nė proceset e shkencės ...

MARSI DHE SHQIPTARĖT

Emėrtimi i Marsit me emra zotėrash lufte, ka tė bėjė me ngjyrėn e kuqe qė posedon ky planet. Pėr njerėzit e lashtėsisė kjo dukje e kuqe e tij lidhej me forca tė panjohura...

Shkruan: Sabir KRASNIQI

Shkruan: Adnan ABRASHI   -  NANDA

Ē’ĖSHTĖ HIPNOZA?

Edhe pse teori tė plotė pėr hipnozėn, nė kuptimin e definicionit tė plotfuqishėm, edhe sot e kėsaj dite  nuk ka, vėshtrimet e sotme moderne  pėrjashtojnė ēfarėdo...

ECJA NĖPĖR PRUSH?!

 Shoqata pėr krijimin e njeriut tė ri "VEGIMI MISTIK" nga Prizreni, ėshtė njė shoqatė joqeveritare e cila aktivitetin e saj e mbėshtet nė evidentime...

Shkruan: Arben SHALA

Shkruan: Sabir KRASNIQI

KUSH PO I THĖRRET SHPIRTAT?

 “Ishim tubuar tė gjitha shoqet e mėhallės dhe filluan tė bisedojnė ashtu dhe kėshtu bėhet kjo punė. Flitnin pėr thirrjen e shpirtave. Tė gjithave u interesontsi ta...

FORCA E SUGJESTIONIT DHE AUTOSUGJESTIONIT

„Unė askujt asgjė nuk i predikoj. Unė thjesht i mėsoj njerėzit tė bėjnė  atė qė dėshirojnė ta bėjnė. Nė mes meje...

Shkruan: Sabir KRASNIQI

Shkruan: Sabir KRASNIQI

KEQPĖRDORIMI I PSIKOLOGJISĖ

Duke pasur parasysh forcėn e madhe tė veprimit, tė ndikimeve tė ndryshme psikologjike nė sjelljet dhe disponimin e njerėzve, psikologjia...

ESENCA E PARAPSIKOLOGJISĖ

 “Askush nuk ka tė drejtė tė nėnēmojė shkencėn, tė cilėn nuk e njeh”

(Paracelzusi)

Shkruan: Arsim GJINOCI

Shkruan: Sabir KRASNIQI

MEDITIME...

 A keni ngritur ndonjėherė lartė nga toka macen e fjetur nėn rrezet e Diellit? Nėse po, me siguri keni vėrejtur se trupin e ka aq tė butė dhe tė ēliruar, ngjashėm...

GĖZUAR PAVARĖSINĖ KOSOVĖ!

Nga gjiri yt nxore legjenda qė ndryshuan histori; Nėnat qė nė djepin tėnd tė pėrkunden si fėmijėn. Ato qė me lotėt e tyre t’i pastruan plagėt nė...

Shkruan: Luljeta SELIMI

Shkruan: Hasan HAMĖZBALA

"JU LUTEM, ME LINI TE VDES!"

 "Pse ma bėre kėtė, pse mė shpėtove? Tė lutėm mė le tė vdes! Tė lutem, ma bėj kėtė shėrbim! Te lutėm…", - i tha ajo dhe lotėt vazhdonin t'i binin nė flokė...

NJERĖZIT ME SYTĖ PLOT PARAJSĖ 

Sa e sa pemė tė lulėzuara,sa e sa fluturim parajsore zogjsh, sa e sa cicėrima magjike tė tyre, sa e sa pamje tė kėndshme e sa e sa peizazhe tė bukura...

Shkruan: Arsim GJINOCI

Shkruan: Sabir KRASNIQI

ĒDO GJĖ ĖSHTĖ E VĖSHTIRĖ, PARA SE TĖ BĖHET E LEHTĖ...

Asgjė nuk ėshtė e pamundur, pėrveē nėse nuk pajtohemi me tė. Jeta e njeriut shpie vetvetiu nė pėrparim.

