Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

BOTA.AL

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

LAPSI.AL

TIRANA OBSERVER

SHQIP

ZEMRASHQIPTARE

RTV ZIK

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

SHĖNDETI

DITURIA

PRESHEVA.COM

GJUHA SHQIPE

SEKRETE BUKURIE

KOSOVARJA

RIPOST

RADIOPROJEKT

Parapsikologji 2 - UFO-t / JASHTĖTOKĖSORĖT (3)

Pėrgatiti: Shefki OLLOMANI

Pjesa e katėrtė

UFO-t / JASHTĖTOKĖSORĖT (3)

        “Nuk ėshtė ndonjė ēudi qė tė besojmė se nuk jemi tė vetėm nė univers. Unė jam mė se i sigurt pėr kėtė, dhe s’ka si tė ndodhė ndryshe. UFO-t ekzistojnė” .

 


            35. Stephen Hawking: Alienėt ekzistojnė

 

Sipas Stephen Hawking, fizikantit teorik, njė nga shkencėtarėt mė prestigjioz sot nė botė, alienėt jo vetėm ekzistojnė, por edhe kanė vėzhguar Tokėn prej kohėsh. Ndėrsa ai argumenton bindjen e tij, shpreh edhe kundėrshtinė e kontaktit me tokėsorėt. Sipas Stephen Hawking njerėzimi nuk duhet tė shpenzojė kohė nė arritjen e njė kontakti, por duhet tė shmangė me ēdo mėnyrė kontaktin me jashtėtokesorėt. Sfida e vėrtetė nuk ėshtė ky kontakt, por tė kuptuarit dhe tė mėsuarit se si mund tė jetė paraqitja e tyre. Deklaratat e Stephen Hawking, tė bėra kryesisht nė emisionet qė ai drejton mbi misteret e universit, janė mirėpritur nga ata qė besojnė nė fenomenin dhe nė tė njejtėn kohė kanė shtangur komunitetin shkencor. Nė njė farė mėnyre Hawking bėhet avokat i atij skenari qė ėshtė aplikuar prej mė shumė se 50 vitesh. Pra, t’i lihet nė dorė pakicės pėr tė vendosur pėr shumicėn, justifikon kontrollin e informacionit dhe i jep zė teorisė sė ”deleve” qė nuk mund tė pėrballojnė ēdo lloj sfide qė ofron realiteti dhe kanė nevojė pėr ”barinjtė” qė tė vendosin pėr fatin e tyre.

 

36. Themeluesi i Lockheed Martin pranon qė Alienėt ekzistojnė

 

Don Phillips: “E dinim qė ekzistonin objekte tė kapura nė vitin 1947 nė Roswell”.

Sipas artikullit tė publikuar nė numrin e Majit 2010 te Muflon Ufo Journale, Ben Rich, drejtori i pėrgjithshėm i Lockheed Skunk Works, ka pranuar publikisht nė njė dėshmi tė dhėnė pak kohė para se tė vdiste nė shtratin e tij, se jashtėtokėsorėt janė realė dhe se ushtarakėt amerikanė udhėtojnė nėpėr yje.

Ajo qė ka thėnė mund tė tingėllojė si diēka e re, por kjo dėshmi nė fakt ėshtė dhėnė mė parė se tė vdiste, nė Janar tė vitit 1995. Deklaratat e tij kanė shėrbyer pėr tė shtuar besimin nė raportet qė thonė se ushtarakėt amerikanė kanė nė dispozicion objekte fluturues qė imitojnė ato aliene.

Artikulli ėshtė shkruar nga Tom Keller, njė inxhinier aerohapsinor qė ka punuar si analist i sistemeve informatike pėr Laboratorin e Jet Propulsion nė NASA.

