.

Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

BOTA.AL

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

LAPSI.AL

TIRANA OBSERVER

SHQIP

ZEMRASHQIPTARE

RTV ZIK

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

SHĖNDETI

DITURIA

PRESHEVA.COM

GJUHA SHQIPE

SEKRETE BUKURIE

KOSOVARJA

RIPOST

Tema tė tjera 2

1     2    3

Intervistoi: Sabir KRASNIQI

Shkruan: Mexhid YVEJSI

A MUND TĖ BĖHET NJERIU MILIARDER VETĖM ME MENDIME ?

 (pjesa e parė  (pjesa e dytė)

Ekskluzivisht pėr www.sa-kra.ch - bisedė konkrete  me Daut Demakun

SOT ĖSHTĖ RAMAZAN

Ditė e uruar. Muaj i bekuar. Lavdi Zotit tė madhėruar!

“O ju qė keni besuar, agjėrimi u ėshtė bėrė obligim sikurse qė ishte obligim edhe...

Shkruan: Mexhid YVEJSI

Shkruan: Ervin QAFMOLLA

JETA, RAMAZANI DHE KUR'ANI

Filozofia e vetme, e pranueshme, e cila i drejtohet “shpirtit” nė hemisferėn perėndimore ėshtė pragmatizmi.

MEKANIKA E DOMOSDOSHME E MANIPULIMIT DHE BINDJES

 (1)     (2)

Shkruan: Harun JAHJA

Shkruan: Mexhid YVEJSI

VĖLLIMET E INFORMATAVE NĖ QELIZĖN NJERĖZORE

Librin “Mrekullia e krijimit nė ADN”, mund ta shkarkoni falas nė sektorin:  „Literaturė“ 

PREJARDHJA E BABADIMRIT

Sot, nė gjithė hemisferėn perėndimore, Shėn Nikolla njihet me emrat tė ndryshėm: Nė Shtetet e Bashkuara dhe Kanada si Santa Clous, nė Gjermani...

Shkruan: Gazmend DOLI

Shkruan: Skender HUSHI

PORTRETI I SKĖNDERBEUT NĖ SHKĖMB

Pasi kishte siguruar pak bojė, me tė gdhirė mėngjesi i 8 qershorit tė vitit 1968 me biēikletė Mexhid Yvejsi kishte marrė...

PLLAKAT PREJ ZMERALDI TĖ “THOT ATLANTIDEUT”

Librin“Thoti i pavdekshėm na zbulon Atlantidėn”, mund ta shkarkoni falas nė sektorin  „Literaturė“  dhe nė  http://gazetakritika.net

Shkruan: Agron JASHARI

Bhagwan Shree Rajneesh - OSHO

HAKMARRJE - KURRĖ MĖ

Nė tė njėjtėn zemėr nuk ka vend pėr tė dyja, edhe pėr urrejtje edhe pėr dashuri dhe zgjedhja ėshtė vetėm njė: dashuria dhe njė zemėr qė di tė do, di edhe tė...

SOKRATI EDHE PAS 25 SHEKUJSH PRAPĖ DO TĖ HELMOHEJ (KAPITULLI  1 DHE  2)

 1      2      3      4      5      6

Shkruan: Sabir KRASNIQI

Shkruan: Sabir KRASNIQI

FĖMIJĖT DHE FATI I TYRE NE DIASPORĖ!

Sipas psikologjisė sė personalitetit, perioda e fėmijėrisė ėshtė perioda mė e rėndėsishme e zhvillimit psikofizik...

SHĖN VALENTINI - DITA E TĖ DASHURUARVE

Tė gjithė e dimė se jeta pa dashuri ėshtė e mjerė. "Aty ku mungon dashuria, lėshon rrėnjė mjerimi" - thotė njė urti.

www.explorerunivers.com

Shkruan: Agron JASHARI - Adoniss

RELIGJIONET, PREJARDHJA DHE LLOJET

  (1)           (2)          (3)

 

NJERIU QE I BESON ĖNDRRĖS

Njeriu qė i beson ėndrrės mė mėsoi qė sa herė tė triumfojė mbi tokė, ta kem nė mėndje se pėrsėri tokė do tė bėhem, dhe sa herė tė mė vijė...

Shkruan: Muhammed M. SHARAVI

Shkruan: Mexhid  YVEJSI

JETA DHE VDEKJA

Librin  e autorit M. M. Sharavi, "Jeta dhe vdekja", mund ta shkarkoni falas ne sektorin   „Literaturė“

KALOI NĖ JETĖN E AMSHUESHME Mr. HAMDI  THAĒI (1933-2010)

Mr. Hamdi Thaēi kaloi nė jetėn e amshueshme, duke na lėnė prapa vepra tė pamohueshme... U varros nė Prishtinė...

