.

Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

RTV ZIK

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

ERENIKU

ZEMRASHQIPTARE

VAJZAT.COM

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

MEKULIPRESS

SHQIP DK

DITURIA

PRESHEVA.COM

DREJTSHKRIMI

RIDVAN BUNJAKU

PSIKIATRIA ONLINE

SEKRETE BUKURIE

Parapsikologji - Akupresura - njė metodė e lashtė shėrimi e mjekėsisė kineze

Shkruan: Hydajet BYTYQI

       AKUPRESURA – NJĖ METODĖ E LASHTĖ SHĖRIMI E MJEKĖSISĖ KINEZE

       Pikat akupunkturale janė tė vendosura nėpėr meridianė – kanale, ku energjia vitale rrjedh trupit, nėn sipėrfaqen e lėkurės, dhe nė kuadėr tė indeve dhe organeve mė tė thella, nėpėr meridianėt e pėrcaktuar. Kur energjia mund tė rrjedhė lirshėm nėpėr meridianė, pa shtrėngime e pengesa, pa bllokada tė vogla apo tė mėdha, shėndeti i njeriut ėshtė nė rregull, i ekuilibruar dhe nė harmoni.

 

 

 

            Akupresura ėshtė njė metodė e lashtė shėrimi e mjekėsisė kineze. Tė dhėnat e para tė shkruara mbi akupresurėn i hasim nė njė libėr mjekėsor tė dinastisė Tsin (265-420 para epokės sonė) dhe i dokumentuar nė shek.18.

            Nė Kinė, akupresura ėshtė rekomanduar kryesisht pėr trajtimin e vetėshėrimit. Akupresura ėshtė njė teknikė masazhi nė kuptimin mė tė gjerė. Ajo punon nėpėrmjet njė masazhi tė veēantė, duke bėrė presionin e saktė nė pika tė caktuara akupunkturale. Bazė e akupunkturės dhe akupresurės janė meridianėt, kanalet e energjisė, nėpėr tė cilėt qarkullon energjia Ki, energjia vitale e jetės. Mjekėsia e Lindjes sė Largėt beson se energjia e jetės sonė Ki - ashtu si gjaku ynė qė qarkullon nėpėr venat - rrjedh nėpėr rrugėt e veēanta nėpėr trupin tonė. Akupresura, pėr shkak tė tipit tė butė, ėshtė trajtim shumė i pėrshtatshėm edhe pėr trajtimin e vetėshėrimit. Presioni mbi pikat e caktuara akupunkturale mund tė ushtrohet qoftė me anė tė gishtit, qoftė me mjete tė posaēme. Disa terapeutė pėrdorin edhe njė shkop tė veēantė akupresure.

            Ngulitjet nė pikėn e akupresurės duhet tė jenė uniforme. Disa terapeutė sugjerojnė njė lėvizje rrethore, tė tjerėt preferojnė njė lėvizje nė linjė apo lėvizje nė pėrhapje tė pikės. Ndėrsa fėrkoni vendin, personi nuk duhet tė ketė asnjė ndjesi tė pakėndshme apo tė dhimbjes. Nė pėrgjithėsi, ju keni mundėsi qė njė pike t’i bėni masazh pėr 30 sekonda e mė sė gjati deri nė 2 minuta maksimalisht. Njė presion i fortė nuk do tė ishte i preferueshėm, por njė stimulim i butė dhe efikas. Shpesh njė ngrohtėsi e kėndshme ėshtė ndjerė nė vendet ku ushtrohet akupresura.

            Pėrgjithėsisht akupresura aplikohet njė herė nė 3 - 4 ditė nė pikat e caktuara. Akupresura zėvendėson deri diku akupunkturėn, por kurrė njė trajtim i tillė nuk do tė jetė akupunkturė. Ajo premton ndihmė nė vendin e caktuar dhe mundėsi pėr shėrim. Nė Kinė kanė zbuluar se presioni mbi pikat specifike nė sipėrfaqen e trupit ka zvogėluar dhembjen e sėmundjeve tė caktuara dhe se lehtėsimi i tė sėmurit ka ndodhur; madje kanė vėnė re se veprimi i saj ka ndikuar edhe nė organet nė thellėsi. Njohja e kėtyre pikave specifike nė sipėrfaqen e trupit mandej ėshtė hulumtuar, janė mbledhur tė dhėnat e caktuara dhe ato tė dhėna me kohė janė sistematizuar.

