.

Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

BOTA.AL

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

LAPSI.AL

SHQIP

ZEMRASHQIPTARE

RTV ZIK

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

MEKULIPRESS

DITURIA

PRESHEVA.COM

DREJTSHKRIMI

SEKRETE BUKURIE

KOSOVARJA

Shkencė

1        2

Shkruan: Sabir KRASNIQI

Shkruan: Sabir KRASNIQI

KLONIMI – SHPRESĖ APO TMERR?!

Sensacioni mė i madh, qė nga aterrimi i njeriut nė Hėnė: qenia e parė njerėzore e klonuar sė shpejti do ta shijoj dritėn e kėsaj bote.

ORGANET E SHTAZĖVE - PĖR NJERĖZ!

Pasiqė njė numėr shumė i vogėl njerėzish janė tė gatshėm t’i dhurojnė organet e veta, mjekėsia, kohėt e fundit, shpresat...

Shkruan: Sabir KRASNIQI

Shkruan: Arsim GJINOCI

MARSI DHE SHQIPTARĖT

Emėrtimi i Marsit me emra zotėrash lufte, ka tė bėjė me ngjyrėn e kuqe qė posedon ky planet. Pėr njerėzit e lashtėsisė kjo dukje e kuqe e tij lidhej me forca tė panjohura...

MAKROBIOTIKA

Pėr tė gjithė ne ėshtė e njohur se, stėrgjyshėt tanė kanė qenė shumė mė tė shėndosh se ne, se kanė pasur kualitet shumė mė tė lartė mendor dhe fizik...

Shkruan: Sabir KRASNIQI

Shkruan: Mexhid  YVEJSI

TRURI - “KY TOP MAGJIK”

Truri ėshtė njė ndėr krijesat mė tė ndėrlikuara dhe mė tė ēuditshme tė natyrės nė tokė dhe ėshtė fare pak i shfrytėzuar. Me tė drejtė fiziologu Sherington, i cili zbuloi...

KALENDARI JULIAN-GREGORIAN -

KALENDAR KRISTIAN APO PAGAN?

Sot nė botė, sipas llogarive tė fundit, ka rreth (40) katėrdhjetė kalendarė.

Shkruan: Dr. Naser H. EJUPI

Shkruan: Sabir KRASNIQI

NEUROZA KONVERZIVE (HISTERIA)

Fjala histeri rrjedh nga gjuha greke - HYSTERA qė d.m.th. mitėr (shtrat i fėmijės). Hipokrati ka supozuar se kjo sėmundje paraqitet te femrat qė nuk lindin fėmijė...

FYTYRA NĖ MARS

Edhe pas gjithė kėtyre debateve, diskutimeve, supozimeve, hipotezave shkencore, laike ose sharlatane, misteri i regjionit tė Cydonias mbetet akoma...

Shkruan: Dr. Naser H. EJUPI

Shkruan: Prof. Mihallaq ZHAVO

MIGRENA

Si faktor predispozues pėr paraqitjen e kokėdhembjes migrenoze janė: shqetėsimi, nervoza e madhe, lodhja, pagjumėsia, hipoglikemia (ulja e sheqerit nė gjak)...

KODI I FSHEHTĖ I PĖRKRENARES SĖ SKENDERBEUT

Okultizmi si vizion alternativ shpjegon gjuhėn simbolike tė pėkrenares

 

Shkruan: Dr. Gėzim Guhelli

Shkruan: Dr. Xh. Hasani-T. Berisha

PARANDALIMI I CELULITIT DHE I SĖMUNDJEVE TĖ VENĖVE

Qėndrimi ulur ėshtė armiku numėr njė pėr funksionim tė rregullt tė qarkullimit limfatik dhe venoz. Muskujt e tkurrur, nė tė...

