.

Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

RTV ZIK

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

ERENIKU

ZEMRASHQIPTARE

VAJZAT.COM

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

MEKULIPRESS

SHQIP DK

DITURIA

PRESHEVA.COM

DREJTSHKRIMI

RIDVAN BUNJAKU

PSIKIATRIA ONLINE

SEKRETE BUKURIE

GLOBI-SHQIP

Shkencė -   USHQIMET QĖ DĖMTOJNĖ TRURIN TUAJ

www.tryeza.org

 USHQIMET QĖ DĖMTOJNĖ TRURIN TUAJ

       Krahas trashimit tė belit tuaj sheqeri nėse konsumohet sė tepėrmi mund tė ndikojė negativisht tek truri juaj. Sipas njė studimi tė realizuar nga Universiteti Kalifornisė bėhet e ditur se minjtė e ushqyer me shurupin me sheqer tė misrit kanė paraqitur njė ngadalėsim nė tė mėsuar, ėshtė vėnė re humbje kujtese dhe nuk kanė mundur tė gjejnė drejtimin brenda labirintit.

 

 

 

 

            A e dinit se disa ushqime pėrforcojnė nivelin e zgjuarsisė ndėrsa disa tė tjera janė tė dėmshme pėr trurin tuaj? Ju mund tė bėheni mė tė zgjuar dhe tė mbroni trurin duke u treguar mė tė kujdesshėm ndaj ushqimit tė konsumuar.

            Ja ushqimet tė cilat dėmtojnė trurin sipas njė lajmi tė botuar nė revistėn "Readers Digest", tė cilin e transmeton Starti:

 

            Sheqeri: krahas trashimit tė belit tuaj sheqeri nėse konsumohet sė tepėrmi mund tė ndikojė negativisht tek truri juaj. Sipas njė studimi tė realizuar nga Universiteti Kalifornisė bėhet e ditur se minjtė e ushqyer me shurupin me sheqer tė misrit kanė paraqitur njė ngadalėsim nė tė mėsuar, ėshtė vėnė re humbje kujtese dhe nuk kanė mundur tė gjejnė drejtimin brenda labirintit. Bashkė me tė, minjtė tė cilėve iu dhanė edhe acidet omega 3 bashkė me shurupin e misrit nuk paraqitėn tė njėjta shenja. Specialistėt mendojnė se tek minjtė e ushqyer vetėm me shurup misri vihet re njė ulje e aktivitetit tė trurit. Gjithashtu u zbulua se disa acidė yndyrore omega 3 mbrojnė trurin nga efektet negative tė shurupit tė misrit. Pėr kėtė arsye specialistėt sugjerojnė qėndrimin larg konsumit tė sheqerit dhe pasurimin e ushqyerjes me arrė, peshk salmon, fasule soje dhe fare keteni.

 

            Mishi i kuq dhe gjalpi: bazuar nė njė studim tė publikuar nė revistėn "Annals of Neurology" dhe tė zhvilluar nga Universiteti i Harvardit theksohet se ushqyerja me yndyra tė ngopura dėmton funksionet e trurit. Specialistėt diskutuan rreth zakoneve tė ushqyerjes dhe analizuan funksionet e trurit tė afėrsisht 6 mijė femrave gjatė 4 viteve. Nė funksionet e trurit tė femrave tė ushqyera me yndyra tė ngopura ėshtė vėnė re njė ulje dhe rėnie nė testin e kujtesės. Nga ana tjetėr femrat tė cilat konsumonin yndyra tė pangopura paraqitėn njė performancė mė tė mirė tė testin e kujtesės. Mos hiqni dorė nga konsumimi i tė gjitha produkteve me yndyrė, preferoni qumėshtin, kosin, djathin apo produktet shtazore pa yndyrė. Konsumoni dhe produkte tė pasura me proteina.

 

 

            Patatinat, picat e tė tjerat: a e dėmtojnė trurin e fėmijės produktet e gatshme si patatinat, fastfoodet? Nė vitin 2011 ėshtė zhvilluar njė studim mbi 4 mijė fėmijė dhe ėshtė vėnė re se fėmijėt tė cilėt ushqeheshin vazhdimisht me produkte tė tilla paraqitėn njė rėnie tė lehtė tė IQ nė krahasim me fėmijėt qė ushqeheshin nė mėnyrė tė shėndetshme. Mundėsitė e ushqyerjes sė zgjuar janė shumė tė rėndėsishme nė procesin e zhvillimit tė trurit. Ju duhet ti jepni fėmijėve pordukte tė shėndetshme edhe kur ato bėjnė naze dhe zgjedhin ushqimin. Nė vend tė produkteve tė pėrpunuara, gurabijeve dhe patatinave mund ti jepni feta djathi apo kos me fruta.

 

            Ēamēakėzi: a e dėmton apo e forcon trurin tuaj fryrja e tullumbaceve me Ēamēakėz? Gjenden studime tė ndryshme rreth kėsaj teme. Sipas njė studimi tė publikuar nė revistėn "Quarterly Journal of Experimental Psychology" bėhet e ditur se pėrtypja e Ēamēakėzit gjatė mėsimit pėrmendėsh ndikon negativisht nė kujtesėn afatshkurtėr. Specialistėt gjithashtu mendojnė se Ēamēakėzi ndikon nė humbjen e pėrqendrimit. Ndėrsa njė studim tjetėr ka treguar se gjendet njė lidhje pozitive nė mes pėrtypjes sė Ēamēakėzit dhe funksioneve mendore. Tashmė ėshtė nė dorėn tuaj tė mbani apo jo Ēamēakėz. Siē e shihni edhe studimet paraqesin rezultate tė ndryshme. Por, mos harroni tė shndėrroni nė zakon aktivitetet e pėrditshme si gjumi i mjaftueshėm, pirja e ujit dhe lojėrat e kujtesės.

 

            Ushqyerja me pak karbohidrate: minimizimi i karbohidrateve krahas uljes sė energjisė dhe gjendjes suaj emocionale mund tė ndikojė dhe nė pakėsimin e fuqisė sė trurit. Universiteti Tufts realizoi njė studim me mbi 19 femra tė moshės 22-55 vjeēe dhe panė se tek femrat tė cilat ushqeheshin me pak ose aspak karbohidrate vihej re njė rėnie e konsiderueshme nė testet e kujtesės. Karbohidratet nuk janė tė dėmshme. Trupi juaj ka nevojė pėr karbohidrate pėr tė mundėsuar lėndėt djegėse pėr trurin. Prandaj mos minimizoni karbohidratet dhe bėni zgjidhje tė shėndetshme si buka me drithėra.