.

Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

RTV ZIK

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

ERENIKU

ZEMRASHQIPTARE

VAJZAT.COM

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

MEKULIPRESS

SHQIP DK

DITURIA

PRESHEVA.COM

DREJTSHKRIMI

RIDVAN BUNJAKU

PSIKIATRIA ONLINE

SEKRETE BUKURIE

Shkencė - Vlerat e pazėvėndesueshme tė kivit dhe limonit

www.kohaditore.com

       VLERAT E PAZĖVENDĖSUESHME TĖ KIVIT DHE LIMONIT

    Lėvorja me qime e kivit nuk ėshtė ushqimi mė i shijshėm tė cilin do ta kishit dėshiruar, por as ajo nuk duhet hedhur. Sepse ka tri herė mė shumė antioksidantė se sa brendėsia dhe vepron si njė mjet i fuqishėm kundėr alergjive, infeksioneve, por edhe tumoreve.

 

 

 

            Kivi ka 45 kalori, pėrmban vitaminė C dhe E dhe kėto vitamina ndihmojnė nė hidratimin e lėkurės. Studiuesit britanik kanė arritur nė pėrfundimin se kivi ėshtė numri njė nė luftėn kundėr rrudhave, por edhe forcon sistemin imunitarė. Ai pėrmban edhe fibra bimore, kalium, bakėr, magnez dhe mangan. Kivi ėshtė i pasur edhe me acid askorbik, i cili neutralizon bakteriet dhe mbledh poret. Nėse po pėrdorni kivin kundėr rrudhave, efektin e tij mund ta pėrforconi me njė maskė: bėni kremin nga njė kivi dhe pak kos. Aplikoni nė fytyrė njė shtresė tė trashė dhe lėreni tė veprojė pėr pak minuta, mė pas shpėlajeni mirė fytyrėn, shkruan gazeta Shekulli.


            Lėvorja me qime e kivit nuk ėshtė ushqimi mė i shijshėm tė cilin do ta kishit dėshiruar, por as ajo nuk duhet hedhur. Sepse
ka tri herė mė shumė antioksidantė se sa brendėsia dhe vepron si njė mjet i fuqishėm kundėr alergjive, infeksioneve, por edhe tumoreve. Lėvorja e kivit ėshtė ilaē kundėr baktereve siē janė stafilokoku dhe E.coli. Shfrytėzojeni bananen qė ta maskoni shijen dhe tė gjitha sė bashku pėrziejini nė shtrydhėse dhe pini.


            Forma e saj e lėngshme gati pėr tu pirė dhe shija shumė e mirė e kivit ėshtė praktike dhe pėrshtatet pėr tė gjithė. Ilaēi bimor i pėrbėrė nga kivi ka njė pėrmbajtje tė lartė tė fibrave vegjetale nė ēdo bustinė. Cotifibra ėshtė 100 pėr qind me origjinė natyrale. Kėshillohet njė bustinė nė mėngjes, pėr cikle tė paktėn 12 ditore. Produkti mund tė konsumohet nė formėn qė ėshtė, i pėrzierė nė lėngje frutash ose kos. Pėr trajtimin e kolesterolit dhe trigliceridit, nė parandalimin e osteoporozit favorizon thithjen e kalciumit dhe magnezit si dhe tretjen.

 

 

 


            Pėr qėllime mjekėsore pėrdoren lėvozhga dhe lėngu i frutit tė limonit, farat, gjethet dhe lulet e limonit. Vetitė mjekėsore tė limonit kushtėzohen nga prania nė tė e njė sasie tė madhe vitaminash, kryesisht tė vitaminave C dhe P. Frutat e limonit kanė efekt shėrues tė theksuar. Ato pėrdoren kundėr sėmundjeve qė shoqėrohen me ethe, janė freskuese dhe ulin temperaturėn. Limoni ka veti tretėse nė stomak, ėshtė freskues, i kėndshėm dhe nxit oreksin.


            Lėngu i limonit pėrdoret nė trajtė limonade, i shtuar nė ēaj ose nė gjellė. Pėrdoret kundėr barkut dhe diarresė, mė pak ose pa sheqer. Rezultate tė mira, ka dhėnė lėngu i limonit gjatė pėrdorimit kundėr acarimeve tė mukozės sė gojės dhe tė grykės, duke bėrė larjen dezinfektuese nė formė gargarash. Ka gjetur pėrdorim tė gjerė kundėr acarimit ose qelbėzimit tė bajameve dhe shėrimin e sėmundjeve tė mėlēisė. Lėngun e limonit nuk duhet ta pėrdorin ata qė kanė stomak delikat e tė ndjeshėm, pasi shton aciditetin dhe dėmton stomakun.


            Limoni dhe limoni i athėt pėrmbajnė acid limoni (ac.citrik), kėshtu qė ju mund t’i pėrdorni ato si njė mjet tė shkėlqyeshėm pėr lustrim tė mesingut, bakrit… Shtrydhni pak lėng nė sodėn e bikarbonit qė tė fitoni njė efekt edhe mė tė mirė, ose lėrini disa copėza tė lėvores nė shishe tė ujit pėr tė krijuar njė freskues aromatik nė shtėpi. Po t’i shtoni vajit tė ullirit lėvoren e limonit do t’i jepni njė aromė interesante, por edhe do tė gjallėroni vajin qė ka ndenjur gjatė. Pėr tė mėnjanuar erėrat e palakmueshme nga furra mikrovalore, vendosni lėvoret e limonit dhe tė mbeturat nga lėngu i limonit nė tė, (p.sh. pasi keni bėrė tortė) nė enė tė pambuluar dhe zieni disa minuta.