            Qė nga kohėt mė tė vjetra, madje edhe 2000 vjet para epokės sonė, kanė qenė tė njohura mė se 200 AD kanale, tė cilat janė evidentuar dhe pėrshkruar nė detaje.
         Siē thamė edhe mė lart, pikat akupunkturale janė tė vendosura nėpėr meridianė – kanale, ku energjia vitale rrjedh trupit, nėn sipėrfaqen e lėkurės, dhe nė kuadėr tė indeve dhe organeve mė tė thella, nėpėr meridianėt e pėrcaktuar. Kur energjia mund tė rrjedhė lirshėm nėpėr meridianė, pa shtrėngime e pengesa, pa bllokada tė vogla apo tė mėdha, shėndeti i njeriut ėshtė nė rregull, i ekuilibruar dhe nė harmoni. Nėse rrjedha e energjisė, nga ndikimet e jashtme apo tė brendshme pengohet apo ėshtė bllokuar nė tėrėsi, sėmundja gjithsesi do tė jetė rezultat i asaj bllokade tė energjisė. Nėpėrmjet veprimit mbi pikat e akupunkturės, energjia qė rrjedh nėpėr meridianė mund tė jetė e ndikuar, mund tė debllokohet dhe tė arrihet balancimi energjetik.

 

 

            Akupresura DAO:

 

            Pėrfshin ato teknika qė ndikojnė nė pikat akupunkturale apo nė meridianė, duke trajtuar sipėrfaqet e lėkurės; nėnkupton:

            - Shtypjen me gisht

            - Pėrdorimin e teknikave me shtypje tė ndryshme

            - Moxen d.m.th. trajtimin e pikave tė akupunkturės me Beifusskraut

            - Hedhjen kupash

            - Ear-akupresurėn

 


            Pėrdorimi terapeutik:

 

            Terapia me akupresurė ėshtė njė metodė holistike, d.m.th. trup-mendje-shpirt, kėshtu quhet. Ajo ėshtė pėrdorur nė fushat e mėposhtėshėnuara:

            - Si parandalim i atakimeve ndaj shėndetit

            - Si mbėshtetje pėr luftimin e sėmundjeve akute dhe kronike

            - Si promovim i ‘derKörper’: mendje-shpirt-njėsisė

            - Si ndikim nė nivelin emocional Join

            - Si Wellness, tė pėrdorura nė kozmetikė

           

 

            Puna e terapeutit me akupresurė:

 

            Trupit, nė pikat e caktuara tė akupunkturės, veprohet duke i shtypur me gisht. Kjo punė shpesh ēon klientėt nė njė gjendje fizike dhe mendore shumė tė qetė, e cila promovon shėrimin nė vetvete dhe gjithashtu promovon qasje nė emocione, imazhe mendore dhe nė proceset. Me Dao-terapi akupresure mund tė punojnė terapeuti i akupresurės nė planin fizik, nė atė emocional, mendor dhe shpirtėror; nė tė gjitha nivelet.

            Nė trajtimin me akupresurė, domethėnė shtypen pikat e caktuara nė meridianė, meridianėt janė tė stimuluar nga ajo shtypje dhe gjendja rezulton e qetėsuar. Kjo shkakton lehtėsimin e dhimbjeve dhe bėn pėrmirėsimin e funksionit tė organeve.

 


            Njė trajtim akupresurės ndihmon:

 

            Nė dhimbjet e kokės dhe nė migrenė

            Nė ftohjet e ndryshme

            Nė tensionin nė qafė, shpatulla dhe shpinė

            Nė dhimbje e nervit ishiatik si dhe nė dhimbjet e belit

            Nė ankesat reumatike

            Nė problemet gastro-intestinale

            Nė dhimbjet menstruale dhe tek dobėsimi nė epsh

            Nė ērregullimet metabolike

            Nė fushėn mendore akupresura ofron mbėshtetje tek nervozizmi, ankthi,  pagjumėsia, pėrqendrimi i dobėt, lodhjet, mundimet si dhe depresioni.           
            Njė trajtim akupresure ėshtė jashtėzakonisht i mirė edhe nė parandalimin e sėmundjeve dhe nė forcimin dhe ruajtjen e shėndetit.