Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

BOTA.AL

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

LAPSI.AL

TIRANA OBSERVER

SHQIP

ZEMRASHQIPTARE

RTV ZIK

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

SHĖNDETI

DITURIA

PRESHEVA.COM

GJUHA SHQIPE

SEKRETE BUKURIE

KOSOVARJA

RIPOST

RADIOPROJEKT

Kulturė

1   2   3   4   5   6   7

Shkruan: Sabir KRASNIQI

Shkruan: Mehmet BISLIMI

BOTA E ARTIT

Arti ėshtė veprimtari krijuese artistike, e shpikur nga njeriu, pėr dallim nga veprat e natyrės, qė pasqyron ambientin qė na rrethon nėpėrmjet riprodhimit tė realitetit.

NJĖ PĖRQAFIM

 

– nė kujtim tė artistit tė madh Kadri Roshit

Shkruan:  Mehmet BISLIMI

Shkruan: Sabir KRASNIQI

PAPA KRISTO NEGOVANI

 

„Ai popull qė nuk e gėzon lirinė, ai nuk e gėzon as jetėn!“…

GĖZUAR PAVARĖSINĖ KOSOVĖ!

Nga gjiri yt nxore legjenda qė ndryshuan histori; Nėnat qė nė djepin tėnd tė pėrkunden si fėmijėn. Ato qė me lotėt e tyre t’i pastruan plagėt nė trupin...

Shkruan: Mehmet BISLIMI

Shkruan: Baki YMERI

 SA HERĖ QĖ VJEN MARSI

 Komandanti ynė Legjendar Adem Jashari, po pėrdridhte mustaqet e me shikimin e mprehtė po depėrtonte rreptė atyre tymnajave e flakėve

LIDHJET RUMUNO – SHQIPTARE DHE LETĖRSIA SHQIPE NĖ BOTĖ

Parathėnia (aktuale) e librit tė Ibrahim Kadriut “N-a rămas timp pentru sărbători / S’mbet kohė pėr kremte”...

Poezi nga  Lebit MURTISHI

Poezi nga Mehmet BISLIMI

KĖTU JAM QĖ SOT E MOT

 

Libri "Kėtu jam qė sot e mot" mund tė shkarkohet falas nė sektorin: "Literaturė"

 

IRONI E VERDHĖ

 

Libri "Ironi e verdhė" mund tė shkarkohet falas nė sektorin: "Literaturė"

Shkruan:  Mehmet BISLIMI

Poezi nga Kadri A. Sherifi

AHMET DELIA 

(Nė 95-sė vjetorin e rėnies)
Qysh prej Lidhjes sė Prizrenit e deri te viti 1912, ka qenė periudha e intensifikimit tė kryengritjet shqiptare pėr liri.

TREGIME POETIKE 2006

 

Libri "Tregime poetike 2006" mund tė shkarkohet falas nė sektorin: "Literaturė"

Shkruan:  Mehmet BISLIMI

Shkruan: Mehmet BISLIMI

7 MARSI – DITA E MĖSUESIT

Sot, bota shqiptare, nė saje tė kėmbėngulėsisė sė vet, ka me qindra e mijėra nxėnės, studentė, profesor, magjistra, doktor, akademik...

PRANVERA E VITIT 1981

Kėtu fillonte edhe fundi i njė maratone tė gjatė e robėrisė tė Kosovės, qė pushtuesi jugosllav me hekur dhe zjarr nėn petkun e dinakėrisė sė vetėqeverisjes e shkelI...

Shkruan:  Mehmet BISLIMI

Shkruan: Prof. as. dr. Begzad BALIU

KRENGRITJA  ANTIOSMANE  E  MALĖSISĖ  SĖ  MADHE

Kryengritjes sė Malėsisė sė madhe u caktuan t’i prijnė: Dedė Gjo Luli, Mehmet Shpendi, Nikė Gjelosh Luli, Marash Gjeloshi...

