.

Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

BOTA.AL

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

LAPSI.AL

TIRANA OBSERVER

SHQIP

ZEMRASHQIPTARE

RTV ZIK

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

SHĖNDETI

DITURIA

PRESHEVA.COM

GJUHA SHQIPE

SEKRETE BUKURIE

KOSOVARJA

RIPOST

Meditime

1   2   3

Shkruan: Daut DEMAKU

Shkruan: Arsim GJINOCI

 

SEKRETI I LUMTURISĖ  (pjesa e parė)

SEKRETI I LUMTURISĖ  (pjesa e dytė) 

SEKRETI I LUMTURISĖ  (pjesa e tretė) 

MEDITIME...

 A keni ngritur ndonjėherė lartė nga toka macen e fjetur nėn rrezet e Diellit? Nėse po, me siguri keni vėrejtur se trupin e ka aq tė butė dhe tė ēliruar, ngjashėm...

Shkruan: Agron Jashari - Adoniss

Shkruan: Renata BRAKUS

TĖ FALĖSH TĖ TJERĖT D.M.TH TĖ DUASH LUMTURINĖ TĖNDE...!

“ Tė dėnosh ėshtė njerėzore, tė falėsh ėshtė hyjnore ”

NDERIMI I VETĖVETES

Nderimi i vetvetes ėshtė besim ndaj vetvetes dhe kėnaqje me vetveten. Me fjalė tė tjera , ju e doni veten ashtu siē jeni dhe ndjeni kėnaqėsi vetėm pėr atė se

www.rtvzik.com

Shkruan: Adnan ABRASHI

NUK JE AI QĖ MENDON SE JE

Plotėsisht jam i bindur se zgjedhja e mendimeve tė vėrteta ėshtė problem mė i madh, do tė thoja dhe i vetmi me tė cilin...

TI NUK JE TI, TI JE TI NĖ TY!

Qė nga mėngjesi e deri nė mbrėmje, ne jetojmė dhe e vejmė nė lėvizje veten me fjalė. Ka shumė njerėz qė edhe kur flenė flasin. Andaj, ne edhe kur flemė...

Shkruan: Salih BASHA

Shkruan: Hasan HAMĖZBALA

LLOJE  TĖ MEDITACIONEVE TĖ OSHOS

Meditimi dinamik zgjat njė orė dhe i ka pesė stadione. Mund ta ushtroni vet, por energjia ka me qenė e fuqishme nėse e bėni nė grup.

NJERĖZIT ME SYTĖ PLOT PARAJSĖ 

Sa e sa pemė tė lulėzuara,sa e sa fluturim parajsore zogjsh, sa e sa cicėrima magjike tė tyre, sa e sa pamje tė kėndshme e sa e sa peizazhe tė bukura natyrore...

Shkruan: Daut DEMAKU

Shkruan: Arsim GJINOCI

TREGIME PĖR JETĖN POZITIVE

Njė urti i moēme thotė: ai qė di shumė dhe nuk e pėrdorė atė dije ėshtė sikur njeriu qė i ndez dritat dhe i MBYLLĖ sytė. Kėto tregime janė drita tė ndezura nė rrugėn e jetės...

ĒDO GJĖ ĖSHTĖ E VĖSHTIRĖ, PARA SE TĖ BĖHET E LEHTĖ...

Asgjė nuk ėshtė e pamundur, pėrveē nėse nuk pajtohemi me tė. Jeta e njeriut shpie vetvetiu nė pėrparim.

Shkruan: Daut DEMAKU

Shkruan: Daut DEMAKU

TREGIME SHQIPTARE DHE JETA POZITIVE

Kėtu ėshtė SEKRETI qė thotė: nė njeriun ėshtė dryri qė ia mbyllė derėn tė gjitha tė mirave pėr jetė dhe e shkakton mjerimin...

NJERIU QĖ MBETET PA DASHURINĖ E TĖ TJERĖVE ĖSHTĖ QENIA MĖ FATKEQE NĖN DRITĖN E DIELLIT...

Nė qoftė se do qė jeta tė tė buzėqeshė, buzėqeshi ti i pari jetės!

