Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

BOTA.AL

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

LAPSI.AL

TIRANA OBSERVER

ZEMRASHQIPTARE

RTV ZIK

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

SHĖNDETI

DITURIA

PRESHEVA.COM

GJUHA SHQIPE

KOSOVARJA

RADIOPROJEKT

RRĖNJĖT TONA

Tema tė tjera 3

1     2    3

Bhagwan Shree Rajneesh - OSHO

Intervistė me Arif  MAMMADOV

RUAJU NGA SOCIALIZMI

 

 (1)    (2)    (3)

 

MUSLIMANĖT E NDEROJNĖ JEZUSIN

Tė krishterėt duhet tė dinė se sa e nderon Islami Jezusin. Nderimi i muslimanėve ndaj Jezusit ėshtė mė i madh se te krishterėt...

Shkruan: Isa MULAJ

Shkruan: Argjira UKIMERI

ILLYRICUM SACRUM NUK MUND TĖ QUHET YLLI I DAVIDIT!

(1)     (2)     (3)

FJALĖ TĖ URTA

Njė shok apo njė shoqe, ėshtė ai apo ajo qė tė kupton tė kaluarėn, beson tek e ardhmja jote, dhe tė kupton ty pėr atė qė je - Gonxhe Bojaxhiu

Pėrgatiti: Argjira UKIMERI

Shkruan: Xhevahir CIRONGU

VDEKJA E MISTERSHME E FARAONIT TUTAN-KHAMON

Tutankhamon ishte njė ndėr 10 fėmijėt e Akenatonit. Erdhi nė pushtet pas vdekjes sė tė Atit nė moshėn...

LURA ZAMBAK I BARDHĖ...

Nė pėrkujtim tė masakrės sė 28 korrikut 1916 tek  Kisha e Lurės  sė vjetėr, ku  98 vite mė parė u internuan...

Shkruan: Walter - RUSSELL MEAD

Shqipėroi: Mulaim SHEHU - Gjakovė

A ĖSHTĖ FRIKA “BABAI” I NE TĖ GJITHĖVE?

Shiko prapa, thoshin spartanėt, nė kohėn e Homerit. Edhe atėherė, grekėt jetonin nė shtetet tė pavarur tė vegjėl...

NAPOLEON BONAPARTE DHE MEHMED ALI PASHA, DY TĖ NGJASHĖM

Napoleon Bonaparte vdiq nga tuberkulozi, po ashtu edhe Mehmed...

Shkruan: Gėzim TUSHI

Shkruan: Sharon BEGLEY

PSE MIQĖSIA DHE FQINJĖSIA PO BĖHEN KAQ "MISTIKE"?

Nė kushtet e njė shoqėrie qė radikalisht po individualizohet, duket qartė qė njeriu ėshtė i detyruar...

KUFIJTĖ E ARSYES

Fakti qė qeniet njerėzore u nėnshtrohen gjithė kėtyre dėshtimeve tė mendimit racional nuk ka kuptim. Arsyeja duhet tė jetė arritja mė e lartė e mendjes...

Shkruan: Robert MATHEWS

Shkruan:  Dedė PREQI

ZOTI, DEBATI I PĖRJETSHĖM PĖR MISTERIN E FUNDIT

Pėr mijėra vjet, filozofė, matematicienė dhe figura fetare janė munduar me pyetjen nėse ėshtė e mundur tė dish...

ARIANIT  PREQI  SHKENCĖTARI  PARĖ  SHQIPTAR  I TEKNIKAVE TĖ UDHĖTIMIT KOZMIK

Arianit Preēi, ėshtė njė emėr i ri shqiptari nga Gjermania, qė ka arritur rezultate...

LIDHJA PELLASGE

Shkruan:  Dedė PREQI

VEPRIMI DEMTUES I ALUMINIT NE ORGANIZEM

Nė bazė tė rezultateve tė analizave rutinore tė gjakut statistikat tregojnė...

FĖMIJĖT KANĖ TIPARE ENGJULLORE QĖ NUK  DUROJNĖ DHUNĖ DHE ABUZIME Ē‘NJERĖZORE

Nė secilėn shoqėri njerėzore ky fenomen ėshtė i prekshėm dhe i dhembshėm...

