.

Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

RTV ZIK

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

ERENIKU

ZEMRASHQIPTARE

VAJZAT.COM

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

MEKULIPRESS

SHQIP DK

DITURIA

PRESHEVA.COM

DREJTSHKRIMI

RIDVAN BUNJAKU

PSIKIATRIA ONLINE

SEKRETE BUKURIE

Argėtime - Barsoleta -pėr pak nektar jete! (3)

BARSOLETA - PĖR PAK NEKTAR JETE! (3)

        Barsoletat, ose shakat e lehta janė dukuri qė ngėrthejnė nė brendi, pėrveē zbavitjes, edhe pak pėrqeshje, shpotitje therėse, por jo deri nė atė masė, sa tė kalojnė nė ironi tė hidhur. Qėllim parėsor kanė krijimin e situatave, atmosferės sė kėndshme  shpirtėrore, dėfryese, tė pėrcjella me buzėqeshje e qeshje, duke thumbuar lehtas qėndrimet, sjelljet,  dobėsitė dhe tė metat e dikujt apo diēkaje.

            E meqė e qeshura ėshtė mėnyra mė e mirė pėr ta zhvendosur vėmendjen nga ngarkesat e lodhshme tė pėrditshmėrisė, e me kėtė edhe terapia mė e suksesshme ndaj stresit, po ua sjell nė kėtė faqe, lexues tė nderuar, edhe kėtė frymė tė humori si amortizuese tė turbulencave emocionale, si qetėsuese tė shpirtit, si njė relaksim fizik... si nektar jete, qoftė edhe pėr pak ēaste nė zemrat tuaja.

www.sa-kra.ch

 

 

  

 

 

            Kishte ndodhur njė vjedhje e njė unaze, dhe i pandehuri ishte thirrur nė gjykatė:

            Gjykatėsi: - Pra, ti e vodhe atė unazė a?

            I pandehuri: - Jo, i nderuari gjykatės, unė nuk e vodha, por e gjeta!

            Gjykatėsi: - Po atėherė, pasi e paske gjetur, pse nuk e dorėzove ne polici?

            I pandehuri: - Nuk e dorėzova sepse nė unazė shkruante: "Pėrgjithmonė e Jotja".

 

 

 

 

            Njė ditė njė katundar donte tė shkonte me autobus nė qytet. Kur hipi nė autobus pa njė tabelė qė kishte tė shkruar: “Tė dashur qytetarė, mos pini duhan”.  Ai ndezi njė cigare dhe, pas pak, erdhi biletashitėsi e po i thotė:

            -Pse pi cingare. A nuk e sheh tabelėn se ēfarė ka tė shkruar?

            Kurse ai ia kthen:

            -Unė nuk jam qytetar, por katundar.

 

 

 

 

            Njė djalosh i bėhet monoton njė vajze duke mos ju nda e bezdisur pėrditė...

            Njė ditė, e mėrzitur nga kjo bezdi, vajza po i thotė kėtij djalit:

            -Nuk bėnė qė ne tė dy tė jemi bashkė!

            -Pėrse? po e pyet djali i ēuditur!

            -Sepse e kam babin shahist - po ia kthen vajza!

            -Ani ēka ka tė bėjė kėtu dashuria me shahin? - po pyet, edhe mė i ēuditur, djali!

            -Ka, ka - si nuk ka - sepse babai im kurrė nuk e jep mbretėreshėn pėr kali!!! - iu pėrgjigj vajza.

 

 

 

 

            Dy shokė femėrie takohen mbas shumė kohesh nė njė stacion autobusi, dhe pėrshėndesin njeri - tjetrin:

            I pari: - Si je or mik... mirė?

            I dyti i thotė: - Mirė shumė... ēdo gjė nė rregull!... - Po nga ti ka ndonjė gjė tė re? - a je martuar?

            I pari pėrgjigjet: -Kush unė? - jo!

            I dyti e pyet prapė:  -Po ēfarė pret?

            I pari:  -Autobusin"

 

 

 

 

            Im shoq s’mė kupton mė fare.

            - Ēfarė! Do ndonjė grua tjetėr?!

            Jo, jo ėshtė shurdhuar!!!

 

 

 

 

            Ndal polici njė BMW, edhe menjėherė i thotė shoferit:

            Polici: -Keni vozitė shpejt, duhet ta paguani dėnimin.