PROGRAMIMI NEUROLINGUISTIK

Qėllimi i kėsaj metode ėshtė njeriu i traumatizuar, si pasoj e shkaqeve tė ndryshme. Traumat e shkaktuara nga vėrshimet, keqtrajtimet psikike e fizike...

Shkruan: Adem KOLGECI

Shkruan: Daut DEMAKU

DYZET SHEKUJ VIGJILOJNĖ MBI MBRETĖRINĖ E GURĖZUAR TĖ FARAONĖVE

Nė majin e but tė vitit 1879, kur “korzikani i krisur”, Napoeloni, me 328 anije...

NJERIU QĖ MBETET PA DASHURINĖ E TĖ TJERĖVE ĖSHTĖ QENIA MĖ FATKEQE NĖN DRITĖN E DIELLIT...

Nė qoftė se do qė jeta tė tė buzėqeshė, buzėqeshi ti i pari jetės!

Shkruan: Agron JASHARI

Shkruan: Getoar KRASNIQI

E PĖRSE DO TĖ DUHEJ TA VRISJA VETEN???

Prandaj, i forti nuk ka frike nga e ardhmja, nga jeta, ai nuk ik nga kjo bote si njė i mjerė pa dinjitet, edhe kur ai mendon se e ka...

SIMPATIA KUNDREJT GJITHĖ NJERĖZIMIT

Bėrja e krahasimeve mes unikateve ėshtė e pakuptimit, ndoshta edhe e marrė. Njeriu mund tė bėjė krahasime vetėm...

Shkruan: Sabir KRASNIQI

Shkruan: Adnan ABRASHI - NANDA

TĖ VDESĖSH DUKE JETUAR!

Letėr mikeshės sime M. 

Qė nga lindja, ne jemi nė pritje tė saj... Dhe derisa presim, varėt tėrėsisht nga vet ne, se a do ta jetojmė kėtė periudhė kohore...

HYJORJA ĖSHTĖ TĖ JETOSH PĖRHERĖ NĖ TĖ TASHMEN!

E kaluara ėshtė histori, e ardhmja ėshtė fshehtėsi, e tanishmja ėshtė dhuratė qė na prezantohet. Ose, tė jetosh ...

Shkruan: Prof. Mihallaq ZHAVO

Shkruan: Alfred UĒI

KODI I FSHEHTĖ I PĖRKRENARES SĖ SKENDERBEUT

Okultizmi si vizion alternativ shpjegon gjuhėn simbolike tė pėkrenares

KULTURA OKULTE - Paradigma tė ndėrgjegjes bashkėkohore

Megjithė trysninė e shumanėshme dhe me masat represive qė u pėrdorėn, pas monizmit, rezultoi se dukuritė ezoterike...

Shkruan: Hasan HAMĖZBALA

Shkruan: Sabir KRASNIQI

FERRI DHE PARAJSA JANĖ NĖ NE

Ferri dhe parajsa janė. Ato ekzistojnė. Dhe ne, tėrė jetėn tonė e tejbartim nėpėrmjet kėtyre dy realiteteve e nėpėr kėto dy kualitete tė shpirtit, tė cilat nuk dimė...

ENIGMA  E UNIT (pjesa e parė)

ENIGMA  E UNIT (pjesa e dytė)

Kur Katharina Beta “lindi sėrish”, ishte 32 vjeēare. Kujtesa dhe pėrjetimet e saj u zhdukėn gjatė njė aksidenti, tė cilin...

Shkruan: Daut DEMAKU

Pėrgatiti: Hasan HAMĖZBALA

NĖSE MĖ PARĖ S'JE NJERI, KURRĖ MOS KE QĖLLIM PĖR TĖ QENĖ DIĒKA...