Shkruan:  Gladioal BUSULLA

www.tiranaobserver.al

HARRUAM TĖ BEKOJMĖ USHQIMIN

Ushqimi ėshtė njė nga bazat themelore tė jetės sonė dhe njohuritė rreth tij mund tė na ndihmojnė tė jetojmė mė mirė....

11 SHPREHJET MĖ TĖ RĖNDĖSISHME FILOZOFIKE TĖ KOHĖRAVE      

“Jeta e pashqyrtuar ėshtė mė mirė tė mos jetohet”

“Krijesat nuk duhet tė shumohen...

Shkruan:  Stefano GATTEI

Shkruan: Argjira UKIMERI

NJUTONI, I FUNDMI I MAGJISTARĖVE

Mijėra shkresa dokumentojnė nė fakt leximin, transkriptimin dhe komentin e detajuar tė teksteve tė ndryshme...

RAPORTET NDĖRFETARE NĖ QYTETIN E PRIZRENIT

Toleranca dhe barazia njerėzore padyshim janė fryt i njohjes hyjnore nė formėn e saj tė dėlirė...

Shkruan: Dedė PREQI

Shkruan: Bardhyl MAHMUTI

SA I RĖNDĖSISHĖM JE…

Sa ka rėndėsi jeta e njeriut, nėse veprohet me vetėdije dhe vetėdija tė shfrytėzohet me arsyen e  nevojshme...

A KA PASUR TRAFIKIM ORGANESH NGA ANA E UĒK-SĖ?

Akuza qė i vishet UĒK-sė pėr «trafikimin kundėrligjor me organe njerėzore nė Kosovė» ėshtė akuza...

Shkruan: Gėzim TUSHI

Shkruan: Dedė PREQI

NJERIU DHE KRIZA E SHOQĖRISĖ SONĖ…

Reduktimi nė dimensionin mė tė ngushtė biologjik tė pėrmasave tė jetės...

KU QĖNDRON KUPTIMI I JETĖS NĖ SHOQĖRINĖ TONĖ ?

Sot jetojmė nė njė epokė tjetėr, nuk duhet ta quajmė epokė tė mjerimit njerėzor...

Platoni

http://enigmaexplorer.forumativo.com

NJERIU LAKURIQ

Meqenėse njeriu kishte pjesėn e tij nė fatin hyjnor, ai ishte pikė sė pari pėr nga afėrsia e tij me Zotin, i vetmi ndėr...

MJESHTRAT E MESJETĖS NĖ MJEKĖSI

Shumė aspekte tė mjekėsisė moderne mund tė mos jenė aq moderne sa kujtojmė. Nė tė vėrtetė, njė sėrė praktikash...

Shkruan: Dedė PREQI

Shkruan: Geoffrey FARTHIN

MĖKATĖT E  PA  FALSHME

Feja nuk pranon dhunė dhe ekstremizėm, ajo duhet tė jetė e butė dhe e pėrshtatshme pėr tė gjithė...

VDEKJA DHE RILINDJA

Ēdo ngjarje zhvendoset prej trurit qė po vdes e shihet nė perspektivėn e duhur. Sipas njeriut qė ka qenė, vdekatari...

Shkruan: Gladiola BUSULLA

Shkruan: Gladiola BUSULLA

VOTONI PĖR NJERIUN QĖ PREMTON MĖ PAK, SEPSE DO T’JU ZHGĖNJEJĖ MĖ PAK

Njė politikan vizionar krijon gjithnjė...

MIKESHA E VEĒANTĖ E TOKĖS

Ėshtė shkencėrisht i vėrtetuar fakti se hėna ushtron forcė tėrheqėse mbi Tokėn dhe kryesisht ndikon mbi masat e lėngshme...

Shkruan: Argjira UKIMERI

www.shqiperia.com

KURIOZITETE TĖ NDRYSHME

Historia ėshtė nėna e tė gjitha ngjarjeve tė kėndshme apo tė pakėndshme. Nė njė mėnyrė apo tjetėr...

PSE TĖ GJITHĖ E DUAN MUZIKĖN

Kohėt e fundit, biologjistėt janė tė interesuar tė thellojnė studimet mbi sjelljet mė tė bukura njerėzore, siē janė...

Shkruan: Gerry BROWN

Shkruan: Elife LUZHA

ZHDUKJA E DINOSAURĖVE

Vetė dinosaurėt u zhvilluan, ashtu si tė gjithė format e tjera tė jetės, nga krijesat e hershme tė detit. Lėvizje tė mėdha...

