Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

BOTA.AL

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

LAPSI.AL

TIRANA OBSERVER

SHQIP

ZEMRASHQIPTARE

RTV ZIK

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

SHĖNDETI

DITURIA

PRESHEVA.COM

GJUHA SHQIPE

SEKRETE BUKURIE

KOSOVARJA

RIPOST

RADIOPROJEKT

Biografia

     Sabir Krasniqi u lind mė 17 janar 1966. Si opojar me rrėnjė, por banues nė qytetin e bukur, piktoresk e historik tė Prizrenit.

     Shkollėn fillore dhe atė tė mesme i mbaroi nė Prizren, ndėrsa studimet e larta i regjistroi nė Fakultetin Teknik nė Prishtinė.

     Qė i ri filloi tė merret me mjeshtėrinė e artit figurativ, sidomos me pikturė e mė vonė filloi tė studioj edhe fenomenet  parapsikologjike,  nė veēanti hipnozėn.

     Me vepra arti ka hapur ekspozita personale dhe kolektive nėpėr disa qendra tė Kosovės.

     Nė fillim tė  viteve ’90 emigron nė Zvicėr,  ku jeton dhe vepron edhe sot e kėsaj dite.

     Edhe nė Zvicėr ėshtė aktiv nė lėmin e artit figurativ, pėrmes ekspozitave dhe si bashkėpunėtor i revistave tė ndryshme. Gjithashtu ai vazhdon thellimin e njohurive parapsikologjike dhe, pėrmes kurseve tė ndryshme, studion edhe lėmin e informatikės.

     Ka botuar punime tė shumta nėpėr gazeta dhe revista shqiptare, si: „Zėri i Rinisė“, „Sharri“, „Lulėkuqet e Marsit“, „Rilindja“, „Zėri i Kosovės“, „Republika“, „Ngucakeqi“, „Astra“ etj.

     Pėrveē aktiviteteve tjera ai merret edhe me shkrime. Deri mė tani ka shkruar kėto libra:

-           „Parapsikologjia – shkencė qė troket nė dyert e tė sotmes“,  Prizren, 1996

-           „Hipnoza  –  shkencė apo fiksion“, Prizren, 1998

-           „Windows 98  –  kurs pėr fillestarė“,  Kreuzlingen, 2000

-           „Marsi  –  planet i mistereve“, Kreuzlingen, 2006

-           „Memoare pėr Bijen“– Kreuzlingen, 2007,

si dhe galerinė digjitale me vepra arti (nė CD-ROM), "Sakras Art Gallery", Kreuzlingen, dhjetor 2007.

    -           „Parapsikologjia – shkencė qė troket nė dyert e tė sotmes“ (Botimi i dytė i pėrpunuar dhe plotėsuar), Kreuzlingen, 2019

     Sabir Krasniqi ėshtė anėtarė i disa shoqatave dhe njėri ndėr themeluesit e Shoqatės Informatike S&S si dhe Shoqatės Alternative-Shkencore “UNIVERSI”, shoqatė e parė shqiptare qė zhvillon aktivitete nė lėmin e parapsikologjisė nė Perėndim.

 

         VEPRAT E AUTORIT

 

PARAPSIKOLOGJIA

Shkencė qė troket nė  dyert e tė sotmes

 

Nė kėtė libėr, ndėr tė tjera, mund tė lexoni:

-         Pėr trurin, inteligjencėn;

-         Pėr parapsikologjinė, respektivisht zhvillimin e saj tė hovshėm nė kohėn tonė;

-         Pėr gjumin dhe ėndrrat;

-         Pėr magjinė e zezė e tė bardhė;

-         Pėr hajmalitė dhe talismanėt;

-         Pėr hermetizmin dhe raportet e tij me njeriun bashkėkohorė;

-         Pėr bioenergjinė, telekinezėn, telepatinė, forcėn e mendimit;

si  dhe shumė gjėra tė tjera interesante, pėrgjigjet e tė cilave i keni nė brendi tė kėtij libri.

   Libri ka 136 faqe

 

HIPNOZA

 

Shkencė  apo   fiksion                              

Nė kėtė libėr, ndėr tė tjera, mund tė lexoni:

-         A ėshtė hipnoza degė shkencore apo vetėm njė fiksion?