Ai shkruan:

Nė Skunkworks (Enti pėr kėrkimin dhe zhvillimin e projekteve sekrete tė NASA-s), ishim njė grup i vogėl tepėr kompakt i pėrbėrė nga rreth 50 inxhinierė dhe projektues veteranė dhe nga rreth 100 makinistėsh ekspertė dhe punėtorė tė tjer. Detyra jonė ishte ndėrtimi i objekteve fluturuesė tė avancuar teknologjikikisht dhe me dimensione tė vogla, por me cilėsi tė lartė pėr misione top secret.

Tashmė ne disponojmė mjetet pėr tė udhėtuar midis yjeve, por kėto teknologji qėndrojnė tė mbyllura nė sirtarėt e projekteve tė errėta dhe do tė duhej ndėrhyrja e Zotit pėr t’i nxjerrė prej aty dhe tė perdoreshin pėr tė mirėn e njerėzimit. Gjithėēka qė ju mund tė imagjinoni, ne dimė se si ta bėjmė.

Tashmė ne kemi teknologjinė pėr tė shkuar direkt ku banojnė jashtėtokėsorėt. Jo, nuk do tė duhet njė jetė pėr ta bėrė kėtė. Ka njė gabim nė ekuacion. Ne e dimė se kush ėshtė ky gabim. Tani kemi mundesinė tė udhėtojmė nė yje. Duhet tė dini qė nuk do tė pushtojmė yjet duke pėrdorur shtytjen apo pėrbėrjen kimike. Gjithashtu duhet tė zhvillojmė njė teknologji tė re shtytjeje. Ajo qė duhet tė bėjmė, ėshtė tė zbulojmė se ku ka gabuar Ajnshtajni”.

“Besoj se sė shpejti vėzhgimet e UFO-ve tokėsore do tė jenė baraz me vėzhgimet e atyre jashtėtokėsore.” – John Andrews.

Kur e pyetėn Rich se si funksiononte teknologjia e UFO-ve, ai tha: “Mė lejo tė tė pyes: Si funksionon ESP?”.

Intervistuesi u pėrgjigj: “Tė gjitha pikat e hapėsirės dhe kohės janė tė lidhura me njėra-tjetrėn”.

               Rich tha: “Pikėrisht!”.

 

               Ish drejtori i pėrgjithshėm i Lockheed, Ben Rich, dinte pėr jashtėtokėsorėt.

Ish drejtori i pėrgjithshėm i Lockheed Skunk Works e dinte se UFO-ja jashtėtokėsore qė ra nė Roswell influencoi modelet qė krijoheshin pėr objektet top secret tė SHBA-ve. Sipas njė raporti tė CNI News i Michael Lindemann, banues nė Colorado, informacionet e projektimit u pėrfituan nga ilustrimet hetimore dhe nga dėshmitė e dėshmitarėve tė shumtė tė pyetur nga William L. “Bill” McDonald.

Nė njė e-mail tė datės 29 qeshor 1999, e drejtuar tek Lindemann, McDonald sjell njė pjesė nga biseda me Harold Puthoff, themelues i programit, “shikimi nė largėsi” nė SHBA.

McDonald thoshte: “Mirė Hal, vetė e kerkove! Tani qė inxhinieri legjendar dhe drejtuesi i dezajnerėve tė modeleve tė Testor Corporation ka vdekur, mund tė them se ai ka pranuar personalisht lidhjen e projektimit midis UFO-s jashtėtokėsore tė Roswelitit dhe Avionėve Luftarakė Ajrorė pa pilotė (Unmanned Combat Air Vehicles – UCAV)), ose ndryshe avionėt spiunė, tė Joint Strike Fighters, prodhuar nga Lockheed Martin dhe avionėt Space Shuttle.

Andrews ishte njė mik i ngushtė me Ben Rich, drejtor i Skunkworks – pasardhės i themeluesit Kelly Johnson, i famshėm per F-117 Nighthawk “Stealth” fighter dhe F-19 Stealth Interceptor. Para se Rich tė vdiste nga kanceri, Andrew i bėri pyetjet e mia.