SISTEMI SHĖNDETĖSOR I KOSOVĖS

Mjekėsia popullore dhe ritualet

Ekskluzivisht pėr  www.sa-kra.ch, u ofrohet tė interesuarve falas libri,  "SISTEMI SHĖNDETĖSOR I KOSOVĖS"

www.multikulti.org

Shkruan: Dr. Gėzim N. GUHELLI

SI TA PĖRMIRĖSONI MIRQENIEN MENDORE

Tė gjithė ne rritemi me ide tė caktuara se kush jemi, cila ishte dhe ēka do tė jetė jeta jonė dhe se ēfarė ėshtė bota. Kėto ide...

MENDO, AIDS ĖSHTĖ NJĖ SĖMUNDJE SERIOZE!

Shkaktarė i AIDS-s ėshtė virusi i imunodeficiencės humane (human imunodeficiency virus HIV) i cili...

Shkruan: Sabir KRASNIQI

Shkruan: Korab THAĒI

PĖRDORIMI I HIPNOZĖS NĖ MJEKĖSI

Pėrdorimi i hipnozės nė mjekėsi ėshtė shumė i madh. Ajo zėvendėson anestetikėt dhe shpejton procesin e shėrimit.

TI JE SHUMĖ MĖ SHUMĖ SE SA QĖ TI MENDON SE JE...! 

(pjesa e parė)

(pjesa e dytė)

Shkruan: Sabir KRASNIQI

Shkruan: Jashar DEMIRI

A KA JETĖ NĖ MARS?

Njė gjė nuk duhet harruar. Kėmba e njeriut akoma nuk ka shkelur sipėrfaqen e Marsit. Nga pėrvoja me satelitin e Tokės – Hėnėn, e dimė se, nė momentin kur njeriu preki ...

DETYRĖ E EDUKIMIT SEKSUAL E SHĖNDETĖSOR

Mendimtarėt e kohės janė pėrpjekur ta ēlirojnė njeriun nga shabllonizmat e pafund tė hipokrizisė mesjetare. Duke...

Shkruan: Korab THAĒI

www.pashtriku.org  

ASGJĖ S`NDODHĖ PA ARSYE

Inteligjenca universale ėshtė gjithnjė nėn shėrbimin tonė dhe vepron nė pėrputhshmėri me atė se ēfarė ne besojmė. Besimi ėshtė forca qė e vė nė lėvizje...

USHQIMI DHE SHĖNDETI

Njė faktor i rėndėsishėm pėr tė pasur shėndet tė mirė ėshtė tė hash gjėrat e duhura nė masėn e duhur. Nė tė njėjtėn mėnyrė dhe trupi

Shkruan: Albert HITOALIAJ

Shkruan: Qemajl MORINA

SHQIPONJA ME DY KOKA...   

   (Pjesa e parė)  (Pjesa e dytė)

Pėr tė lashtėt, shqiponja me dy koka ishte emblemė e ekuilibrit i cili konsistonte nė...

IDENTITETI  FETAR I SHQIPTARĖVE

Librin: “Shtresimet e identitetit kulturor shqiptar”, nga Grup autorėsh, mund ta shkarkoni falas nė sektorin  „Literaturė“

Shkruan: Evisa KULLA

Shkruan:  Sabir KRASNIQI

KĖRCĖNUESIT E SHĖNDETIT

Ndotja e ajrit sot ėshtė njė problem i madh nė gjithė botėn, por sidomos ai ėshtė bėrė mė i mprehtė nė vendet nė zhvillim. Urbanizimi i shpejtė...

MARSI NĖ SHĖNJESTĖR

(pjesa e parė)      (pjesa e dytė)

(pjesa e tretė)

http://www.multikulti.org.uk/sq/

Shkruan: Mr. Kadrush RADOGOSHI

PREZANTIMI I SĖMUNDJEVE NGJITĖSE SEKSUALE

Shumė prej sėmundjeve ngjitėse seksuale janė ngjitėse dhe mund tė shkaktojnė dėmtime pėr njė kohė tė gjatė apo pėrherė...