ETNONIMI KOSOVAR DHE KUPTIMI HISTORIK I TIJ

Emri i Kosovės si toponim dhe emri kosovar si etnonim janė dy elementet onomastike tė cilat do tė mund tė disku...

Shkruan:  Mehmet BISLIMI

Shkruan: Shefki OLLOMANI

MENDIME TĖ URTA AUTORIALE

        Atje ku pėrdhunohet drejtėsia, pa dyshim se   mungon fuqia e ligjit!

       Aty ku dėgjohet zėri i fėmijės, ka gjallėri, ka ardhmėri!

SHQIPĖRIA ETNIKE DHE PROMETHEU

Kujtuan se e vranė, kujtuan se e mposhtėn sundimtarėt Prometheun, por gabuan, sepse nuk mund tė vritej liria dhe populli, nuk mund tė mposht...

Poezi nga Kadri A. Sherifi

Shkruan: Mehmet BISLIMI

TREGIME POETIKE 2007

 

Libri "Tregime poetike 2007" mund tė shkarkohet falas nė sektorin: "Literaturė"

 

AVNI RUSTEMI

Kushtrimi i krismave tė kobures sė Avniut, ishte kushtrim pėr bashkimin e tė gjithė atyre burrave qė pėrpiqen pėr ēlirimin e trojeve shqiptare...

Shkruan: Prof. as. dr. Begzad BALIU

Poezi nga Mehmet Bislimi

EMRI KOMBĖTAR SHQIPTAR NĖ STUDIMET E PROFESOR ĒABEJT

Gjatė kėsaj kohe, dmth, gjatė kalimit nga antika nė mesjetė, sikur dihet pėrveē fėrkimeve qė kanė pasur me fqinjėt...

STINĖ E VONUAR

 

Libri "Stinė e vonuar" mund tė shkarkohet falas nė sektorin: "Literaturė"

Poezi nga  Lebit MURTISHI

Shkruan:  Mehmet BISLIMI

PELEGRINĖ NĖ JANINĖ

Ekskluzivisht pėr  www.sa-kra.ch, nė sektorin "Literaturė", u ofrohet tė interesuarve falas libri,  "Pelegrinė nė Janinė".

SONTE M’U VRA GJUMI!

Mė kujtohet, sikur sot; kur letrat qė shkruanim pėr tė dashurit tanė tė familjes, para se ato t’i mbyllnim i lexonim edhe...

Shkruan: Hazyr DERVISHI

Shkruan: Astrit LULUSHI

KODI

Libri i Hazyr Dervishit "KODI", u ofrohet tė interesuarve pėr shkarkim falas nė sektorin "Literaturė"

MITE, ART E SHKENCĖ

Miti thotė se Apolloni e arriti kėtė duke pėrdorur njė armė tė re; harkun dhe shigjetėn, qė mund tė merret si metaforė e fitores sė tė resė mbi tė...

Shkruan: Mehmet BISLIMI

Shkruan: Mehmet BISLIMI

TI BUZĖQESHJE NATYRSHĖM – AGIM

Veprat heroike tė Dėshmorėve tanė edhe mė ēartė forcojnė bindjen dhe  mendimin filozofike se  nuk ka gjė mė humane se tė luftosh e tė pėrpiqesh pėr lirinė e popullit...

HISTORIK I SHKURTĖR I KULLĖS SĖ TAHIR MEHĖS

Krahasueshėm me shoqet e saja qėndron kryelartė edhe kulla e Tahir Mehės. Kjo kullė me simotrat e saja si kulla e barotit...

Shkruan: Evald FLISAR

Poezi nga Vera ISTREFI

SHEGERTI I MAGJISTARIT

Libri  "SHEGERTI I MAGJISTARIT", i autorit Evald Flisar, u ofrohet tė interesuarve pėr shkarkim falas nė sektorin "Literaturė".