Dr Ben R. Rich ish drejtor i Skunk Works ne Lockheed pranoi se:

1 – “Ekizstojnė dy tipe UFO-sh – ata qė kemi realizuar ne dhe ata qė ata nxjerrin nė fluturim. Njė pjesė tė njohurive tona e kemi marrė nga ato qė kemi gjetur nė vendin e pėrplasjeve dhe kemi marrė disa dhurata. Qeveria dinte gjithēka dhe qė prej vitit 1969 ishte pjesė aktive nė ruajtjen e kėtij informacioni. Pas “pastrimit” tė realizuar nga Nixon ēėshtja u mor nėn administrimin e njė zyre drejtuesish ndėrkombėtarė tė sektorit privat”.

2 – “Gati tė gjitha projektet aerohapesinore, “Biomorfike”, ishin tė frymėzuar nga anija kozmike e gjetur nė Roswell, duke filluar prej Blackbird SR-71, ndėrtuar nga Kelly, deri tek dronėt aktualė, UCAV dhe objektet hapėsinore”.

3 – Mendimi i Ben Rich ishte qė publikut nuk duhej treguar mbi UFO-t dhe jashtėtokėsorėt. Mendonte se nuk mund tė kontrollonte dot tė vėrtetėn. Vetėm gjate muajve tė fundit tė jetės sė tij filloi tė besonte se “grupi ndėrkombėtar i drejtuesve”, qė administronin “subjektin” nė fjalė, mund tė ishte njė problem shumė mė i madh pėr lirinė e njerėzve se sa prezenca apo vizitat e jashtėtokėsorėve nė Tokė.

Lindemann shton se: “Bill McDonald  i mori kėto informacione nga Andrews qė nga viti 1994 deri en fund tė telefonatave tė tyre pėr Krishltindjen e 1998-s”. Lindemann nėnvizon gjithashtu se: “Duhet tė kemi parasysh se Dr. Ben R. Rich prezantoi nė konferencėn publike tė inxhinierėve dhe projektuesve aerohapėsinorė tė vitit 1993 para se tė rėndohej sėmundja e tij dhe nė atė rast pranoi, nė prezencė tė drejtorit tė MUFON nė Orange Country, Jan Harzan dhe shumė tė tjerėve, se: “Ne, ose ndryshe, kompleksi ushtarak/industrial i SHBA-sė, dispononim teknologjinė pėr tė udhėtuar mes yjeve”.

Don Phillips, ish-USAF, inxhinier projektues pėr Lockheed Skunkworks dhe kontraktor i CIA-s, pranon se: “UFO-t  janė realė”.

Don Phillips: “UFO-t ishin tė mėdhenj dhe mund tė fluturonin pėrpara dhe bllokoheshin papritur dhe ktheheshin me 60, 45 dhe 10 gradė dhe mė pastaj tė riktheheshin mbrapsht menjėherė”.

Gjate uljes sė misionit Apollo, Neil Amstrong tha: “Jam kėtu. Ata janė pikėrisht nga ana tjetėr dhe duke parė dimensionet e anijeve tė tyre ėshtė e kuptueshme qė atyre nuk u vjen mirė qė ne zbarkuam kėtu”.

“Kur punoja me Kelly Jonson ne Skunkworks, firmosėm njė akord me Qeverinė nė tė cilin deklaronim se do tė ruanim sekretin mbi kėto fakte”.

“Kėrkimi mbi antigravitetin po pėrparonte. E dinim qė ekzistonte njė objekt i kapur nė vitin 1947 nė Roswell, ata ishin realė. Dhe ne kemi kopjuar teknologjinė e tyre. Dhe e bėmė qė tė funksiononte. Tė gjithė njiheshim me njėri-tjetrin nėpėrmjet asaj qė quanim industri e padukshme. Mund ta quajmė edhe si tė zezė, shumė tė errėt, ose tė fshehur.