Shkruan: Jeton KELMENDI

Shqipėroi: Ridvan BUNJAKU

TĖ JESH STUDENT JASHTĖ VENDIT

Kohėt kanė evoluar dhe shoqėria njerėzore ka pėrjetuar njė zhvillim tė madh, kurse ne shqiptaret sidomos nė dekadėn e fundit...

E VETMJA FRIKĖ ĖSHTĖ FRIKA VETĖ!

Nė kėtė frymė, nė pjesėn time dhe nė tuajėn ne ballafaqohemi me vėshtirėsitė tona tė pėrbashkėta. Ato kanė tė bėjnė...

   

Bhagwan Shree Rajneesh - OSHO

Gazeta Shqip

SOKRATI EDHE PAS 25 SHEKUJSH PRAPĖ DO TĖ HELMOHEJ (KAPITULLI  3 DHE 4)

 (1)     (2)     (3)     (4)     (5)     (6)

NĖ KĖRKIM TĖ PARAJSĖS SĖ HUMBUR

Parajsa tokėsore, ose ndryshe Edeni, ėshtė njė kopsht nė tė cilin dhe vetė Zoti dėshiron tė shėtisė. Etimologjikisht....

   

Galeri fotografike nga V. FETAHU

Shkruan: Fitore ALIU

MADHĖSHTIA E NATYRĖS

Galeri me fotografi tejet interesante tė cilat pasqyrojnė njė pasuri tė rrallė dhe tė mrekullueshme tė florės dhe faunės sonė, pasuri kjo qė di ta dhuroj vetėm....

VDEKJA!

Kur ndėrron jetė njė i dashur, na shtangohet bota, asgjė nuk lėvizė. Gjaku nė trupin tonė sikur nuk qarkullon mė. Dėgjojmė vetėm zėrat e vajit dhe...

   

Shkruan: Mehmet BISLIMI

Shkruan: Fitore ALIU

CA PRAPĖSI PO BĖHEN EDHE NĖ EMĖR TĖ DEMOKRACISĖ!

Janė normat shoqėrore ato qė rregullojnė jetėn shoqėrore, po aq sa janė edhe normat imperative ato qė do tė...

LETĖR PĖR DISA NGA MOTRAT E MIA

Femra shqiptare ėshtė e njohur pėr krenari- Ėshtė edhe, sidomos, simbol bukurie dhe plot menēuri. Ne jemi ato qė e bėjmė botėn tė sillet! Ne jemi ato...

   

Shkruan: Mehmet BISLIMI

Bhagwan Shree Rajneesh - OSHO

TINĖZISHT VDEKJA TĖ VODHI! (Atdhetarit Sabit Veseli )

Kėta idealistė, kėta burra tė dheut, qė as sot e kėsaj dite kurrė nuk u qanė pėr asgjė, qė Kosovės nuk i ranė kurrė nė...

SOKRATI EDHE PAS 25 SHEKUJSH PRAPĖ DO TĖ HELMOHEJ (KAPITULLI  5 DHE 6)

   (1)    (2)    (3)    (4)    (5)    (6)

   

 Intervistoi: Sabir KRASNIQI

Shkruan: David WOOD

Ekskluzivisht pėr www.sa-kra.ch - bisedė me Qefsere Sokolin – Mėsuese e diplomuar e Mendimit Pozitiv.

(pjesa e parė)   (pjesa e dytė)

ANA TJETĖR E HĖNĖS

Hėna ėshtė njė anomali. Sipas tė gjitha llogarive ajo nuk duhej tė ishte aty. Edhe pėr sa kohė do t'i ruajė ajo sekretet e saj apo ja ka zbuluar disa prej tyre NASA-s?

   

 Shkruan: Sokol DEMAKU

www.forumishqiptar.net

PLAKEM, E PĖR NĖNĖN TIME GJITHNJĖ JAM E VOGĖL

Tė gjithė mė kanė harruar, po jo edhe nėna ime. Tė gjithė mė kanė lėnė, pėrveē nėnės sime.  Bota pėr mua...

HĖNA NA E NDRYSHON JETĖN

Fuqinė e jashtėzakonshme tė Hėnės dhe ndikimin e kėtij sateliti nė vetė Tokėn - paraardhėsit tanė kaherė e kanė pasur tė njohur, andaj, bazuar nė kėtė realitet...

