.

Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

RTV ZIK

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

ERENIKU

ZEMRASHQIPTARE

VAJZAT.COM

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

MEKULIPRESS

SHQIP DK

DITURIA

PRESHEVA.COM

DREJTSHKRIMI

RIDVAN BUNJAKU

PSIKIATRIA ONLINE

SEKRETE BUKURIE

Shkencė - Zbulohen fakte tė reja pėr Neferitin

Shkruan: Edison MYRTEZA

www.hermesnews.org

      

ZBULOHEN FAKTE TĖ REJA PĖR NEFERITIN

 

RISTRUKTUROHET STATUJA E MBRETĖRESHĖS SĖ EGJIPTIT

 

 

 

       Zbulimi mė i fundit ėshtė bėrė publik gjatė ditėve tė kaluara nga historiania britanike Betani Huges nė festivalin letrar tė Udstokut. Studiuesja ka theksuar se ka marrė pjese nė kėrkimet e kryera nga njė skuadėr specialistėsh qė kanė marrė nė studim bustin e Neferitit, i vetmi thesar i ngelur nga mbretėresha egjiptiane, e cila po ekzaminohet me skaner.            LONDER- Emri i saj do tė thotė “E bukura” dhe pėr mijėvjeēare me radhė ėshtė sinonimi i bukurisė femėrore. Por tashmė disa studime tė reja kanė bėrė tė ditur se pamja e Neferitit tė vėrtetė, mbretėresha e famshme e Egjiptit tė lashtė, konsiderohet edhe si nėna e Tutankamunit, ėshtė mė pak perfektė nga sa ėshtė besuar deri me tani.


            Dikush, deri nė njė pikė, ka vendosur tė ndryshoje, mbase pėr mirė, pasi edhe statuja aktuale ėshtė e vetmja qė vazhdon tė jetė qė nga antikiteti.


            Artisti e ka vendosur statujėn nė njė pozicion liftin e trajtuar me Botoks, duke e bėrė pamjen mė tė qartė, hundėn mė tė drejtė, duke nxjerrė madje edhe pamjen e flokėve.

 
            Ajo mbase gjithnjė ka bėrė rregullim dhe ėshtė dukur mė e bukur nga sa ka qenė nė realitet, apo mbase mund tė ketė kryer ndonjė ndėrhyrje plastike tė kohės se Para Krishtit. Por mund tė ketė edhe ndonjė mister tjetėr, tė cilin vetėm arkeologet mund ta gjejnė.

 


            Zbulimi mė i fundit ėshtė bėrė publik gjatė ditėve tė kaluara nga historiania britanike Betani Huges nė festivalin letrar tė Udstokut. Studiuesja ka theksuar se ka marrė pjese nė kėrkimet e kryera nga njė skuadėr specialistėsh qė kanė marrė nė studim bustin e Neferitit, i vetmi thesar i ngelur nga mbretėresha egjiptiane, e cila po ekzaminohet me skaner.


            Busti ėshtė njė nga thesaret mė tė mėdha tė lashtėsisė. Brenda statujės se mbretėreshės e cila vdiq nė vitin 1330 para Krishtit, ėshtė venė re se mosha e saj mund tė ketė qenė nga 29 deri nė 38 vjeē.


            “Edhe kėtu del serish pamja e njė gruaje tė bukur”, - ka theksuar mė tej profesoresha, “por jo aq e bukur sa ka qenė mė parė. Hunda ėshtė e punuar, shikimi ėshtė mė i rregullt dhe i pėrqendruar, por ka edhe disa rudha pėrreth syve. Ėshtė trajtim i njė gruaje tė vėrtetė, por jo e mitit tė saj.”


            Tani njė grup arkeologesh ėshtė duke kryer punimet nė Luginėn e Mbretėrve, pikėrisht nė varrin ku ndodhet edhe motra e Neferitit, pėr tė parė nėse dinastika kishte tė njėjtat karakteristika fytyrė.

 
            Varri i Neferitit nuk ėshtė gjetur asnjėherė. Por zbulimi i ri nė lidhje me pamjen e saj, mund tė japė njė lejim tė identifikimit tė riekzaminuar pėr njė numėr tjetėr mumiesh grash tė panjohura, tė cilat kanė jetuar nė kohen e saj.