.

Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

RTV ZIK

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

ERENIKU

ZEMRASHQIPTARE

VAJZAT.COM

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

MEKULIPRESS

SHQIP DK

DITURIA

PRESHEVA.COM

DREJTSHKRIMI

RIDVAN BUNJAKU

PSIKIATRIA ONLINE

SEKRETE BUKURIE

GLOBI-SHQIP

Parapsikologji - VITI 2012 – VAZHDIMI, RIFILLIMI APO FUNDI I BOTĖS?!

Pėrgatiti: Shefki OLLOMANI

      

VITI 2012 – VAZHDIMI, RIFILLIMI

APO FUNDI I BOTĖS?!

 

(pėr dhe kundėr)

  

 

Materiali i pėrgatitur nga Shefki Ollomani, "Viti 2012 – vazhdimi, rifillimi apo fundi i botės?!" u ofrohet tė interesuarve pėr shkarkim falas nė sektorin

„Literaturė“

 

 

E falėnderojmė pėrzemėrsisht autorin, dhe krijuesin, Shefki Ollomani pėr kontributin dhe veprimtarinė e tij teje tė ēmuar qė po e zhvillon nė ngritjen e vlerave kulturore, morale e shpirtėrore tė shoqėrisė sonė.

 

 

  

 

1. 21 Dhjetor 2012 - Ēfarė do tė ndodhė?

 

A ėshtė e mundur tė njohim tė ardhmen tonė? Ka nga ata qė thonė po. Ka nga ata qė thonė se fati i ēdo njeriu ėshtė shkruar tashmė dhe se ekzistojnė persona qė janė nė gjendje ta lexojnė. Por, a mund t'u besohet profetėve dhe profecive tė tyre? Nga India, nė Amerikėn e Jugut, nga Nostradamusi deri tek Mayat, tė gjithė duket se tregonė njė datė tė saktė pėr atė qė shumėkush e quan dita e Fundit tė Botės: 21 Dhjetori 2012. A ėshtė e mundur qė kalendarė tė ndryshėm dhe popuj tė largėt nga njėri-tjetri, flasin pėr tė njėjtėn datė prej mijėra vitesh tashmė? Ēfarė do tė ndodhė me saktėsi? Sipas disave, ėshtė njė sekret i shkruajtur nė gur dhe i fshehur prej shekujsh.

Ka shumė mistere qė janė tė lidhur me numrin shtatė. 7 janė shenjat e apokalipsit, qė kur tė shfaqeshin tė gjitha, sipas librave fetarė do tė shkaktonin fundin e botės. Natyrisht, shpresojmė qė kjo tė mos ndodhė. Apokalipsi i Shėn Xhovanit ėshtė njė prej librave mė tė vėshtirė pėr t'u deshifruar dhe ai e ka origjinėn nė shekullin I pas Krishtit.

21 Dhjetori 2012 ėshtė njė datė, e cila pėrkon me fundin e Kalendarit Maya. Kalendari Maya ka shumė karakteristika tė ngjashme me tonat, ka javė dhe muaj qė pėrsėriten, ka orė dhe ditė qė pėrsėriten, por ndėrkohė qė kalendari ynė ka vitet qė nuk pėrsėriten dhe, tė cilėt shkojnė drejt pafundėsisė, vitet nė kalendarin maja pėrfundojnė pikėrisht nė 21 dhjetor tė vitit 2012. Por gjėja, qė tė habit mė shumė ėshtė se edhe nė popuj tė tjerė, nė qytetėrime tė tjerė dhe nė besime tė tjerė fetarė parashikohet pikėrisht kjo datė si dita e fundit tė botės. Megjithatė, ėshtė njė zotėri qė quhet Nostradamus, i cili thotė se "Kujdes! Aty nuk do tė marrė fund bota, por do tė ketė njė zbulim tė madh dhe bota do tė pėsojė njė ndryshim tė madh dhe qė nga ai moment e tutje do tė ketė 400 vite paqe. Atėherė, ēfarė ėshtė profecia e famshme e 2012?