Shkruan: Agron JASHARI - ADONISS

Shkruan: Daut DEMAKU

FUQIA E NJĖ BUZĖQESHJEJE

Ekziston njė numėr pambarim buzėqeshjesh, prandaj duhet tė kemi kujdes qe buzėqeshja jonė tė mos jetė boshe, sterile, fallso, cinike por tė jetė  e sinqertė,

AFORIZMA

Mendimi pozitiv nė jetė

Kur pi ujė, mendo pėr burimin.

Pastro zemrėn nga lakmia, ke ēliruar kėmbėt nga zinxhirėt.

Shkruan: Kamber KOLLONI

Shkruan: Adnan ABRASHI - NANDA

ME ANĖ TĖ MEDITIMIT DERI TE VETĖNJOHJA

Kur pėrmes meditimit do tė praktikoni teknikėn e perandorisė sė tėrė mundėsive...

HYJORJA ĖSHTĖ TĖ JETOSH PĖRHERĖ NĖ TĖ TASHMEN!

E kaluara ėshtė histori, e ardhmja ėshtė fshehtėsi, e tanishmja ėshtė dhuratė qė na prezantohet...

Shkruan: Hasan HAMĖZBALA

www.syri3.com

FERRI DHE PARAJSA JANĖ NĖ NE

Ferri dhe parajsa janė. Ato ekzistojnė. Dhe ne, tėrė jetėn tonė e tejbartim nėpėrmjet kėtyre dy realiteteve e nėpėr kėto dy kualitete tė shpirtit, tė cilat nuk dimė...

MENDIMI POZITIV

Nuk je ai qė mendon se je", tha Norman Pil, "por je ai ēka nga t'i ka krijuar mendimi yt." A do tė thotė kjo se predikojė optimizėm tė verbuar nė raport...

Shkruan: Daut DEMAKU

Shkruan: Hasan HAMĖZBALA

NĖSE MĖ PARĖ S'JE NJERI, KURRĖ MOS KE QĖLLIM PĖR TĖ QENĖ DIĒKA...

"Secili mendim, secila ide, secili plan e qėllim ėshtė njė lloj i vėrtetė sikurse ėshtė e vėrtetė dora dhe zemra nė trupin e njeriut". 

NJĖ NGA VIZIONET E MUNDSHME PĖR TĖ

Kėshtu, tek e fundit, nė kėtė mėnyrė, nė kėtė ēast, foli Ai

meqė unė nė njė kuptim jam Ai e Ai...

Pėrgatiti: Hasan HAMĖZBALA

Shkruan: Daut DEMAKU

MĖKATET E VDEKJES  (pjesa e parė)

MĖKATET E VDEKJES  (pjesa e dytė)

NJERIU NUK RRON DY HERĖ, POR KA SHUMĖ NGA ATA QĖ NUK DINĖ TĖ JETOJNĖ AS NJĖ HERĖ...

"Mendimi qė e lind besimin, - thotė Osho, - e krijon energjinė e caktuar nė...

OSHO RAJNEESH

Shkruan: Lujza L. HEJ

QĖNDRIMI NDAJ JETĖS

Mos iu qas jetės me duart e shtanguara, shpirtngushtėsish. Hapi duart tua. Shko nė jetė me shkujdesje imanente. Qėndrimet...

MENDIMET E ZEMRĖS

 

Shkarko librin falas nė sektorin

"Literaturė"

OSHO RAJNEESH

Shkruan: Nijazi BASHA

ĒDO FĖMIJĖ LIND SI INDIVID, POR TEPĖR RRALLĖ NJERIU VDES SI INDIVID

Me gjitha qėllimet mė tė mira, prindėt, mėsuesit, udhėheqėsit, klerikėt dhe...

MBI MENDIMIN DHE DITURINĖ

 

Shkarko librin falas nė sektorin

"Literaturė"

www.rtvzik.com

Shkruan: Aferdita XANI

A JENI TĖ DREJTĖ DHE MIQĖSOR EDHE NDAJ VETES?

Loja pėr trupin ėshtė sikur qėndrimi pozitiv pėr shpirtin. Jeta ėshtė lojė. Para se t'i hapė sytė nė mėngjes, gjithmonė shtrihem...