Njohja qė kam mbi kėtė teknologji vjen nga anija qė ėshtė kapur kėtu. Nuk e kam parė anijen dhe as trupat, por patjetėr qė njoh personat qė i kanė parė. Nuk kishte asnjė dyshim qė bėhej fjalė pėr qenie tė ardhura nga jashtė planetit tonė. Kėta JT (Jashtė Tokėsorė ose ET) janė tė rrezikshėm? Nėse do tė ishin, me armėt qė disponojnė mund tė na kishin shkatėrruar shumė kohė mė parė.

Ne morėm teknologjinė qė frymėzoi mjetet pėr skanimin e trupit pėr tė pėrcaktuar sėmundjet ose problemet dhe nė ēfarė kushtesh gjendesh. Mund edhe tė kurohemi nga kėta skanerė.

Mund t’ju garantoj personalisht se kemi punuar mbi ta dhe kemi disa versione qė mund tė diagnostikojnė dhe kurojnė kancerin. Njė prej qėllimeve qė kisha kur themelova shoqėrinė time mė 1998 ishte ajo tė vazhdoja punėn nė kėto teknologji tė cilat mund tė pastronin ajrin dhe ta lironin nga toksinat dhe tė ndihmonin nė uljen e nevojės pėr energji djegėse fosile. Po, ka ardhur koha. Mund t’ju them se tashmė e gjitha kjo ka filluar”.

 

 

            37. Ish drejtori i NASA-as, Ken Johnston, afirmon qė nė Hėnė gjenden qytete aliene

 

Ken Johston, ish-drejtor i Aeronautikės Kombėtare dhe Administratės sė Hapėsirės ​​dhe mbikėqyrės i fotografive tė Departamentit tė NASA-s, i cili gjithashtu ka punuar pėr Laboratorin Lunar gjatė misioneve Apollo, u shkarkua vetėm se ka thėnė tė vėrtetėn.

Ken Johnston thotė se NASA ka zbuluar nė Hėnė qytete tė lashta tė huaja dhe makineri, pararoja tė teknologjisė, madje nėpėr disa nga tregimet e astronautėve, thonė qė njė pjesė e kėsaj teknologjie, sipas tyre, mund tė jetė nė gjendje pėr tė manipuluar gravitetin.

Ai thotė se agjencia kishte urdhėruar pėr t’i mbuluar kėto fakte dhe asgjė tė mos dilte nė media pa pėlqimin e tyre. Gjatė 40 viteve tė fundit shkencėtarė tė tjerė, inxhinierė dhe teknikė kanė akuzuar NASA, se i fsheh dhe i errėson tė dhėnat e mbledhura gjatė misioneve tė hapėsirės.

Numri nė rritje i akuzave kanė dalė nga fakti se (NASA) ka fshehur disa informacione nė lidhje me objekte hapėsinore ​​anormale dhe ka gėnjyer nė lidhje me praninė e objekteve tė zbuluara nė Hėnė dhe Mars, duke mbuluar deri edhe provat e gjurmėve tė jetės, tė raportuara nga Landers Viking nė vitin 1970. Njė tjetėr ish-punonjės i NASA-s, Donna Hare, akuzoi NASA, se ka fshehur mijėrat e fotografive gjatė viteve.

Sipas Johnston, astronautėt e Apollove kishin sjellė dėshmi fotografike tė sendeve tė gjetura gjatė veprimtarisė nė Hėnė. Johnston, nė referencė me atė qė NASA kish urdhėruar atė pėr tė shkatėrruar kėto imazhe gjatė punės nė Laboratorin '”Jet Propulsion Laboratory'” (JPL Jet Propulsion), e kish refuzuar njė urdhėr tė kėsaj natyre. Pas zbulimit tė informacionit pėr shtypin, Agjencia e kish pushuar nga puna.