   

www.shqiperia.com

lajmet.shqiperia.com

HĖNA DHE TĖ PATHĖNAT E SAJ...

Qė nga Antikiteti, njeriu ėshtė pėrpjekur tė gjeje njė lidhje mes cikleve hėnore dhe ritmeve natyrale: nga rritja e bimėve, te sjellja e njerėzve dhe kafshėve...

KODI I UNAZAVE, PUSHTETI I TYRE NĖ PESĖ GISHTAT E DORĖS

Jeta jonė ėshtė pėrplot me premtime. Ē’ėshtė e vėrteta, disa nga premtimet tona nėnkuptohen dhe nuk thuhen.

   

Bhagwan Shree Rajneesh - OSHO

 Shkruan: Sokol DEMAKU

SOKRATI EDHE PAS 25 SHEKUJSH PRAPĖ DO TĖ HELMOHEJ (KAPITULLI  7 DHE 8)

(1)    (2)    (3)    (4)    (5)    (6)

NJĖ NDJENJĖ E HUMBUR

Gjithė ėndrrat fėmijėrore u shkelėn nga kėmba mizore, buzėqeshja u ngri e fjala mbeti e paralizuar nė brendėsinė e saj. Ditėt e bukura dhe gazmore shumė...

   

Shkruan: Mexhid YVEJSI

 Shkruan:  Anila TONI

PREJARDHJA E NATĖS SĖ SHTRIGAVE (Halloween)

Sipas historianit Nicholas Rogers, prejardhja e kėsaj feste popullore vjen nga Roma, ku kremtohej pėr nder...

FEMRA – PARADOKS UNIVERSAL

Jeta ėshtė si njė pjatė frutash qė serviret para teje. Je ti ajo qė zgjedh. Jemi po ata ne, qė vuajmė zgjedhjen e gabuar.

   

Shkruan: Hydajet BYTYĒI

www.forumiviritual.com

Ē' FLASIN NGJYRAT TONA TĖ PREFERUA?

Tė kuqen e adhurojnė tė guximshmit, tė kaltrėn imagjinaret. E bardha ėshtė zgjedhja e atyre tė cilėt para...

42 GJĖRA QĖ NUK I DINIT PĖR HĖNĖN E PLOTĖ

Nuk ėshtė vetėm ēėshtje supersticioni. Sipas studimeve, procesi i Hėnės sė plotė rastis me njė rritje tė rrugaēėrisė.

   

Bhagwan Shree Rajneesh - OSHO

 Vlora BANUSHAJ & Sabir KRASNIQI

SOKRATI EDHE PAS 25 SHEKUJSH PRAPĖ DO TĖ HELMOHEJ (KAPITULLI  9 DHE 10)

(1)    (2)    (3)    (4)    (5)    (6)

MESAZH FESTIV!

Tė kultivojmė vetėm farėn e dashurisė - frymėn hyjnore, nė tė gjithė hapėsirėn e kėtij Kopshti parajsorė, qė frutat  e saj  t'i ndjejmė, t'i shijojmė, t'i pėrjetojmė...

   

Shkruan: Ahmet QERIQI

Pėrgatiti: Adnan ABRASHI

PARAQITJA E HYJIT JHVH, PARA MOJSIUT NĖ MALIN SINAJ DHE URDHĖRSAT E NDALESAT

Tre librat e shenjtė, Toreja, Bibla dhe Kur’ani pranojnė se profeti Mojsi...

E KEQJA ĖSHTĖ MUNGESĖ E DASHURISĖ

 "Zoti nuk e krijoi tė keqen? E keqja ėshtė mungesa e Zotit nė zemrat e njerėzve. Ajo ėshtė mungesė e dashurisė dhe...

   

Shkruan: Harun JAHJA

Shkruan: Agron JASHARI

POPUJT E ZHDUKUR

Librin e autorit Harun Jahja „Popujt e zhdukur“, mund ta shkarkoni falas nė sektorin "Literaturė" 

DISA NJERĖZ NUK VDESIN ASNJĖHERĖ!

 -Po, po, ėshtė shumė e vėrtetė, ka disa rrugė pėrmes tė cilave shkohet drejtė pavdekėsisė, rrugė  tė cilat, duhet...

   

Shkruan: Adnan ABRASHI

Shkruan: Sabir KRASNIQI

SĖ SHPEJTI, A DO TĖ KEMI DIELLIN E DYTĖ NĖ QIELL?!