KORRUPSIONI - INDIKATORĖT, PASOJAT DHE LUFTIMI I TIJ!

Korrupsioni si fenomen, pa dyshim se ėshtė shumė i dėmshėm pėr shoqėrinė. Kjo vjen nga fakti se individė apo grupe...

Shkruan: Abas FEJZULLAHI

Shkruan: Bardhyl MAHMUTI

KUVENDI DHE KUVENDARĖT APO YLEMATĖ DHE SADRIAZEMĖT E KOSOVĖS

Nga rrjedhat e deritashme, siē po shihet kujdesi ėshtė jo nė nivelin...

E VĖRTETA PĖR VRASJET, RRĖMBIMET DHE ZHDUKJEN E CIVILĖVE NĖ KOSOVĖ  

Sot askush nuk e mohon se nė Kosovė gjatė dhe pas luftės janė vrarė, janė...

www.bota.al

Shkruan: Mimoza AGALLIU

“DUART E TĖ KEQES”  EKSPERIMENTET MĖ TĖ TMERRSHĖM MBI QENIET NJERĖZORE

Eksperimentet njerėzorė dhe etika...

DJERSĖ E PĖRBALTUR

Do t’i merrja me vete t’i groposja bashkė me sinqeritetin tim tė ndershėm, tė devotshėm, tė panevojshėm mbase...

Shkruan: Xhevahir CIRONGU

Shkruan: George AURIER

ANTIGONA FAZLIU - PĖRJETĖSISHT NĖ GONXHEN E LIRISĖ SĖ KOSOVĖS E TĖ KOMBIT TONĖ

Vitet ecnin me hapin e tyre. Edhe...

NJĖ VĖSHTRIM MBI DIALEKTIKĖN TE SOKRATIT

Sokrati ishte me tė vėrtetė njė filozof i jetės sė pėrditshme. Konsideronte si misionin e tij t’i pėrkushtohej tėrėsisht...

www.gazetaexpress.com

Pėrgatiti: Armin TIRANA

ALAIN DE BOTTON – FILOZOFI ATEIST QĖ FESTON KRISHTLINDJET

Me 6 milionė libra tė shitur filozofi zvicerano-britanik ėshtė njėri...

DASHURI DHE HEREZI TĖ TJERA NĖ EPOKĖN E “MODERNIZMIT TĖ LĖNGSHĖM”

Njė intervistė e kohėve tė fundit me Zygmunt Bauman, filozofi i famshėm...

Shkruan: Edmond TUPJA

www.tokesor.com

OPIUMI DHE FEJA

Po e pėrsėris atė qė tashmė e kam shkruar mė lart, pra, “Droga po bėhet feja e popullit shqiptar”. Sidoqoftė, nėse mė lejohet, po guxoj...

DIOGJENI I SINOPES: PO KĖRKOJ NJĖ NJERI TĖ NDERSHĖM

Diogjeni ishte bashkėkohės e nxėnės i Platonit, Platoni e quante atė si njė Sokrat tė ēmendur. Mėsimet e para i kishte...

Shkruan: Sabir KRASNIQI

Pėrgatiti: Argjira UKIMERI

IN MEMORIAM

Nė pėrkujtim tė mikut tim tė ēmuar Salih Basha qė, u nda prej nesh me 20 prill 2017!

KURIOZITETE TĖ NDRYSHME

Pėr herė tė parė, kurora u pėrdorė nė Egjiptin e Lashtė. Nefertit, gruaja e faraonit Akhenaton, ishte e para grua...

www.tokesor.com

Pėrgatiti: Argjira UKIMERI

FRAGMENT NGA NJĖ INTERVISTĖ ME FREDERIK NIĒE

E Mirė ėshtė gjithēka qė lartėson tek Njeriu ndjesinė e fuqisė, dėshirėn pėr fitimin e fuqisė, vetė fuqinė.

KURIOZITETE

Hieroglifėt janė shkrimet e shenjta egjiptiane. Kėto shkrime janė ushqim shpirtėror dhe kulturor i Egjiptit.

Shkruan: Remo KOCIU

Nga: Vlora BANUSHAJ KRASNIQI

ORFEU- PERĖNDI SHQIPTARE

Orfeu ishte nje muzikant i shkelqyer qe me instrumentin e tij liren me shtate tela, (simbolizonin shtate planetet)...

