Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

BOTA.AL

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

GAZETA METRO

INSAJDERI

KALLXO COM

LAPSI.AL

TIRANA OBSERVER

ZEMRASHQIPTARE

RTV ZIK

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

SHĖNDETI

DITURIA

PRESHEVA.COM

GJUHA SHQIPE

KOSOVARJA

RADIOPROJEKT

RRĖNJĖT TONA

Kulturė - USHTRIA

Shkruan: Adem AVDIA

USHTRIA

Gjurmė pėrjetimesh

 

Librin e autorit Adem Avdia "Ushtria - Gjurmė pėrjetimesh"

mund ta shkarkoni falas nė sektorin

 

 

„Literaturė“

 

 

(E falėnderoj pėrzemėrsisht autorin)

 

 

 

KĖSHTU LUFTUAM NE

 

(Duke ndjekur nė pak rrugė shefin e zbulimit) Nuk ishte nga Kukėsi, por me vite e vite shefi kishte shėrbyer nė veri, e veēanėrisht nė Kukės, ku kishte krijuar edhe familjen e tij, familjen sė cilės i ishte pėrkushtuar aq shumė sa mund ta meritonte emėrtimin “familjar”.

Forcat e armatosura serbe, sasinė, dislokimin e armatimin e teknikėn e tyre i njihte shumė mirė. Kishte vite qė punonte nė sektorin e zbulimit ushtarak dhe punėn e bėnte me ndėrgjegje dhe pasion. Zbulimin e donte. Kohėt e fundit shifrat ishin ngatėrruar disi. Kjo vinte ngaqė nė muajt e parė tė vitit 1998 gjallėrimi dhe riorganizimi i trupave paraushtarake tė shoqėruara me forca ultranacionaliste ishin shtuar dhe dislokimi i tyre nė rajonin e Kosovės kishte ndryshuar me forca e mjete tė tilla, sikundėr ishte e quajtura “Tigrat e Arkanit”, “Beretat e Kuqe” ose “Djemtė e Frenkit” (Themelues i Forcave tė Beretave tė Kuqe, Frenki Simatoviē), njėsia “Vetėtima”, qė veproi nė rajonin e Pejės, ”Shqiponjat e Bardha” tė Voisllav Sheshelit etj. Tė gjitha kėto i vėrente nėpėrmjet Pikave tė Vrojtimit dhe i shėnonte me kujdes, duke bėrė ndryshimet, duke i njohur komandat pėrkatėse e duke reflektuar nė planėzimin luftarak.

Kėto forca nuk qėndronin nė pasivitet, por ishin vazhdimisht nė lėvizje. Provokonin, shkelnin kufirin dhe ku gjenin rast futeshin nė thellėsi, deri sa hasnin nė kundėrveprimin e forcave tona tė kufirit dhe tė ushtrisė.

Nė bllokun e shėnimeve tė shefit ishte pasqyruar: “Mė date 8.10.1998 ushtarė serb tė PK-sė sė Greqinės hapin zjarr nė drejtim tė fshatit Dobrunė dhe njė skuadėr prej 7 deri 8 vetash shkelėn kufirin nė piramidėn D1-6. Me pėrmasa mė tė zgjeruara ka qenė edhe incidenti i ndodhur me 17.12.1998 nė Tropojė ku njė togė komando serbe e veshur me kamuflazh tė bardhė futet 60 metra nė thellėsi tė kufirit dhe hap zjarr me breshėri pėr gati 50 minuta nėdrejtim tė fshatrave Stobėrdė dhe Zherkė. Mė poshtė shėnon dhe veprimet dinamike tė forcave tona, qė edhe territori tė mbrohet me kėmbėnguljen maksimale dhe mos tė bėhemi pre e provokimeve tė njė konflikti tė armatosur frontal, pa njė arsye tė imponuar.

Nė prill tė vitit 1999 shefi zbulimit ishte nė Tropojė. Sapo ishte ndarė nė Kukės nga takimi me pėrfaqėsuesit e forcave ushtarake tė NATO-s qė vrojtonin dhe raportonin lėvizjen e forcave nė tė dy anėt e kufirit. Ata vėzhgonin si lėvizjen e forcave tė UĒK-sė, ashtu dhe tė forcave ushtarake serbe. Nė Tropojė u takua me vėzhgues tė Komunitetit Evropian, tė kryesuar nga Manfred Majer. Aty ishte dhe Shefi i Shtabit tė Pėrgjithshėm tė Ushtrisė Shqiptare, shefi i shtabit tė Divizionit dhe kuadro tė lartė tė ushtrisė. Situata jo vetėm ndiqej me vėmendje, por reagimet duhet tė ishin shumė tė kujdesshme nė kėtė gjendje tepėr tė tensionuar.

Zv/shefi Shtabit tė Pėrgjithshėm kėrkoi shefin e zbulimit dhe e njohu me situatėn nė fshatin Kamenicė. Sipas informacioneve forcat serbe ishin futur nė thellėsi tė territorit tonė. Informacionet ishin kontradiktore dhe situata duhej verifikuar nė vend. Dihej qė ata ishin futur nė fshatin Kamenicė dhe kishin djegur disa shtėpi…

 

Pjesė nga libri "Ushtria - Gjurmė pėrjetimesh"