E premte, 21 dhjetor, viti 2012. Eshtė kjo data qė profecitė e lashta e tregojnė si ditėn e fundit tė botės. Ka nga ata qė parashikojnė Apokalipsin apo Armagedonin. Por ka tė tjerė qė flasin pėr njė epokė tė madhe kozmike, njė erė e re paqeje dhe harmonie. Nė secilin prej kėtyre rasteve, shenjat paralajmėruese duket se kanė nisur tė manifestohen. Dhe gjithēka qė njerėzit po pėrpiqen tė interpretojnė ėshtė e shkruar tashmė qė nė kohėt e lashta, nė gurė dhe nė kalendarė tė fshehtė tė njė populli tė lashtė amerikan: Majat. Po ēfarė thonė ekspertėt mė tė mėdhenj tė profecive? Geoff Stray, autor i "2012: ekstazė apo katastrofė" thotė se, "populli i lashtė mezoamerikan i Majave kishte njė kalendar jetėgjatėsia e tė cilit ishte 5125 vite. Fillonte nė 3114 para Krishtit dhe pėrfundonte nė 2012". Prej kohėsh ishte ngritur pyetja, se cila ishte domethėnia e tij, por shpjegimi ėshtė gjetur vetėm kohėt e fundit falė njė profecia Maja qė ishte ruajtur nė fshehtėsi. Njė zbulim nė qytezėn e vogėl tė Tortugeros, nė njė send antik qė mban pikėrisht datėn 21 dhjetor 2012 dhe e tregon pikėrisht si ditėn e fundit tė kalendarit. Tre kalendarė pėrmbajnė tė dhėna qė tregojnė pikėrisht atė ditė. Carlos Barrios, njė studiues i Majave dhe pjesėtar i grupit qė merret me studimin e kalendarėve tė lashtė thotė se ka hyrė nė kontakt me botėn e Majave pėrmes kėshillit tė tė lashtėve. "Janė pikėrisht ata qė mė kanė mėsuar gjithēka", thotė ai. "Mė kanė bėrė njė Hihmajer", domethėnė ai qė numėron ditėt. Bota e Majave nuk ėshtė zhdukur asnjėherė, ka patur gjithmonė njė vazhdimėsi. Ka ende kėshilla tė urtėsh qė ruajnė sekretet e lashtė. Falė 23 viteve tė kaluar nė brendėsi tė tyre mund tė pohoj se, sot kam tė qartė shumė gjėra dhe se jam futur nė thellėsi tė shumė sekreteve. Pėr ne, ekziston njė spirale me cikle qė pėrsėriten nė mėnyrė precize. Pikėrisht kėshtu jemi nė gjendje tė bėjmė profecira mbi tė ardhmen. Dhe mund tė them se, profecitė e Majave janė gjithmonė tė sakta dhe kanė njė gradė tė jashtėzakonshme precizioni. Janė tė shumtė shembujt. Duke filluar qė nga viti 1992, ka patur njė periudhė nėntė vjeēare qė ka sjellė njė seri ndryshimesh. Qė nga viti 2001, ka patur ngjarje tė cilat i kishim lajmėruar dy vjet mė herėt. Si pėr shembull sulmi i Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės nė Irak. Ne kemi bėrė njė studim dhe kemi qenė nė gjendje tė japim njė datė tė saktė. Edhe atentatin kundėr kullave binjake e kishin paralajmėruar, pasi kishim dhėnė njė periudhė prej pesė ditėsh, nė tė cilat do tė kish mundur tė ndodhte. Nė fakt, sulmi ndodhi nė ditėn e pestė. Pra, ishte parashikuar, ishte studiuar. Ne kishim profetizuar gjithashtu se, qė nga gushti i vitit 2001 e tutje do tė kish patur ngjarje, tė cilat nė fakt janė verifikuar. Kishim parashikuar qė do tė ndodhnin katėr gjėra: Njė tėrmet, vrasja e njė diktatori, njė pėrmbytje e madhe si dhe njė sulm kundėr sistemit, njė sulm terrorist".

