.

Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

BOTA.AL

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

LAPSI.AL

TIRANA OBSERVER

SHQIP

ZEMRASHQIPTARE

RTV ZIK

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

SHĖNDETI

DITURIA

PRESHEVA.COM

GJUHA SHQIPE

SEKRETE BUKURIE

KOSOVARJA

RIPOST

RADIOPROJEKT

Psikologji

1    2    3

Shkruan: Sabir KRASNIQI

Shkruan: Sabir KRASNIQI

LUMTURIA KUNDRUALL DĖSHPĖRIMIT

Shpirtmirėsia ėshtė shume e dobishme pėr shėndetin fizik e mental te njeriut, kurse shpirtngushtėsia mund t’ua shkurtoj jetėn!

SUGJESTIONI DHE AUTOSUGJES.

„Ndėrdija  mund tė krahasohet me tokėn ku rriten tė gjitha llojet e bimėve, si ato tė mirat, ashtu   edhe ato tė dėmshmet. Dikush korr fruta e dikush baroja...

Shkruan: Sabir KRASNIQI

Shkruan: Sabir KRASNIQI

 STRESI

 Stresi ėshtė njė reaksion natyror i organizmit ndaj presioneve tė jashtme ngacmuese. Pėr njė zhvillim normal, fizik e psikik, njeriu ka nevojė pėr njė dozė tė...

FORCA E SUGJESTIONIT DHE AUTOSUGJESTIONIT

„Unė askujt asgjė nuk i predikoj. Unė thjesht i mėsoj njerėzit tė bėjnė  atė qė dėshirojnė ta bėjnė. Nė mes meje...

Shkruan: Sabir KRASNIQI

Shkruan: Sabir KRASNIQI

 Ē'ĖSHTĖ PSIKOLOGJI

 “Asgjė (qė njeriu punon ose krijon) nuk mund tė kuptohet pa psikologji”

 Sigmund  Freud

KEQPĖRDORIMI I PSIKOLOGJISĖ

Duke pasur parasysh forcėn e madhe tė veprimit, tė ndikimeve tė ndryshme psikologjike nė sjelljet dhe disponimin e njerėzve, psikologjia...

Shkruan: Sabir KRASNIQI

Shkruan: Mr. Enver ĒESKO

MBI PERSONALITETIN

Individi, duke kaluar nėpėr kėto procese psikike, gjatė periudhave tė ndryshme tė jetės, formon veti tė caktuara personale. Duke i vėrejtur kėto veti gjatė aktivitetit...

GATISHMĖRI PĖR BASHKĖSHORTĖSI

Me rėndėsi ėshtė se ēiftet bashkėshortore duhet tė jenė tė gatshme pėr pranimin dhe adaptimin e vetive...

Shkruan: Sabir KRASNIQI

F.  Zwissig / Gisela   P. Klingle

PROGRAMIMI NEUROLINGUISTIK

Qėllimi i kėsaj metode ėshtė njeriu i traumatizuar, si pasoj e shkaqeve tė ndryshme. Traumat e shkaktuara nga vėrshimet, keqtrajtimet psikike e fizike,

PESĖ SHQISAT DHE REPREZENTANCA  E TYRE E BRENDSHME

Secila pėrvojė njerėzore bazohet nė pesė shqisat . Kujtesa e njė pėrvoje....

Shkruan: Mr. Enver ĒESKO

Shkruan: Mr. sci. Enver ĒESKO

FORMIMI I BASHKĖSHORTĖSISĖ SĖ LUMTUR

Nėse dėshirojmė qė bashkėshortėsia jonė tė jetė e suksesshme, duhet tė formojmė modelin personal tė formimit...

KARAKTERISTIKAT E BASHKĖSHORTĖVE TĖ PALUMTUR

Psikoterapeuti dhe psikologu i njohur i Turqisė, Kurban Yzyrly, duke bėrė hulumtime rreth problemeve bashk...