NĖ PRAG TĖ VITIT TĖ RI 2018 U ULA DHE SHKROVA

Babė, mė nuk mund ta dėgjoj kėngėn tėnde tė adhuruar tė cilėn e dėgjove...

Pėrgatiti: Argjira UKIMERI

Bhagwan Shree Rajneesh - OSHO

KURIOZITETE 4

Njeriu eshte qenia me e persosur ne rruzullin tokesor. Kjo eshte vertetuar shkencetarisht dhe fetarisht. Truri yne, permbane gjithesej 1.5 miliarde qeliza.

PSE JU I RRĖFENI SHAKATĖ

Ju pėrmes qeshjes do tė arrini tek Zoti – sepse ajo ėshtė e vetmja pėrmes mė tė lartės qė ėshtė nė juve me tė cilėn...

Shkruan: Simon RABINOVICH

Pėrgatiti: Argjira UKIMERI

ĒFARĖ NUK SHKON ME TOLERANCĖN FETARE

Pėr tė zhvilluar konceptin e reciprocitetit si njė etikė politike individuale dhe kolektive...

KURIOZITETE TE NDRYSHME

Qe nga krijimii i  botes dhe deri ne kohen modern ka teori te ndryshme mbi shkencen dhe menyren se si funksion trupi yne.

Gazeta Shqip

https://sot.com.al

NJĖ TAKIM I PAPĖRSĖRITSHĖM MBI SHKENCĖN DHE SPIRITUALITETIN

Dy mendje brilante tė njerėzimit...

VITI I RI, FESTA TRADITĖ QĖ KREMTOHET NĖ TĖ GJITHĖ BOTĖN

Kremtimi i Vitit tė Ri ėshtė njė ndėr traditat mė tė vjetra rituale e shprehur...

Pėrgatiti: Lis BUKUROCA

www.bota.al

KANTI E KA FJALĖN

Ėshtė shumė komode me qenė njeriu i i mitur. Nėse unė kam njė libėr, qė ka intelekt pėr mua, njė klerik, qė ka...

NJĖ REBEL PLOT ME KONTRADIKTA - NA MĖSOI TĖ MENDOJMĖ SI NJERĖZ TĖ LIRĖ

Njeriu qė u shndėrrua nė legjendė...

https://insajderi.com

Shkruan: Jorge Luis BORGES

SHTRATI MĖ I SHTRENJTĖ NĖ BOTĖ ĖSHTĖ AI I VDEKJES – KĖTO ISHIN FJALĖT E FUNDIT TĖ THEMELUESIT TĖ APPLE

Dashuria mund tė udhėtojė mijėra...

KABALA

Nė antikitet konsiderohej, qė libri ėshtė njė surrogat i ligjėrimit gojor, ndaj tij silleshin veēse kėshtu. Le tė...

https://dituri.wordpress.com

www.bota.al

GJUHA SEKRETE E MITIT

Miti ekzekuton njė funksion tė domosdoshėm: shpreh, ripėrjeton dhe kodon dijet, doktrinat dhe besimet...

“KOPSHTI” I VOLTERIT DHE NJERĖZIMI QĖ REZISTON

Ndonjėherė Volteri preferonte njė shaka nė vend tė njė analize tė plotė filozofike. Por, siē shkruante Horaci...

Shkruan: Skėnder Sadri KAPITI

Shkruan: Vlora B. KRASNIQI

MEDIAT MERCENARE NĖ SHQIPĖRI HELMOJNĖ OPINIONIN...

Nė asnjė vend tė botės nuk e gjen atė “gatishmėri” dhe atė zell e “dėshirė” tė zjarrtė se sa mediat nė Shqipėri...

DETI I DHEMBJES

Deti i dhembjes u zgjua! U ndėrpre nė gjysmė rritja, u nda nga jeta ai, ajo, ata, ato. Ikėn pėr nė gjumė pėr tė mos...

Shkruan: Xhevahir CIRONGU

 

Shkruan:

DRITHĖRIMA LOTĖSH, E NESĖRMJA DIELL E SHPRESĖ !...

 Dhimbjen e lotėt e derdhur kėto ditė pėr jetėt e marra nga tėrmeti...

 

1     2    3

© 2008  www.sa-kra.ch

WebDesign: S. Krasniqi   Kreuzlingen  CH