SEMANTIKA E FLIJIMIT

Fenomeni i flijimit ėshtė i lashtė sa vet bota njerėzore, i cili e ka pėrcjellė shoqėrinė gjatė tėrė historisė sė saj, prandaj haset nė kulturat e popujve...

Shkruan: Korab THAĒI

Shkruan: Agron TUFA

UNIVERSI – PASQYRĖ E NDJENJAVE TONA

Ne jemi pjesė e pandashme e universit. Ne jemi pjesėmarrės nė kėtė lojė tė madhe qė ne e quajmė jetė. Ne jemi ata qė...

TRAKTIMI MITOLOGJIK I  LEGJENDĖS SHQIPTARE PĖR YLBERIN

Nė zona tė ndryshme tė Shqipėrisė sė veriut, ylberi ka disa emėrtime: “Brezi...

Shkruan: Adnan ABRASHI -NANDA

Shkruan: Mexhid YVEJSI

AJNSHTAJNI DHE KUPTIMI I TEORISĖ SĖ RELATIVITETIT

Kur pėrmendet emri i Albert Ajnshtajnit, ēdo individi, pa marrė parasysh nivelin e vetė arsimor si dhe shkallėn e njohurisė...

 RRETH ALLAHUT NĖ BIBĖL…

Nuk ėshtė e drejtė, por bėhet kjo padrejtėsi, nuk ėshtė e vėrtetė, por thuhet e shkruhet kjo e pavėrtetė se Allahu ėshtė Zoti i arabėve, i turqėve...

Shkruan: Arsim GJINOCI

Shkruan: Edison MYRTEZI

BIMĖT NĖ SHĖRBIM TĖ SHĖNDETIT

Duke buzėqeshur me krenari i tregonte dhėmbėt e bardhė nė numėr dhe bėnte me gisht drejt bimėve, duke thėnė: “Unė kurrė nuk pi ujė. Gjithnjė pi ēajėra nė vend tė ujit.

ĒFARĖ ĖSHTĖ "VIRUSI I DERRAVE'?

Epidemiologėt prej vitesh kanė paralajmėruar se do tė jetė vetėm ēėshtje kohe kur do tė shfaqej njė vatėr e re...

Shkruan: Nijazi BASHA

Shkruan: Dr. Ramo MASLLESHA

MJALTI DHE USHQIMI I FRESKĖT

Mjalti i ka tė gjitha vetitė ushqyese qė i duhen njeriut, dhe pėr ta bėrė vėrtetuar kėtė, po e theksoj se njė kg mjalti  ka vlera ushqyese...

NOCIONI, METODAT DHE MJETET KRIMINALISTIKE

Librin  „Strategjia kriminalistike“, mund ta shkarkoni falas nė sektorin: „Literaturė“  dhe nė:  www.syri3.com

Shkruan: Dr.sc. Flamur DOLI

Shkruan: Qazim VESELI

NĖ VĖRMICĖ… KU SHTĖPITĖ MBROHEN NGA HYJNITĖ

(pjesa e parė)    (pjesa e dytė)

SI TA RUAJMĖ VITALITETIN TONĖ PĖRMES DIETĖS

Me metoda shkencore ėshtė vėrtetuar se forma fizike - vitaliteti i njeriut mund tė arrihet vetėm atėherė kur...

Shkruan:Doc. dr. sc. Nedžad Korajlic

Shkruan: Ismet KROSI

METODIKA KRIMINALISTIKE SI SHKENCĖ

Librin  “Metodika kriminalistike”, mund ta shkarkoni falas nė sektorin:  „Literaturė“

"ILLYRICUM SACRUM” ENCIKLOPEDI 300  VJEĒARE

Nė faqet e kėsaj Enciklopedie me 5500 faqe flitet pėr historinė e te pareve tanė, ilirėve, pra pėr historinė e...

Shkruan: Hamit MANXHOLLI

Shkruan: M. Dulaj /B. Oda

VAKSINA, PARANDALIMI DHE TRAJTIMI I GRIPIT TĖ DERRAVE

Shenjat (simptomat) e tė sėmurit nga gripi i derrave janė: shfaqja e menjėhershme e etheve-  temperaturės sė ngritur...