NJERIU NĖ KĖRKIM TĖ SĖ MIRĖS MĖ TĖ LARTĖ - LUMTURISĖ

Ėshtė e qartė se vetėm tė mirat materiale nuk janė nė gjendje tė na bėjnė tė lumtur. Bota ėshtė plotė e pėrplot njerėz qė...

Bhagwan Shree Rajneesh - OSHO

Shkruan: Sabir KRASNIQI

MBI TĖ ANDEJSHMEN

Kur ėndėrrojmė assesi nuk dyshojmė nė realitet. Kjo ėshtė mjaft interesante: dyshojmė mė vonė, por kurrsesi gjatė ėndėrrimit.

DY FJALĖ NGA ZEMRA

Humbja e mė tė dashurve, jetės dhe botėkuptimit mbi tė, i jep dimension plotėsisht tjetėr. Vetėm atėherė qenia mė komplekse e quajtur njeri, e kupton...

Shkruan: Adnan ABRASHI - NANDA

Bhagwan Shree Rajneesh - OSHO

MOS U BĖ IMITUES, O NJERI!

Nė fakt, ne jemi ashtu si jemi. Fizikisht tė gjatė, tė shkurt, tė hollė, tė trashė, me flok tė thinjur dhe pa to fare, zeshkan, biond, sykaltrash...

JETA ĖSHTĖ PĖLHURĖ E PASTĖR

Ti mund t’i lejosh vetes tė bėhesh njė lulėzim i mrekullueshėm i vetėdijes, por mund tė bėhesh edhe robot. Por, mbaje nė mend, ti e mban pėrgjegjėsinė...

Shkruan: Sabir KRASNIQI

Shkruan: Mr. Hamdi THAQI

NĖ PĖRVJETORIN E PARĖ

Sė pari lindi “Mjellma” qė filloi tė shpėrndajė dritėn e diturisė, farėn e dashurisė nė zemrat njerėzor, e mė pas shkėlqeu edhe njė yll (Astra)...

EKZISTENCA DHE BUKURIA E DITURISĖ TĖ SHPJERĖ NĖ URTĖSI

Njeriu mund tė gjej pushim vetėm nė gjirin e vet, nė tė gjen qetėsi, sepse ai posedon bukurinė dhe si i tillė ka

Shkruan: Adnan ABRASHI - NANDA

Bhagwan Shree Rajneesh - OSHO

DASHURIA DHE KOHA

Ishte ky njė plak me njė barkė tė vogėl qė furishėm i afrohej pėr ta marrė. Kur arritėn ne bregdet, DASHURIA zbarkohet aty, ndėrsa plaku shpėtimtar largohet pa lėnė...

RRĖNJA E GJITHA PROBLEMEVE  (pjesa e parė)       (pjesa e dytė)

Shkarko librin falas nė sektorin "Literaturė"

Shkruan: Hydajet BYTYĒI

Shkruan: Salih BASHA

JETOJMĖ NĖ SHOQĖRINĖ PARADOKSALE 

(pjesa e parė)        (pjesa e dytė)

DIJA E PĖRGJITHSHME NĖ NE

Ne jemi njerėz tė ēuditshėm! Jemi shumė aktiv kur dėshirojmė t’i zvogėlojmė realizimet e njerėzve tė huaj dhe shumė intern kur duhet tė pėrballemi me...

Shkruan: Vlora BANUSHAJ

Shkruan: Oskar SHELBAH

PRANVERĖ NĖ SHPIRT

Pėr njė ēast shikoj lartė kaltėrsinė e qiellit, ngjyrėn e tė cilit do tė kisha dėshirė ta vendosja nė sytė e mi, ndėrsa pastėrtinė qė reflekton ajo ngjyrė ta shtresoja nė...

SISTEMI I SUKSESIT

(pjesa e parė)     (pjesa e dytė)

(pjesa e tretė)

Shkruan: Mr. Hamdi THAQI

Bhagwan Shree Rajneesh - OSHO

NEKTARI I KULTURĖS SĖ MULTIUNIVERSIT NESĖR DIJA DHE PARADIGMAT E REJA

Nė jetėn e pėrditshme tė pėrfundimeve...

