.

Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

RTV ZIK

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

ERENIKU

ZEMRASHQIPTARE

VAJZAT.COM

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

MEKULIPRESS

SHQIP DK

DITURIA

PRESHEVA.COM

DREJTSHKRIMI

RIDVAN BUNJAKU

PSIKIATRIA ONLINE

SEKRETE BUKURIE

Tema tė tjera - Vdekja e vėrtet mė e papranueshme...

Shkruan:Ibrahim HAJDARI

www.mjellma.org

VDEKJA E VĖRTETA MĖ E PAPRANUESHME...

 

Por, ja qė ēdo lindje ėshtė e destinuar tė vdesė! Dhe, vdekja sillet vėrdallė boshtit tė jetės, sa herė qe shfaqet diku ndonjė lindje. Te pares i frikohemi, e urrejmė, e mohojmė e tejkalojmė pa vaj e ēka jo tjetėr. Tė dytės i gėzohemi, i kėndojmė, i buzėqeshini, na sjell hare, gaz, shend, lumturi, etj . Pse gjithė kėto kontradikta nė dy kėto fenomene kaq tė zakonshme tė jetės sonė. Vėrtet, sa kemi arsye t'i quajmė dhe t'i konsiderojmė tė kundėrta kėto dy tė vėrteta kaq tė mėdha? A nuk varet kjo prej bindjeve tona qė i kemi krijuar nė tė kaluarėn pėr LINDJEN dhe VDEKTEN si fenomene relevante? Pse nuk bindemi njėherė qė tė dy kėto fenomene t'i konsiderojmė tė njėjta kur vetė pajtohemi se qė tė dyja janė njė domosdoshmėri e ngadhėnjyeshme? Pse nuk qeshemi nė vdekje siē qeshemi nė lindje apo pse nuk vuan nė lindje siē vuajmė nė vdekje?

           

            Vdekja! Akti mė i mistershėm nė realitetin tonė. Fjalė,qė aq lehtė dėgjohet nga goja e tjetrit dhe aq vėshtirė kapėrdihet nga goja jote. Fjalė, qė herė sfidon frymėmarrjen duke u shfaqur si fantazmė a pėrbindėsh, qė tė pėrkujton Cerberin e Hadit, e herė shfaqet si figurė engjėllushe me shkop nė dorė qe shkėlqen nga xixat magjike... Por, si nė tė parėn, ashtu edhe ne tė dytėn, ajo shkėput diēka nga brenda, nxjerr diēka tė madhe e tė shenjtė pa tė cilėn sytė s'do tė shihnin,duart s'do tė lėviznin,goja s'do tė fliste, kėmbėt s'do tė ecnin... Pa tė cilėn, ēdo gjė do tė dukej e vdekur! E ne, megjithatė ngurrojmė tė flasim pėr vdekjen, edhe pse e kemi tė qartė se nė disa pyetje mbesim me gisht nė gojė: Ē'ėshtė vdekja nė tė vėrtetė? Pse duhet tė vdesim? Nėse kemi lindur pėr tė jetuar, ē'na duhet vdekja atėherė? Ē'ka pas vdekjes nėse dimė se para saj tė paktėn kemi jetuar'... Nėse pranojmė se gjatė gjumit lundrojmė nė detin e ėndrrallave, atėherė duhet tė pranojmė se nė mėngjes do tė na kujtohet vetėm ndonjė insert i shkurtėr.Ē'kemi bėrė atėherė tėrė natėn? Pse njeriu ka nevojė tė ēlodhet duke fjeturi? Pse, p.sh., nuk ēlodhet i zgjuar? Ē'ndjenja suptile sjell gjumi? Mos vallė nė gjumė jemi ndeshur me botat transcendentale apo ndoshta i jemi afruar vdekjes si kurrė mė parė?

            Njė gjė dihet: kur flemė harrojmė ēdo gjė nė lidhje me trupin tonė, edhe pse kjo harresė ėshtė fare e pėrkohshme, dhe zgjat deri nė disa orė. Ē'ėshtė vdekja atėherė? Me siguri, ASGJĖ TJETĖR PĖRPOS NJĖ ĖNDĖRR E GJATĖ, QĖ ZGJAT DISA MUAJ PĖRDERISA DO TĖ ZGJEDHIM NJĖ FORMĖ TĖ RE TĖ EKZISTENCĖS FIZIKE, NĖ SAJE TĖ LIGJEVE TĖ KARMES SONĖ, NĖ JETĖN QĖ SAPO E KEMI BRAKTISUR.

