.

Sakras Art Gallery

Sekuenca filmike

Revista gazeta forume

Statistika

 
Vegėza

RTK

TOP CHANNEL

RTV 21

ALSAT

TV KLAN

KLAN KOSOVA

RROKUM TV

RTV ZIK

ALBANIAPRESS

ALBINFO

EXPRESS

KOHA DITORE

ZĖRI INFO

KOSOVA SOT

BOTA SOT

ERENIKU

ZEMRASHQIPTARE

VAJZAT.COM

KOSOVA PRESS

TELEGRAFI

EUROPA E LIRĖ

ZĖRI I AMERIKĖS

PSIKOLOGJIA

TRIBUNA SHQIPTARE

MEKULIPRESS

SHQIP DK

DITURIA

PRESHEVA.COM

DREJTSHKRIMI

RIDVAN BUNJAKU

PSIKIATRIA ONLINE

SEKRETE BUKURIE

Kulturė - Tregime poetike 2007

Poezi nga Kadri  A. Sherifi

TREGIME POETIKE

2007

 

Dija e forcės

 

          Forcė tė kem, forcė unė dua,

          pse!? mos mė pyet se s`dua t`a them,

          por; po qe kjo forcė si forcė nė mua

          edhe pa dije, i ditur dot` jem.

 

          Dot` jet kjo forcė, „dija e ime“,

          mbi dijen tande dot` ket pushtet,

          gjithė bota forcėn pėrdor si dije

          dhe ti si i ditur po mbetesh vet.

 

          Dija e forcės fare s`do mend,

          se paraqitet vend e pavend

          e kemi n` rrugė, e kemi n`kuvend,

          por mė e fortė ėsht` n`parlament.

 

K.A. Sherifi                                          05.02.2007 Neuhausen


 

 

 

Nė lamshin tand

 

          Po ta kisha forcėn e durimit,

          e tė futem nė lamshin tand

          ta kėrkoja fundin e fillimit

          i mbėshtetur nė njėrin kand.

 

          Sikur ta kisha vetėm durimin,

          forcėn e sajė nuk do ta doja

          s`do ta kėrkoja nga fundi fillimin,

          por lamshin nė dorė ta merje, dot` doja.

 

          Dot` doja qė lamshin ta merje nė dorė,

          t`kėrkoje nga fundi fillimin e sajė

          ta zgjidhje ēdo nyje tė lidhur mė parė

          tė shohėsh se derrit s`i thuhet dajė.

 

K.A. Sherifi                                          02.01.2007 Neuhausen


 

 

S`e gjen dot

 

          E kėrkoje tė shkretėn pa pushim,       

          mendoje se duhet kėrkuar!

          e kėrkoje se kishe edhe pak dyshim

          ndoshta tė pret, pėr t`iu afruar.

 

          Nuk ishte dashuria, ajo qė kėrkoje,

          se atė e kishe me vete nė ēdo hap,

          por njė shok tė kishe, atė doje,

          kur t`ė duhej, e t`i duhesh-

                                    t`i shkonje me vrap.

          S`e gjete tė shkretėn as sot,

          s`e gjete, dhe e kėrkove kot

          t`kėrkosh njė gjė qė s`ke humbur,

          e kėrkon! Dhe nuk e gjen dot.

 

K.A. Sherifi                                          03.01.2007 Neuhausen


 

 

 

Dialog me mua

 

          U mendova kohė tė gjatė,

          dhe s`desha mė t`mendoj,

          por njė dialog me mua,

          vendosa unė tė bėj.

 

          Me fjalėn e vėrtetė,

          ia nisa unė me mua

          dot` jem thash i sinqertė,

          por s`di kush u ngatrua.

 

          Me mua u ngatrova,

          qė n`fjalin e parė

          e lashė dhe s`e vazhdova

          se s`munda t`a k`thej mbarė.

 

K.A. Sherifi                                          07.01.2007 Neuhausen


 

 

 

 

Ishte vonė

 

          Ishte vonė, kur e kuptova,

          at` qėllim tė prisht,

          s`ish` ēudi kur tė pashė,

          se ma bėje dhe me gisht,

          por qė vetes i k`she vėne

          edhe njė bisht,

          ti fund e krye, paske qėn` i prisht.

