Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

BOTA.AL

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

LAPSI.AL

TIRANA OBSERVER

SHQIP

ZEMRASHQIPTARE

RTV ZIK

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

SHĖNDETI

DITURIA

PRESHEVA.COM

GJUHA SHQIPE

SEKRETE BUKURIE

KOSOVARJA

RIPOST

RADIOPROJEKT

Tema tė tjera 3 - SHTRATI MĖ I SHTRENJTĖ NĖ BOTĖ ĖSHTĖ AI I VDEKJES...

https://insajderi.com

    SHTRATI MĖ I SHTRENJTĖ NĖ BOTĖ ĖSHTĖ AI I VDEKJES – KĖTO ISHIN FJALĖT E FUNDIT TĖ THEMELUESIT TĖ APPLE

 

            Dashuria mund tė udhėtojė mijėra kilometra. Jeta nuk ka limit. Shko ku tė duash. Arrij lartėsitė qė do tė arrish. Ėshtė e gjitha nė zemrat dhe duart tuaja. Cili ėshtė shtrati mė i shtrenjtė nė botė? – “Shtrati i vdekjes”…

 

 

 

 

            “Arrita majat e suksesit nė botėn e biznesit. Nė sytė e tė tjerėve jeta ime ishte epitoma e suksesit. Sidoqoftė, pėrpos punės, unė kam pak gėzime. Nė fund, pasuria ėshtė vetėm njė fakt i jetės me tė cilin unė jam mėsuar.

 

            Nė kėtė moment, i shtrirė nė shtrat i sėmurė, ndėrsa reflektoj pėr jetėn time, kuptoj se e gjithė fama dhe pasuria qė i kushtova kaq shumė kohė, janė zbehur dhe duken tė pakuptimta pėrballė vdekjes sė afėrt. Nė errėsirė, shoh dritat jeshile qė vijnė nga pajisjet dhe dėgjoj zėrat e aparaturave, mund ta ndjej frymėn e zotit tė vdekjes qė afrohet.

 

            Tani e di, kur kemi siguruar mjaftueshėm pasuri sa pėr tė shtyrė gjithė jetėn, duhet tė merremi me tė tjera ēėshtje, qė nuk lidhen me pasurinė. Duhet tė merremi me diēka mė tė rėndėsishme. Mbase me marrėdhėniet me njerėzit, mbase me art, mbase me ėndrrat pėr ditėt e rinisė.

 

            Ndjekja non-stop e pasurisė, do t’ju shndėrrojė nė njė qenie tė ndrydhur, ashtu si mua. Zoti na dha shqisat pėr tė ndjerė dashurinė nė zemrat e njerėzve, jo pėr tė ndjerė iluzionet qė sjell pasuria. Pasurinė qė kam fituar gjatė jetės time, nuk mund ta mar me vete. Ēfarė mund tė mar janė vetėm kujtimet e dashurisė. Ajo ėshtė pasuria e vėrtetė qė do t’ju ndjekė, do t’ju shoqėrojė dhe do t’ju japė forcė e ndriēim pėr tė vazhduar.

 

            Dashuria mund tė udhėtojė mijėra kilometra. Jeta nuk ka limit. Shko ku tė duash. Arrij lartėsitė qė do tė arrish. Ėshtė e gjitha nė zemrat dhe duart tuaja. Cili ėshtė shtrati mė i shtrenjtė nė botė? – “Shtrati i vdekjes”…

 

            Mund tė punėsosh dikė tė ngasė makinėn pėr ty, tė fitojė para pėr ty, por s’mund tė punėsosh dikė qė tė pėrballojė sėmundjen tėnde, pėr ty. Tė mirat materiale mund tė gjehen sėrish edhe pasi kanė humbur, por ekziston diēka qė nuk mund ta gjesh kurrė pasi e ke humbur – “Jeta”.

 

            Kur njė njeri shkon nė sallėn e operacionit, do tė kuptojė se ekziston njė libėr qė duhet tė pėrfundojė sė lexuari – “Libri i jetės sė shėndetshme”. Nė ēfarėdo faze tė jetės qė mund tė jemi tani, herėt ose vonė do tė pėrballemi me momentin final tė ‘mbylljes sė perdeve’.

 

            Ruaj si gjėnė mė tė ēmuar dashurinė pėr familjen, dashurinė pėr bashkėshortin/en, dashurinė pėr miqtė…