.

Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

RTV ZIK

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

ZEMRASHQIPTARE

VAJZAT.COM

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

MEKULIPRESS

DITURIA

PRESHEVA.COM

DREJTSHKRIMI

RIDVAN BUNJAKU

PSIKIATRIA ONLINE

SEKRETE BUKURIE

GLOBI-SHQIP

Tema tė tjera

1   2   3

Shkruan: Sabir KRASNIQI

Shkruan: Iris AGOVI

IMPLANTIMI DIGJITAL

Vizionet, qė dikur qarkullonin, pėr njė rrjet global mes qenieve njerėzore, sot janė realitet. Zhvillimi i hovshėm i teknologjisė  digjitale ka ndikuar edhe nė proceset...

NGA ĒUDITĖ E MĖDHA - TROJA

Perėndesha Afrodita i propozoi atij femrėn mė tė bukur nė botė. Parisi, pasi qė ishte bari i thjeshtė, nuk deshi mbretėri e zgjuarsi, prandaj pranoi ofertėn...

Intervistė me Hidajet Bytyqin

Shkruan: Sabir KRASNIQI

PARAJA ĖSHTĖ DUKE SUNDUAR BOTĖN

Hidajet Bytyqi ėshtė i lindur me 04.05.1944 nė fshatin Brestovc, rrethi i Rahovecit. Me profesion ėshtė Elektroteknik (ka tė kryer shkollėn e lartė elektroteknike)...

ĖNDRRAT E TIRANĖVE

Ėndrrat  janė shfaqje shumė tė rėndėsishme tė jetės sonė tė brendshme. Ato paraqesin mesazhe nga ndėrdija, e me tė cilat duhet tė komunikojmė...

Shkruan: Hasan HAMĖZBALA

Shkruan: Luljeta SELIMI

ĒĖSHTJE TĖ RELIGJIONIT

 

Margaritarė nga Elifas Levi, qė kanė tė bėjnė me ēėshtjen e religjionit.

"JU LUTEM, ME LINI TE VDES!"

 "Pse ma bėre kėtė, pse mė shpėtove? Tė lutėm mė le tė vdes! Tė lutem, ma bėj kėtė shėrbim! Te lutėm…", - i tha ajo dhe lotėt vazhdonin t'i binin nė flokė...

Shkruan: Fahredin SHEHU

Intervistė me Salih Bashen

TREGIMI QĖNDROR I HISTORIKUT TĖ GJATĖ TĖ NEKTARINĖS

Tekstin e Nektarinės e fshehu nė shpellat larg kontakteve me njerėz. Shumė nga mbretėrit e disa viseve e kėrkuan

MAGJI DO TĖ THOTĖ SHKENCĖ E SHENJTĖ

Por, tė mos harrojmė, se edhe unė si mistik dhe si parapsikolog qė jam, jam thellė i bindur se nė popullin tonė...

Shkruan: Adem KOLGECI

Shkruan: Agron JASHARI

DYZET SHEKUJ VIGJILOJNĖ MBI MBRETĖRINĖ E GURĖZUAR TĖ FARAONĖVE

Nė majin e but tė vitit 1879, kur “korzikani i krisur”, Napoeloni, me 328 anije...

E PĖRSE DO TĖ DUHEJ TA VRISJA VETEN???

Prandaj, i forti nuk ka frike nga e ardhmja, nga jeta, ai nuk ik nga kjo bote si njė i mjerė pa dinjitet...

Shkruan: Getoar KRASNIQI

Shkruan: Kamber KOLLONI

SIMPATIA KUNDREJT GJITHĖ NJERĖZIMIT

Bėrja e krahasimeve mes unikateve ėshtė e pakuptimit, ndoshta edhe e marrė. Njeriu mund tė bėjė krahasime vetėm mes...

PĖRNDRITJA

Njeriu i pėrndritur ka shkallė shumė tė lartė tė mundėsive normale. Praktikisht nuk ka gjėra tė paqarta, duke filluar qė nga funksionimi i organizmit tė njeriut

.

Shkruan: Adnan ABRASHI -NANDA

ASTRONAUTET SHQIPTAR

Me astronautin shqiptaro - amerikan, kolonel lejtnant William G. Gregoryn    

(17 ditė nė kozmos)

NJERIU DHE KONCEPTI I ZOTIT

"Zoti e krijoj njeriun nga dheu dhe ia dha shpirtin si shkėndia e dritės sė vet." Kėshtu thuhet nė librat e vjetra religjioze. Figurativisht konstatimi....