Eshtė e sigurtė se profecitė astronomike tė Majave deri mė sot kanė rezultuar jashtėzakonisht shumė tė sakta, si pėrshembull eklipsi diellor i gushtit tė vitit 1999. Ai ishte parashikuar pesė mijė vite mė parė, me njė gabim prej vetėm 33 sekondash. Por ka edhe mė. Tė njėjtat profeci mund t'i gjesh nė tekstet e shenjtė tė popujve tė largėt dhe tė lashtė dhe nė qytetėrime, tė cilėt nuk kanė pasur asnjėherė kontakte tė drejtpėrdrejta me Majat. Si ėshtė e mundur atėherė qė profeci tė ndryshme tė bashkėrendojnė pėr ngjarje tė ndryshme tė historisė sė njerėzimit?

Geoff Stray thotė: "Prej vitesh, Torah pėrfshinte praktikisht gjithēka qė ndodhte nė botė. Megjithatė, kohėt e fundit disa rabinė e kanė studiuar, duke vėnė nė pėrdorim njė superkompjuter dhe mėnyra dekodimi. Duke zbėrthyer disa mesazhe tė koduar, ata kanė arritur tė gjejnė aty profeci pėr ngjarje botėrore, qė kanė ndodhur realisht, si pėrshembull atentati kundėr Itzhak Rabin, kryeministri izraelit. Eshtė zbuluar se data, emri i vrasėsit dhe vendi i vrasjes kanė qenė tė gjithė tė koduar nė tė njėjtin kod tė Biblės. Kėtu ka patur gjithashtu informacione edhe nė lidhje me kometėn qė u pėrplas nė Jupiter. Por, kėtu ka edhe parashikime tė tjerė nė lidhje me kometa. Njėra, sipas librit thuhet se do tė godasė tokėn nė vitin hebraik 5777, ekuivalenti i 2012".

Carlos Barros thotė: "Edhe profecitė e tibetianėve tė lashtė koincidojnė nė mėnyrė ekzakte me ato tė Majave. Flasin pėr njė periudhė, nė tė cilėn ėshtė i domosdoshėm ndryshimi. Por edhe kulturat e Amerikės Qendrore dhe ato tė indianėve tė Amerikės Veriore kishin profeci tė ngjashme. Profecitė janė ekzaktėsisht tė njėjta. Ka shumė koincidenca edhe me kultura tė tjera, si pėrshembull ajo Judeo Kristiane dhe me atė islamike, me atė hindu si dhe atė kamboxhiane. Kemi tė njėjtin vizion. Tė gjithė profecitė flasin pėr kėtė cikėl qė po jetojmė dhe qė ka nisur nė 2001, e sipas tė cilit do tė hyjmė definitivisht nė 2012. Pra, bėhet fjalė pėr kultura dhe pėr popuj qė nuk janė takuar asnjėherė e qė megjithatė kanė tė njėjtat profeci. Pra, nuk mund tė jetė njė koincidencė".

Edhe fiset amerikano-latinė Opi nė Jugperėndim tė Shteteve tė Bashkuara kanė profeci qė kanė tė bėjnė me fundin e botės tonė dhe hyrjen nė njė botė tė re. Njė detaj i kėtyre profecive tė tyre parashikon riardhjen nė kėtė botė tė paraardhėsve tė tyre tė lashtė, tė cilėt i kanė dhėnė dikur jetė qytetėrimit tė tyre. Ka shumė teori dhe hipoteza nė lidhje me atė se, cili ėshtė ylli ngjyrė blu Kachina, i cili sipas profecive tė fiseve Hopi mendohet tė jetė njė trup qiellor qė merr forma njerėzore, i cili nė mėnyrė ciklike ka hyrė nė sistemin tonė diellor, ėshtė larguar dhe tashmė ėshtė duke u afruar. Ndoshta mund tė bėhet fjalė pėr Kometėn Hale-Bopp, e cila u shfaq nė vitin 1997 e cila ka qenė kėtu mes nesh 54 mijė vjet mėparė, gjithashtu 12 mijė vjet mė parė nė epokėn e pėrmbytjes sė madhe si dhe dy mijė vjet mė parė nė kohėn e lajmėrimit tė ardhjes sė Krishtit.