U JEPEM UDHĖVE

Libri  me poezi "U JEPEM UDHĖVE", i autores Vera Istrefi, u ofrohet tė interesuarve pėr shkarkim falas nė sektorin "Literaturė".

Shkruan: Sheradin BERISHA

Shkruan: Bedri ISLAMI

VEPRIMTARIA ANTIKOMBĖTARE E ESAT PASHĖ TOPTANIT

Libri mund tė shkarkohet falas nė:  www.pashtriku.org , ose nė sektorin: "Literaturė".

 

PĖRJETĖSIA E DYFISHTĖ

FEHMIU DHE XHEVA, NJĖ JETĖ E JASHTĖZAKONSHME

Shkruan: Gjergj FISHTA

 www.pashtriku.org

QĖLLIMI I LAHUTĖS

Libri "Lahuta e malsisė" mund tė shkarkohet falas nė: www.mergimtari.biz , ose nė sektorin: "Literaturė".

KONGRESI I MANASTIRIT

Shkarko broshurėn  falas nė sektorin "Literaturė" ose dhe nė web faqen www.pashtriku.org.

Shkruan: Fehmi Ajvazi

 Shkruan: Kadri SHERIFI

UDHA E  KUJTESĖS 

Libri  me poezi  "SPIRITUS", i autorit Fehmi Ajvazi, u ofrohet tė interesuarve pėr shkarkim falas nė sektorin "Literaturė".

KANUNI I NEGLIZHENCĖS

Ideja pėr tė bartur njė vdekje nė vetėdije gjatė gjithė jetės dhe ballafaqimi me drejtėsinė moderne do tė kenė pėrpar...

Shkruan: Hysen IBRAHIMI - Politolog

 Shkruan: Mexhid YVEJSI

HAKMARJA - FENOMEN QĖ DUHET ZHDUKUR

Prania e kėtij fenomeni pra gjakmarrja, nė botėn shqiptare, zhduk dhe zvogėlon dashurinė njerėzore, vazhdimin pėr njė...

PREJARDHJA E ALFABETIT LATIN

Fjala alfabet rrjedh nga greqishtja. Ajo vjen nga dy shkronjat e para tė alfabetit tė tyre, tė cilat janė: Alfa dhe Beta. Por,  me gjithė kėtė...

Shkruan: George F. Williams

 Sami FRASHĖRI

SHQIPTARĖT - TOKA DHE BANORĖT  Libri "SHQIPTARĖT", u ofrohet tė interesuarve pėr shkarkim falas nė sektorin "Literaturė"

“FJALĖT E URTA”

Vepra  e Sami Frashėrit „Fjalėt e urta“ u ofrohet tė interesuarve pėr shkarkim falas nė sektorin „Literaturė“

Poezi nga Lebit MURTISHI

 Shkruan:Ismail KADARE

MALL I GJAKUT TIM

Librin: “Mall i gjakut tim”, tė autorit Lebit Murtishi, mund ta shkarkoni falas nė sektorin  „Literaturė“

GJAKFTOHTĖSIA

Novela, „Gjakftohtėsia“ e I. Kadares u ofrohet tė interesuarve pėr shkarkim falas nė sektorin „Literaturė“

Shkruan: Mexhid YVEJSI

 Shkruan: Begzad ALIU

NĖ XHAMI U BASHKUAN - PĖR ATDHE LUFTUAN...

Lidhja e Prizrenit (1878-1881) dhe Lidhja e Pejės «Besa-Besėn» (1899) janė dy nga ngjarjet mė tė rėndėsishme, mė tė...

KAFENEJA BALLKANIKE

Drama  „Kafeneja ballkanike“ u ofrohet tė interesuarve pėr shkarkim falas nė sektorin „Literaturė“

Shkruan: Vlora BANUSHAJ

 Shkruan: Flori BRUQI

ĖNDRRAT PO MĖ MBUSHIN MALL

Sot u rrėfye nėna e dy vajzave, nesėr pa dyshim si mė radhė, do ta jetė tjetra, pasnesėr e treta. Kėshtu rrjedhė jeta e kėtyre nėnave, nuseve, motrave...

