.

Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

RTV ZIK

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

ERENIKU

ZEMRASHQIPTARE

VAJZAT.COM

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

MEKULIPRESS

SHQIP DK

DITURIA

PRESHEVA.COM

DREJTSHKRIMI

RIDVAN BUNJAKU

PSIKIATRIA ONLINE

SEKRETE BUKURIE

Argėtime - A vuani nga xhelozia?

Test psikologjik

      

A VUANI NGA XHELOZIA?

 

     Shekspiri thotė se aty ku ka dashuri ka edhe xhelozi. Tė gjithė njerėzit nė njė mėnyrė apo nė tjetrėn kanė njė dozė xhelozie kundruall partnerit me tė cilin janė nė raport martesor apo nė lidhje dashurie. Cili ėshtė kufiri nė mes tė xhelozisė, e cila ėshtė shprehje e dashurisė dhe xhelozisė dhe e cila njėkohėsisht ėshtė sėmurje dhe i ngarkon raportet nė mes tė partnerėve?

 

            Shekspiri thotė se aty ku ka dashuri ka edhe xhelozi. Tė gjithė njerėzit nė njė mėnyrė apo nė tjetrėn kanė njė dozė xhelozie kundruall partnerit me tė cilin janė nė raport martesor apo nė lidhje dashurie. Cili ėshtė kufiri nė mes tė xhelozisė, e cila ėshtė shprehje e dashurisė dhe xhelozisė dhe e cila njėkohėsisht ėshtė sėmurje dhe i ngarkon raportet nė mes tė partnerėve?

            Pėrgjigjuni sinēerisht nė pyetjet e kėtij psiko-testi dhe nė fund mblidhni poenat dhe kėrkojeni vetėveten.

 

 

            1. Ktheheni nė shtėpi, por partneri/ja juaj nuk gjendet aty:

 

            a) E merrni kėtė rast me brengosje se mos i ka ndodhur diēka e keqe (1 pikė)

 

            b) Ai/ajo e ka ditur kur kthehem unė, por kjo pėr te nuk ėshtė e rėndėsishme, sepse nuk me do (2 pikė)

 

            c) Dyshoni se ėshtė nė pyetje ndonjė person i tretė nė lidhjen tuaj (5 pikė)

 

 

            2. Nė tė njėjtėn situatė:

 

            a) Do tė hyni nė banjė tė pastroheni dhe do tė kėrkoni diēka pėr tė ngrėnė (1 pikė)

 

            b) Do ta merrni telefonin dhe nė mėnyrė diskrete do tė vėrtetoni se ku gjendet (2 pikė)

 

            c) Do ti pyesni fqinjėt se a dinė diēka dhe do tė dilni ta kėrkoni. (4 pikė)

 

 

            3. Pėr herė tė parė jeni nė familjen e partnerit/es tuaj. Ju duket se keni mbetur anash:

 

            a) Pėrpiqeni tė gjeni tema me tė cilat inkuadroheni edhe ju nė bisedė (0 pikė)

 

            b) Shtiheni se po u dhemb koka dhe vazhdoni tė rrini anash (2 pikė)

 

            c) I bėni skena partnerit dhe kėrkoni ta ktheni vėmendjen e tij (4 pikė)

 

 

            4. Keni parė njė ėndėrr nė tė cilėn partneri/ja ju ka tradhtuar me njė mik/e tuaj:

 

            a) Kur zgjoheni silleni normal sikur pas ēdo ėndrre (0 pikė)

 

            b) Pėrpiqeni ti kujtoni detajet e ėndrrės dhe ndjeheni mirė qe kjo ishte vetėm ėndėrr (2  pikė)

 

            c) Filloni tė dyshoni se mos ka diēka (3 pikė)

 

 

            5. Keni shkuar nė njė darkė, banket a dasmė dhe rastėsisht nė tavolinėn tuaj gjendet njė person me tė cilin-cilėn partneri/ja juaj u duket se ėshtė tepėr e pėrzemėrt:

 

            a) Pėrpiqeni qė t' ia tėrhiqni vėmendjen partnerit/es tuaj (2 pikė)

 

            b) Kėrkoni ta ndėrroni tavolinėn (3 pikė)

 

            c) Silleni sikur asgjė nuk vėreni (1 pikė)

 

 

            6. Kanė ardhur pushimet. Ju nuk keni mundėsi tė udhėtoni pėr nė Kosovė:

 

            a) Kėrkoni edhe nga partneri/ja tė mos shkojė (4 pikė)

 

            b) Ju vjen keq qė nuk do tė jeni bashkė dhe e ndihmoni atė tė pėrgatitet pėr rrugė (1 pikė)

 

            c) Pajtoheni qė ai/ajo tė shkojė, por me kusht qė tė jetė dikush i familjes tuaj me te (3 pikė)

 

 

            7. Njė zė i panjohur pėrmes telefonit ju thotė se partneri/ja e juaj ėshtė duke ju tradhtuar me filanin/en:

 

            a) E merrni si provokim dhe menjėherė e mbyllni telefonin (2 pikė)

 

            b) Nuk i jepni rėndėsi kėsaj pune dhe pėrpiqeni qė tė mos mendoni mė tutje rreth kėsaj tė bėme (1 pikė)

 

            c) Doni ta zgjatni bisedėn me tė panjohurin dhe tė nxirrni sa mė shumė detaje prej tij (3 pikė)

 

 

 

 

4 - 10 poena

 

Ju jeni njėri i liruar nga xhelozia. Keni aq xhelozi sa tu duhet pėr ta bindur partnerin/en se ju ka mbetur tek ai/ajo. Nėse keni pasur fat qė edhe partnerin/en ta keni si vetėn, do tė keni jetė vėrtetė tė lumtur;

 

 

10 - 16 poena

 

Nuk jeni i liruar nga xhelozia. Partneri/ja juaj duhet tė ketė kujdes qė tė mos ju sjellė nė situatė pėr tė dyshuar, ndonėse  keni frenjė tė fortė mbi vete dhe dini tė pėrmbaheni;

 

 

Mbi 16 poena

 

Nuk keni besim tė mjaftueshėm as nė partnerin/en, as nė vetėn tuaj. Xhelozia e juaj i kalon kufijtė normal dhe duhet tė luftoni me vetveten qė diēka tė ndėrroni. Besoni se nuk ėshtė kėndshėm tė jetohet pranė jush.