.

Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

RTV ZIK

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

ERENIKU

ZEMRASHQIPTARE

VAJZAT.COM

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

MEKULIPRESS

SHQIP DK

DITURIA

PRESHEVA.COM

DREJTSHKRIMI

RIDVAN BUNJAKU

PSIKIATRIA ONLINE

SEKRETE BUKURIE

Parapsikologji - Ē'ėshtė Hajmalia e ē'ėshtė Talismani

Shkruan: Salih BASHA

 

     Ē’ĖSHTĖ ĖSHTĖ HAJMALIA DHE Ē’ĖSHTĖ ĖSHTĖ TALISMANI ?

 

       Talismani i vėrtetė i ngjanė njė baterie e cila mbushėt vet si njė bateri solare apo diellore. Nė Talisman janė tė gravuara simbolet magjike tė cilat ndikojnė direkt nė boten Astrale-Eterike, pra nė botėn tjetėr, kėto simbole ndikojnė direkt nė mbrojte tė atij individi, familje ose shtėpie apo realizimin e njė qėllimi tė caktuar.

 

     Hajmalia

 

     Hajmalia  (Amuleti) ėshtė mjet magjik i cili bėhet apo shkruhet nė letėr i cili mbahet me veti ose lihet nė vendin e caktuar pėr ta mbrojtur individin apo tėrė familjen prej ndikimeve tė ndryshme psikike tė errėta. Hajmalia ėshtė mbrojtės pasiv prej ndikimeve tė tilla tė errėta. Hajmalia i neutralizon kėto sulme tė errėta psikike. Hajmalia bėhet edhe pėr drejtime tė tjera ne jetė si pėr fat martesė, punė etj. Fuqia e saj nuk ėshtė aq efikase nė mbrojtje. Efikasiteti i Hajmalisė varet prej fuqisė apo dijes tė ndonjė personi me ngritje tė lartė shpirtėrore. Nėse personi nuk e ka kėtė fuqi e dije, Hajmalia ndikon shumė pakė te personi ose fare nuk ndikon.

 

     Talismani

 

Talismani universal

     Nė popullin tonė fare pakė ose hiq nuk njihen Talismanėt. Nė trojet shqiptare njihen vetėm Hajmalitė. Talismani duhet tė bartet me vete ose tė lihet nė shtėpi para se tė sėmuret njeriu. Talismani bėnė tė bartet edhe kur tė sėmuret njeriu. Talismani bėnė mbrojtjen, prej atij momenti e vazhdon deri nė ardhmėri. Talismanėt bėhen edhe pėr fat nė jetė, fat nė punė, fat nė martesė etj. Me bartjen e Talismanit me vete pėr mbrojtje kundra magjive tė zeza ose lėnies sė tij nė shtėpi, bėhet mbrojtja totale kundra ēdo magjie tė zezė, pra personi ėshtė i mbrojtur pėrgjithmonė. Nėse Talismani ėshtė i bėrė pėr qėllimet tjera ai njėjtė me fuqi ndikon te personi qė tė ja realizoi qėllimin e tij tė sigurt.