Shkruan: Sabir KRASNIQI

Marrė nga revista "Spektėr"

ENIGMA  E UNIT (pjesa e parė)

ENIGMA  E UNIT (pjesa e dytė)

Kur Katharina Beta “lindi sėrish”, ishte 32 vjeēare. Kujtesa dhe pėrjetimet e saj u zhdukėn gjatė njė aksidenti, tė cilin K. Beta..

SI TĖ KUPTONI DHE MENAXHONI XHELOZINĖ

Xhelozia ėshtė reaksion kompleks, sepse pėrfshin njė sėrė emocionesh, mendimesh dhe ndjenjash. Emocion...

www.rtvzik.com

Shkruan: Sabir KRASNIQI

A JENI TĖ LUMTUR?

Fati apo lumturia ėshtė gjendja ku njeriu lirshėm mund tė punoj, tė rritet dhe zhvillohet lirshėm dhe me kualitet. Te shumė njerėz ekzistojnė...

ARTI I BINDJES -PROPAGANDA NGA KĖNDVĖSHTRIMI PSIKOLOGJIK

Ne kemi veprimtari tė gjerė tė propagandės nė jetėn e pėrgjithshme, duke filluar nga ajo familjare, propaga...

Shkruan: Daniel Golmen

Shkruan: Adem DEMAĒI

INTELIGJENCA EMOCIONALE

 

Shkarko librin falas nė sektorin  "Literaturė"

FILOZOFIA E JETĖS  (1)

FILOZOFIA E JETĖS  (2)

FILOZOFIA E JETĖS  (3)

Zgjodhi: Vllaznim BYTYQI

Shkruan: Ndue KAZA

FILOZOFI NĖ TRIADĖ

Hiloni, njėri ndėr shtatė dijetarėt grekė, nė pyetjen se ē’ėshtė mė sė vėshtiri, pėrgjigjet: “Tė ruash sekretin, tė shfrytėzosh sa mė mirė kohėn e lirė....

FORMIMI I IDENTITETIT

 

Shkarko librin falas nė sektorin  "Literaturė"

Shkruan: Sabir KRASNIQI

Shkruan: Adnan ABRASHI - NANDA

DASHURIA - KJO NDJENJĖ HYJNORE

 

(pjesa e parė)    (pjesa e dytė)

(pjesa e tretė)   (pjesa e katėrt)

MITOLOGJI - 12 ZOTAT E OLIMPIT

Pas hyjnive tė para dhe betejės sė tyre tė famshme me ciklopėt dhe titanėt, grekėt e lashtė, u orientuan qė t’i besojnė dhe nėnshtrohen....

www.revistajeta.com

Shkruan: Agron JASHARI - ADONISS

NĖ GJUMĖ, PROBLEMET ZGJIDHEN MĖ MIRĖ   

Ju ka ndodhur qė tė shihni ėndrra, pjesėn mė tė madhe tė tė cilave nuk e mbani mend. Por, janė disa prej tyre qė duket...

FRIKA - KY DJALL QЁ DUHET MPOSHTUR 

    (pjesa e parė)  (pjesa e dytė)

(pjesa e tretė)

www.albeu.com

Shkruan: Sabir KRASNIQI

LOTĖT -  NDODH QĖ EDHE NA BĖJNĖ MIRĖ

Tė qarėt mund tė mos jetė i efektshėm sa ilaēet, por kėrkuesit kanė dėshmuar se ėshtė shumė efikas nė qetėsimin e trupit...

SI TA PĖRBALLOJMĖ STRESIN?

 

 (pjesa e parė)   (pjesa e dytė)

Shkruan: Jorida RUSTEMI

Shkruan: Sabir KRASNIQI

PASQYRĖ MOJ PASQYRĖ...

Duaje veten nėse do tė tė duan. Nėse do tė jesh e lumtur me veten e tė ndihesh mirė, duhet tė krijosh dhe mbash qėndrime tė shėndetshme mbi imazhin tėnd trupor.

SI MENDONI - TĖ TILLĖ EDHE JENI!