Tregues tė ndryshėm tė ēojnė nė tė njėjtėn datė. Por, ēfarė do tė ndodhte ekzaktėsisht nė kėtė datė, nėse kėto profeci do tė rezultonin tė vėrteta? "Ka shumė tregues qė mund tė na bėjnė tė mendojmė pėr njė gjendje tė re vetėdijeje", thotė Geoff Stray. "Do tė ketė ndoshta njė epokė tė re tė njerėzimit, e cila mund tė jetė mė optimiste me shumė gjėra tė mira. Dhe 21 Dhjetori 2012 nuk do tė jetė apokalipsi, apo shkatėrrimi i botės".

Eshtė thjeshtė njė datė, njė datė precize nė tė cilėn do tė ndodhė njė ndryshim, do tė ndryshojė njė cikėl. Do tė jetė njė periudhė qė do tė karakterizohet nga shumė ndryshime nė ekonomi, nė shoqėri, nė marrėdhėnien me natyrėn. Kėshtu, kjo botė e re do tė ndryshonte mėnyrėn tonė tė tė menduarit, mėnyrėn tonė tė tė jetuarit, mėnyrėn tonė tė krijimit tė marrėdhėnieve me njėri-tjetrin, qė do tė thotė se do tė niste kėshtu njė botė e re njerėzish tė iluminuar.

Por ka edhe nga ata qė besojnė se nė 21 dhjetor 2012, diēka e pabesueshme do tė ndodhė nė planetin tonė. Gjeologu rus, Dimitrov, ka demonstruar se sistemi diellor ėshtė duke hyrė nė njė zonė tė re energjitike plazme tė magnetizuar, e cila do tė ishte shkaktare pėr ndryshimet qė do tė ndodhnin nė Tokė. Dimitrov thotė se, njė gjė e tillė nuk do tė kishte ndikim vetėm nė klimėn dhe nė gjendjen magnetike tė planetit tonė, por do tė provokojė edhe njė evolucion spontan masiv tė njerėzimit, pasi kėto ndryshime do tė kenė efekte qė do tė nisin mė pas tė lėshojnė substanca neurokimike me efekte halucinogjene. Njė numėr shumė i madh njerėzish do tė kenė vizione dhe pėrvoja paranormale.

 

 

 

Pėrtej teorive mė ekstreme duket nė fakt sikur qė nga lashtėsia na kanė dashur tė na pėrēojnė informacione qė kanė udhėtuar nėpėr shekuj. Gjuha e kėsaj profecie duket tė jetė ajo e metaforave, e simboleve, e rrėfimeve mitologjike, kode, numra dhe figura qė pėrfaqėsojnė simbole astronomike. Ēfarė mesazhi pėrmbajnė? A bėhet fjalė vėrtetė pėr fundin e botės? Dhe pėrse kanė pėrdorur gjuhėn e yjeve?

Pėr tė treguar njė datė, gjėja e parė qė nevojitet ėshtė njė mėnyrė pėr tė shenjuar kohėn. Dhe e vetmja orė qė mund tė pėrcaktojė me saktėsi kalimin e kohės pa marrė parasysh konvencionet humane buron nga vėzhgimi i kohės qiellore. Ekziston njė fenomen astronomik, i cili quhet Pėrparėsi e Ekuinokseve. Eshtė ky ēelėsi pėr tė lexuar tė kaluarėn, dhe ndoshta edhe tė ardhmen tonė.