            Vozitėsi: -Po prit t'i telefonoj shefit tėnd e ai merret vesh me ju.

            Pas ca minutash personi nuk lidhet dot me celular...

            Polici: -Keni shfrytėzuar "Kontakto shokun", publik nuk ka... tani tė ka mbetur vetėm mundėsia 50:50!

 

 

 


            Njė ditė njė zhytės ishte duke shijuar botėn e nėnujshme 6-7 metra nė thellėsinė e detit. Shikon njė tip qė ishte afėr tij, nė tė njėjtėn thellėsi... por pa veshje zhytėsi. Zhytėsi zbret nė 15 metra dhe pak mė vonė shikon tipin qė po e ndiqte. Vazhdon zhytėsi tė zbresė edhe 10 metra... dhe tipi po ashtu e ndiqte nga afėr.

            I afrohet zhytėsi... nxjerr pllakėn me stilolapsin e posaēėm dhe shkruan:

            “Si ja arrin qė zhytesh nė njė thellėsi tė tillė, dhe madje pa maskė” ?

            Merr stilolapsin tipi dhe shkruan nga poshtė:

            “Po mbytem.. idiot”!

 

 

 


            Merr nė tel njė bionde nė Microsoft pėr ndihmė.

            Punonjėsi e pyet:

            -Cili ėshtė problemi juaj?

            -Nuk mund tė lidhem me internetin!

            -Mirė - i thotė ai, paswordine e dini?

            -Po!

            -Shumė mirė - cili ėshtė, a ma thoni?

            Si jo - 6 (*******) yje!

 

 

 

 

            Po bisedojnė dy bionde mes vete:

            E para: -Ku ki lind ti?

            E dyta: -Nė shtėpi - po ti?

            E para: -Unė nė spital.

            E dyta: -Pse  -sėmur ke qenė!

 

 

 

 

            Dy bionde  kishin test nė shkollė.

            E para: A shkrove ndojgjė?

            E dyta Jo, e dorėzova fletėn e bardh pa shkruar asgjė!

            E para: Mos!!! - mendon arsimtari qė kemi kopjuar njėra-tjetrėn!

 

 

 

 

            Ka qenė e xhuma edhe xhemati kanė shkuar nė xhami me fal xhumanė.

            Hoxha ka nis tė tregojė ders dhe, mė pas, i ka pyetur xhematin:

            -Kush i tutet grues le t'ngrihet n'kam?

            Janė quar i gjithė xhemati, pėrveē njėrit!

            E pyet hoxha:

            -Pse ti nuk u qove - a nuk i tutesh gruas  a?

            Ai po ja kthen:

            - Jo mor hoxhė, po kur e pėrmende gruen me lėshun kamėt dhe nuk mujta me u ngrit ma!

 

 

 

 

            Nastradini, megjithėse nuk dinte tė shkruante dhe tė lexonte, merr pjesė nė njė konferencė shkencore.

            Njė shkencėtar, qė ishte ulur aty afėr Nastradinit, i bie nė sy sjellja e tij dhe me njė ton tallės pyet:

            -Ēfarė ndryshimi ka ndėrmjet teje dhe gomarit?

            Nastradini ja kthen:

            -Ka vetėm njė pėllėmbe largėsi!

 

 

 

 

            E pyet njė njeri Nastradinin:

            - A fluturon deveja?

            - Nastradini i thotė:

            - PO, veē duhet ta gjesh njė budalla qė e beson.

 

 

 

 

            Nė gjykatė e pyet gjykatėsi tė paditurin:

            - I paditur pse keni hyrė nė kopsht zoologjik dhe keni tentuar tė vidhni dhinė?

            I padituri:

            - I nderuar gjykatės, kam qenė tepėr i dehur, nuk e dija as kah shkoja e as ēfarė bėja.

            Gjykatėsi:

            - Pasi qė ishe i dehur, pse nuk hyre tek ariu?!

 

 

 

 

            Thėrret djali nėnėn nė telefon.

            -Alo nėnė, i kam dy lajme - njė tė mirė dhe njė tė keq!

            - E cili ėshtė lajmi i mirė? - pyet ajo...

            - E kam lėnė drogėn!

            - Tė lumtė djali im, ashtu duhet, tash mė trego cili ėshtė lajmi i keq?

            - Pėr Zotin, nuk po e di ku e kam lėnė.