            Teoretėt e dukurisė sė reinkarnimit,do tė konkludonin,se si paskėtaj futemi nė barkun e ngrohtė to nėnės, ku, te mbrojtur hermetikisht nga depėrtimi i elementeve tė jashtme, qėndrojmė gjysmė te shtrirė dhe tė mbėshtjellur me njė pėlhurė, deri nė momentin e daljes jashtė duke u liruar me nė fund nga ēerdhja e ngrohtė ku i kemi kaluar nėntė muaj. E gjithė kjo do tė tingėllonte mrekullueshėm sikur ēdo gjė tė fillonte e tė mbaronte me lindje deri nė pafundėsi. Por, ja qė ēdo lindje ėshtė e destinuar tė vdesė! Dhe, vdekja sillet vėrdallė boshtit tė jetės, sa herė qe shfaqet diku ndonjė lindje. Te pares i frikohemi, e urrejmė, e mohojmė e tejkalojmė pa vaj e ēka jo tjetėr. Tė dytės i gėzohemi, i kėndojmė, i buzėqeshini, na sjell hare, gaz, shend, lumturi, etj . Pse gjithė kėto kontradikta nė dy kėto fenomene kaq tė zakonshme tė jetės sonė. Vėrtet, sa kemi arsye t'i quajmė dhe t'i konsiderojmė tė kundėrta kėto dy tė vėrteta kaq tė mėdha? A nuk varet kjo prej bindjeve tona qė i kemi krijuar nė tė kaluarėn pėr LINDJEN dhe VDEKTEN si fenomene relevante? Pse nuk bindemi njėherė qė tė dy kėto fenomene t'i konsiderojmė tė njėjta kur vetė pajtohemi se qė tė dyja janė njė domosdoshmėri e ngadhėnjyeshme? Pse nuk qeshemi nė vdekje siē qeshemi nė lindje apo pse nuk vuan nė lindje siē vuajmė nė vdekje?

            E vėrteta, edhe ajo mė arkaike, mbetet gjithmonė e freskėt nga qė gjithmonė fiton diēka tė re. E vėrteta mbi vdekjen sot ekziston pavarėsisht prej bindjes sonė dhe pavarėsisht prej pėrvetėsimit estetik tė realitetit mbi vdekjen si dhe kėndvėshtrimin tonė si pasojė e pėrvojėn direkte me tė. Ajo ekziston si njė e vėrtetė transcendentale nė kontinuitetil pashkėputur tė ekzistencės sė pėrjetėsisė. Ajo ėshtė njė metaforė e ringjalljes dhe e ripėrtėritjes tė asaj qė ekziston sot, por nė version mė tė pėrsosur apo edhe anasjelltas. Mbetet prezente nė dimensionin tonė kohor si njė e vėrtetė sublime: si dje qė ishte, sot qė ėshtė, ashtu edhe nesėr qė do tė jetė. E VĖRTETA asnjėherė nuk mund tė jetė e vjetėr, pėrkundrazi, ajo ėshtė gjithmonė e freskėt, e re dhe origjinale. Edhe vdekja, si e vėrtetė origjinale, qė na shfaqet nė kufirin e detronizimit spiritual, mes nesh si qenie fizike, materiale, nė njėrėn anė, dhe ekzistencė e pėrjetshme frymore e botės astrale nė anėn tjetėr, duhet tė pranohet si njė fenomen fare i zakonshėm dhe i pashmangshėm, si diēka, qė mund tė na ndodh pikėrisht tash, pas njė ose dy orėsh, nesėr ose pasnesėr... Sido qė tė jetė, ne duhet tė jemi tė gatshėm! Aq mė parė nėse nė mendjen tonė mbjellim, pėr vdekjen, ndenjėn e sė madhėrishmes, si njė fazė kalimtare pa dhembje, si njė mundėsi mė shumė qė ta arrijmė ngritjen dhe pastėrtinė shpirtėrore, duke pėrparuar nė dimensione te reja tė amshueshmėrisė dhe pėrjetėsisė. Pra, mos tė harrojmė: NESE VDEKJA ESHTĖ DOMOSDOSHMĖRI E PASHMANGSHME E ĒDO KRIJES TĖ GJALLĖ, TĖ PASHMANGSHME NUK MUND TĖ JENĖ FRIKA E TRISHTIMI PĖR TĖ CILAT KEMI BINDJEN SE E PĖRCJELLIN FENOMENIN E QUAJTUR VDEKJE.

            Fundja, nėse mė pyetni se a do tė vdes, natyrisht se do t'ju pėrgjigjem: PO! Cili njeri i shėndoshė do tė konsideronte se ėshtė i pavdekshėm? Pse tė frikohem atėherė? Me vdekje nuk pėrfundon asgjė! Pėrkundrazi, lind njė JETĖ E RE..