Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

BOTA.AL

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

GAZETA METRO

KALLXO COM

LAPSI.AL

ZEMRASHQIPTARE

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

SHĖNDETI

DITURIA

PRESHEVA.COM

GJUHA SHQIPE

KOSOVARJA

RADIOPROJEKT

RRĖNJĖT TONA

Psikologji 3 - 20 RREGULLA E JETĖN TE SAMURAJĖT

http://www.bota.al

      

20 RREGULLA E JETĖN TE SAMURAJĖT

 

            Samurajėt bėnin njė jetė tė plotė, tė pabesueshme, dhe plot nder. Dhe tė gjithė kėto kėshilla, nė fund pėrmblidhen nė njė gjė: respekti pėr veten dhe tė jetuarit e njė jete sa mė tė pėrmbushur.

 

 

            1. MĖSO TĖ PRANOSH JETĖN ASHTU SI VJEN

            Pėr hir tė shėndetit mendor, ju duhet ta pranoni jetėn qė ju jepet. Stresi, ankthi dhe dėshpėrimi janė pjesė natyrale e jetės sė njė njeriu. Pranimi i aspekteve mė tė vėshtira tė jetės do t’ju bėjė mė tė fortė pėrballė e tyre.

 

            2. BRAKTISNI FIKSIMIN PAS KENAQESISE

            Si njerėz, kalojmė shumė kohė duke ndjekur kėnaqėsinė – u jepemi dėshirave, ngrihemi nė detyrė, bėhemi pjesė e njė shoqėrie tė obsesionuar pas kėnaqėsisė seksuale. Samuraji thoshte se duhet tė pėrpiqemi thjesht tė jetojmė momentin, dhe tė shijojmė kėnaqėsinė kur na vjen natyrshėm, jo tė fiksohemi pas saj.

 

            3. MOS VEPRONI SIPAS EMOCIONEVE IMPULSIVE

            Shpesh na thuhet qė tė ndjekim zemrėn, por mėsimet e Samurajit na thonė se kjo nuk ėshtė kurrė njė ide e mirė. Kur pėrballemi me njė ndjenjė qė duket se ka ardhur nga hiēi, ndjekja e rrugės sė saj mund tė ēojė nė vendime tė kėqija. Kėshillojmė tė rrijmė me atė qė e njohim me siguri, e tė mos i hapim rrugė impulsit.

 

            4. MOS U FIKSO PAS VETES

            Fiksimi tek vetja ėshtė i zakonshėm pėr njerėzimin. Kėto kohė, jemi kaq tė fokusuar mbi praninė nė internet, duke bėrė njė selfie tė pėrsosur apo duke u pėrpjekur pėr pėrsosmėrinė, sa qė harrojmė atė qė ka vėrtetė rėndėsi nė jetė. Pėrpiquni tė shkėputeni nga vetja dhe egoja juaj pėr njė perceptim mė tė mirė tė asaj qė ėshtė e rėndėsishme.

 

            5. KURRE MOS LEJONI XHELOZINE TE KONTROLLOJE JETEN TUAJ

            Xhelozia ėshtė njė formė shumė e fortė e urrejtjes, dhe Samurajėt thoshin se kapja pas saj, tė shkatėrron ty vetė. Kurrė nuk duhet me qenė xhelozė pėr tė tjerėt, thoshin Samurajėt, thjesht duhet tė jemi mirėnjohės pėr atė qė kemi.

 

            6. BRAKTIS KAPJEN PAS DESHIRAVE

            Nė tė njėjtėn mėnyrė si arritja e kėnaqėsisė, dėshira vetėm na bėn tė kėrkojmė gjėra qė nuk mund t’i fitojmė kurrė. Ideja e Samurajėve ėshtė tė jetosh duke mos dashur mė shumė se sa ke, dhe tė presėsh qė gjėrat e mira tė vijnė tek ju.

 

            7. KURRE MOS JETO ME PENDESE

            Siē ia themi shpesh, e kaluara nuk mund tė ndryshohet. Samurajėt besonin se gjithēka ndodhte pėr njė arsye, dhe kjo ėshtė e gjitha pjesė e rrugės tėnde nė jetė. Fiksimi nė gjėrat qė ke bėrė dikur, nuk i ndryshon ato.

 

            8. MOS U ZHYSNI NE DESHPERIM

            Duke menduar vazhdimisht pėr njė ndarje tė trishtė mes tė miqsh apo familjesh, kjo na pengon tė lėvizim dhe tė vazhdojmė pėrpara nė jetėn tonė. Samurajėt thoshin se, duke qenė qė nuk ka  asnjė mėnyrė pėr tė sjellė pėrsėri tė vdekurit nė jetė, ata duhen lėnė pas nė tė kaluarėn.