(Gjurmėve parathėnėse tė Nostradamusit)

Astrofizikanėt pohojnė se ylli i madh Betelguese, qė gjendet nė galaktikėn...

YJET NUK SHUHEN...

Nė pėrkujtim tė profesorit Bajram Kurti, qė u nda nga ne fizikisht mė 14 shkurt 2011 - intelektualit mendjendritur, veprimtarit...

   

Galeri fotografike nga V. FETAHU

Bhagwan Shree Rajneesh - OSHO

MADHESHTIA E NATYRĖS

Galeri me fotografi tejet interesante tė cilat pasqyrojnė njė pasuri tė rrallė dhe tė mrekullueshme tė florės dhe faunės sonė, pasuri kjo qė di ta dhuroj vetėm....

SOKRATI EDHE PAS 25 SHEKUJSH PRAPĖ DO TĖ HELMOHEJ

(KAPITULLI  11 DHE 12)

 (1)    (2)    (3)    (4)    (5)    (6)

   

Shkruan: Ahmet QERIQI

Nga: L. MURTISHI,  Sh. MUQA & B. BERISHA, N. BASHA

ASHTU, SIKUR ĖSHTĖ SHKRUAR

 

(1)      (2) 

NĖ VEND TĖ NEKROLOGUT...

Nė pėrkujtim tė profesorit Bajram Kurti, qė u nda nga ne fizikisht mė 14 shkurt 2011 - intelektualit mendjendritur, veprimtarit...

   

Shkruan: Armin TIRANA

Shkruan: Kujtim GĖRMIZAJ

JA SHPIKJET E LASHTA QĖ SFIDOJNĖ SHKENCĖN SOT

 

(1)       (2)

 

FENERĖ NĖPĖR KOHĖ

 

(1)      (2)

   

Shkruan: Hasan HAMĖZBALA

Bhagwan Shree Rajneesh - OSHO

PREMISAT E NJĖ SHĖNDETI TĖ MIRĖ

Shėndeti pėr njeriun ėshtė gjeja mė e ēmueshme. Shėndeti nuk mund tė blihet, por tė jetuarit nė mėnyrė tė arsyeshme ėshtė ēėshtje qė bėn pjesė....

SOKRATI EDHE PAS 25 SHEKUJSH PRAPĖ DO TĖ HELMOHEJ

(KAPITULLI  13 DHE 14)

   (1)    (2)    (3)    (4)    (5)    (6)

   

Shkruan: Blerim MUHAXHERI

Shkruan: Og MANDINO

E MORA LAPSIN TĖ SHKRUAJ PĖR LAPSIN

Siē dihet, syri lidhet me shpirtin, kurse lapsi me ndjenjėn, ku shpirti dhe ndjenja nuk shihen, por sėrish, nė ndikim...

TREGTARI MĖ I MADH NĖ BOTĖ

 (1)      (2)      (3)

   

Shkruan: Nevin SHOSHI

Nga: Artur SHOPENHAUER

"NJERĖZIT NUK LEXOHEN SI ROMANET -  KUPTOHEN PA U LEXUAR"

     ...e Historia, kjo e tanishmja, madhėshtorja, kjo qė nuk ėshtė e...

NĖ MES TĖ DĖSHIRĖS DHE MENDIMIT

Nė fytyrėn e shumė njerėzve lexohet dėshira, qė ia ka zėnė vendin mendimit. Ata kėrkojnė ta kuptojnė ekzistencėn e tyre duke bėrė zhurmė ose, tė paktėn...

   

Bhagwan Shree Rajneesh - OSHO

Shkruan: Mehmet BISLIMI

SOKRATI EDHE PAS 25 SHEKUJSH PRAPĖ DO TĖ HELMOHEJ

(KAPITULLI  15 DHE 16)

(1)    (2)    (3)    (4)    (5)    (6)

BESIMI FETAR DHE KEQPĖRDORIMI I FESĖ

Ėshtė e saktė se nė tė gjitha kohėrat e zhvillimit tė saj, fanatizmi fetar ishte prezent, zaten mbi kėtė fanatizėm...

Nga: Steve JOBS

Shkruan: Feride ZOGU

VDEKJA ĖSHTĖ SHPIKJA MĖ E MIRĖ E JETĖS

Askush nuk dėshiron tė vdesė. Edhe njerėzit tė cilėt duan tė shkojnė nė parajsė, nuk duan tė vdesin...