"Secili mendim, secila ide, secili plan e qėllim ėshtė njė lloj i vėrtetė sikurse ėshtė e vėrtetė dora dhe zemra nė trupin e njeriut". 

MĖKATET E VDEKJES  (pjesa e parė)

MĖKATET E VDEKJES  (pjesa e dytė)

Shkruan: Adnan ABRASHI - NANDA

Shkruan: Korab THAĒI

FATI YNĖ KRIJOHET NGA VETĖ...(1)

FATI YNĖ KRIJOHET NGA VETĖ...(2)

FATI YNĖ KRIJOHET NGA VETĖ...(3)

FATI YNĖ KRIJOHET NGA VETĖ...(4)

TI JE SHUMĖ MĖ SHUMĖ SE SA QĖ TI MENDON SE JE...! 

(pjesa e parė)      (pjesa e dytė)

Shkruan: Daut DEMAKU

Shkruan: Sabir KRASNIQI

NJERIU NUK RRON DY HERĖ, POR KA SHUMĖ NGA ATA QĖ NUK DINĖ TĖ JETOJNĖ AS NJĖ HERĖ...

"Mendimi qė e lind besimin, - thotė Osho, - e krijon energjinė e caktuar nė...

NDIKIMI I SHPIRTIT MBI MATERIEN - TELEKINEZA OSE PSIKOKINEZA   

(pjesa e parė)       (pjesa e dytė)

                (pjesa e tretė)

Intervistoi: Sabir KRASNIQI

Shkruan: Adem DEMAĒI

MENDIMI POZITIV ĖSHTĖ ARDHMĖRIA E NJERĖZIMIT

 (pjesa e parė)   (pjesa e dytė)

- Ekskluzivisht pėr www.sa-kra.ch - bisedė me Daut Demakun -

FILOZOFIA E JETĖS  (1) 

FILOZOFIA E JETĖS  (2)

FILOZOFIA E JETĖS  (3)

Shkruan: Korab THAĒI

Shkruan: Sabir KRASNIQI

ASGJĖ S`NDODHĖ PA ARSYE

Inteligjenca universale ėshtė gjithnjė nėn shėrbimin tonė dhe vepron nė pėrputhshmėri me atė se ēfarė ne besojmė. Besimi ėshtė forca qė e vė nė lėvizje gjithė...

DASHURIA - KJO NDJENJĖ HYJNORE

(pjesa e parė)    (pjesa e dytė)

(pjesa e tretė)    (pjesa e katėrt)

Shkruan: Albert HITOALIAJ

Shkruan: Agron JASHARI - ADONISS

SHQIPONJA ME DY KOKA...  

   (Pjesa e parė)   (Pjesa e dytė)

Pėr tė lashtėt, shqiponja me dy koka ishte emblemė e ekuilibrit i cili konsistonte nė...

FRIKA - KY DJALL QЁ DUHET MPOSHTUR 

    (pjesa e parė)  (pjesa e dytė)

(pjesa e tretė)

Shkruan: Adnan ABRASHI - NANDA

Shkruan: Sabir KRASNIQI

MAGJIA E ZEZĖ NĖ VEPRIM

"Mos jam vallė nėn ndikimin eventual tė magjisė sė zezė?!" nga pamundėsia tė ballafaqohemi me ndonjė sėmundje apo shqetėsim psikik, ėshtė njė pyetje...

SI TA PĖRBALLOJMĖ STRESIN?

 

 (pjesa e parė)   (pjesa e dytė)

Shkruan: Qemajl MORINA

www.syri3.com

IDENTITETI  FETAR I SHQIPTARĖVE

Librin: “Shtresimet e identitetit kulturor shqiptar”, nga Grup autorėsh, mund ta shkarkoni falas nė sektorin  „Literaturė“

HOROSKOPI  PĖR  VITIN  2009

Shkruan: Sabir KRASNIQI

www.mjellma.org

SI MENDONI - TĖ TILLĖ EDHE JENI!