 

            9. ANKESAT NUK DUHET TE KENE VEND NE JETEN TUAJ

            Shumė prej nesh gjejnė ngushėllim kur ankohemi kur gjėrat shkojnė keq, por sipas mėsimeve tė Samurajėve, thjesht duhet t’i lejojmė kėto gjėra tė kalojnė. Fiksimi nė atė qė po shkon keq vetėm zgjat mbėrthimin e tė kaluarės mbi jetėn tuaj.

 

            10. MOS LEJONI QE JETEN T’JUA UDHEHEQE EPSHI

            Njerėzit janė qenie seksuale nga natyra, dhe kaq shumė njerėz e humbin jetėn me mendime epshore. Samurajėt mendonin se duhet tė pėrpiqemi pėr dashuri dhe marrėdhėnie tė qėndrueshme.

 

            11. MBAJI OPSIONET TE HAPURA

            Mos i pėrjashtoni gjėrat e sė ardhmes me mendime tė mbyllura. Mbani opsionet tuaja tė hapura pėr tė lejuar mundėsitė mė tė mira qė tė vijnė rrugės tuaj.

 

            12. MOS JINI SKLLEVER TE ASAJ QE JU RRETHON

            Pronat dhe njė shtėpi luksoze mund tė duken tė rėndėsishme, por ka gjėra mė tė rėndėsishme pėr tė pasur si thesar nė jetė. Dashuria, shėndeti dhe vetė jeta duhet tė ēmohen mbi gjithēka tjetėr nė botė.

 

            13. MĖSONI TE MOS JENI GRYKES

            Ne si shoqėri jemi tė obsesionuar pas ushqimit dhe kėnaqėsitė sė ngrėnies. Megjithatė, Samurajėt besonin se nuk duhet tė marrim kaq shumė kėnaqėsi nga e ngrėna, dhe duhet tė reduktojmė vaktet

 

            14. BRAKTISNI ZOTERIMET, NĖ FAVOR TĖ MINIMALIZMIT

            Mos mbani mė gjėrat qė nuk keni nevojė. Nėse njė gjė dikur ishte e rėndėsishme, mund tė hidhet tani pėr tė jetuar njė jetė tė pastėr dhe tė thjeshtė.

 

            15. MOS BESONI DIĒKA, VETEM SE TA THONE

            Lejoni qė mendimet dhe besimet tuaja tė kenė hapėsirė. Mos ndiqni turmėn dhe dėgjoni mendimet e tjetrit. Formoni idetė tuaja.

 

            16. RESPEKTONI PERENDITE, POR MOS BESONI VETEM NE UDHERREFIMIN E TYRE

            Perėnditė duhet tė adhurohen, por ata nuk mund t’ju udhėheqin nė ēdo lėvizje. Ata duhet tė jenė njė figurė frymėzuese, por nė fund, njė njeri duhet tė bėjė rrugėn e vet.

 

            17. MOS KINI FRIKE NGA VDEKJA

            Frika nga vdekja vetėm sa ju pengon tė jetoni jetėn plotėsisht. Jeto ēdo ditė dhe mos u frikėso nga pasojat e ēdo veprimi qė bėn.

 

            18. MOS PĖRDORNI  ARMĖ NESE NUK ĖSHTĖ E NEVOJSHME

            Pavarėsisht nga fama e Samurajėve me shpatė, ata gjithėsesi besonin se armėt duhet tė pėrdoren me masė dhe vetėm kur nevojitet. Ata thoshin se ėshtė nė rregull tė vetėmbrohesh, por sulmi pa arsye ėshtė mėkat.

 

            19. MOS VINI PRESION PER TE DALE NE PENSION TE PASUR

            Shumė prej nesh kursejmė pėr moshėn e daljes nė pension nė mėnyrė qė tė mund tė jetojmė njė jetė luksoze, por “Rruga pėr tė ecur vetėm” pohon se nuk kemi nevojė pėr zotėrime pėr tė jetuar me lumturi. Sėrish sugjeohet qė duhet tė jetojmė nė moment dhe tė mos ndjekim lumturinė nė formėn e pasurisė.

 

            20. GJITHMONE MBROJE NDERIN

            Samurajėt thoshin se e vetmja mėnyrė pėr tė qenė i vėrtetė me veten, ėshtė tė ndjekėsh besimet e tua dhe tė jetosh jetėn sa mė me nder qė tė mundesh.