Nė njė njoftim pėr shtyp, Kay Ferrari, i programit JPL nė Afrikėn sub-Sahariane, kishte raportuar se Johnston u detyrua tė jap dorėheqjen e tij, sepse ai e kishte kritikuar publikisht kompaninė pėr tė cilėn ai kish punuar.

Me sa duket, disa objekte tė mėdha nė njė bazė hėnore,nė anėn tjetėr tė Hėnės, janė fakte ku janė mbėshtetur teoritė e Johnston.

Siē u pėrmend mė lart, Ken Johnston nuk ishte i vetmi person qė ka denoncuar fshehjen e manovrave tė NASA-s. Shkencėtari i cili kishte ndjekur pėrvojėn nė bordin e sondės Viking pėr tė zbuluar gjurmė e jetės nė planetin Mars nė vitin 1976, vazhdon tė sulmojnė agjencinė amerikane tė hapėsirės. Gilbert Levin thotė se eksperimenti i tij biologjik kishte arritur qė tė provojė ekzistencėn e jetės nė Mars.

Nuk janė vetėm kėta shkencėtarė e punonjės qė akuzojnė NASA-n, por janė me dhjetėra e qindra punonjės tė agjencisė sė hapėsirės, qė akuzojnė ​​pėr fshehje provash nga NASA.

Nėpėrmjet njė fotoje tjetėr tė diskutueshėme tė NASA-s, ish-punonjėsi Donna Hare, kishte akuzuar agjencinė pėr errėsimin e mijėra fotografive gjatė viteve, duke deklaruar se agjencia hapėsinore kishte hequr anomali nė disa imazhe shqetėsuese. Gjatė periudhės qė ai ka punuar nė NASA, Donna Hare ishte njė specialist e teknik fotografie.

Shėrbimet e tij janė njohur me Ēmimin Award (Apollo Arritja Skylab 1969) njė ēmim dhe njė medalje pėr shėrbim tė meritueshme, nė tė cilat pėrfshihen misionet e pėrbashkėt amerikano-ruse tė hapėsirės Soyuz-Apollo.

 

            38. Astronomi Eamonn Ansbro: Anijet aliene fluturojnė rreth Tokės

 

Astronomi Eamonn Ansbro, kėrkues dhe studies shumė i famshėm dhe shumė i njohur nė kėrkimet mbi jetėn jashtėtokėsore, ka deklaruar se ka provat e “anijeve aliene qė fluturojnė rreth Tokės“. Nuk kemi tė bėjmė nė kėtė rast me njė deklaratė tė njė personi tė panjohur, apo tė njė sharlatani nė kerkim tė famės, por tė njė anėtari tė Shoqėrisė Astronomike Mbretėrore qė nė tė kaluarėn ka qenė dhe Zv. President i Shoqatės Ndėrkombėtare tė Astrofileve. Faqja web IrishCentral shpjegon se nė 20-tė vitet e fundit Ansbro u ėshtė dedikuar me mish dhe shpirt kėrkimeve mbi ekzistencėn e jetės jashtėtokėsore.  Ansbro ėshtė ligjėrues nė shumė konferenca anembanė botės, pėrfshirė kėtu edhe subjekte shumė tė rėndėsishme dhe tė nderuara, siē ėshtė Qeveria Franceze. Edhe pse puna e tij mund tė duket e ēuditshme, ai kėmbėngul se studimet e tij kryhen sipas “kritereve shkencore”. Ansbro bėn pjesė gjithashtu nė njė grup shkencėtarėsh tė mbledhur nėn siglėn OSETI (Optical Search for Extra-Terrestrial Intelligence).

Mendimi i tij ėshtė sintetizuar shumė mirė nė njė intervistė tė dhėnė nė faqen “Roscommon Herald”, tė martėn mė 19 Prill 2011, nė tė cilėn Ansbro ka deklaruar se: “Anije tė veēanta aliene pėrshkojne orbita tė caktuara pėrreth Tokės“.  Ansbro thotė se nuk mund tė dėshmohen akoma provat e mbledhura prej tij nė komunitetin shkencor pėr arsye resursesh, por qė ėshtė i bindur se ka tė drejtė.