Se mendimi ėshtė kreativ, kėtė askush nuk e vė nė dyshim. Ashtu si mendoni, ashtu edhe jeni, ashtu veproni, ashtu jetoni. Dukja e botės suaj tė jashtme...

MBI ENERGJINĖ REPRODUKTUESE SI DHE MBI UNIN E ULĖT DHE TĖ LARTĖ NJERĖZOR

Potencialin energjetik tė reproduktimit duhet kundruar si shprehje mė tė...

Bhagwan Shree Rajneesh - OSHO

Shkruan: Vlora BANUSHAJ

JETA ĖSHTĖ PĖLHURĖ E PASTĖR

Ti mund t’i lejosh vetes tė bėhesh njė lulėzim i mrekullueshėm i vetėdijes, por mund tė bėhesh edhe robot. Por, mbaje nė mend, ti e mban pėrgjegjėsinė...

ĖNDRRAT PO MĖ MBUSHIN MALL

Sot u rrėfye nėna e dy vajzave, nesėr pa dyshim si mė radhė, do ta jetė tjetra, pasnesėr e treta. Kėshtu rrjedhė jeta e kėtyre nėnave, nuseve, motrave...

Shkruan: Mr. Kadrush RADOGOSHI

Shkruan: Mr. Hamdi THAQI

SEMANTIKA E FLIJIMIT

Fenomeni i flijimit ėshtė i lashtė sa vet bota njerėzore, i cili e ka pėrcjellė shoqėrinė gjatė tėrė historisė sė saj, prandaj haset nė kulturat e popujve...

EKZISTENCA DHE BUKURIA E DITURISĖ TĖ SHPJERĖ NĖ URTĖSI

Njeriu mund tė gjej pushim vetėm nė gjirin e vet, nė tė gjen qetėsi, sepse ai posedon bukurinė dhe si i tillė ka...

Bhagwan Shree Rajneesh - OSHO 

Shkruan: Korab THAĒI

RRĖNJA E GJITHA PROBLEMEVE  (pjesa e parė)       (pjesa e dytė)

Shkarko librin falas nė sektorin "Literaturė"

UNIVERSI – PASQYRĖ E NDJENJAVE TONA

Ne jemi pjesė e pandashme e universit. Ne jemi pjesėmarrės nė kėtė lojė tė madhe qė ne e quajmė jetė. Ne jemi ata qė...

Shkruan: Vlora BANUSHAJ

Shkruan: Agron TUFA

DUKE SHĖTITUR NGA NJĖRI SKAJ NĖ TJETRIN

Duke e marrur me vete kėtė skenė, e vazhdoj rrugėn bashkė me tė ftohtit e madh. Pak metra mė larg e shikoj njė dorė tė zgjatur...

TRAKTIMI MITOLOGJIK I  LEGJENDĖS SHQIPTARE PĖR YLBERIN

Nė zona tė ndryshme tė Shqipėrisė sė veriut, ylberi ka disa emėrtime: “Brezi...

Shkruan: Hydajet BYTYĒI

Shkruan: Vlora BANUSHAJ

JETOJMĖ NĖ SHOQĖRINĖ PARADOKSALE

 (pjesa e parė)       (pjesa e dytė)

"IMAGJINATA V"

E tash unė do ta shumėzojė kėtė, nga kjo dhuratė unė do t'i bėjė dikujt njė dhuratė, nga kjo ndjesi qė e kam marrė unė do ta transmetoj tek tjetri...

Shkruan: Mr.  Kenanzia SAHATĒIU

Intervistoi: Blerim RRECAJ

REIKI - ENERGJIA E PERĖNDISĖ

Reiki posedon katėr grada (shkallėzime). Fuqia shėruese e Reikit mund tė pėrēohet te nxėnėsi vetėm pėrmes mjeshtrit - mjeshtrit tė Reikit, i cili duke pėrsosur....