Shkruan: Sabir KRASNIQI

Shkruan: Mark FISHER

TĖ VDESĖSH DUKE JETUAR!

Letėr mikeshės sime M. 

Qė nga lindja, ne jemi nė pritje tė saj... Dhe derisa presim, varėt tėrėsisht nga vet ne, se a do ta jetojmė kėtė periudhė kohore, sado...

MILIONERI

Pėrkundėr asaj se emocionet e kanė paralizuar, djaloshi ka ndier se edhe diēka ka nė letėr – testamenti i Milionerit. Ka qenė nė kuvertėn...

Shkruan: Musa LAMALLARI

Osho RAJNEESH

NĖ SIMFONINĖ E NGJYRAVE TĖ AURES

Po. Ajo tani nė duar ka enigmėn time. Si do ta kuptojė? O Zot, qė shtatė muaj po pėrpiqem ta zbuloj kėtė enigmė, enigmėn me njė ndjenjė...

TĖ JESH I KRISUR ĖSHTĖ DHE TĖ JESH I ARSYESHĖM

Ne duhet t’ia tregojmė fytyrėn shoqėrisė, masave, botės, kurse kjo nuk duhet tė jetė fytyra jote e vėrtet.

Shkruan: Adnan ABRASHI - NANDA

Shkruan: Agron JASHARI

PUTHJA

Nė kėrkim tė vete gjenezės sė saj, antropologėt tanė bashkėkohorė theksojnė se, puthja, ashtu sikurse e praktikojmė ne sot, sė pari ka lindur nga kontakti...

A  ĖSHTĖ TURP TĖ JESH HOMOSEKSUAL???

Duke cituar disa mesazhe nga librat e shenjtė, do tė thonja se secili njėri e edhe secili homoseksual, qė do donte tė...

Shkruan: Ibrahim HAJDARI

Shkruan: Hasan HAMĖZBALA

VDEKJA E VĖRTETA MĖ E PAPRANUESHME...

Por, ja qė ēdo lindje ėshtė e destinuar tė vdesė! Dhe, vdekja sillet vėrdallė boshtit tė jetės, sa herė qe shfaqet diku ndonjė lindje.

JERUSALMEI - QYTETI I SHENJTĖ I TRI RELIGJIONEVE

JERUSALMEI... edhe pse aq shpeshherė nga adhuruesit e tij tė verbėr u quajt “perėndim i paqes”, kurrnjėherė ky...

Shkruan: Agron JASHARI - ADONISS

Shkruan: Adnan ABRASHI - NANDA

QYTETRIMI – EDUKIMI  APO SHTHURJE

,,Qytetėrimi s`ėshtė diēka e lehtė pėr tu arritur . Ka vetėm dy rrugė pėr t`ia dale...

SHKENCA DHE FEJA - MUNDĖSIA E NJĖ BASHKĖPUNIMI TĖ NDĖRSJELLĖ?!

Gabim i madh ėshtė se shumė definoma nga veprat religjioze mė tepėr merren...

Shkruan: Agron JASHARI - ADONISS

Shkruan: Agron JASHARI-ADONISS

E GJITHĖ FAJIN E KA  PARAJA  ! ! !

Dikur njė plak i vjetėr me plis qė ishte i pashkolluar mė la njė amanet. Ai mė tha :,,Dashtė Zoti me na i qel sytė se na i ka...

TĖ DUA E PANJOHUR

Nuk ka rėndėsi, aspak nuk ka rėndėsi nėse mė duhet tė lodhem duke tė tė kėrkuar ty apo se ti duhet tė lodhėsh...

Shkruan: Gazmend ELSHANI

Shkruan: Arif ALIU

MITI PĖR QYTETIN E HUMBUR

Njerėzit dhe banoret e hershėm tė atij qyteti vetėn e quanit Moh. Lidhur me kėtė emėr ka pasur tė dhėna edhe nga mitologjia...

DUHANI SHKATĖRRON SHĖNDETIN DHE ZBRAZ XHEPIN

Duhani pos qė ėshtė njėri nga shkatėrruesit mė tė mėdhenj tė shėndetit tonė, ėshtė padyshim edhe zbrazėsi...