RRUGĖ E REVE TĖ BARDHA

Mendja nuk mund tė jetojė pa qėllime, prandaj mendja gjithmonė i krijon dofarė qėllimesh. Po qe se qėllimet e rėndomta, tė pėrditshme...

Shkruan: Salih BASHA

Bhagwan Shree Rajneesh - OSHO

BINDJET DHE BESIMI

Njerėzit reagojnė nė sugjestionet negative vetėm atėherė kur rrethi personal i mendjes sė tyre ėshtė negativ. Personaliteti ėshtė multidimensional. Individi, si qenie...

MARRĖZIA ĖSHTĖ FILLIMI I VĖRTETĖ

Osho, kam zbuluar se po mėrzitem dhe se jeta s’e ka hijeshinė, veskun e vet. Ti ke thėnė ta pranojmė veten ashtu siē...

Shkruan: Alban GURI

Shkruan: Harry BOX

MBI MIQĖSINĖ

Miqėsia flet mbi tė gjitha me veprime miqėsore, me fjalė, me sy miqėsorė. Ajo nuk ka sy tė lėngėt plot me dėshira trupore. Nuk ka sy hulumtues, dinakė...

SUKSESI NĖ JETĖ

 

 (pjesa e parė)     (pjesa e dytė)

Bhagwan Shree Rajneesh - OSHO

Shkruan: Hydajet BYTYĒI

NDĖRPREJENI ME MARRĖDHĖNIET

Pra, unė jam re e bardhė, dhe e tėrė pėrpjekja ime ėshtė qė edhe ju tė ju bėj re tė bardha tė cilat lundrojnė qiejv...

NEVOJA PĖR VETĖNJOHJE

 (pjesa e parė)      (pjesa e dytė)

Shkruan: Vlora BANUSHAJ

Shkruan: Adnan ABRASHI

LETĖR NGA DURRĖSI MIKUT TIM S.

Nė kėto orė tė vona, kur dikush lėkundet nė botėn e gjumit, jam mėsuar tė marr dhe t’i shkruaj letėr njė miku tim shumė tė veēantė. E dimė se secila....

FATLUMJA ĖSHTĖ DHUNTI E ZOTIT NĖ NE!

Fatlumja ėshtė ndjenjė e brendshme dhe sinjal shpirtėror; ėshtė dhuratė e Zotit dhe privilegje e ēdo kujt. Andaj...

Shkruan: Arsim GJINOCI

Shkruan: Sabir KRASNIQI

MOS I IMITONI TĖ TJERĖT - BĖHUNI AI/AJO QĖ JENI

Ka shumė njerėz qė frikohen ta shfaqin veten e tyre nė publikė dhe mė lehtė e kanė tė jetojnė nėn maskėn e dikujt tjetėr...

OPTIMIZMI NĖ JETĖ

Optimisti i gėzohet kėsaj dhurate hyjnore, i gėzohet rrezeve tė para tė diellit, i gėzohet agimit dhe ėshtė gjithnjė falėnderues...

Shkruan: Agron JASHARI

Bhagwan Shree Rajneesh - OSHO

NICE TO BE YOUR FRIEND

...nė ditėlinjdėn e mikes sime mė tė mirė Remzije Osmani, dedikuar edhe tė gjithė miqve tė mi mirė...

ZOTI ĖSHTĖ NĖ KĖRKIM TUAJIN

 

  (pjesa e parė)   (pjesa e dytė)

Shkruan: Getoar KRASNIQI

Shkruan: Daut DEMAKU

RRUGA DREJT VETĖNJOHJES

Ekzistojnė shumė shtigje qė tė qojnė deri te vetėnjohja, por njėri ėshtė tek tė gjitha shtigjet i njėjtė, pikėrisht - SINQERITETI.

SHENJAT PARA KTHESAVE

 

 (pjesa e parė)      (pjesa e dytė)

 (pjesa e tretė)   (pjesa e katėrt)

Shkruan: Arsim GJINOVCI

Shkruan: Sabir KRASNIQI

BUZĖQESHJA

Buzėqeshja e sinqertė vėrtet ėshtė armė shumė e fuqishme joshėse mes qifteve. Pėr t'i lėrė mbresa partnerit tuaj, buzėqeshja...