Se mendimi ėshtė kreativ, kėtė askush nuk e vė nė dyshim. Ashtu si mendoni, ashtu edhe jeni, ashtu veproni, ashtu jetoni. Dukja e botės suaj tė jashtme...

www.mjellma.org

Shkruan: Njazi BASHA

MBI ENERGJINĖ REPRODUKTUESE SI DHE MBI UNIN E ULĖT DHE TĖ LARTĖ NJERĖZOR

Potencialin energjetik tė reproduktimit duhet kundruar si shprehje mė tė...

AUTODIDAKTIKA PSIKOLOGJIKE

Vetėdija ėshtė udhėheqėse e jetės. Shprehia ėshtė ushqim frymėzues i ēdo veprimi dhe ekzekutimi. Shprehitė kultivohen, dhe punėt dhe veprimet...

Shkruan: Jorida RUSTEMI

www.rtvzik.com

A E MUND E BUKURA BISHĖN?

Tė bukurėn njerėzit shpesh e paragjykojnė, e nėnvleftėsojnė si nė rastin e “dhelprės dhe rrushtė”, dhe duke e parė si njė mollė tė ndaluar pėr standardet personale kanė...

SI TA MPOSHTNI PAGJUMĖSINĖ

Njeriu kalon njė tė tretėn e jetės duke fjetur, edhe pse askush nuk e di se ē'ėshtė gjumi. E kemi tė njohur se gjumi ėshtė shprehi dhe gjendje e pushimit...

Shkruan: Sabir KRASNIQI

Shkruan: Sabir KRASNIQI

A E NJOHIM NE VĖRTET VETEN?

Dhe me tė drejtė shtrohet pyetja: Kush jemi ne nė tė vėrtet? A jemi ata qė me tė vėrtet mendojmė se jemi, apo ata qė nė tė vėrtet shtiremi se jemi?

POLITIKA DHE POLITIKANĖT  (nga kėndvėshtrimi psikologjik)

Politika, pavarėsisht nga ajo qė ka ndikimi tė madh nė rrethanat tė ndryshme shoqėrore e shtetėrore, nuk pėrmban...

Shkruan: Pro. dr. sci. Mujo HASKOVIQ

www.pashtriku.org

ĒKA ĖSHTĖ PSIKOLOGJIA?

Libri “PSIKOLOGJI”, u ofrohet tė interesuarve pėr shkarkim falas nė sektorin „Literaturė“ dhe nė www.syri3.com

SI TA MPOTSHĖSH LODHJEN

Pėr mjekėt psikologė, kjo ėshtė diēka qė mund tė bėhet. Sipas tyre, ka disa lloj sjelljesh qė mund tė duken fare tė rėndomta, por qė janė mjaft tė...

Shkruan: K. G. JUNG

www.revistajeta.com

NJOHJA E KUPTIMIT

Librin e K.G. Jungut “MBI TĖ KUPTIMTĖN DHE TĖ PAKUPTIMTĖN”,  mund ta shkarkoni falas nė sektorinė: „Literaturė“

GOTA E FUNDIT

Sipas psikologėve, “pija modifikon ekuilibrat hormonalė femėrorė, ndikon mbi ciklin e tė bėn mė mashkullore. Gjatė shtatzėnisė, shkakton keqformime tė...

http://psikologjia.publiku.com

Pėrgatiti: Sabir KRASNIQI

DITA IME E BUKURISĖ

Njė ditė e tėrė dedikuar bukurisė

Kush ndihet e bukur, duket e bukur. E vėrtetė, por nuk mund tė mjaftohesh vetėm me kaq.

KONTROLLI MENTAL

“Kontrolli mental”, ėshtė sistem i krijuar (dhe i pėrpunuar gjatė kohės), i elektricistit dhe parapsikologut Amerikėn, Jose Silva (1914 - 1999).

www.albeu.com

Ligjėrim i Rudolf SHTAJER-IT

15  SEKRETET E LUMTURISĖ PĖR BASHKĖSHORTĖ

Pėrveē se tė duash dhe tė duhesh, duhet tė shtohen edhe kėto. Edhe ju mund tu kushtoni vėmendje kėshillave tona...