Me sa duket, popujt antikė kanė patur dije astronomike shumė tė pėrparuara dhe sipas disave, i kanė pėrdorur kėto pėr tė na transferuar ne informacione si nė rastin e Precedentit tė Ekuinokseve, qė me sa duket kanė menduar se do tė ishte i pashmangshėm zbulimi i tyre nga ana jonė. Pėr tė kuptuar se ēfarė ėshtė Precedenti i Ekuinokseve, duhet tė bėjmė njė hap prapa dhe tė kuptojmė, se cilat janė lėvizjet qė kryen toka gjatė rrotullimit tė saj nėpėr hapėsirė. Ēfarė ndodh? Dimė tė gjithė qė kemi njė rruzull tokėsor, qė i vjen vėrdallė Diellit dhe nė tė njėjtėn kohė rrotullohet pėrreth boshtit tė vet. Kjo lėvizje rrotulluese pėrcakton njė precedent, domethėnė njė parathėnie tė ekuinoksit, krahasuar ky me pozicionin gjatė vitit pararendės. Pasoja e parė ėshtė se ndryshojnė pikat e referimit. Pra, nėse Toka rrotullohet pėrreth boshtit tė saj, pra boshti polar, i cili ėshtė i drejtuar pėr nga ylli polar, ajo ēfarė ndodh ėshtė se, duke ndryshuar boshti i rrotullimit i Tokės, ndryshojnė edhe pikat e referimit dhe kėshtu pas 12 mijė vitesh, ylli polar qė ėshtė sot referimi i boshtit tė Tokės nuk do tė jetė mė i njėjti. Nė mėnyrė shumė tė ngadaltė, Dielli spostohet pėrgjatė tė 12 konstelacioneve tė Zodiakut. Atij i duhen afro 2160 vite pėr tė pėrshkuar secilin konstelacion. Nė fakt duket sikur yjet lėvizin me njė gradė pėr ēdo 72 vjet. Pėr tė kryer tė gjithė ciklin e 360 gradėve janė tė domosdoshėm 25 mijė e 920 vite. Pra, Precedenti i Ekuinokseve ėshtė e vetmja mėnyrė e matjes sė kohės pa patur lidhje me konvencionet njerėzore.

Gjėja mė e pabesueshme ėshtė se popuj dhe kultura qė kanė qenė larg njėra-tjetrės si nė hapėsirė ashtu edhe nė kohė kanė treguar nė mėnyrė tė saktė fillimin e qytetėrimit tonė nė vitin 10450 para Krishtit, njė periudhė kjo qė me sa duket korrespondonte edhe me fundin e qytetėrimit paraardhės, ndoshta atė tė Atlantidės. Atėherė, le tė bėjmė njė kėrcim pas nė kohė dhe tė shikojmė se ēfarė parashikonin egjiptianėt e lashtė, Majat, Nostradamusi, si dhe popullsitė qė jetonin shumė kohė mė parė nė Kamboxhia.

Angkori ėshtė njė vend nė Kamboxhia, i mbushur me simbole astronomikė nė dukje tė pashpjegueshėm. Ai u ndėrtua gjatė perandorisė sė Kmerėve qė sunduan nė periudhėn ndėrmjet shekullit tė 9 dhe tė 15 pas Krishtit. Por, vendosja e 72 tempujve kryesorė tė Angkorit riprodhon nė mėnyrė besnike yjet e konstelacionit tė Dragoit ashtu si kėta ishin nė qiell jo gjatė periudhės sė perandorisė sė Kmerėve, por pikėrisht si ishin nė agimin e ekuinoksit nė vitin 10450 para Krishtit, plot 12 mijė vite mė parė. Si ėshtė e mundur? Nė vitin 1984, inxhinieri belg Robert Duval, arriti nė zbulimin se vendosja e tre piramidave tė Gizės kundrejt Lumit Nil si dhe skema qė krijohet prej diagonales qė i bashkon ato ėshtė imazhi i pasqyruar i rrugės sė qumėshtit si dhe tre yjeve tė Brezit tė Orionit. Sfinksi fiksonte me sy ekzaktėsisht korresponduesin e tij qiellor, Konstelacionin e Luanit.