NDĖRDIJA -THESAR I PAFUND NĖ NE

Po e gjetėm kėtė thesar tė fshehur nė thellėsi tė secilės qenia njerėzor, po ditėm t’i pėrdorim ligjet e mendjes...

Shkruan: Hydajet BYTYĒI

www.yllpress.com

MEDITIM SHPIRTĖROR

Mundohuni tė hyni brenda nė trupin tuaj dhe provoni ta kontrolloni funksionimin e ēdo organ veē e veē. Pėrpiquni...

KU FSHIHET LUMTURIA?

Kėrkimi i lumturisė ėshtė po aq i vjetėr sa njerėzimi. Poetė, filozofė dhe teologė kanė vrarė mendjen prej shekujsh pėr tė pėrcaktuar ēfarė ėshtė lumturia.

Shkruan: Donika KAMBERI

Shkruan: Norman V. PEALE

KUPTIMI I JETĖS

Nė fakt, domethėnia e qėllimit tė jetės ėshtė proces i ngadaltė dhe tėrheqės, dhe ne ndjejmė misterin e saj tė gjatė, por duke mos u dorėzuar kurrė, ēdo kush jeton...

FUQIA E MENDIMIT POZITIV

 (pjesa e parė)    (pjesa e dytė)

(pjesa e tretė)

Bhagwan Shree Rajneesh - OSHO

Shkruan: Leotrim MAVRAJ

MOS E SHTYNI LUMIN

Diku natyra ėshtė bėrė mal dhe pyll, e diku shitore dhe treg. Dhe njėherė kur ta njihni tė fshehtėn e pranimit, atėherė qofshi edhe nė shitoren e pemė-perimeve keni...

FJALA

Nė fillimin e jetės sė gjithēkaje asgjė nuk ishte kėshtu si e shohim ne sot, gjithēka ka pėsuar evoluim, zgjerim si dhe njė lloj pėrsosje...

Shkruan: Sabir KRASNIQI

Shkruan: Leotrim MAVRAJ

NDJEJ MALL!

Koha lėviz nė procesin e vet tė pandalshėm... ajo nuk ėshtė e varur prej nesh! Ne po, ne jemi nė varėsi tė saj! Ne numėrojmė sekonda, minuta, orė, ditė...

I PREMTOJ VETES...

...se do tė jem aq i fortė sa asgjė nuk mund tė prish paqen e mendjes time.

...te flas pėr shėndet, lumturi dhe prosperitet me ēdo person qė takoj.

Shkruan: Leotrim MAVRAJ

Shkruan: Daut DEMAKU

MENĒURIA - "KJO FJALĖ HYJNORE"

Tani ėshtė koha e fundit pėr t'u bėrė kthesa, qė nga sot, nga ky moment, nga ky sekondė... t'i largojmė dhe t'i harrojmė pėrfundimisht shprehitė dhe kėnaqėsitė...

NJĖ LETĖR E PĖRBASHKĖT QĖ T’IU SHOH TĖ BASHKUAR!

Falja ėshtė parajsė: faljani vetes gabimet, le tė zgjerohet falja dhe le t’i pėrfshijė: prindėrit, shokėt, miqtė...

www.shqip.dk

Shkruan: Daut DEMAKU

LUMTURIA FILLON SOT

Shoqėrimi me miqtė ėshtė njė mėnyrė e shkėlqyeshme e fisnikėrimit tė kohės, tė disponimit dhe tek e fundit tė vetė jetės. Kėto shoqėrime nuk lypet tė jenė...

PROBLEMI I PARĖ: NJERIU

Pėr shpirtėroren ekziston vetėm njė problem: NJERIU! Shpirtėrorja nuk thotė se njeriu ka shumė probleme, por thotė se: njeriu vet ėshtė problem...

1   2   3

© 2008  www.sa-kra.ch

WebDesign: S. Krasniqi   Kreuzlingen  CH