DUHANI, NJĖ VES ME PASOJA PĖR JETĖN

Ēdo 10 sekonda shuhet njė jetė nga pasojat e konsumit tė cigareve. Nė fillim tė viteve tė 90-ta kanė vdekur 3 mili...

Pėrgatiti: Erikson HOXHA

www.mekulipress.com

PRODUKTET ORMUS DHE ELEMENTET KIMIK TĖ FORMĖS-M

Tė pėrftuara nga ari, metalet e grupit platin dhe elementet e tjerė tė ndryshme, kėto substanca tė pakuptueshme pluhuri...

EFEKTET KURUESE TĖ POLENIT

Poleni ėshtė shumėngjyrėsh dhe ka veti tė shumta kurative. Poleni mblidhet nga bletėt me kėmbėt e tyre, nė tė cilat ato kanė disa gropėza tė vogla, si xhepa.

Shkruan: Arsim GJINOCI

Shkruan: Ahmet QERIQI

T'I KTHEHEMI NATYRĖS

Ėshtė bimė shumėvjeēare, nga kėrcelli i sė cilės del njė lėng i bardhė qumėshtor. Bimėn mund ta gjejmė nė gjatėsi deri nė...

KODE SHQIPTARE

 

   (1)           (2)          (3)        (4)

 

Shkruan: Alija RAMLJAK

Pėrgatiti: F. TARIFA & L. SOKOLI

KRIMINALISTIKA MJEKĖSORE

Libri  i autorit Alija Ramljak "Kriminalistike mjekėsore", u ofrohet tė interesuarve pėr shkarkim falas nė sektorin "Literaturė" dhe www.syr3.com

MENDIMI SOCIOLOGJIK SHQIPTAR

Libri "Mendimi sociologjik shqiptar"  u ofrohet tė interesuarve pėr shkarkim falas nė sektorin "Literaturė" dhe nė www.instituti-sociologjise.org

Shkruan: Edison MYRTEZA

Shkruan: Kolonel Dilaver GOXHAJ

ZBULOHEN FAKTE TĖ REJA PĖR NEFERITIN

Zbulimi mė i fundit ėshtė bėrė publik gjatė ditėve tė kaluara nga historiania britanike Betani Huges nė festivalin letrar...

KU DHE SI LINDIN ELITAT USHTARAKE?

 

(PJESA E PARĖ)    (PJESA E DYTĖ)

Gazeta "Zėri"

www.pashtriku.org 

ILAĒI KUNDĖR PLEQĖRISĖ BRENDA PESĖ VJETĖSH

Kjo materie ka aftėsi qė tė mblidhet nė qendrat energje­tike tė qelizės - me mitokon­dri dhe neutralizon format...

ĒKA ĖSHTĖ FILOZOFIA?

 

(1)       (2)        (3)

Shkruan: Dr. Hajriz MELEQI

Shkruan: Nijazi BASHA

DISA VEĒORI TĖ MALEVE TĖ SHARRIT

 

(1)           (2)

MJALTI

(1)     (2)      (3)

Shkruan: Nijazi BASHA

Shkruan: Ergys REXHEPI

PRODUKTET E BLETĖVE, VLERAT DHE PĖRDORIMI I TYRE

Poleni ėshtė i terur (nė forma tė kokrrave tė terura) dhe ngjyrat i ka tė shumėllojshme. Kėtė produkt mund ta pėrdorim...

ORIGJINA E UNIVERSIT

 

(1)      (2)

Shkruan: Nijazi BASHA

Shkruan: Ergys REXHEPI

MJALTI - SHĖRUES UNIVERSAL!

Mjalti e pengon zhvillimin e baktereve, tė cilat i shkaktojnė shumė sėmundje. Shėron plagė, infeksione tė fytit, kallje tė ndryshme; pėrmirėsimin e tensionit...