Shkruan: Agron JASHARI - ADONISS

Shkruan: Agron JASHARI-ADONISS

KUJDES !  MJEKĖT TANĖ TĖ SĖMURIN PA QENĖ I TILLĖ !

Platoni para shumė shekujsh pat konstatuar se: ‘’Gabimi mė i madh i mjekėve ėshtė se ata mundohen ta shėrojnė trupin e njeriut..

DHELPRAT VDESIN VETĖM  

E pėrvėluar nga etja pėr dashuri, me dėshirėn e pėrflaktė qė ta kishte edhe dike tjetėr afėr pėrveē pleshtave, me turp e frikė pėr ato qė kishte...

Shkruan: Agron JASHARI - ADONISS

Shkruan: Agron JASHARI - ADONISS

MONOLOG   KOSOVARI   NE  MOMENTIN   PALIDHJE 

...edhe vetėn po e shoh se po flas palidhje, edhe tė folmėn qysh mos e bėj , herė po flas qysh mė ka mėsu nėna e qysh thotė...

DOLLIA E SHPIRTĖRAVE TĖ SHITUR…

Nė njėrin nga librat e shenjtė thuhet: ,"Ai qė vret njė njėri tė pafajshėm, ėshtė njėsoj si ta vras tėrė njerėzimin".

Shkruan: Armin TIRANA

Shkruan: Johan ABELE

UFO-T

Libri qė po trondit botėn, 41 shkencėtarėt qė studionin UFO-t dhe qė janė gjendur tė vdekur.

PĖRTHITHJA E GJAKUT

 

Shkarko librin falas nė sektorin  "Literaturė"

Intervistoi: Sabir KRASNIQI

Shkruan: Arsim GJINOCI

MENDIMI POZITIV ĖSHTĖ ARDHMĖRIA E NJERĖZIMIT

   (pjesa e parė)   (pjesa e dytė)

- Ekskluzivisht pėr www.sa-kra.ch - bisedė me Daut Demakun -

TĖ VDESĖSH DUKE  JETUAR APO TĖ JETOSH DUKE VDEKUR        

 Jemi mėsuar tė besojmė se pėr ēdo plagė dhe dhimbje ekziston tableta e cila mund tė na ndihmojė t'i shėrojmė ato dhimbje.

Shkruan: Gazmend ELSHANI

Shkruan: Harun JAHJA

KOKA E HUMBUR

Nė laboratorin shkencor, ku kishte vajtur Artur Klarku pėr t’i bėrė analizat adekuate, u vėrtetua se koka ishte nė pėrbėrje tė kuarcit tė pastėr...

GJUNJĖZIMI I EVOLUCIONIT

Njė histori e shkurtėr e teorisė

Shkarko librin falas nė sektorin  "Literaturė".

Shkruan: Agron JASHARI-ADONISS

Bhagwan Shree Rajneesh - OSHO

DASHURIA – NDJENJĖ APO BIZNES

Ēdo medalje ka dy anė, ndonėse njėra mund tė jetė mė e ilustruar se tjetra. Siē duket Zoti me ligjet e tij perfektė ka vendosur se kur s`do tė ketė njerėz tė mire toka...

POLITIKANI

 

Shkarko librin falas nė sektorin  "Literaturė"

Shkruan: Agron JASHARI-ADONISS

Bhagwan Shree Rajneesh - OSHO

KUR FUNDI ĖSHTĖ AFĖR...

Po nė kėtė bote asgjė nuk qėndron gjate, aq mė pak gjėrat e bukura. Shpesh ua kemi frikėn mė shume gjėrave tė bukura se sa...

MBI VDEKJEN

Njohuria mbi vdekjen befasisht heq nga ti tė gjitha maskat, hipokrizitė, dhe ti pėr njė ēaste bėhesh i vetėdijshėm se je...

Shkruan:  Nikola M. Nikolov

Bhagwan Shree Rajneesh - OSHO

KOMPLOTI BOTĖROR

 

Shkarko librin falas nė sektorin "Literaturė".

TANTRA TĖ OFRON NDRITJE PIKĖRISHT KĖTU DHE TANI

Kėshtu qė problemin e vėrtetė nuk e paraqesin mendimet, por ato qė tė prekin. Mos lufto me mendime...