ENIGMAT E KOHĖS SONĖ

Ligjėrimin e plotė, tė cilin e ka mbajtur Rudolf Shtajner nė Berlin, 12. IX. 1919, mund ta shkarkoni falas ne sektorin „Literaturė“

Pėrktheu: Valdet FETAHU

www.rtvzik.com

SAHAGJA JOGA

Libri  „Sahagja Joga“ u ofrohet tė interesuarve pėr shkarkim falas nė sektorin   „Literaturė“  dhe tek  www.syri3.com

SI TĖ SILLENI ME NJERĖZIT QĖ NUK JU DUAN

Miqtė e rrejshėm ua vjedhin kohėn. Kjo ėshtė njė arsye mė shumė qė nga ata tė krijoni armiq. Pas asaj mė nuk do t’ju...

Shkruan: Mimoza ASLLNI

Shkruan: Artemisa SHEHU

JETA NA PRIVON REALITETIN

Nė qoftė se disa njėrės mund tė jenė shėruar se kanė pėrdorur njė ilaē tė caktuar, nuk do tė thotė se ilaēi i ka shėruar. pėr ketė ėshtė e nevojshme...

JETA ĖSHTĖ NJĖ LOJĖ NĖ SKUADĖR

E dini qė sė fundmi, shumė miq e tė afėrm tė mi mė kanė shprehur shqetėsimin e tyre lidhur me...

Shkruan: Dorina SEFA

Shkruan: Mr. sci. Enver ĒESKO

TĖ PARANDALOJMĖ DEPRESIONIN... TANI!

Depresioni godet rėndė dhe ne duhet t’a luftojmė me forca tė cilat shpesh zor se i gjejmė….

PSIKOTERAPIA TRUPORE

Jeta  nė tė cilėn jetojmė pėrbėhet prej energjisė. Kjo energji ėshtė e nevojshme qė tė vėmė nė lėvizje makinėn tonė jetėsore. Frojdi energjinė jetėsore...

Shkruan: Flori BRUQI

Shkruan: Shaip KABASHI

LETĖRSIA DHE PSIKOLOGJIA

Duhet tė ekzistojnė gjithmonė dy lloj artesh: arti - arratiak ngase njeriu do tė ikė ndėrsa ka nevojė pėr ushqim dhe gjumė tė thellė...

RRETH DISA ĒĖSHTJEVE TĖ FILOZOFISĖ PRAKTIKE

Detyrė kryesore qė parashtrohet ėshtė mėnyra se si tė gjejmė alternativa tė shumta pėr rrugėt e jetės, si ta...

Pėrgatiti: Valdet FETAHU

Shkruan: Daniel GOLEMAN

FRIKA RACIONALE DHE IRACIONALE TEK FĖMIJĖT

(pjesa e parė)        (pjesa e dytė)

(pjesa e tretė)

INTELIGJENCA EMOCIONALE

  (pjesa e parė)   (pjesa e dytė)

(pjesa e tretė)

www.syri3.com

Shkruan: Arsim GJINOCI

SEKRETI I MADH I JETĖ

 

    (1)        (2)

MASHKULLI - FJALĖ, FEMRA - FJALORĖ

Tė dashurosh pa parakushte do tė thotė plotėsisht t'i lėshohesh dashurisė dhe tė mos e kushtėzosh atė, pra, ta...

Shkruan: Doriana METOLLARI

www.shqiperia.com

PREZANTIMI, ĒELĖSI I NJĖ SUKSESI

Nuk duhet te merrni njė pamje fikse, e rėndėsishme ėshtė te mbani njė lidhje mes asaj qe po thoni dhe shprehjes se fytyrės suaj.

DHIMBJA, "SĖMUNDJA" QĖ KUROHET

Dhimbja dhe kėnaqėsia janė ndjesi tė kundėrta, por edhe qė plotėsojnė njėra-tjetrėn, mirėpo raporti i tyre ėshtė mė kompleks se ai qė duket me shikim...