POPULLI SHQIPTAR NGA LASHTĖSIA

Libri „Guxim shqiptar“, u ofrohet tė interesuarve pėr shkarkim falas nė sektorin „Literaturė“

Shkruan: Mehmet BISLIMI

 Shkruan: Hazyr DERVISHI

NJĖ VJETORI I NJĖ PĖRKUSHTIMI!

Kjo web-faqe ėshtė bėrė dritare e dashur dhe interesante pėr lexuesit e tė gjitha moshave dhe shtresave, njėkohėsisht kureshtja shtohet nga tė dyja ekstremet...

BIE SHI MBI FORMULA

Libri   „Libri i formulave“- libri i parė, u ofrohet tė interesuarve pėr shkarkim falas nė sektorin  „Literaturė“

Shkruan: Vlora BANUSHAJ

 Shkruan: Dr. Muhamet PIRRAKU

UDHĖTOJ...

Por, jo vetėm sot, jo vetėm kėtė javė, jo vetėm kėtė muaj, jo vetėm kėtė vit, unė e shoh se diēka po mungon, diēka po abstenon. Qė sa kohė nuk po arrij tė...

KUSH ISHTE MYDERRIZ YMER PRIZRENI?

Librin „Myderriz Ymer Prizreni, ora, zemra dhe shpirti i Lidhjes shqiptare 1977-1887", mund ta shkarkomi falas nė sektorin  „Literaturė“

Shkruan: Mehmet BISLIMI

Shkruan: Vlora BANUSHAJ

BEDRI KUKALAJ  - Ai qė vdekjen takoi disa herė nė jetė!

A thua ky vend, kjo tokė, kjo shoqėri, do tė mund ta laj borxhin moral ndaj juve ndonjėherė, ndaj familjeve tuaja...

DUKE SHĖTITUR NGA NJĖRI SKAJ NĖ TJETRIN

Duke e marrur me vete kėtė skenė, e vazhdoj rrugėn bashkė me tė ftohtit e madh. Pak metra mė larg e shikoj njė...

Shkruan: Begzad BALIU

Grup autorėsh

PESĖDHJETĖ VJET TĖ STUDIMIT TĖ VEPRĖS SĖ PROFESOR ĒABEJT...

Libri  i autorit B. Baliu, „Ēabej 1", u ofrohet tė interesuarve pėr shkarkim falas nė sektorin  „Literaturė“

POEZI TĖ  ZGJEDHURA 

Mexhid Yvejsi, Genc Salihu, Jusuf Zenunaj, Vlora Banushaj,   Agron Jashari,   Mehmet Bislimi Vera Istrefi Afėrdita Xani.

Shkruan:Jusuf ZENUNAJ

Shkruan: Vlora BANUSHAJ

ME FAT MARTESA

Drama e autorit Jusuf Zenunaj, „Me fat martesa", u ofrohet tė interesuarve pėr shkarkim falas nė sektorin  „Literaturė“

"IMAGJINATA V"

E tash unė do ta shumėzojė kėtė, nga kjo dhuratė unė do t'i bėjė dikujt njė dhuratė, nga kjo ndjesi qė e kam marrė unė do ta transmetoj tek tjetri...

Shkruan: Dr. sc. Enver REXHA

Poezi nga Vera ISTREFI

CILA ĖSHTĖ HISTORIOGRAFIA PĖR EMRIN KOSOVĖ - KOSOVA?

