.

Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

RTV ZIK

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

ERENIKU

ZEMRASHQIPTARE

VAJZAT.COM

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

MEKULIPRESS

SHQIP DK

DITURIA

PRESHEVA.COM

DREJTSHKRIMI

RIDVAN BUNJAKU

PSIKIATRIA ONLINE

SEKRETE BUKURIE

Tema tė tjera - Puthja

Shkruan: Adnan ABRASHI

www.syri3.com

       PUTHJA

 

       Nė kėrkim tė vete gjenezės sė saj, antropologėt tanė bashkėkohorė theksojnė se, puthja, ashtu sikurse e praktikojmė ne sot, sė pari ka lindur nga kontakti i afėr dhe i drejtpėrdrejt fizik oral nė mes tė nėnės dhe fėmijės. Ashtu, sikurse zogjtė i ushqejnė tė vegjlit e vetė, nė kohėt shumė mė tė lashta, nėnat pėrmes futjes nga goja nė gojė tė ushqimit tė gatshėm dhe tė pėrtypur mė parė nga ajo, i kanė ushqyer foshnjėn e porsalindura. Kėshtu, me kohė, kjo formė, pėrveē si mėnyrė e pėrmbushjes sė nevojės biologjike, ka ndikuar edhe nė rrėnjosjen psikologjike tė ndjenjės sė sigurisė dhe mbrojtjes, e tė cilėn ne sot, si njė veprim, e kemi tė rrėnjosur thellėsisht nė ndėrvedijen kolektive tė racės njerėzore.

   

            Puthja ėshtė njė veprim pėrmes sė cilės, ne, pėrkatės tė gjinisė njerėzorė, i shprehim dhe i manifestojmė ndjenjat dhe emocionet tona nė mėnyra dhe situata tė ndryshme. Nė pėrgjithėsi, puthjen mund ta definojmė si njė akt formal tė afėrsisė, miqėsisė, njomėsisė, mbrojtjes, epshit, provokimit dhe erotikės. Po ashtu, nė tė shumtėn e rasteve dhe situatave, puthja mund tė shfaqet edhe si akt i respektit dhe nėnshtrimit, e shpesh herė, edhe si veprim intim dhe amėnorė.

            Nė kėrkim tė vete gjenezės sė saj, antropologėt tanė bashkėkohorė theksojnė se, puthja, ashtu sikurse e praktikojmė ne sot, sė pari ka lindur nga kontakti i afėr dhe i drejtpėrdrejt fizik oral nė mes tė nėnės dhe fėmijės. Ashtu, sikurse zogjtė i ushqejnė tė vegjlit e vetė, nė kohėt shumė mė tė lashta, nėnat pėrmes futjes nga goja nė gojė tė ushqimit tė gatshėm dhe tė pėrtypur mė parė nga ajo, i kanė ushqyer foshnjėn e porsalindura. Kėshtu, me kohė, kjo formė, pėrveē si mėnyrė e pėrmbushjes sė nevojės biologjike, ka ndikuar edhe nė rrėnjosjen psikologjike tė ndjenjės sė sigurisė dhe mbrojtjes, e tė cilėn ne sot, si njė veprim, e kemi tė rrėnjosur thellėsisht nė ndėrvedijen kolektive tė racės njerėzore. Ndėrsa, sa i pėrket shprehjes mė tė madhe tė saj tek akti seksual, sigurisht ajo ka rrjedhė nga ngacmimi i pozitės sė kontaktit drejtpėrdrejt fizik, nga njėra anė, dhe afėrsisė intime ballė pėr ballė me partnerin, nga ana tjetėr.

            Edhe pse puthja si akt dhe veprim ėshtė i njohur dhe i praktikuar nė tė gjitha kulturat dhe civilizimet e ndryshme tė botės, ajo tek shumica e tyre ka simbolikė dhe domethėnie tė ndryshme. P.sh. eskimezėt, maorėt dhe polonezėt, si shenjė puthjes preken me hundė.

            Nė shtetet arabe, puthja konsiderohet si gjest i respektit, ndėrsa nė Maroku personi mė i ri, mė tė vjetrit, sė pari ia puth dorėn e mė pas majėn e kokės.