*****

         Tė rri larg, qė mos tėt` prek

         n`damarin e thatė,

         tė rri larg qė mos tė thonė:

         ē`paska qėn i ngratė

         tė rri larg, se larg ke dashtė t`mė kesh,

         qė t`flasish, e t`flasish dhe goja tėt` zen lesh!!

 

K.A. Sherifi                                          08.01.2007 Neuhausen


 

 

 

Ēudia njerėzore

 

           E di qė ka njerėz t` ēuditshėm nė botė,

           dhe prej atyre qė befas jetojnė,

           qė punėn s`e duan s` besojnė as nė Zot,

           por n` lojrat e fatit jetėn e kalojnė.

 

           E di qė ka nbjerėz t` ēuditshėm nė botė,

           qė presin dhe vdekjen e tjetrit mė shpejtė,

           se ėshtė pengesė e injorancės nė tokė,

           se mirėsia nė zemėr „urejtjen“ godet.

 

           E di qė ka nbjerėz t` ēuditshėm nė botė,

           ku befas takimin me ty e kėrkojnė,

           qė djerrsėn e ballit t`a shtrijnė pėrtokė

           dhe borxhin e huaj nė qafė t`a ngarkojnė.

 

K.A. Sherifi                                          22.01.2007 Neuhausen


 

 

 

Hipokrizia

 

          Kur mua mė ndodhi, ishte dimėr,

          kurse ty tė ndodhi nė pranverė,

          pėr tė gjithė njė i ftohtė i papritur

          edhepse tjetrit i ndodhi nė verė.

 

          Tė gjithėve na u pre ėndrra nė mes,

          nga dhuna, gėnjeshtra a pamundsia,

          por a jemi tė fundit nga ky brez,

          tė prekur nga hipokrizia!!!

 

          Jo! nuk jemi tė fundit nga ky brez,

          se ka ende qė i mer malli!!!

          si hipokrit zgjohen nė mėngjes

          dhe janė mė tė fortė edhe se djalli.

 

K.A. Sherifi                                          30.01.2007 Neuhausen


 

 

 

Kod` i jetės

 

          Ishe i pambrojtur, se ishe njė fėmi,

          nė duart e nanės, e ndjeje sigurinė

nga gjiri i sajė, e thithje dashurinė

          nga ndjenja e shpirtit e kishe qetsinė.

 

          Tė rritesh i lumtur, i lumtur or bir,

          pėr nanėn dhe babėn e vetmja dėshirė,

          tė jesh i urtė, t`punosh me nderė,

          ėshtė kod` i jetės qė quhet „vlerė“.

 

          Ne tė pambrojtur njė dit` mund t`jemi,

          sepse pleqrinė pėrpara e kemi,

          prandaj ky mund dhe kjo dėshirė,

          qė fundin e jetės ta kemi tė mirė.

 

K.A. Sherifi                                          14.02.2007 Neuhausen


 

 

 

Dikush tjetėr vendos

 

          Iku edhe ai.

          Nuk ishte shpresa e fundit qė iku,

          por iku.

          Ishte njė pjesė nga jeta ime, pra ishte ai.

           Iku edhe ai;

          Qė ma kujtonte kur unė e harroja.

          Pra, iku ai.

          Dot` ikim tė gjithė ashtu dhe siē erdhėm

          pa dijen se vijmė!

          Mė duket se jemi njė frut dashurie,

          pra k`tė kush e di!?

          askush nuk e di. As unė, as ti, as ai,

          por ėshtė njė Zot qė t`gjitha i di,

          Ai vendos pėr ne dhe vetėm Ai.

 

K.A. Sherifi                                          13.03.2007 Neuhausen


 

 

 

Kush ėshtė fajtor

 

          Kurrė! s`ėshtė njeriu fajtor,

          por njeriu, njeriun fajėson,

          gishtat ngatėrohen nė dorė,

          ngatėrohet dhe zorra me zorrė.

 

          Prindėt qė rrugėn gabojnė,

          dhe pun tė pandershme punojnė,

          tė tjerėt fėmijėt fajėsojnė,

          ėsht` i filanit i thonė.

         

          Kur ndodh qė fėmijėt t`gabojnė,

          rriten dhe nuk kan respekt

          edhe pse prindėt fajėsojnė,

          asnjėrin ndėrgjegjja s`e vret,

 

K.A. Sherifi                                          05.06.2007 Neuhausen