-         A mund tė hipnotizohet dhe tė hipnotizoj secili individ?

-       A ėshtė hipnoza metoda mė efikase pėr shėrimin e shumė sėmundjeve trupore e shpirtėrore;

-     A e pėrdori UDB-ja hipnozėn tek tė burgosurit politikė shqiptarė?

-       A mund tė bėhet me ndihmėn e hipnozės, modifikimi i sjelljeve, kontrolli i trurit  etj?

si dhe  shumė tema tė tjera interesante pėr lexuesin.

   Libri ka 224 faqe

Shkarko falas

KURS PĖR FILLESTAR

Windows 98                          

 

Nė kėtė libėr, ndėr tė tjera, mund tė lexoni:

-         Cilat janė pjesėt pėrbėrėse tė kompjuterit?

-         Ē'janė hardvaret dhe ē'janė softvaret?

-     Si konfigurohen hardvaret dhe si instalohen softvaret;

-         Hapat e parė nė sistemin operativ Windows 98;

-     Hierarkia kompjuterike dhe puna me dritare;

-         Multimedia dhe interneti;

-     Administrimi i kompjuterit nga disa pėrdorues;

si dhe  shumė tema tė tjera interesante nė lidhje me Windows 98. 

   Libri ka 224 faqe (format A4)

 

 

MARSI

Planet i mistereve

 

Nė kėtė libėr, ndėr tė tjera, mund tė lexoni:

-         Pse planeti i Marsit identifikohet me luftėn?

-         A ishte Marsi perėndi e grekėve apo e romakėve?

-         A ishte Marsi  edhe krye-Hyji i shqiptarėve?

-         Tė gjitha misionet fluturuese drejt  planetit tė Marsit;

-         A ka ujė nė Mars?

-         A ka jetė nė Mars?

-         Kur planifikohet dėrgimin i ekspeditave njerėzore pėr nė Mars?

-         A mundė tė gjallėrohet Marsi pėrsėri?

si dhe shumė tema tė tjera interesante qė do zgjojnė kureshtjen e lexuesit.

    Libri ka 250 faqe dhe pėrmban  njė CD-ROM me fotografi origjinale, skica si dhe animacione e sekuenca filmike tė shumta

 

Shkarko falas

 

MEMOARE PĖR BIJEN  

 

Pėrmbajtja e librit:

-     Dy fjalė nga zemra;

-         Fillimi i njė jete tė re;

-     Nė pritje tė fėmijės sė parė;

-         Pėrfundimisht Zvicra;

-     Fisnikėria - veēori dalluese e Bijes

-         Gjithmonė nė kėrkim tė shtigjeve pėr Kosovė;

-     Shkėlqimi i viteve tė fundit;

-     Goditja e rėndė;

-     Nuk mund tė besoj, se ti...

   Libri ka 190 faqe

 

SAKRAS ART GALLERY

Galeri artistike digjitale

 

Galeri digjitale me vepra arti (nė CD-ROM).

Piktura, vizatime, karikatura, skica dhe kombinime fotografish. Kushtet paraprake pėr qasje nė disk: Kompjuter me procesor 266 MHz e mė tepėr Browser: IE 5x ose njė rival tjetėr Rezolucioni optimal: 1024 x 786 Pixel Gjuha punuese: HTML (Hypertext Markup Language)

 

Vizito galerinė

 

PARAPSIKOLOGJIA

Shkencė qė troket nė  dyert e tė sotmes

(Botimi i dytė i pėrpunuar dhe plotėsuar)

 

Nė kėtė libėr, ndėr tė tjera, mund tė lexoni:

-         Pėr prejardhjen e jetės dhe njeriut nė Tokė;   

-         Pėr trurin, inteligjencėn;

-         Pėr psikologjinė dhe parapsikologjinė;

-         Pėr hipnozėn, gjumin dhe ėndrrat;

-         Pėr magjinė e zezė e tė bardhė;

-     Pėr  hermetizmin  dhe raportet  e  tij me  njeriun  bashkėkohorė;

-         Pėr bioenergjinė, telekinezėn, telepatinė, alkimin;

si  dhe shumė gjėra tė tjera interesante, pėrgjigjet e tė cilave i keni nė brendi tė kėtij libri.

Libri ka 263 faqe

 

Shkarko falas