.

Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

RTV ZIK

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

ERENIKU

ZEMRASHQIPTARE

VAJZAT.COM

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

MEKULIPRESS

SHQIP DK

DITURIA

PRESHEVA.COM

DREJTSHKRIMI

RIDVAN BUNJAKU

PSIKIATRIA ONLINE

SEKRETE BUKURIE

Psikologji - Formimi i bashkėshortėsisė sė lumtur

Shkruan: Mr. Enver ĒESKO

http://www.enver-psiko.com

        FORMIMI I BASHKĖSHORTĖSISĖ SĖ LUMTUR

 

        Nėse dėshirojmė qė bashkėshortėsia jonė tė jetė e suksesshme, duhet tė formojmė modelin personal tė formimit tė bashkėshortėsisė sė lumtur. Prandaj bashkėshortėsia e lumtur jo vetėm qė duhet tė jetė e formuar, por duhet tė formohet, gjegjėsisht duhet tė jetė e pėrtėrirė. Nuk duhet tė harrojmė se bashkėshortėsia  e lumtur krijohet, ajo nuk lind.

 

 

            Bashkėshortėsitė e suksesshme  nuk janė tė bazuara nė krijimin  e marrėdhėnieve stihike dhe mekanike midis partnerėve bashkėshortorė. Kualiteti i njė bashkėshortėsie varet nga aftėsitė, gjegjėsisht nga dispozicionet e dy ēifteve pėr bashkėshortėsi, kurse vetė aftėsia nė ēdo rast individual varet nga vetitė dhe shprehitė e ndryshme personale.

            Personi qė hynė nė bashkėshortėsi me bindje se do tė ketė sukses, se do tė ndryshojė partnerin apo veten, nė tė vėrtetė loz me njė lojė tė pasigurt. Ėshtė e vėrtet se bashkėshortėsia e fortė stimulon shpirtėrisht dhe inkurajon moralisht bashkėshortėt pėr ndryshime tė mirėkuptimta e reciproke. Ndryshime tė tilla nė veti, nė shprehje dhe nė qėndrime vijnė ngadalė, por edhe mund tė zgjasin tėrė jetėn. Njeriu gjatė gjithė jetės e begaton dhe e zhvillon personalitetin e vet, ndėrkaq me begatimin dhe me zhvillim tė personalitetit, njėherit ndryshon edhe vetė. pėr kėtė arsye ėshtė shkathtėsi qė njerėzit gjatė zgjedhjes sė ēiftit bashkėshortor t’u kushtojnė llogari tė veēanta vetive personale dhe tė partnerit, sepse ato veti paraqesin indikacionin e rėndėsishėm pėr formimin e bashkėshortėsisė sė lumtur dhe kualitative.

 

            Psikologu amerikan, Luis . Termani, duke bėrė njė anketė pėr vetitė personale tė 792 ēifteve bashkėshortore, tė cilėt kanė qenė nė bashkėshortėsi nga njė e deri mė tridhjetė e mė shumė vjet, erdhi nė pėrfundime tė rėndėsishme. Qėllimi i anketės ishte tė pėrcaktoj se cilėt faktorė psikologjikė ndikojnė nė bashkėshortėsi tė lumtur. Nė bazė tė rezultateve tė fituara, Termani bėri klasifikimin e bashkėshortėve tė lumtur dhe atyre jo tė lumtur. Femrat qė kanė jetė tė lumtur bashkėshortore kanė treguar kėto karakteristika:

1)      -janė xhentile ndaj personave tė tjerė;

2)      -presin qė edhe tė tjerėt tė jenė xhentil ndaj tyre;

3)      -nuk ofendohen lehtė;

4)      -nuk i kushtojnė rėndėsi tė madhe se ēfarė pėrshtypjesh lėnė te njerėzit e tjerė;

5)      -nuk janė ziliqare dhe lakmitare;

6)      -kanė gatishmėri pėr bashkėpunim;

7)      -nuk shqetėsohen pėr role mė pak tė rėndėsishme apo tė tjetėrsuara;

8)      -nuk hidhėrohen nėse dikush tjetėr u jep kėshilla;

9)      -dėshirojnė t’u ndihmojnė tė tjerėve;

10)  -me dėshirė merren me aktivitete pėr t’i kėnaqur tė tjerėt ose u shėrbejnė pėr t’u ngritur pedagogjikisht;

11)  -kanė dėshirė tė bashkėpunojnė me njerėz tė varur dhe jo tė privilegjuar;

12)  -janė tė palodhshme nė punė dhe e kanė metodėn  e vetė;

13)  -janė kursimtare;

14)  -sjelljet e tyre tregojnė se kanė plot vetėbesim dhe mendime optimiste pėr jetėn.

 

            Sa i pėrket burrave, qė kanė jetė tė lumtur bashkėshortore, karakterizohen me kėto sjellje:

1)      -janė tė qėndrueshėm dhe stabil nė emocione;

2)      -kanė ndjenjė pėr bashkėpunim;

3)      -me qėndrime ndaj femrave tregojnė se kanė ide tė barabarta;

4)      -janė tė dashur ndaj personave inferiorė dhe jo tė privilegjuar;

5)      -nuk janė tė zėnė pėr sė tepėrmi me vetveten;

6)      -janė shumė aktiv nė punė;

7)      -shprehin tendenca tė mėdha pėr tė marrė nė vete pėrgjegjėsinė;

8)      -shprehin gatishmėri tė madhe pėr t’i kushtuar kujdes detajeve;

9)      -i duanė njerėzit metodikė dhe procedurėn metodike;

10)  -janė kursimtarė dhe tė kujdesshėm nė tė holla;

11)  -kanė qėndrime konstruktive pėr seksin, pėr moralin dhe pėr konvencione tė ndryshme shoqėrore.

 

            Analizat tona tė bėra me 462 ēifte tė jetės paramartesore dhe martesore nė Kosovė, tregojnė se kushtet themelore qė sigurojnė bashkėshortėsi tė lumtur janė:

1)      -dashuria midis bashkėshortėve (85.27%),

2)      -pajtueshmėria dhe mirėkuptimi reciprok i bashkėshortėve (68.22%),

3)      -sigurimi material i bashkėshortėve (20.15%),

4)      -si dhe barabarėsia nė marrėdhėniet bashkėshortore.

            Nga e gjithė kjo qė u tha mund tė konkludojmė se nėse dėshirojmė qė bashkėshortėsia jonė tė jetė e suksesshme, duhet tė formojmė modelin personal tė formimit tė bashkėshortėsisė sė lumtur. Prandaj bashkėshortėsia e lumtur jo vetėm qė duhet tė jetė e formuar, por duhet tė formohet, gjegjėsisht duhet tė jetė e pėrtėrirė. Nuk duhet tė harrojmė se bashkėshortėsia  e lumtur krijohet, ajo nuk lind.

 

Mr. Ēesko ėshtė kėshilltar dhe psikoterapeut bashkėshortor