HYJNESHAT BEQARE

 

 (1)       (2)

 

Bhagwan Shree Rajneesh - OSHO

Shkruan:  Dr. Jakup KRASNIQI

SOKRATI EDHE PAS 25 SHEKUJSH PRAPĖ DO TĖ HELMOHEJ

(KAPITULLI  17 dhe 18)

 (1)    (2)     (3)    (4)    (5)    (6)

DIKTATURA DHE SERVILIZMI

Pa puthadorėt bota do tė mbetej pa diktatorė. Kėtu ka diēka qė ėshtė mė se interesante. Si demokracia, ashtu edhe diktatura, vijnė qė nga koha antike...

Nga: Mary R. SH. ANDREWS

Shkruan:  Safvet SENIH

SHPĖRBLESA E PĖRPLOTĖ

Librin "Shpėrblesa e pėrplotė" mund ta shkarkoni falas nė sektorin „Literaturė“ dhe nė  http://gazetakritika.net

SHPIRTI

 (1)        (2)

 

Bhagwan Shree Rajneesh - OSHO

Shkruan: Mexhid YVEJSI

SOKRATI EDHE PAS 25 SHEKUJSH PRAPĖ DO TĖ HELMOHEJ

(KAPITULLI 19 dhe 20)

(1)    (2)    (3)    (4)    (5)    (6)

SHĖN MARIA APO HZ.MERJEMJA NĖ BIBĖL DHE KUR’AN

Tė krishterėt e quajnė Maria, hebrejtė Mirijem apo Merjem, kurse muslimanėt Merjeme.

www.evropaelire.org

Shkruan: Agron JASHARI

LINDJA, DITA KUR DUHEJ TĖ VDISTE!

Favzia Kofi - presidentja e parė afgane?!

“Unė kam lindur si njė vajzė qė duhej tė vdiste. Por, nėse Zoti do, unė mund...

ZEMRA E NJĖ NĖNE, FLET NGA PARAJSA!

Unė mund tė lumturohem dhe krenohem pėrsėri nga ju, edhe kėtu ku jam, sepse dashuria, mirėsia dhe butėsia...

Nga Gabriel Garsia MARKES

Shkruan: Kastriot MYFTARAJ

"MIQTĖ E MI LAMTUMIRĖ"

Gabriel Garsia Markes ishte shkrimtar kolumbian i cili fitoi ēmimin "Nobel" pėr letėrsi nė vitin 1982. Ka disa vjet...

VIJA E HORIZONTIT

Kur njeriu mediton duke kqyrur vijėn e horizontit tek ai riaktivizohet arhetipi i vjetėr i paraardhėsve tė tij, dhe vija e horizontit bėhet sirenė qė e josh...

Shkruan: Hidajet BYTYQI

Bhagwan Shree Rajneesh - OSHO

NUMRAT DHE FATI

 

(1)    (2)    (3)    (4)    (5)    (6)

 

SOKRATI EDHE PAS 25 SHEKUJSH PRAPĖ DO TĖ HELMOHEJ

(KAPITULLI 21 dhe 22)

(1)   (2)   (3)   (4)   (5)   (6)

Shkruan: Ervin FEKA

http://shqipmedia.com

PLAKAT E MARSIT

Nga gjiri popullit, perhere kane dale tregime te embla, te bukura edhe kuptim plote, nje nga keto tregime, eshte edhe tregimi; Plakat e Marsit...

HISTORIA E VĖRTETĖ E MASONĖVE

Qė nė kohėn e Revolucionit masonėt ishin bėrė celebruesit gjysmė-zyrtarė tė kulturės amerikane civile. Me veshjen e tyre specifike tė pėrbėrė nga pėrparėset...

Bhagwan Shree Rajneesh - OSHO

Bhagwan Shree Rajneesh - OSHO

SOKRATI EDHE PAS 25 SHEKUJSH PRAPĖ DO TĖ HELMOHEJ

(KAPITULLI 23 dhe 24)

(1)    (2)    (3)   (4)   (5)   (6)   (7)

SOKRATI EDHE PAS 25 SHEKUJSH PRAPĖ DO TĖ HELMOHEJ

(KAPITULLI 25 dhe 26)

(1)   (2)   (3)   (4)   (5)   (6)

Shqipėroi: Lille VENN

Shkruan: Mehmet BISLIMI

UNGJIJTĖ SIPAS THOMAIT, JUDĖS DHE FILIPIT

Pėrmbledhjen e shqipėruar nga L. Venn "Ungjijtė sipas Thomait, Judės dhe Filipit" mund ta shkarkon falas nė sektorin „Literaturė“

FAQJA E 1 MILION KLIKIMEVE

Autori kėto projekte i ka vėnė nė dy linja tė artit tė tij; njėkohėsisht bėnė edhe dy porosi tė qarta: kujtesėn dhe perspektivėn, ku misteri i botės sė tij fillon me pikturėn...

