Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

BOTA.AL

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

LAPSI.AL

TIRANA OBSERVER

ZEMRASHQIPTARE

RTV ZIK

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

SHĖNDETI

DITURIA

PRESHEVA.COM

GJUHA SHQIPE

KOSOVARJA

RADIOPROJEKT

RRĖNJĖT TONA

Kulturė 7 - MISTERI I TREKĖNDĖSHIT TĖ BERMUDES... !

Shkruan: Ferdinad HYSI

      

MISTERI I TREKĖNDĖSHIT TĖ BERMUDES... !

dramė

 

 

Dramėn e autorit Ferdinand Hysi, "Misteri i trekėndėshit tė Bermudes... !", u ofrohet tė interesuarve pėr shkarkim falas nė sektorin

 

„Literaturė“

 

dhe nė

 

www.librariaelektronike.com

 

 

 

 

Synopsis

 

...Katėr persona, tė cilėt vinė nga vende tė ndryshme tė botės dhe qė nuk njihen me njėri tjetrin, nė njė natė me shi, ndodhen nė njė shtėpi gjysmė tė braktisur, tė ftuar nė mėnyrė misterioze nga njė ftesė anonime. Nuk kanė emra, por janė njė Profesor, njė Pronar, njė Vajzė dhe njė Student. Gjithēka nė fillimin e dramės, por dhe nė vazhdim, pėrfshihet nga e papritura dhe e panjohura qė kėta tė katėr ndeshin qė nė hyrjen e tyre fillestare, deri nė skenėn e fundit tė dramės. Pėrse janė ftuar, ēfarė lidhje kanė me tė zonjėn e shtėpisė, (ėshtė ajo qė i ka ftuar),
me njeri tjetrin dhe mė sė fundi me Djalin e kėsaj shtėpie, qė nė fillim na shfaqet nė njė kornizė tė madhe nė qendėr tė dhomės... mė vonė si njė hije qė vjen dhe zhduket dhe vetėm nė fund e dėgjojmė dhe tė flasė. Dilema e kėtyre pyetjeve shoqėron skenat me radhė, duke mbajtur tė panjohur lidhjen e tyre me kėtė shtėpi dhe me tė zonjėn e saj, pavarėsisht qė ju bėhet e ditur se janė tė ftuar pikėrisht nė ditėlindjen e djalit tė kėsaj zonje, por qė dhe ai ēuditėrisht nuk ka ardhur akoma, por pritet tė vijė.

Hap pas hapi, shoqėruar me ankthin e tė panjohurės, me shfaqen e Nėnės here pas here, me ndėrhyrjet e Shoqėruesit, tė ndėrthurur kėto tė gjitha me skena qė fshehin nė vetvete mister dhe njė lidhje mes njė bote reale dhe joreale, e rrisin intensitetin e dramės, duke u munduar tė mbajnė nėn tension personazhet e thirrur nė kėtė festim dhe tė vėrtetėn se pėrse janė thirrur pikėrisht ata tė katėr qė edhe as nuk njihen me njeri tjetrin dhe me gjithė zhvillimet e bisedave, nuk gjejnė as edhe njė lidhje tjetėr mes tyre dhe tė zonjės sė shtėpisė.

Gjithēka zbulohet vetėm nė fund. Djali i kėsaj nėne, pesė vite mė parė, nė njė natė me shi dhe furtunė ka vdekur nė njė aksident nė njė tren diku nė Spanjė (Prandaj nė shtėpi gjithmonė dėgjohet zhurma e njė treni dhe shiut qė nuk pushon). Sipas njė ligji qė ėshtė vetėm nė Spanjė (i afėrt dhe nė Francė) mund tė merren organet e njė tė vdekuri, nė qoftė se ai,
ose dhe ndonjė nga familja e tij, nuk janė shprehur me shkrim para qe janė kundėr kėsaj, qė me term ligjor quhet Miratim i heshtur. Dhe pikėrisht nė saj tė kėsaj, katėr nga organet e djalit tė kėsaj nėne u janė trapiantuar, katėr personazheve tanė, Studenti- zemrėn, Pronari-polmonet, Profesori-veshkat dhe Vajza-palcėn e kurrizit. Pėr ta jeta pas kėtyre trapianteve ka ndryshuar rrjedhė duke i rilindur nė njė jetė tė re, me pasione dhe ndjenja qė mė parė nuk i kanė pasur, por qė i ka pasur dikur Djali. Nėna duke mos qenė nė dijeni tė kėtij miratimi tė heshtur, e ndodhur nė njė gjendje jo normale, pėr katėr vite rresht ka pritur tė birin nė ditėn e lindjes duke i pėrgatitur dhe njė tortė, vetėm vitin e pestė ajo shkon tė marrė trupin e tė birit dhe nė kthim dhe ajo pėson njė aksident pikėrisht nė Trekėndėshin e Bermudės, duke u bashkuar mė sė fundi me tė birin. Atje (nė botėn e pėrtejme) ajo mėson pėr mungesėn e katėr organeve nė trupin e tė birit dhe ėshtė kthyer pikėrisht pėr t’ia kthyer ato birit tė saj. (Tė gjitha kėto nuk zhvillohen nė dramė, por vinė si informacion dhe si refleksion e veprimeve qė ne shohim nė tė) Prandaj ajo i ka thirrur ata ditėn e ditėlindjes se tė birit, qė ti kthejnė atė, qė sipas saj ja kanė marrė pa tė drejtė, ti kthejnė birin e saj, tė plotė, ashtu si e nisi nė Spanjė. Por ajo ndeshet si me kundėrshtimin e tyre, qė nuk janė mė dakord tė shkėmbejnė jetėn me vdekjen, ku secili prej tyre i ka kaluar shumė afėr asaj, por dhe me ndėrhyrjen e dhėna dhe fakte qė njerėz qė kanė bėrė trapiant organesh, mundohen me te gjitha mundėsitė e tyre (se ligji nuk e lejon) tė gjejnė dhuruesin e tyre, ndėrsa shume nėna tė viktimave me vėshtirėsi e pranojnė kėtė fakt.

Drama ėshtė njė mesazh pėr jetėn kundrejt vdekjes... duke e trajtuar atė pikėrisht nė njė luftė tė madhe qė bėhet sot nė botė pėr dhurimin e organeve dhe rritjen e vet ndėrgjegjes njerėzore pėr ta bėrė kėtė problem tė gjithė shoqėrisė, pėr ta futur atė nė njė rrugė normale dhe ligjore, nė kundėrshtim me trafikun jashtėligjor tė tyre dhe pėr kėtė duhet tė dilet dhe mbi ndjenjat, besimet, paragjykimet edhe kur ato janė nga njė nėnė pėr tė birin e vet...