"10450 para Krishtit. Nėse llogarit dhe mban parasysh ditėt dhe orėt sipas yjeve tė Orionit si dhe 12 hyjnive qė i mbajnė, ja pra tek tregojnė ato dy pėllėmbė tė shtrėnguara", thuhet nė Librin egjiptian tė tė Vdekurve. "Por e gjashta e tyre, qėndron nė buzė tė humnerės..."

Duke llogaritur gjashtė epoka pararendėse qė nga 10450 para Krishtit nė epokėn e Luanit kemi Luanin, Gaforren, Binjakėt, Demin, Dashin dhe Peshqit.

"Me pėrmbushjen e tė madhit numėr Shtatė do tė ndodhė nė kohėn e Lojėrave tė ekatombit jo shumė larg nga epoka e madhe e mijėvjeēarit, qė tė vdekurit do tė ngrihen nga varret e tyre", paralajmėronte Nostradamus. Kėshtu qė, mitologjia pėrmban tregues qė kanė tė bėjnė me fundin astronomik tė periudhės sė Peshqve dhe hyrjen nė epokėn e Akuariumit. Eshtė periudha qė jemi duke jetuar tani. Megjithkėtė, nuk ėshtė e lehtė tė pėrcaktosh se, nė cilin moment ekzakt duhet tė ndodhė kalimi nga njėri konstelacion nė tjetrin. Sepse, gabimi qoftė edhe me njė gradė tė vetme korrespondon me plotė 72 vite.

Njė datė shumė e saktė ėshtė ofruar nga njėri prej qytetėrimeve mė tė zhvilluar tė sė kaluarės, Majat. Kalendari i tyre ishte nė gjendje qė tė parashikonte fenomene astronomikė si eklipset, ciklet hėnorė, cikli i Venerės dhe me njė precizion tė jashtėzakonshėm. Po cila ėshtė pika qendrore e gjithė kėsaj profecie magjepsėse? Kemi parė se si popuj tė ndryshėm kanė treguar vitin 10450 para Krishtit si kohėn e fillimit tė qytetėrimit tonė. Por duhet tė dimė se, kanė treguar edhe njė fund tė kėtij qytetėrimi. Njė fund, i cili i bie tė jetė pak a shumė nė kėtė epokė. Por ka njė kalendar, pikėrisht ai i Majave qė duket se tregon njė ditė tė saktė: 21 Dhjetor 2012.

Vėmendja e madhe e demonstruar pėr raportet ndėrmjet ngjarjeve hapėsinore dhe atyre qė ndodhnin nė Tokė buron nga pėrdorimi i njė kalendari: Numėrimi i Gjatė. Ky i referohet njė cikli ditėsh tė pėrllogaritura, duke filluar qė nga Krijimi, apo mė saktė qė nga momenti kur, sipas Majave nisi epoka jonė: 13 gushti 3140 para Krishtit. Majat kishin llogaritur se epoka aktuale do tė pėrfundonte pas 13 ciklesh me nga 140 mijė ditė: 12 Dhjetor 2012.

Pėr kėtė gjė ėshtė diskutuar shumė kohėt e fundit, sepse nė vitin 2012 pėrfundon njė cikėl Maja. Pėrtej kėsaj date nuk ka parashikime tė tjerė dhe kjo ka bėrė tė mendohet se ndryshimi do tė jetė jo vetėm pėr Majat, por pėr tė gjithė njerėzimin.

21 Dhjetor 2012. Ēfarė tregon nė tė vėrtetė kjo datė? Ēfarė do t'i ndodhė njerėzimit? Udhėtimi qė ėshtė kryer deri mė sot nga njerėzimi ka nisur nė vitin 10450 para Krishtit, qė i korrespndon epokės pararendėse tė Luanit. Sipas treguesve tė fshehur nė mitologji, njerėzimi duhet tė pėrballohet me njė moment shumė tė rėndėsishėm qė do tė ndodhė nė periudhėn mes fundit tė epokės sė gjashtė dhe nisjes sė epokės sė shtatė pararendėse.