     Fjala „Talisman“ ėshtė fjalė francezo-spanjole. Nė kėto gjuhė ka ardhur prej Arabishtes - „Talisman“, ku nė gjuhėn arabe donė me thanė Tatim. Kurse nė gjuhėn greke fjala “Talisman“, donė me thėnė: me paguar, pėrfunduar, me mbushur apo mbushje. Fjala e fundit tregon mbushje dhe e tillė ėshtė natyra e Talismanit. Talismani bėhet nė shumė lloj objektesh duke filluar prej letrės, drurit, pergamentit (lėkurės), gurit dhe metalit. Talismani mė i fuqishėm bėhet nė metal tė Arit dhe nė atė tė Argjendit. Talismani pa kurrfarė dyshimi bėnė ndryshime nė rreth ku qėndron ai, dhe atė varėsisht prej programimit tė Talismanit. Nėse Talismani programohet pėr mbrojtjen e tėrė shtėpisė apo tėrė familjes ku jeton ajo me siguri se atė familje ka me e mbrojtur pa ndėrprerė kundra sulmeve tė errėta magjike qė dikush mundohet ti bėjė asaj familje apo shtėpie nėse Talismani ėshtė bėrė pėr mbrojtje. Po nėse Talismani ėshtė mbushur pėr njė qėllim tjetėr, si fat nė dashuri apo sukses nė financa, apo fat nė jetė, ai ndikon me tė njėjtėn fuqi dhe intensitet pa ndėrprerė te personi i dedikuar. Talismanėt ndikojnė si nė fushėn Psikologjike njashtu edhe tė asaj Magjike. Talismani pėrdorėt si pikė pėrqendrimi i energjisė mentale tė njeriut pėr njė qėllim tė caktuar. Nė qoftė se besoni mė tė vėrtetė nė Talisman se ai ju ndihmon nė mbrojtje ose pa marr parasysh se pėr ēfarė qėllim tjetėr  besoni pėr tė, kjo ju epė vetėbesim, zgjon optimizėm e mobilizon dhe aktivizon energjinė pėr arritjen e qėllimit tė caktuar qė ju e dėshironi. Nė kėtė mėnyrė formohet kushti mė i mirė qė ta arrini suksesin tuaj nė mbrojtje apo pėr ndonjė arritje tjetėr tė ndonjė suksesi, si nė dashuri, pasuri, fat, etj. Pra sukseset apo mos sukseset varėn nga njė kėto kushte qė i pėrshkruam mė parė. Besimi nė fuqinė e Talismanit thirr dhe bėnė me tė vėrtetė ndryshime tė caktuara te individėt, familje apo masė. Mirėpo, ėshtė edhe njė gjė shumė interesante pėr Talismanėt, siē e shpjegojnė  magjistarėt mė tė mėdhenj tė te gjitha kohėrave, ku thonė se Talismanėt ndikojnė edhe nėse individi nuk beson nė tė fare - kėtė edhe praktika e ka treguar. Pra, si te personi i cili nuk beson nė Magji tė Zezė dhe sėmuret nga Magjia e Zezė, njashtu edhe Talismani ndikon te individi ose familja edhe nėse ata nuk besojnė fare nė te. Besimi nė Talisman vetėm ma shumė ja shton Talismanit fuqinė . Talismani i vėrtetė i ngjanė njė baterie e cila mbushėt vet si njė bateri solare apo diellore. Nė Talisman janė tė gravuara simbolet magjike tė cilat ndikojnė direkt nė boten Astrale-Eterike, pra nė botėn tjetėr, kėto simbole ndikojnė direkt nė mbrojte tė atij individi, familje ose shtėpie apo realizimin e njė qėllimi tė caktuar. Talismani nė vete e tėrheq energjinė psikike e kozmike dhe i kthen mbrapa ato tė shumėfishuara. Pra Talismani ėshtė makinė psikologjike dhe simbolet qė gjenden tė gravuar nė to e transferojnė energjinė nė qėllim tė caktuar ku me vonė e matrializojnė nė botėn fizike. Talismani ndikon qė dėshira e jote te realizohet. Talismani ėshtė makinė e cila ndihmon ta bėnė lidhjen prej botės sė ideve siē ėshtė p.sh. njė dėshirė e jote qė ajo tė bėhet e prekshme nė materie. Pasi qė tė mbushėt apo tė kryhet rituali i duhur Talismani prej atij momenti pa ndėrprerė punon pa ndihmėn e askujt dhe vetėm pėr ju.

Talismani individual

 

     Ku ėshtė dallimi i Talismanit te zbrazėt dhe tė atij tė mbushur me rituale?

 

     Njė Talismani i zbrazėt ėshtė kur ti e blen njė Talisman dhe e qet direkt nė qafė pėr zbukurim. Kėta Talisman nuk janė asgjė tjetėr veē njė zbukurim pėr qafėn apo trupin tuaj. Kėta lloj Talismanėsh i pėrngjanė njė baterie elektrike e cila nuk ka rrymė nė te, pa rrymė bateria nuk bėnė dritė. Njashtu janė e i pėrngjajnė dhe Talismanėt e zbrazėt.

Kurse Talismanėt e mbushur me ritual special tė Magjisė sė Bardhė, janė sikur bateria elektrike e mbushur me rrymė e cila jep pa ndėrprerė rrymė e tė ndihmon qė ta hapė rrugėn natėn pėr tė parė dhe pėr tė shkuar te qėllimi i caktuar. Pra edhe njė herė. Talismanėt janė si Piramidat, tė cilat e mbledhin energjinė prej kozmosit, por janė dhe si gjenerator, edhe pse nuk prodhojnė vetė energji, por energjinė e cila ekziston si energji biokozmike e drejtojnė nė drejtim dhe qellim tė caktuar. Talismanėt kur bėhen vetėm pėr njė individ ata ndikojnė vetėm pėr atė individ e pėr tjerėt persona nuk ndikojnė fare. Po nėse bėhen Talismanėt pėr mė shumė individ dhe mbushen me ritual tė duhur ata ndikojnė edhe te ata persona. Nė Talisman duhet tė cekėt emri i individit ose familjes, datėlindja, ndonjė shenjė speciale si p.sh. shpirti i nėnshkrimit tė diellit apo tė hėnės, apo tė ndonjė planeti tjetėr. Nė talisman mund tė fryhen dov-lutje speciale si pėr mbrojtje kundra magjive tė zeza, njashtu dhe pėr qėllime tė caktuara sipas dėshirės sė personit. Njashtu duhet tė ceket edhe qėllimi i Talismanit i cili duhet tė ndikoi te personi apo familja. Nėse ėshtė i bėrė si Talisman Universal pa u caktuar personi ose familja atėherė mundet ta bart cilit i bie nė dore. Nė pjesėn e pėrparme tė Talismanit janė tė gravuara shenjat magjike tė planetėve dhe sinjale tė cilat ndikojnė nė mėnyrė direkete nė ndėrdijen e personit (shpirt). Kurse mbrapa Talismanit i cili zakonisht ėshtė i zbrazėt mund tė gravohet numri magjik i emrit tė personit pėr tė cilėn bėhet Talismani ose njė shenjė apo numėr magjik.