MATERIA E ERRĖT NĖ UNIVERS

 

 (1)       (2)

Shkruan: Zeqir AJDINI

Shkruan: Argjira UKIMERI

BAZAT E INFORMATIKĖS

Libri  i autorit Zeqir Ajdini "Bazat e informatikės", u ofrohet tė interesuarve pėr shkarkim falas nė sektorin "Literaturė" dhe nė www.syri3.com

HIEROGLIFET

Rreth gjuhės sė hieroglifeve janė bėrė hulumtime tė ndryshme. Gjatė periudhės sė Mesjetės, shumė filozofė dhe dijetarė janė munduar qė tė...

Zėri i Amerikės (VOA)

Shkruan: Nijazi BASHA

TRURI I NJERIUT, KY ORGAN I SOFISTIKUAR ENDE I PANJOHUR PLOTĖSISHT

Truri pėrmban ndoshta 100 miliardė qeliza nervore, ku secila prej tyre ėshtė e lidhur...

USHQIMI OPTIMAL

 

(1)   (2)   (3)   (4)   (5)   (6)   (7)

 

Zėri i Amerikės (VOA)

http://www.gjuhashqipe.com

SHKENCĖTARĖT BĖJNĖ NJĖ ZBULIM LIDHUR ME MISTERIT E STONHENXHIT

Shkencėtarėt kanė pėrcaktuar pėrbėrjen kimike tė gurėve dhe kanė provuar...

KAROTA I BĖNĖ MIRĖ SYVE DHE ZEMRĖS

Ekspertėt thonė se karota e freskėt ėshtė zgjidhja e qėlluar pėr njė lėkurė tė shėndetshme, ten tėrheqės, nėse nė meny gjendet tė paktėn pesė herė...

Shkruan: Nijazi BASHA

Shkruan: Edison MYRTEZA

USHQIMI OPTIMAL

Autorizimin ekskluziv pėr editimin e kėtij libri nė internet, e kanė vetėm kėto faqe shqiptare: www.sa-kra.ch dhe www.syri3.com  Shkarko librin falas nė sektorin „Literaturė“

HĖNA MUND T'I SHKĖPUTET TOKĖS

Tani, Hėna lėviz pėrreth Tokės nė njė orbitė shumė afėr eliptikes, nga ku shihet mė tepėr nė Polin e Veriut...

Shkruan: Shefki OLLOMANI

www.kohaditore.com

MISTIKA, MAGJIA DHE BUKURIA E UNIVERSIT

Materiali i pėrgatitur nga Shefki Ollomani, "Mistika, magjia dhe bukuria e universit" u ofrohet tė interesuarve pėr shkarkim falas nė sektorin "Literaturė"

VLERAT E PAZĖVENDĖSUESHME TĖ KIVIT DHE LIMONIT

Lėvorja me qime e kivit nuk ėshtė ushqimi mė i shijshėm tė cilin do ta kishit dėshiruar, por as ajo nuk duhet...

Shkruan: Avni JASHARI

http://www.balkanweb.com

NJĖ REALITET TJETĖR

Mund tė ketė Univers paralele tė ngjashme sikur ky i yni dhe ne mos ta dimė asnjėherė edhe pse mund tė jenė shumė afėr nesh, munde edhe tė jenė krejtėsisht...

TĖ DISKUTOSH PĖR KOHĖN NUK ĖSHTĖ KOHĖ E HUMBUR

Tė pyesėsh se ēfarė ėshtė koha nuk ėshtė tamam sikur tė pyesėsh nėse ekziston nė tė vėrtet apo jo...

Shkruan: Jakup KRASNIQI

www.tiranaobserver.al

POLITIKA NĖ MES REALES DHE IDEALES

Nė tė gjitha kohėrat, mendimtarė tė ndryshėm janė pėrpjekur qė politikės t’ia lėnė terrenin realist dhe idealist.