Bhagwan Shree Rajneesh - OSHO

Shkruan:  Arbėr BERISHA

SOKRATI EDHE PAS 25 SHEKUJSH PRAPĖ DO TĖ HELMOHEJ

(KAPITULLI 27)

(1)    (2)    (3)    (4)

ISLAMI DHE IDEOLOGJIA

Librin e autorit Arbėr Berisha "Islami dhe ideologjia" mund ta shkarkoni falas nė sektorin  „Literaturė“

Bhagwan Shree Rajneesh - OSHO

Pėrgatiti: Hasan HAMĖZBALAJ

“MBI TERRORIZMIN”

 

(1)     (2)

MBI TANTRĖN DHE JOGĖN

 Njė vėshtrim specifik i mistikut tė madh indian Osho, mbi atė se ēfarė ėshtė ndryshimi nė mes tė jogės tradicionale...

Shkruan: Bardhyl MAHMUTI

Shkruan: Berianė MUSTAFA

FEJA DHE RELIGJIONI! SPROVA KOMBĖTARE SI MISION HYJNOR!

Vetėm patriotėt e mirėfilltė shqiptar (tė religjionit islam dhe tė krishterė) qė kuptuan se misionet tokėsore...

ME 17 SHKURT 2008 KOSOVA NDĖRROI HARTĖN POLITIKE TĖ EVROPĖS

17 Shkurt 2008. Ora 15:48 minuta. Republika e Kosovės iu shtua hartės...

Bhagwan Shree Rajneesh - OSHO

www.gazeta-shqip.com

KJO ĖSHTĖ ĒUDI!

(1)    (2)    (3)    (4)    (5)

SI JETOHET NĖ HAPĖSIRĖ

Pas mė shumė se dhjetė vjetėsh, punėt pėr ndėrtimin e saj janė duke pėrfunduar dhe mė nė fund astronautėt do tė mund tė lėvizin tė lirė nė stacionin hapėsinor...

H. P. BLAVATSKY

Shkruan: Mehmet BISLIMI

EPOKA E ARTĖ

Ishin atlantidasit, stėrnipėrit e parė tė njeriut gjysmėhyjnor pas ndarjes sė tij nė sekse – prej kėtu pjella e parė...

MONSTRUMIT L

nėse ti je shqiptar

shqiptarėt i bėnė tė ikin nga ti

tė turpėrohen nga veprimi yt barbar

Shkruan: Mehmet BISLIMI

Shkruan: Argjira UKIMERI

MBETEM PA FJALĖ...

Ata nuk po presin askėnd, ngase nė konakun e zemrės sė tyre nuk kishin lėnė mė vend pėr bujari, megjithatė shumė...

FILLET E MONOTEIZMIT NĖ EGJIPT

Nė besimin fetar, monoteizmi (nga greqishtja monos – njė, dhe theos – Zot) ėshtė besim nė ekzistimin e njė hyjnie...

   www.mnvr.org

Shkruan: Genc KASTRATI

DIOGJENI: UNĖ JAM NJĖ QEN

Ai takoi njė herė oratorin Demosten, i cili po hante nė njė han, dhe kur ai u pėrpoq tė fshihej, Diogjeni i tha se duke...

ELEKTRO-DHAMPIRĖT E ELEKTRO-KOSOVĖS      

Shtrenjtimi i rrymės i kombinuar me varfėrinė dhe papunėsinė e madhe nė Kosovė, ka pamundėsuar shlyerjen...

Shkruan: Fatbardha DEMI

Shkruan:  Eriola HYSENI

EMRI “JEZUS” “KRISHT” DHE “KRYQ” SHPJEGOHEN VETĖM ME GJUHĖN DHE BESIMIN E PELLAZGO-SHQIPETARĖVE

(1)    (2)    (3)

E LINDUR FEMĖR!

Por si nė gjithė botėn edhe nė Shqipėri, janė tė pranishme edhe arketipet femėrore, tė cilat e lidhin lumturinė e tyre me tė qenit aktive dhe tė kontribuarit...

1     2    3

© 2008  www.sa-kra.ch

WebDesign: S. Krasniqi   Kreuzlingen  CH