Shkruan: Haryy BOX

Shkruan: Don Nosh GJOLAJ

SEKRETET E VULLNETIT 

 

 (1)        (2)        (3)         (4)

 

NGA VIJNĖ MAKTHET?

Edhe ėndrra mė e keqe ėshtė shpesh njė ėndėrr e mirė qė na bėn tė kuptojmė mė mirė veten dhe tė nxisim ndryshime pozitive nė mėnyrėn e tė menduarit...

Shkruan: Emanuel SEGUI

Shkruan:  Tony  and  Barry BUZAN

14 LIGJET DOMINUESE TĖ SUBKOSHIENCĖS

Subkoshienca (nėnvetėdija) ėshtė interesante dhe intriguese. Megjithatė, ėshtė mjaft e vėshtirė pėr tė kuptuar...

HARTA E MENDJES

 

  (1)        (2)

Shkruan: Fitore ALIU

Shkruan: Sokol DEMAKU

SINQERITETI, GĖNJESHTĖR APO REALITET I ZBUKURUAR?

Sinqeriteti me vetveten ėshtė mė e vėshtira nė kėtė dilemė. Dhe drejt asaj duhet fillimisht tė luftojmė. Ėshtė luftė mjaft...

MORALI, ETIKA DHE NDĖRGJEGJA

Sot duket se kėto rregulla, sjellje, parime e  ndjenja dhe kėto veti pozitive tė njeriut as qė duken nė horizont, as qė janė prezente nė jetėn tone.

Shkruan: Doriana METOLLARI

Shkruan: Sabir KRASNIQI

FUQIA E SHIKIMIT

Nėse sytė janė pasqyra e shpirtit, atėherė duhet t’i pėrdorni pėr t’i lejuar tė tjerėt tė shohin ndershmėrinė tuaj, sigurinė dhe kompetencat qė keni nė punė...

DEPRESIONI - 20 PYETJE - 20 PĖRGJIGJE      

Nė forma tė lehta, ērregullimet e gjendjes shpirtėrore, janė normale, pasi njeriu si qenie emocionale...

Shkruan: Sokol DEMAKU

www.ikub.al

HIPOKRIZIA

 “Kthehuni nga vetvetja, kthehuni rreth vetvetes, shikoni se si njerėzit me dy fytyra pėr rreth jush ia shesin apo mė mirė te themi ia huazojnė shpirtin “dreqit”...

ĒFARĖ MENDOJNĖ FEMRAT E VETMUARA?

Shpesh herė njė femėr e vetmuar mendon se asnjė burrė nuk ėshtė i interesuar tė dalė me tė. Por nuk...

www.rtvzik.com

Gazeta Shqip

SI TĖ HEQIM KRIZĖN PSIKIKE

Me miliona njerėz ia shkatėrruan jetėn vetes pėr shkak tė frikės sė lemeritshme nga tė menduarit e kthjellėt apo ngase nuk kanė qenė tė gatshėm qė...

MIQĖSIA, SEKRETI I JETĖGJATĖSISĖ

Besoj se tė gjithė e keni kuptuar se bėhet fjalė pėr miqtė. Edhe pse pėrvoja na ka treguar se shoqėria...

www.cokollada.com

www.gossip.al

25 FAKTE MAGJEPSĖSE PĖR DASHURINĖ

Dashuria ėshtė njė gjė shumė e bukur, por edhe e ēuditshme gjithashtu. Mė poshtė janė 25 fakte rreth dashurisė.

SI TU REZISTONI TUNDIMEVE

Ėshtė shumė e rėndėsishme tė dominosh mbi seksin, urinė dhe zemėrimin, sepse fiton sukses dhe gėzon njė shėndet mė tė mirė. Por pėr...

1    2    3

© 2008  www.sa-kra.ch

WebDesign: S. Krasniqi   Kreuzlingen  CH