Nė qytetin e tij tė lindjes, Boyle, Ansbro ka vėnė nė punė njė “foto-kamerė nė qiell tė hapur” pėr tė vėzhguar tė gjithė hemisferėn gjatė gjithė kohės. Makina fotografike stėrmadhe, e vetėprodhuar, ėshtė e pėrbėrė nga 11 telekamera regjistrimi, dhe dallon ēdo gjė qė lėviz nė mėnyrė tė pazakonshme.

 

            39.Alienėt dhe UFO-t ekzistojnė, por NASA i fsheh

 

            Njė ish astronaut i NASA-s i cili ka ecur nė planetin Hėnė, gjatė misionit tė tij atje vite mė parė, thotė se alienėt nuk janė vetėm tė vėrtetė, por e kanė vizituar tokėn disa herė.

            Dr Edgan Mitchell, thotė se ėshtė shumė i bindur se shumė UFO kanė vizituar tokėn gjatė karrierės sė tij si astronaut. 77 vjeēari, i cili ka qenė pjesė e ekuipazhit tė misionit Apollo 14, tha se burimet nė agjencinė hapėsinore, NASA, na i kanė pėrshkruar alienėt si “njerėz tė vegjėl tė ēuditshėm pėr ne”, por asnjėherė nuk kanė pranuar se ata kanė vizituar Tokėn. Dr Mitchell ka thėnė pėr Radio Kerrang se teknologjia njerėzore nuk “ėshtė aq e sofistikuar” si e Alienėve dhe nėse ata do tė ishin armiqėsor “ne nuk do tė jetonim mė”. Ai tha: “Nuk ėshtė ndonjė ēudi qė tė besojmė se nuk jemi tė vetėm nė univers. Unė jam mė se i sigurt pėr kėtė, dhe s’ka si tė ndodhė ndryshe. UFO-t ekzistojnė” .

            “A mund t’i identifikojmė ku janė kėto UFO dhe kėto planete tė tjerė me jetė? Jo, sigurisht, pasi nuk janė nė sistemin tonė Diellor, por ne kemi arritur tė identifikojmė njė numėr tė madh planetėsh qė mund tė kenė jetė ashtu si edhe nė Tokė.

            “Mendoj se jemi tė privilegjuar qė jemi njė planet i vizituar nga kėto qenie jashtėtokėsore dhe se fenomeni UFO ėshtė shumė real”.

            “Unė kam qenė pjesė e qarqeve ushtarake dhe inteligjente, tė cilėt e dinė shumė mirė se ne jemi vizituar nga UFO-t por nuk e kanė publikuar kėtė gjė. Kohėt e fundit po shoh disa pėrpjekje pėr publikim, megjithese shumė tv vakta”.

            Dr Mitchell, sė bashku me komandantin e Apollo 14 Alan Shepard, mbajnė rekordin pėr udhėtimin mė tė gjatė nė hėnė prej 9 orėsh e 17 minutash, qe ka pasur misionin e vitit 1971 nė Hėnė. Zyrtarė nga NASA, i hodhėn poshtė komentet e tij sa i pėrket vizitės sė UFO-ve nė Tokė.

            Nė njė deklaratė, njė zyrtar tha: “NASA nuk gjuan UFO-t. Deri mė sot nuk ka arritur tė gjejė asnjė provė pėr jetėn aliene nė kėtė planet ose kudotjetėr nė univers”.

            “Dr Mitchell ėshtė njė amerikan i madh, por ne nuk ndajmė tė njėjtin opinion pėr kėtė ēėshtje”.

 

            Fund i pjesės sė katėrtė

 

Nga libri nė dorėshkrim "UFO-t dhe lufta e Dulēes"

 

 (1)     (2)