            Puthja nė dorė tek shumė popuj tė ndryshėm gjithnjė ėshtė konsideruar si nderim dhe respekt, ndėrsa puthja e gjurit dhe i shputės sė kėmbės, si gjest i nėnshtrimit dhe servilizmit.
Pėr kinezėt dhe japonezėt puthja ėshtė njė akt erotik seksual dhe merret si diēka intime, andaj, nuk lejohet qė tė bėhet publikisht dhe nė pranin e tė tjerėve. Po ashtu indusėt, por edhe shumė popuj tjerė, puthen publike e konsiderojnė si tabu qė ndeshet ngushtė me normat morale dhe fetare tė sjelljes shoqėrore. Nė Indi ta zėmė, edhe filmat si krijimtari artistike ku sado pak tė jetė i shfaqur ndonjė akt i vogėl i puthjes nė mes tė gjinive tė kundėrta, censurohet ashpėr!

            Nė ishullin Hokaido tė Japonisė, si karakteristikė e jashtėzakonshme e mėnyrės sė shprehjes erotike tė dashurisė ėshtė kafshimi nė mes tė partnerėve tė gjinive tė kundėrta, ndėrsa nė Bali, si kulminim i shprehjes sė intimitetit tė ndėrsjellėt nė mes partnerėve bėhet pėrmes afrimit tė fytyrave, lėmimit dhe prekjes, si dhe thithja me errėmarrėje e ngrohtėsisė dhe erės sė lėkurės tė njėri- tjetrit.

            Pėr fiset afrikane goja konsiderohet vrimė dalėse, andaj puthja gjatė aktit erotik bėhet nga bindja e ekzistimit tė frikės se nga ajo mund tė del shpirti. Ndėrsa, po nė kontinentin e Afrikės, fiset nigeriane, puthjen e konsiderojnė si njė veprim ngjashėm me kanibalizmin, andaj dhe akterėt e saj dėnohen ashpėr me rrahje me kamxhik.

            Nga tė gjitha llojet e puthjeve dhe pavarėsisht se ēfarė qasje do tė kemi ndaj saj, sot nė botė si mė e njohura dhe mė e pėrhapura ėshtė puthja evropiane, e ashtuquajtur si "puthje franceze"(buzė me buzė). Kjo mėnyrė e puthjes, pėrveē se sjell dorėzimin, pėrkatėsinė dhe ndenjėn e afėrsisė nė mes tė partnerėve, cilėsohet edhe si njė shqisė shtojce stimuluese.

            Nga ekspertėt pėrkatės bashkėkohorė, kjo mėnyrė e puthjes, konsiderohet si njė gjimnastikė e zemrės dhe muskujve: ajo i ngjallė tė gjitha shqisat tona tė tjera ekzistuese, pulsi ngritėt nė 150 tė rrahura, pėr 7 sekonda trupi shpenzon 12 kalori, dhe, njėkohėsisht, nė at moment, nė mėnyrė paralele janė nė aktivitet 34 muskuj fasciale (tė fytyrės) dhe 40 muskuj tė qafės dhe kokės.

            Nė fund, psikologėt pėr puthjen konstatojnė se ka funksion dhe rėndėsi tė shumėfishtė pėr bėrėsit e saj, sepse nė disa raste ajo ndikon edhe si shėruese dhe ka forcė mistike. Pa dyshim se, mundėsia e puthjes ėshtė qė mė shumė shpirtėrisht t'i ofroj dy persona se sa vet akti seksual.

            Sido qė tė jetė, si kuriozitet, nė kontest tė temės, mos t'i harrojmė t'i pėrmendim as shembujt nga pėrrallat e famshme ku me puthje ngritėt nga gjumi 100 vjeēar bukuroshja e fjetur, ndėrsa bretkosėn puthja e ka shndėrruar nė princ.

            E... nė tė vėrtetė... duhet pranuar se ne, ndoshta ende sot e kėsaj dite nuk i njohim mundėsitė, fuqinė dhe rėndėsinė e saj tė vėrtetė...