.

Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegëza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

RTV ZIK

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZËRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

ERENIKU

ZEMRASHQIPTARE

VAJZAT.COM

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRË

ZËRI I AMERIKËS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

MEKULIPRESS

SHQIP DK

DITURIA

PRESHEVA.COM

DREJTSHKRIMI

RIDVAN BUNJAKU

PSIKIATRIA ONLINE

SEKRETE BUKURIE

Kulturë - Biografia e Sami Frashërit

Sami FRASHËRI

 

BIOGRAFIA E SAMI FRASHËRIT

 

Përmbledhjen nga libri,

“SHQIPËRIA Ç’KA QENË, Ç’ËSHTË, E Ç’DO TË   BËHET?” mund ta shkarkoni falas në sektorin

 “Literaturë”

 

 

            Sami Frasheri ka lindur ne 1 Qershor 1850, ne Frasher te Permetit. Ai ka qene ideologu kryesor i levizjes kombetare shqiptare, dijetar, shkrimtar dhe publicist. Sami Frasheri ishte zoterues i disa gjuheve te huaja si turqisht, italisht, frengjisht, latinisht, greqishten e re dhe te vjeter, arabisht dhe persisht. Sami Frasheri drejtoi disa nga revistat e para ne gjuhen shqip “Drita” dhe pastaj “Dituria” (Stamboll 1884 – 1885) ku shkroi nje varg artikujsh. Hartoi librat “Abetare e gjuhes shqipe” (1886), “Shkronjtore e gjuhes shqipe” (gramatika) dhe “Dheshkronje” (Gjeografia 1888). Ai ka shkruar “Shqiperia c’ka qene, c’eshte e c’do te behet” botuar me 1889 ne Bukuresht. Sami Frasheri hartoi dhe nje fjalor te gjuhes shqipe qe mbeti i pabotuar, la gjithashtu ne doreshkrim nje permbledhje kengesh popullore shqiptare. Eshte autor i fjalorit normative te gjuhes turke (Kamus-i turki, 1901) I cili ruan vleren e vet te madhe edhe ne ditet e sotme. Fjalori “Kamus-i turki” permban mbi 40 mije fjale e shprehje gjuhesore. Samiu eshte gjithashtu edhe autor i disa fjaloreve dy-gjuhesh frengjisht-turqisht, turqisht-frengjisht dhe arabisht – turqisht. Sami Frasheri ka shkruar edhe drama e romane ne gjuhen turke. Vepra me e  rendesishme eshte “Besa”, botuar ne 1875, dhe vene ne skene ne teatrin perandorak ne Stamboll. Sami Frasheri ka dhene kontributin e tij edhe ne fushen e gazetarise. Ai ka bashkepunuar me shkrime dhe ka qene redaktor dhe kryeredaktor ne disa gazeta “Sabah” (Mengjesi 1876) dhe “Hafta” (Java). Ne punen krijuese te tij, zene vend edhe perkthimet, e kryesisht ato nga frengjishtja. Bibloteka e tij personale kishte 20 mije vellime. Sami Frasheri vdiq ne Stamboll ne 1904, duke lene me doreshkrim 11 vepra, krysisht nga fusha e gjuhesise dhe letersise.

 

            Me poshte jane disa fjale te urta nga Sami Frasheri

 

            • Po tebjere ne det nje pike uje, nuk thahet

            • Mejtimet me te larta gjenden ne fjalet me te shkurtra

            • Ne vend qe te shesesh dituri dhe zotesi, perpiqu t’i fitosh ato

            • Njerezit jane te njejte para natyres, edukata i ben te dallohen

            • Nuk ka gje me te lige se perqeshja, sepse prek te miret me shume se te liqte

            • Njollat qe na ngjiten ne trup, lahen me uje, njollat e shpirtit s’ka gje t’i pastroje

            • Mos shkruaj gje kur je me nerva, sepse, ndersa plaga e gjuhes eshte me e keqe se e shpates, mendo ç’ka mund te jete ajo e pendes

            • Kot perpiqet mendja, kur nuk mund te arrije graden e larte te ndjenjave te zemres

            • Per ndryshimin e dickaje nuk ka asgje me te afte se koha

            • Goja kalon kufirin, demin e paguan mendja.

            • Ai qe pelqen veten e tij, nuk pelqehet nga askush.

            • Hipokrizia eshte helmi me i rrezikshem.

            • Mos u tremb nga shuplaka e mikut, duhet te kesh frike nga levdata e armikut.

            • Perii ngateruar, nuk zgjidhet duke u ngutur.

            • Genjeshtra s’mund ta mund kurre, te verteten. Rruga e ngushte rrotullohet e rrotullohet e perseri ne rruge te madhe del.

            • Zemra eshte nje astrolog qe nuk gabon asnjehere ne zbulimet qe ben.

            • Fjala e keqdashesit eshte si qymyri: edhe kur nuk djeg sendin qe e prek, e nxin ate

            • Vlera e zjarrit kuptohet ne ditet e dimrit, dhe ajo e bores ne ditet e veres.