"Kur ėngjėlli hapi shenjėn e shtatė, ai pa qė ndodhi njė tėrmet i fuqishėm, dielli u bė i zi si njė thes me qime kali, Hėna u bė e gjitha e ngjashme me gjakun, yjet e qiellit u shembėn nė tokė, ashtu sikurse kur njė pemė fiku e shkundur nga stuhia lejon tė bien fiqtė e papjekur. Qielli u tėrhoq nė rrotullim e sipėr dhe tė gjithė malet dhe ishujt u zhvendosėn nga vendi i tyre", thuhet nė apokalipsin e Shėn Xhovanit.

Po si do tė jetė Toka pas 21 dhjetorit 2012? Disa studiues janė pėrpjekur qė tė imagjinojnė se si do tė ndryshonte Planeti ynė nė vijim tė tronditjeve dhe katastrofave tė mėdha. Futurologu Gordon Michael Scallion, duke u bazuar nė skenarė shumė kompleksė ka arritur madje tė realizojė njė hartė tė re tė mundshme tė botės. Kontinentet nuk do tė kishin mė tė njėjtat forma dhe konture si sot, ishuj tė rinj do tė dilnin prej oqeaneve, ndėrkohė qė zona tė tėra do tė zhdukeshin. Pothuajse e gjithė Evropa do tė mbulohej nga uji. Nė Itali pėrshembull do tė mbeteshin vetėm disa zona Alpine dhe tė Apenineve. Ndėrsa, Sardenja dhe Korsika do tė formonin njė ishull tė vetėm tė madh tė Mesdheut. Kontinenti afrikan do tė mund tė ndahej nė tre pjesė, ndėrkohė qė do tė duhej tė dilte nė sipėrfaqe njė zonė e madhe nė Oqeanin Atlantik, Atlantida legjendare. Bregu perėndimor i Amerikės sė Veriut do tė fundosej tėrėsisht. Amerika e Jugut do tė ndryshonte nė mėnyrė rrėnjėsore formėn e vet. Nė Azi, Kina, Japonia dhe juglindja aziatike do tė zhdukeshin krejt. Brigjet e sotėm tė Australisė do tė pėrmbyteshin. Pra, njė hartė e re dhe e pabesueshme e botės duket tė marrė jetė nėn sytė tanė, duke ndjekur teorinė e Scallion.

Por, gjithsesi ne nuk duhet tė harrojmė se shpesh herė, kur teoritė bėhen kaq ekstreme, kjo do tė thotė se e vėrteta ėshtė ndoshta ende shumė larg. Nė ēdo rast, mbeten ende shumė pak muaj deri nė 2012, pėr tė zbuluar sekretin e kėtyre profecive tė lashta, mjafton tė presim. Me shpresėn qė tė kenė tė drejtė studiuesit e lashtė tė Majave, qė thonė se na pret njė epokė e gjatė paqeje dhe qetėsie.

 

Pėrfundim

Bunkerėt e kėsaj natyre nuk janė fenomen i panjohur dhe as i ri. Qė nė vitet 30 qeveria amerikane filloi tė aplikonte atė qė quhej Time Capsule ose Kapsule e Kohės ku nė bunkerė nėntokėsorė groposeshin informacione tė njerėzimit nė kohėn aktuale pėr ēdo rast nėse do duhej tė transmetoheshin ato informacione brezave tė ardhshme, pra me mijėra vjet mė pas.

Bunkeri i NorvegjisėØ, duke qene se dhe niveli i teknologjisė sot ėshtė i larte, pėrfshin dhe informacionin gjenetik dhe ruajtje te adn-se pothuajse tė ēdo krijese nė tokė. Kėtu janė futur dhe ēdo element i bimėve, farave bujqėsore etj. Se di nėse ka lidhje me Nibirun dhe nėse ky i fundit ka lidhje direkt me 2012. As se ēfarė do ndodhe ne kėtė vit se di njeri. Spekulime mund tė bėhen shumė, skenarė katastrofike apo pozitive, askush nuk e di. Vetėm koha do e tregojė.

 

            Nga libri "Viti 2012 – vazhdimi, rifillimi apo fundi i botės?!"