.

Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

RTV ZIK

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

ERENIKU

ZEMRASHQIPTARE

VAJZAT.COM

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

MEKULIPRESS

SHQIP DK

DITURIA

PRESHEVA.COM

DREJTSHKRIMI

RIDVAN BUNJAKU

PSIKIATRIA ONLINE

SEKRETE BUKURIE

Psikologji - Tė parandalojmė depresionin...tani!

Shkruan: Dorina SEFA

www.hermesnews.org  

      

TĖ PARANDALOJMĖ DEPRESIONIN... TANI!

 

Depresioni godet rėndė dhe ne duhet t’a luftojmė me forca tė cilat shpesh zor se i gjejmė….

  

 
            Ndjehem keq pėrsėri…..!


            Depresioni ėshtė njė sėmundje qė shpesh shumė njerėz pothuajse nuk e vene re fare...Por ai ekziston e ne fakt jo nga ato te cilat mund te quhen te lehta e te papėrfillshme siē bėjnė shumica e njerėzve te cilėt janė pak ose aspak te informuar pėr pasojat.

             
            Depresioni ėshtė njė epidemi nė rritje. Ai pėrhapet aq shpejt sa askush nuk mund ta marre me mend. Depresioni ėshtė bashkėpunėtor i ngushte me stresin, me friken, me mungesėn e vullnetit, te merr shume nga vetja dhe te fal vetėm panik, kriza nervore e te ēon edhe deri ne vdekje…


            Atėherė pse nuk i kushtoni vėmendjen urgjente qė meriton? Sepse ndoshta te gjithė e vlerėsojmė pak ketė rrezik. Ėshtė e vėrtetė ne nuk jemi sisteme robotėsh te cilėt me nje buton mund tu ndryshojmė sjelljen por kemi diēka me te mire se ata, kemi aftėsinė e te menduarit.


            Dhe le te mendojmė pak, sa shume arsye ka qe njė individ te rrezikoje te pėrfshihet ne depresion! Vdekja e njė prindi, fėmije, divorci i prindėrve apo edhe thjesht njė zhgėnjim nga partneri,etj dhe ja depresioni behet gati te strehohet tek ju duke u shtirur ne fillim si njė mik qe te lejon te shprehesh gjithė mllefin.


            Te qash te bėn mire, kėtė e thonė te gjithė por kjo s’do te thotė qe te qajmė gjithė ditėn e ditės dhe kėshtu te harrojmė se po jetojmė dhe pėrqendrohemi vetėm ne atė ē’ka na lėndon. Heshtim sepse ne te shumtėn e rasteve duam te mos tregojmė se jemi te dobėt para ngjarjes qe na ka ndodhur.


            Kėshtu largohemi nga miqtė dhe mbetemi vetėm deri sa te na kaloje stuhia. Por stuhia duket se zgjat me shume nga ce kemi menduar neve e ndoshta hera herės ne kuptojmė se dhimbja pėr ngjarjen e hidhur sikur na ėshtė larguar.


            Tashme nuk na shkon mendja aq shpesh aty por prape jemi te trishtuar, qajmė dhe ndjehemi serish viktima. Mėngjeseve kuptojmė se kemi bere pak gjumė dhe ėndrrat e kėqija nuk na kane lėnė rehat, pėrtojmė te lėvizim nga shtrati dhe mbyllim sytė serish me shpresėn se kur te zgjohemi do te jemi bere pak me mire…


            Ēfarė ka ndodhur? Ka ndodhur ajo qe…nėse nuk reagojmė menjėherė ka shume mundėsi qe depresioni te pėrhapet te ne tamam si njė gangrene dhe atėherė kam frike se do te jete vone pėr ti thėne “STOP”. Tashme miku yt ka filluar te te fusė ne gracke, ti trishtohesh edhe pa pasur arsye…te pėlqen ajo gjendje dhe me e bukura ėshtė se nuk pranon asnjė ndihme nga te tjerėt.


            A dėshiron qe te mos bėhesh pre e depresionit?

 

            Fillo menjėherė te mendosh pėr diēka tjetėr qe ty te pėlqen duke u nisur thjesht edhe nga njė detaj i vogėl si pėr shembull se ēfarė do te te pėlqente te haje ne ato ēaste. Ēfarė do te vishje ne njė rast special ku ti ishe e ftuar? Fillo te shfletosh revista, shih video qe te bėjnė te qeshesh, bej shėtitje te gjata duke ecur kėshtu do te fillosh te hysh ne kontakt me njerėzit dhe do te maresh ajėr.

            Nėse mundesh bėji kėto shėtitje ne natyre sepse ngjyra e gjelbėr te qetėson. Fillo ti thuash vetes: -Jam e forte! dhe nuk ėshtė gabim qe ti te vendosesh te maresh frerėt e jetės tende ne dore. Ok nėse nuk do te dėgjosh moralin qe te bėjnė te tjerėt por mos harro se ata janė miqtė e tu dhe kėshtu qe nuk ke pse i mėnjanon. Fillo te rivendosesh kontaktet me ata, dhe mundohu qe sa me shume ta shmangesh gjendjen qe ti je duke kaluar. Ėshtė e sigurt qe ata do te pyesin se si je por ti nuk ke pse ndihesh si i/e detyruar pėr ti dhėnė njė pėrgjigje te sakte. Kaloje muhabetin ne njė teme tjetėr me mjeshtėri dhe folu atyre vetėm pėr planet e se ardhmes.

 


            Ky ėshtė vetėm fillimi….


            Te mos mendojmė se depresioni do te largohet kaq kollaj, kujtojmė njė shembull qe shume shpesh mund ta kemi dėgjuar ne jetėn e pėrditshme. Njė ish i alkoolizuar e ka shume te vėshtirė te ulet ne njė tavoline me dike qe ėshtė duke pire alkool sepse do shume mund qe ti rezistoje tundimit qe ta ktheje dhe ai nje gote. Por nėse ai kthen vetėm njė gote ėshtė shume e sigurt qe ia do te rifilloje te verdalliset serish neper bare si i alkoolizuar ne ditėt ne vijim.


            Ē’duhet tė bėni?

 
            Rrini larg gjerave qe ju trishtojnė! Nėse jeni ne shkolle dhe jeni te anėtarėsuar ne ndonjė institucion qe ju sjell stress te tepėrt shqyrtojini me kujdes mundėsitė dhe vendosni te largoheni prej aty apo jo?

 
            Kjo vlen edhe per punėn, ndonjėherė ėshtė me mire ta leme pak mėnjane ambicien kur behet fjale pėr shėndetin tone, le te pranojmė te bėjmė me pak ne pune dhe te kalojmė me shume kohe me veten tone. Njė vrap shoqėruar me muzike ose ne palestėr, njė dush i ngrohte, njė kafe ne kafenenė e lagjes duke lexuar diēka ndėrkohe te lejojnė vetėm te mendosh gjera te bukura dhe pas kėsaj mund te flini edhe njė gjumė te qete dhe kėshtu njė tjetėr dite e jetės tuaj do te nise shume ndryshe….e qete.            Hermesnews©AllRightsReserved