(pjesa e parė)  (pjesa e dytė)

NĖNQESHJE E ĖMBĖL

Libri me poezi i autores Vera Istrefi, „Nėnqeshje e ėmbėl", u ofrohet tė interesuarve pėr shkarkim falas nė sektorin  „Literaturė“

Shkruan: Isa MULAJ

Sami FRASHĖRI

S’KA ZHVILLIM TĖ QĖNDRUESHĖM PA STANDARDIZIMIN E TERMINOLOGJISĖ SĖ EKONOMISĖ NĖ GJUHĖN SHQIPE  

(pjesa e parė)     (pjesa e dytė)

BIOGRAFIA E SAMI FRASHĖRIT

Pėrmbledhjen nga libri, “SHQIPĖRIA Ē’KA QENĖ, Ē’ĖSHTĖ, E Ē’DO TĖ   BĖHET?" mund ta shkarkoni falas nė sektorin „Literaturė“

Shkruan: Mihai ANTONESCU

Shkruan: Rexhep QOSJA

MENDIME RUMUNE MBI VLERAT SHQIPTARE

Nė hijen e shtėpisė prej guri (Pėrkitazi me librin e Jusuf Zenunajt, Me fat martesa, qė e pa dritėn e botimit nė Bukuresht, nė...

PSIKOLOGJIA E MEDIOKRITETEVE

Libri i Rexhep Qosjes, “PANTEONI I RRALLUAR”, u ofrohet tė interesuarve pėr shkarkim falas nė sektorin „Literaturė“

Galeri  fotografike

Shkruan: Adem DEMAĒI

PERLAT RUGOVASE

Kėto pamje piktoreske tė kėsaj natyre tė mrekullueshme, por edhe pamjet nga shpella madhėshtore “Gryka e Madhe” (Great Canyon) tė zgjedhura nga syri...

NĖNA SHEGĖ DHE PESĖ GOCAT

Libri i Adem Demaēi, “Nėna Shegė dhe pesė gocat”, u ofrohet tė interesuarve pėr shkarkim falas nė sektorin „Literaturė“

Poezi nga Jusuf  ZENUNAJ

Shkruan: Gėzim QENDRO

 Poezi nga libri mė i ri i Jusuf Zenunajt

 

„PREJ SHKĖMBIT RRJEDHIN LOT“

 

MBI ARTIN TOTALITAR

Pas etiketimit tė modernizmit si pjellė e fashizmit apo e komunizmit, nuk ka si tė mos shohim njė nga anėt mė tė errėta tė totalitarizmit: estetika bėhet njė me...

Shkruan: Ferid SELIMI

Shkruan: Hilė LUSHAKU

KUJTIMET E THINJUR

Romanin e  autorit, Ferid Selimi „Kujtimet e thinjur”“, mund ta shkarkoni falas nė sektorin: „Literaturė“

GJUHA OSE  PASQYRIMI I DIAGNOZAVE TĖ SHOQĖRISĖ  SHQIPTARE TĖ....

(pjesa e parė)    (pjesa e dytė)

Shkruan: Ferid SELIMI

Shkruan: Vlora BANUSHAJ

MIZĖKAPUĒĖT

Librin me satira „MIZĖKAPUĒĖT“, mund ta shkarkoni falas nė sektorin: „Literaturė“

TRI RRUGĖT E MIA!

Janė tri gjėra me tė cilat jam e lidhur shpirtėrisht. Janė tri rrugė ku unė hedhė hapat. Janė tri dyer ku unė kam trokitur dhe qė tė trija mė janė hapur. Nuk...

Shkruan: Mehmet BISLIM

Shkruan: Ferid SELIMI

KĖNGĖN QĖ NUK E MUNDI VAJI!

Nė sfondin e pėrtej reales mbijeton diēka e pashpjegueshme, diēka e padukshme e paprekshme, diēka e papėrshkueshme...

QEVERISJA VENDORE - SHQYRTIME KRAHASIMTARE

Librin “Qeverisja vendore - shqyrtime krahasimtare”, mund ta shkarkoni falas nė sektorin:  „Literaturė“

1   2   3   4   5   6   7

© 2008  www.sa-kra.ch

WebDesign: S. Krasniqi   Kreuzlingen  CH