Shkruan:  Mexhid YVEJSI

Shkruan: Hasan HAMĖZBALA

PREJARDHJA E VITIT TĖ RI  

E Vėrteta ėshtė  Zoti. Zoti ėshtė Krijues, Furnizues, Dhurues. Prandaj, tė gjithė kemi nevojė pėr Zotin. Zoti nuk ka nevojė pėr ne. Kush vepron mirė, shpreson...

Mesazhi festiv

TA KULTIVOJMĖ PEMĖN E DASHURISĖ

Ja pikėrisht kėto ditė e pėrcjellim Vitin e Vjetėr, dhe po e  presim Vitin e Ri. Urojmė qė ta kultivojmė Pemėn e...

Shkruan:  Mexhid YVEJSI

Shkruan: Getoar KRASNIQI

EMRI I ZOTIT  - NĖ NJĖQIND E NJĖ GJUHĖ,  TE NJĖQIND E NJĖ FISE, POPUJ, KOMBE!

Duket qartė se gjatė gjithė historisė, njerėzit gjithmonė kanė besuar.

NĖ SĖMUNDJE, NJERIU TA GJEJ TĖ MIRĖN!

Pėrmes sėmundjes lind dhe zhvillohet edhe ndjenja e pėrbashkėt pėr njėri-tjetrin, e cila na lė tė kuptojmė se sa...

Shkruan:  Mexhid YVEJSI

Shkruan: Guxim KLINAKU

DITA E SHĖN VALENTINIT 

Nė kohėt e lashta, popujt evropianė, kur ishin paganė, besonin nė shumė mite, pėrralla…Evropianėt besonin se nė  fund tė javės sė dytė...

PIRAMIDAT E GIZES - PĖRTEJ SHKENCĖS!

Njerėzimi ėshtė qenje qė ėshtė civilizuar shkallė-shkallė, kėtė renditje kaq komplekse shoqėrore, e prish...

Shkruan:  Vlora BANUSHAJ

Pėrgatiti: Klarita BAJRAKTARI

JETOJ NĖ DY KOHĖ!

Ata nuk janė si unė qė jetoj nė dy kohė, ata jetojnė vetėm nė kėtė tė dytėn, nuk e njohin kėtė tė parėn. E shihni unė kam mė shumė “pėrparėsi” se sa ata!!!

E VĖRTETA DHE OPINIONET PĖR NJĖ FEMĖR TĖ MADHE

Shumė njerėz e kanė sharė, shumė e kanė pėrbuzur. Tė tjerė e kanė adhuruar, shenjtėruar dhe kanė gjetur shpėtim...

Shkruan:  Vlora BANUSHAJ

Bhagwan Shree Rajneesh - OSHO

SA E GJATĖ NJĖ DITĖ!!!

Eh, si kjo ditė janė tė gjitha ditėt, si unė janė shumė tė tillė. Njė ditė nuk ndryshon shumė nga dita tjetėr, ėshtė si sot, si dje, por, edhe si nesėr...

MBI SEKSIN

Njeriu ėshtė i mbushur me energji seksuale. Energjia jetėsore ėshtė, nė fakt, energjia seksuale. Po ē’ėshtė kjo energji? Pse ajo na shqetėson kaq shumė fjatė...

Shkruan: Mexhid YVEJSI

Shkruan: Haxhi R. AVDYLI

Ē’ĖSHTĖ  DITA E NEVRUZIT?

Me 22 mars ėshtė Dita e Nevruzit ose Dita e Sulltan Nevruzit. Qė nga viti 1996, Dita e Nevruzit ėshtė festė zyrtare nė Shqipėri. Nevruzi ėshtė njė festė e lashtė pagane...

AJRI IM, JETA IME

Pėrtej xhamave, shllunga tymi ma burgosin shikimin. Me ngjyrėn e  syve, me ngjyrėn e gjakut, tė shpirtit shkruaj nė tė “Dua tė jetoj”. Fjalėt treten bashkė m...

Shkruan: Sabir KRASNIQI

Intervistoi: Blerim RRECAJ

NJERIU QĖ BĖRI EMĖR NĖ PERĖNDIM - MR. KENANZIA SAHATĒIU

Nė bisedė ėshtė shumė i thjesht, i qetė dhe i qartė. Pėr sukseset e tij nuk dėshiron tė falsė, pėr ato suksese falsin mirėnjohjet...

