.

Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

BOTA.AL

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

LAPSI.AL

TIRANA OBSERVER

SHQIP

ZEMRASHQIPTARE

RTV ZIK

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

SHĖNDETI

DITURIA

PRESHEVA.COM

GJUHA SHQIPE

SEKRETE BUKURIE

KOSOVARJA

RIPOST

Zona e muzgut

Tregim

Tregim

ZHDUKJA E MISTERSHME

Nė verėn e vitit 2006, familja Bardhi pėrgatitej pėr pushime verore. Babai i Kaltėrinės, Dini, punonte si kreator nė njė ndėrmarrje private te njė investori tė huaj...

MESAZH NGA E “ANDEJSHMJA”

Durimi ishte shumė i pasionuar pas kinematografisė. Ai kishte njė koleksion shumė tė pasur tė kėtij zhanri  artistik. Nė veēanti i adhuronte artistėt me origjinė...

Shkruan: Arben SHALA

Shkruan: Hasan HAMĖZBALA

 KUSH PO I THĖRRET SHPIRTAT?

 “Ishim tubuar tė gjitha shoqet e mėhallės dhe filluan tė bisedojnė ashtu dhe kėshtu bėhet kjo punė. Flitnin pėr thirrjen e shpirtave. Tė gjithave u interesontsi ta...

 NGJARJE QĖ TĖ LĖNĖ PA MEND

Nė shtėpinė tonė filluan tė ndodhin disa fenomene misterioze. Fenomene tė pashpjegueshme e tė ēuditshme. Madje, aq tė ēuditshme, sa pėr njeriun...

Pėrgatit: Raif  KASI

Shkruan: Hasan HAMĖZBALA

 VASHA ME TĖ ZEZA

O Zot, si e parashikoi kėtė vasha! - mėrmėriti nė vete Samiri. Mė pastaj ktheu kokėn mbrapa pėr ta shikuar vashėn, e cila nuk ishte mė aty!

 SHTĖPIA QĖ VIZITOHET NGA QENIET  MISTIKE

U dėgjua njė zė: “Fatmir”! e dėgjuam unė dhe motra. Dil, dikush po thėrret!- mė tha motra. Dhe dola. Shikova sė pari...

Marrė nga shtypi i huaj

Pėrgatiti: Raif  KASI

JETA ME QENIE TĖ PADUKSHME

Takime tė afėrta me “qenie hije” ndodhin gjithkund nė botė, por mė sė shpeshti nė Britani. Kėtė gjė e dėshmojnė edhe tregimet nė vazhdim.

 DYERT PĖR NĖ TĖ KALUARĖN

Shqiptarėve tė rinj, hoteli u dukej qesharak por shumė i kėndshėm. Dritaret nuk kishin xhama, por vetėm kapak prej druri, ēarēafėt ishin nga stofi i rėndė...

Shkruan: Raif  KASI

Shkruan: Hasan HAMĖZBALA

MISTERI I "LULES SĖ BARDHĖ"

Floku i bardhė e i bujshėm i Luljetės ia fshinte fytyrėn ushtarakut tė ri amerikan nga shikimi i hėnės.

 KATĖR HERĖ KONTAKTOI ME ENGJĖLLIN E TIJ

Dhe ky ishte kontakti i parė me “engjėllin” tim. Nga jo kohė pata katėr kontakte me tė. Gjithnjė, sa herė qė mė...

Shkruan: Arsim GJINOCI

Pėrgatiti: Sabir KRASNIQI

PĖRFYTYRIMET SHPĖTIMTARE

Nėse keni diē pėr tė thėnė mos ngurroni. Tė vėrtetėn pėr vetėn mė sė miri e dini vetė Ju. Ne ju besojmė...!

 GJAKU VRASĖS

Ndoshta edhe sytė e Altinės, me atė shikim tė ngrirė por qė shkėlqenin edhe nė minutat e fundit tė ndarjes nga kjo botė, shikonin kėtė proces.

Pėrgatiti: Sabir KRASNIQI

H. HAMĖZBALA  -  I. HAJDARI

FATI I “LIDHUR” I FAMILJES LOTI

“Ēudirat nuk ndodhin nė kundėrshtim me natyrėn -thotė Shėn Augustini, por vetėm me atė qė ne e njohim  si natyrė”.  Pra, natyra nuk i thyen ligjet e veta...