TĖ GJITHA RECETAT E MJEKĖSISĖ POPULLORE PĖR TĖ LUFTUAR SĖMUNDJET

(1)    (2)

www.keshilla.net

www.albobserver.com

PĖRSE SHKAKTOHEN YNDYRAT NĖ GJAK DHE SI DUHEN TRAJTUAR

Yndyra ėshtė njė lėndė ushqyese qė pėrmban shumė energji...

RACA NJERĖZORE MUND TĖ JETĖ QENIA MĖ INTELIGJENTE NĖ UNIVERS!

Planetėt mund tė jenė vetėm njė pjesė e vogėl (e pallogaritshme) e universit...

Shkruan: Antonio MATTERA

Nga revista "Rrėnjet"

TEORI DHE HIPOTEZA MBI JETĖN

Qysh nė agimet e qytetėrimit, njeriu ėshtė shtyrė pėrherė nga kureshtja pėr tė ditur nėse egziston jeta nė planete tė tjera tė Universit...

PESĖ GJĖRAT QĖ NUK I KENI DITUR PĖR UJIN

   Pėrafėrsisht 55 deri 75 pėr qind e trupit njerėzor pėrbėhet nga uji dhe meqenėse humbim rreth tetė orė...

Gazeta shqip

http://sq.wikipedia.org

KAMOMILI, BIMA QĖ BĖN ĒUDIRA

Askush nuk mund ta mohojė rolin kyē qė shumė bimė mjekėsore luajnė pėr shėrimin e sėmundjeve tė ndryshme.

SHEGA DHE VETIT E SAJ SHĖRUESE

Kokrrat e saj janė tė pasura me vitaminė A, B, ndėrsa plotėson rreth 50 pėr qind tė nevojave tona pėr vitaminė C...

http://gazetaonline.net

http://shqipmedia.com

HĖNA HUMB SHKĖLQIMIN, PLAKET DHE ZVOGĖLOHET

Ato qė i vunė re “rrudhat” e para tė Hėnės ishin misionet “Apollo 15, 16, 17” ...

ĒAJI I GJELBĖR 

Ēaj i gjelbėr vepron si agjent antiviral. Pėrmban flluorur, nė mineral qė ndihmon nė parandalimin e kaviteteve...

http://modeandmakeup.com  

www.keshilla.net

BANANET DHE VETITĖ E TYRE USHQIMORE

Bananet janė shumė tė pasura me kalium, njė mineral ky nga mė tė rėndėsishmit pėr tė mbajtur presionin e gjakut nė nivele...

EFEKTET KURUESE TĖ HUDHRĖS

Allium sativum L. e njohur si hudhra, ėshtė bimė barishtore njėvjeēare me kėrcell e me gjethe si tė preshit, qė bėn nė tokė njė kokė...

www.tryeza.org

Shkruan: Suazana EHDIN

USHQIMET QĖ DĖMTOJNĖ TRURIN TUAJ

Krahas trashimit tė belit tuaj sheqeri nėse konsumohet sė tepėrmi mund tė ndikojė negativisht tek truri juaj....

KONSUMIMI I SHEQERIT

Sipas tė dhėnave shkencore pėr shėndetin dhe mjekėsin, sheqeri i rafinuar nuk do tė duhej tė ishte i ligjshėm tė pėrdoret nė ushqim...

www.tryeza.org

Telegrafi

VAJI I ULLIRIT, USHQIM DHE “ILAĒ” I RĖNDĖSISHĖM

Qė nė lashtėsi popujt rreth brigjeve tė Mesdheut e kanė pėrdorur vajin e ullirit si balsam pėr zbutjen dhe rritjen...

FARAT E KUNGULLIT

Farat e kungullit pėr qėllime mjekėsore pėrdoren tashmė mijėra vite. Janė burim i pasur me magnez, kalcium, kalium, hekur, zink dhe vitaminė K...

www.shekulli.com.al

www.tiranaobserver.al

ARRAT – USHQIM I TRURIT…!

Ky frut i mrekullueshėm ėshtė njė burim i shkėlqyer i acideve lyrore, omega -3, njė lloj lipidi me efekte mbrojtėse pėr organizmin, qė trupi ynė...