DIJA KUR (SHPĖR) NDAHET RRITET...

Nuk mund tė lavdėrohem se jam ndonjė ekspert i profilit tė lartė, por kėto tema i kam si pasion dhe njė pjesė mė tė...

Bhagwan Shree Rajneesh - OSHO

Shkruan:  Mexhid YVEJSI

MAHAMUDRA SI PĖRVOJĖ SUPREME

Kur pėr tė parėn herė fillon tė ngjaj diēka qė nuk mund tė shprehet me fjalė, atėherė ka filluar jeta tė jetojė, jeta troket nė derėn tėnde. Kur Supremja troket nė derėn....

BABA QAZIM BAKALLI (1895-1981)

Baba Qazim Bakalli, nga familja e njohur e Bakallėve, qė i pėrket fisit Thaē, lindi nė Gjakovė, nė vitin 1895. Nė mekteb ruzhdie tė Gjakovės ndoqi mėsimet..

Shkruan:  Mexhid YVEJSI

Intervistoi: Hivzi BAJRAKTARI

Ē’ĖSHTĖ  DITA E SHĖN GJERGJIT?

Dita e Shėn Gjergjit, 23 prill,  6 maj, ėshtė njė festė kristiane, me rrėnjė pagane, por qė kremtohet nė Lindje e Perėndim, kremtohet me shumė gėzim, e kremtojnė...

Intervist me prof. dr. Ukė Xhemajn

 

FESAT E SHĖNGJERGJIT ĖSHTĖ FESTĖ PAGANE

Shkruan:  Adnan ABRASHI

www.tiranaopserver.com

PROSTITUCIONI –LLOJ I EKSPLOATIMIT SEKSUAL

Aspak nuk mund tė thuhet se gjatė etapave tė ndryshme tė emancipimit tonė si popull, nuk ka ekzistuar fare prostitucioni si...

DHJETĖ BIMĖ PĖR NJĖ FRYMĖMARRJE TĖ FRESKĖT

Nga vaji i mentės e deri te ēimēakizi me pėrbėrėsit e lėvores sė Manjolias, Barbara Lantin,  njė  studiuse...

Shkruan:  Stuard OLYOTT

Shkruan: Rina BERISHA

101 PROFECITĖ E DITĖVE TĖ FUNDIT

Libri  „101 Profecitė e ditėve tė fundit“ u ofrohet tė interesuarve pėr shkarkim falas nė sektorin   „Literaturė“

Ē’KĖRKOJA NGA JETA? PERSE NUK MBETA ADOLESHENTE SIĒ ISHA ?!

Mė duket sikur zemra dėshiron tė mė pėlcas e tė nxjerr jashtė gjithė mllefin e hidhėrimin qė po mė kaplon ngadalė.

Shkruan: Harun JAHJA

Shkruan: Agron JASHARI -ADONISS

NJĖ SISTEM I MREKULLUESHĖM  I KRIJUAR PĖR NJĖ JETĖ TĖ RE

Libri  „Mrekullis e krijimit tė njeriut“ u ofrohet tė interesuarve pėr shkarkim falas nė sektorin   „Literaturė“

SIMBOL GUXIMI

NEDA–MOTRA JONĖ ENGJĖLLUSHE

(nė kujtim dhe nderim tė Neda Salehi Agha Soltan, njė njeriu nė njė cep tė largėt tė botes por me ideale tė njėjta)

Shkruan: Nijazi BASHA

Rudolf STEINER

UDHĖKRYQET E SHKENCĖS

Ka njerėz qė pas njė shoku fizik ose psikik, nė moment, e kanė zotėruar njė gjuhė tė huaj, tė cilėn kurrė nė jetė nuk e kanė mėsuar.

NDODHIA PARA DAMASKUT DHE NJOHJA E RE SHPIRTĖRORE

Ligjėrimin e R.  Steinerit “Pashkėt festė e paralajmėrimit”, mund ta shkarkoni falas ne sektorin „Literaturė“

1   2    3

© 2008  www.sa-kra.ch

WebDesign: S. Krasniqi   Kreuzlingen  CH