.

Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

RTV ZIK

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

ERENIKU

ZEMRASHQIPTARE

VAJZAT.COM

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

MEKULIPRESS

SHQIP DK

DITURIA

PRESHEVA.COM

DREJTSHKRIMI

RIDVAN BUNJAKU

PSIKIATRIA ONLINE

SEKRETE BUKURIE

GLOBI-SHQIP

Shkencė -   XHENXHEFILI – MĖLMESĖ DHE ILAĒ

www.keshilla.net

XHENXHEFILI – MĖLMESĖ DHE ILAĒ

      Xhenxhefilin e quajnė bimė ēudibėrėse pėr shkak tė shumė efekteve tė tij ēudibėrėse. Tradicionalisht pėrdoret pėr tė qetėsuar inflamacionet dhe irritimet e rrugėve tė frymėmarrjes, pėr shėrimin e anginave dhe pezmatimin e hundės, veshit, por ka efekt edhe nė organet e tretjes.

 

 

 

            Terapia me xhenxhefil (anglisht – ginger) rekomandohet si njė nga trajtimet mė efikase nė muajt e ftohtė, me ēka do t’ia ktheni organizmit energjinė, tė ngrohni trupin dhe forconi qėndrueshmėrinė e tij.

            Xhenxhefili, bima qepujkė me prejardhje nga Kina, ėshtė njė nga mėlmesat mė tė kėrkuara nė kuzhinat aziatike. Me shije tė fortė dhe aromė specifike qė nga lashtėsia, pėrveē nė gastronomi pėrdoret edhe pėr qėllime shėruese, sepse ka veēori tė dėshmuara kundėr inflamacioneve.

            Kompresat nga xhenxhefili relaksojnė muskujt, nxehtėsia e kompresės nxit qarkullimin e gjakut, lehtėson dhimbjet nė shpinė, reumatizmin, artritin dhe forcon imunitetin. Pikėrisht pėr kėtė arsye rekomandohet terapia me xhenxhefil si njė nga tretmanėt mė efikas nė muajt e ftohtė me ēka do t’ia ktheni energjinė organizmit, nxehni trupin dhe forconi qėndrueshmėrinė e tij.

 

           

            Ndikimi ēudibėrės

 

            Xhenxhefilin e quajnė bimė ēudibėrėse pėr shkak tė shumė efekteve tė tij ēudibėrėse. Tradicionalisht pėrdoret pėr tė qetėsuar inflamacionet dhe irritimet e rrugėve tė frymėmarrjes, pėr shėrimin e anginave dhe pezmatimin e hundės, veshit, por ka efekt edhe nė organet e tretjes. E konsiderojnė ilaē pėr tėrė sistemin tretės, mbron mukozėn dhe parandalon krijimin e tė thatit dhe ngėrēeve nė stomak.

            Ėshtė i shkėlqyeshėm tek largimi i problemeve tė fryrjes sė barkut dhe kundėr tė pėrzierave. Lehtėson kokėdhembjen, pėrmirėson qarkullimin, nxit djersitjen e madhe, parandalon koagulimin e gjakut, ul kolesterolin dhe tensionin e gjakut. Ka edhe ndikim antioksidativ, me ēka ngadalėsohet procesi i plakjes.

            E pastron organizimin nga toksinat. Shpejton shėrimin e indit tė dėmtuar pas gjendjeve tė ndryshme inflamatore. Pėr pėrgatitjet nga xhenxhefili pėrdoret qeporja e bimės e cila pėrmban materiet aktive, falė tė cilave xhenxhefili edhe ka efekt kundėr-inflamator dhe shėrues nė shėndetin e njerėzve.

 

 

 

            Terapia me xhenxhefil kthen energjinė

 

            Terapia me xhenxhefil ėshtė e shkėlqyeshme pėr pėrgatitjen e organizmit pėr ditėt mė tė ftohta. Kompresat e ngrohta shtrihen nė trup me njė masazh tė lehtė, me ēka arrihet efekti rivitalizues, forcohet qarkullimi, nxitet sistemi i imunitetit dhe trupi liron materiet dhe toksinat e dėmshme. Xhenxhefili i freskėt kthen vitalitetin dhe energjinė. Meqenėse nxehtėsia e tij depėrton thellė nė ind, ndikon dobishėm edhe nė organet vitale siē janė veshkat, mushkėritė dhe mėlēia. Kompresat veēanėrisht janė tė dobishme tek shpina e shtangur, muskujt qė dhembin dhe tė gjitha sėmundjet kronike.

 

 

            Mėlmesė aromatike

 

            Tek popujt e Lindjes qė nga lashtėsia njihet pėr efektet e veta shėruese, xhenxhefili ėshtė delikatesė e vėrtetė kur janė nė pyetje veēoritė e tij kulinare. Njihet me shijen e vet pikante, orientale dhe pak djegėse. Ajo aromė nė veēanti vjen nė shprehje gjatė pėrgatitjes sė ushqimeve tė kuzhinės aziatike tė cilat praktikojnė zierjen nė wok, enė me fund tė rrumbullakėt.

            Nė treg xhenxhefili mund tė gjendet si rrėnjė e freskėt, ose si shtesė e thatė dhe bluar pėr gjella. Sa i pėrket vlerės ushqyese, nga mineralet nė sasi mė tė madhe pėrmban kaliumin, bakrin, magnezin dhe manganin. Prej vitaminave pėrmban grupet e vitaminave C dhe B. Pluhuri i tharė i xhenxhefilit ka shije tė mprehtė, dhe ėshtė pėrbėrės i shumė pėrzierjeve curry.

Xhenxhefili i freskėt mund tė pėrdoret si mėlmesė pėr shumė gjella nga mishi, pula, peshku, supa dhe komposto. Xhenxhefili mund tė pėrdoret nė kombinim edhe me ushqimet e njelmėta dhe tė ėmbla.

            Nga xhenxhefili i grirė nė rende pėrgatitet ēaji i cili e ngrohė tėrė trupin, dhe po ashtu shtohet edhe nė gjella tė ėmbla ose brumin pėr ėmbėlsira. Nė disa vende nga ai e pėrpunojnė pastėn me xhenxhefil, e ashtuquajtur buka e xhenxhefilit, ndėrsa anglezėt e preferojnė pijen e xhenxhefilit, tė ashtuquajturėn ginger beer.

            Interesante ėshtė qė gjatė kohės sė ndalimit tė alkoolit nė SHBA janė pirė lloje tė ndryshme tė pijeve tė xhenxhefilit siē janė Gingerale ose Gingerbeer tė cilat nuk ėshtė dashur tė pėrmbajnė mė shumė se 0,5 pėr qind alkool.

            Pija e xhenxhefilit ėshtė joalkoolike, ndėrsa pėrmban rrėnjėn e xhenxhefilit, limon, ujė, sheqer dhe limon tė athėt. Pėrdorimin mė tė gjerė e ka nė bėrjen e koktejeve. Dallohet ginge beer e cila mund tė ketė shtesė tė alkoolit, dhe gingerale qė ėshtė mė e ėmbėl dhe ka shije mė pak intensive tė xhenxhefilit