300 KĖSHILLA SI TĖ KUJDESENI PĖR TĖ GJITHA SĖMUNDJET

 

(1)     (2)

www.kosova-sot.info

Shkruan: Genc KASTRATI

SOJA E RINON ZEMRĖN

Fara e sojės ėshtė burimi mė i pasur i proteinave tė bimėve, ndėrsa vlerėn ushqyese tė kėsaj bishtaje para shumė kohėsh e ka konfirmuar Administrate...

KALENDARĖT E SHQIPTARĖVE 

(1)     (2)

 

http://semundjet.com

Nga: Lidhja pellasge

SINUSET E HUNDĖVE

Sinusiti nuk ėshtė njė sėmundje qė duhet nėnvlerėsuar sepse nė rast moskurimi mund tė shkaktojė probleme serioze tė syrit dhe trurit. Nė disa raste ai mund...

ILAĒET E LASHTA

 

 (1)    (2)    (3)

www.keshilla.net

www.tiranaobserver.al

XHENXHEFILI – MĖLMESĖ DHE ILAĒ

Xhenxhefilin e quajnė bimė ēudibėrėse pėr shkak tė shumė efekteve tė tij ēudibėrėse. Tradicionalisht pėrdoret pėr tė qetėsuar...

RECETAT ME TĖ FUNDIT PĖR TĖ KURUAR DHIMBJET E KOKĖS GJATĖ VERĖS

(1)     (2)

www.tiranaobserver.al

Shkruan:Besar LIKMETA

SI TĖ KUROJMĖ SĖMUNDJEN E KOCKAVE, OSTEOPOROZĖN...

 

(1)      (2)

TABELAT E FILDISHTA ME DYLL ZBULOJNĖ SEKRETET E ILIRISĖ ANTIKE

Njė studim i ri i pesė tabelave nga Shekulli i Dytė tė zbuluara...

Nga: Lidhja pellasge

http://bota.al

DOBITĖ E KĖRPUTHAVE

Kėrpudha ka vlera tė larta ushqyese. Ajo ka pėrmbajtje tė lartė proteinash dhe natriumi, tė ulta nė yndyrė tė ngopur...

A MUND TA KAPĖ TRURI YNĖ DIMENSIONIN E KATĖRT?

Po cili ėshtė ky dimension tjetėr? Mistikėt e shihnin si njė vend ku jetonin shpirtrat, pėrderisa nuk ishin...

http://kosovalbaner.com

Shkruan: Fatbardha DEMI

HUDHRA, ALEATI I QELIZAVE

Shkenca e mjekėsisė zbuloi veti tė tjera kuruese tė hudhrės: u konfirmua pėr shembull qė ajo mund tė parandalojė sėmundjet kardiovaskular...

PLISI - MITI I ORIGJINĖS SĖ PELLAZGĖVĖ HYJNORĖ

(1)      (2)

Shkruan: Michael BROOKS

www.bota.al

NĖ KUFIJTĖ E DIJES

Jetojmė nė njė epokė ku shkenca po bėn pushtime tė mėdha. Kemi kuptuar se si funksionon universi fizik, qė nga kuarku deri tek galaksitė dhe bota biologjike...

E PABESUESHME? GJENET TONA, TĖ KONTROLLUARA VETĖM NGA MENDIMET

Kjo ėshtė e mundur nė parim, thotė Fussenegger, por pėr tani ekipi i tij...

http://botasot.info

Shkruan: Dr Andrew STANWAY

DOBITĖ SHĖNDETĖSORE TĖ FARĖS SĖ LIRIT 

Lino pėrmban dy here me shume omega-3 se ēdo lloj peshku qe njihet si burimi kryesor i tyre. Omega -3 hiqet...

AKUPUNKTURA

 

(1)     (2)      (3)

1        2

© 2008  www.sa-kra.ch

WebDesign: S. Krasniqi   Kreuzlingen  CH