 VARRET NĖN VELLON MISTIKE

-E tėra ndodhi natėn e parė apo tė dytė tė Ramazanit. Ishte e premte. Isha duke lexuar diēka nė dhomėn time, e cila ka..

Shkruan: Raif KASI

Pėrgatiti: Sabir KRASNIQI

BUKUROSHJA E NATĖS

U ndal i zhgėnjyer. Nuk dinte ēfarė tė thoshte. Ēdo gjė i dukej si ėndėrr. “A ėshtė, vallė, e mundur qė mbrėmė tė kem quar dashuri me aq pasion me njė hije”

 E MORI  SHPIRTI I VĖLLAIT

“Unė jam i vetmuar kėtu, andaj erdha pėr ta marrė Lirikun e vogėl”, i tha nėnės  sė vetė nė ėndėrr, i ndjeri Arion.

Pėrgatiti: Naser BUĒAJ

Shkruan: Raif KASI

NJĖ VIT I ZHDUKUR NĖ “BOTĖN PARALELE”

Duke menduar se i kanė pėrgatitur ndonjė mashtrim tė keq, Brauni i kthehet raftit me gazeta. Ai e ngriti edhe njė gazetė tjetėr...

UDHĖTARI MISTERIOZ

Kolona e vogėl u hutua, ishte ora gjashtė e mėngjesit, dhe me heshtje shikonin plakun pedant me mjekėr tė bardhė, i veshur lehtė me rroba...

Shkruan: Ilire ZAJMI

Pėrgatiti: Sabir KRASNIQI

TRI NET U PĖRPĖLIT NĖ SHTRAT ME XHINDET

Kush e di vallė se ēka tė diktohet tė bėsh nė jetė? Tė bėhesh falltare, magjistricė apo...diēka tjetėr. Ekzistojnė forca qė...

HAKMARRJE NGA LARGĖSIA

 “Ishte mbrėmje, rreth orės 9, kur fytyra e Masarit filloi tė duket disi e tendosur. Sytė filluan t’i  humbasin shkėlqimin dhe dukej sikur i tretur...

Shkruan: Arsim GJINOCI

Shkruan: Sabir KRASNIQI

ZĖRI I PANJOHUR NGA ASGJĖKUNDI

-Ēka jeni duke bėrė ju aty, hė? - u dėgjua njė zė qė vinte nga korridori. U ēova brof nė kėmbė. Nga shikimi i motrave e kuptova...

DASHURIA E PAFAT

Flitej nė fshat se dashuria mes Qetsorit dhe Blerinės ishte mė e fuqishme se vet vdekja e saj. Dhe kjo dashuri e pastėr dhe e ēiltėr kishte mbajtur edhe mė...

Shkruan: Arsim GJINOCI

Pėrgatiti: Sabir KRASNIQI

PARALAJMĖRIMI I FATKEQĖSISĖ

Yjet shndritnin nė qiell. Ajri kudo ishte i ngrohtė. Mendova, deri nė mėngjes teren. Pra, rreth orės 2:00 - 2:30 pėrderisa ndodhesha brenda dhe e kisha mbyllur...

SHOQĖRIA  HYJNORE  NUK VDES ASNJĖHERĖ!

Nuk po arrij ta kuptoj as sot e kėsaj dite, se a po mė priste Rubini tė kaloj edhe kufirin e fundit dhe tė mė pėrgjigjej...

Shkruan: Raif KASI

Pėrgatiti: Sabir KRASNIQI

PĖLLUMBI I BARDHĖ I FATIT

Saktė, kjo ėshtė toka jote dhe banesė e shpirtit tėnd - tha bashkudhėtari i tij i panjohur. Ju jeni kėtu pėr tė vuajtur dhe mėsuar, por do tė vjen dita kur do ta lini.

GRUAJA NĖ PASQYRĖ

Diku nė mesnatė e zgjoi zhurma e thyerjes sė njė xhamit qė erdhi nga salloni... U zgjua frikshėm... ndezi dritė pranė krevatit... mblodhi veten...

Shkruan: Edgar ALLAN POE

 

Pėrgatiti:

MACJA E ZEZĖ

Vazhdova ta pėrkėdhelja, dhe, kur bėra tė nisem pėr nė shtėpi, macja shfaqi gatishmėrinė tė mė vinte pas. E lejova ta bėnte, duke u pėrkulur...

 

© 2008  www.sa-kra.ch

WebDesign: S. Krasniqi   Kreuzlingen  CH