DIJA KUR (SHPĖR) NDAHET RRITET...

Nuk mund tė lavdėrohem se jam ndonjė ekspert i profilit tė lartė, por kėto tema i kam si pasion dhe njė pjesė mė tė...

Shkruan: Mexhid YVEJSI

Shkruan: Sabir KRASNIQI

RRETH ALLAHUT NĖ BIBĖL…

Nuk ėshtė e drejtė, por bėhet kjo padrejtėsi, nuk ėshtė e vėrtetė, por thuhet e shkruhet kjo e pavėrtetė se Allahu ėshtė Zoti i arabėve, i turqėve...

NĖN KTHETRAT E MAGJISĖ SĖ ZEZĖ

 

(pjesa e parė)    (pjesa e dytė)

(pjesa e tretė)

 

Shkruan: Oskar SHELBAH

Shkruan:  Vlora BANUSHAJ

SISTEMI I SUKSESIT

(pjesa e parė)     (pjesa e dytė)

(pjesa e tretė)

TRI RRUGĖT E MIA!

Janė tri gjėra me tė cilat jam e lidhur shpirtėrisht. Janė tri rrugė ku unė hedhė hapat. Janė tri dyer ku unė kam trokitur dhe qė tė trija mė janė hapur. Nuk ėshtė hera e parė qė unė jam kėshtu si jam...

Shkruan: Salih BASHA

Shkruan: Sabir KRASNIQI

MAGJIA

  (pjesa e parė)         (pjesa e dytė)

(pjesa e tretė)

A JEMI NĖ PRAG TĖ APOKALIPSIT?

(pjesa e parė)  (pjesa e dytė)

(pjesa e tretė)   (pjesa e katėrt)

(pjesa e pestė)

Shkruan: Raif KASI

Shkruan: Dr.sc. Flamur DOLI

ZBULIMET E ĒUDITSHME  

 

(pjesa e parė)    (pjesa e dytė)

NĖ VĖRMICĖ… KU SHTĖPITĖ MBROHEN NGA HYJNITĖ

(pjesa e parė)     (pjesa e dytė)

 

Shkruan: Qazim VESELI

Shkruan: Alban GURI

SI TA RUAJMĖ VITALITETIN TONĖ PĖRMES DIETĖS

Me metoda shkencore ėshtė vėrtetuar se forma fizike - vitaliteti i njeriut mund tė arrihet vetėm atėherė kur...

MBI MIQĖSINĖ

Miqėsia flet mbi tė gjitha me veprime miqėsore, me fjalė, me sy miqėsorė. Ajo nuk ka sy tė lėngėt plot me dėshira trupore. Nuk ka sy hulumtues, dinakė...

Shkruan: Harry BOX

Intervistoi: Sabir KRASNIQI

SUKSESI NĖ JETĖ

 

 (pjesa e parė)     (pjesa e dytė)

A MUND TĖ BĖHET NJERIU MILIARDER VETĖM ME MENDIME ?

 (pjesa e parė  (pjesa e dytė)

Ekskluzivisht pėr www.sa-kra.ch - bisedė konkrete  me Daut Demakun

Shkruan: Arsim GJINOCI

Shkruan: Vlora BANUSHAJ

MOS I IMITONI TĖ TJERĖT - BĖHUNI AI/AJO QĖ JENI

Ka shumė njerėz qė frikohen ta shfaqin veten e tyre nė publikė dhe mė lehtė e kanė tė jetojnė nėn maskėn e dikujt tjetėr...

LETĖR NGA DURRĖSI MIKUT TIM S.

Nė kėto orė tė vona, kur dikush lėkundet nė botėn e gjumit, jam mėsuar tė marr dhe t’i shkruaj letėr njė miku tim shumė tė veēantė. E dimė se secila....

1  2  3

© 2008  www.sa-kra.ch

WebDesign: S. Krasniqi   Kreuzlingen  CH