Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

BOTA.AL

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

LAPSI.AL

TIRANA OBSERVER

SHQIP

ZEMRASHQIPTARE

RTV ZIK

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

SHĖNDETI

DITURIA

PRESHEVA.COM

GJUHA SHQIPE

SEKRETE BUKURIE

KOSOVARJA

RIPOST

RADIOPROJEKT

Tema tė tjera 3 - KURIOZITETE

Pėrzgjodhi dhe pėrgatiti: Argjira UKIMERI

KURIOZITETE 4

 

        Njeriu eshte qenia me e persosur ne rruzullin tokesor. Kjo eshte vertetuar shkencetarisht dhe fetarisht. Truri yne, permbane gjithesej 1.5 miliarde qeliza. Deri ne moshen e vonshme, qelizat jane riprodhuese. Ndersa tek disa njerez, riprodhimi i qelizave mund te ndaloi edhe me heret.

 

 

            Arturina

            Egjipti i lashte, shquhej ne cdo gje. Arti dhe Kultura zinin vend ne secilin qytetar. Njerezit e ketij populli shiheshin me sy pozitiv nga popujt fqinje. Nje rol te rendesishem ne jeten egjiptase, luante edhe feja. Sipas tyre, kur te vdes nje person, ai mbeshtillet me fasho, lecka te ndryshme dhe i kendonin kenge. Pervec ketyre gjerave mortore, bashke me trupin e te vdekurit ne arkivol futeshin Lira te cmuara te njohura si Arturina. Kjo ndodhte me qellim qe personi ne fjale mos te pengohet ne rrugetimin e tij drejte amshimit. Te gjithe qytetaret ne Egjipt kur vdisnin, gezonin te drejte te mbeshtillen me keto lloj te lirave

 

            Alfabeti Hebre

            Pervec pervujterise, kultures dhe besnikerise ndaj vendit te tyre, hebrenjte rol te rendesishem i kane kushtuar gjuhes. Permes simboleve, shkronjave dhe pikturimeve ata kane arritur te mirren vesh mes vete. Ndersa, alfabeti i tyre numeron gjithesej 22 shkronja.

 

            Trizomia

            Eshte crregullim neurobiologjik. Per dallim nga sindromet tjera, Trizomia karakterizohet nga nje numer me shume i kromozomeve. Njerezit qe kane kete crregullim kane sy te vegjel te skuqur, koke te rrumbullaket te shtypur nga mrapa, goje te vogel. Zakonisht, kjo sindrome preke me shume vajzat.

 

            Nefroni

            Veshkat jane organe shume te rendesishme ne trupin tone. Ato kryejne funksionin e urinimit tek ne. Ato kane formen e fasules. Poashtu, vija qe ndane veshkat quhet Nefron (ne baze te nje mjeku qe kishte zbuluar disa komplikime ne keto organe). Per kete arsye, specialisti i ketyre organeve njihet  me emrin Nefrolog.

 

 

            Idete fetare dhe antifetare

            Shume filozofe dhe shkencetare kishin dal me qendrimet e tyre antifetare. Nder ta ishte edhe filozofi gjerman Frederith Foyerbah. Ne vepren e tij Feja dhe Njeriu, autori shkruan: Njeriu e ka krijuar fene (me qellim te frikesimit dhe largimi nga gjerat negative) dhe jo feja njeriun. Ndersa Frederith Nice shkruan: Ejani te gjuajme zotin me gure. Ai (Zoti) nuk egziston.

 

            Nostradamusi dhe profecite e tij

            Mjek, filozof dhe profet francez. Michelle des Notredame (Nostradamus), njihet per parashikimet e tija te sakta. Shembulli me i sakte i profecise se tij eshte ky: Derisa filozofi qendronte ne oborrin e tij, aty kaloi nje vajze. Vajza ne fjale e pershendeti me termin “Pershendetje Profesor”, ky ia ktheu: Pershendetje zonje. Vajza e habitur e pyeti: Perse me the ashtu? Filozofi ia ktheu: Heren e dyte kur te kalosh kendej, do te jesh vete e dyta (kjo tregoi qe vajza kishte shkuar te takoi partnerin e saj, me pas do te martohej me te).

 

            Tempulli Solomon

            Njihet nder tempujt e pare monoteiste ne bote. Profeti ne fjale kishte intelegjence te larte. Prandaj, ne cdo hyrje te cdo tempulli ne Izrael shkruhet keshtu: Kemi prejardhje Abrahamike dhe dije Solomonike.

 

            Vdekja e gjeniut

            Fizicienti me prejardhje hebraike Albert Ainshtajn njihet per gjenialitetin e tij, vajzen jashtemartesore etj. Vdiq i vetem ne banesen e tij. Ne fillim mendohej per nje vrasje te dyshimte ndaj tij. Mirepo, gjeniu kishte nje vdekje normale. Pas dy javesh vdekjeje, era e rende filloi te qarkulloi ne lagjen ku jetoi, qytetaret lajmeruan organet e rendit ku dhe u vertetua qe personi ne fjale ishte, se shkencatari vdiq.

 

            Lutja dhe Njeriu

            Inkasit e vjeter njihen per menyren e jetes religjioze dhe asaj kulturore qe kishin. Besimi ne zot, ishte pasqyre drejtesie per kete popull. Lutjet e shumta qe benin, dashuria e zotit ishte prane tyre (ashtu mendonin ata). Nder lutjet kryesore per ta ishte: Zot i vdekur dhe i amshuar. Na i fal mekatet tona. Ndersa kjo lutje pothuajse eshte huazuar nga te krishteret, ku luten keshtu: Ati yne qe je ne qiell, u shenjterofte emri yt, ardhte mbreteria jote,u befte vullnesa jote si ne qiell ashtu ne toke, buken tone te perditshme na jep sot, na i fal fajet tona, si falim ne fajtoret tane, e mos na lere te biem ne tundim, por na liro nga i keq. Ky eshte nje huazim dhe pershtatje e lutjeve.

 

            Truri dhe njeriu

            Njeriu eshte qenia me e persosur ne rruzullin tokesor. Kjo eshte vertetuar shkencetarisht dhe fetarisht. Truri yne, permbane gjithesej 1.5 miliarde qeliza. Deri ne moshen e vonshme, qelizat jane riprodhuese. Ndersa tek disa njerez, riprodhimi i qelizave mund te ndaloi edhe me heret.

 

30.11.2017 - Prizren